Strategia społeczności dla mapy Doublecross

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Strategia społeczności dla mapy Doublecross
CTF DoubleCross RedBase.png
Podstawowe informacje
Rodzaj mapy Zdobądź flagę
Nazwa pliku: ctf_doublecross
Autorzy: Valve
Informacje o mapie
Środowisko: Przemysłowe
Tematyka: Noc
Głębokie wody: Tak
Zagrożenia: Przepaść
Znajdźki na mapie
Healthico.png Apteczki: Smallhealth.png ×8   •   Mediumhealth.png ×1
Ammoico.png Amunicja: Smallammo.png ×6   •   Mediumammo.png ×2
Zdjęcia mapy
Menu photos ctf doublecross.png

Ten artykuł dotyczy strategii społeczności dla mapy Double Cross.

Ogólnie

 • Dostęp do podwórza przez wyjście wiaty będące jednocześnie końcem kanału biegnącego pod mostem doskonale nadaje się do uniknięcia głównego wejścia jeśli gracz musi uciec przed przeciwnikiem niosąc Tajne Materiały.
 • Żołnierze, Demomani oraz Skauci mogą przedostać się na wrogie blanki za pomocą rakietowych, bombowych lub podwójnych skoków. Stamtąd gracz posiada bezpośredni dostęp do wrogich Tajnych Materiałów. Należy także zauważyć, że wspomniane klasy są w stanie powrócić na balkon górujący nad ślepym zaułkiem (do którego prowadzi naprzeciwległe wyjście z pomieszczenia z Tajnymi Materiałami) znajdujący się w pobliżu blanek. Skauci są w stanie przedostać się na niego za pomocą podwójnego skoku, choć wymaga to sporych umiejętności oraz wcześniejszego treningu by wyćwiczyć zdolność na tyle dobrze by móc wykonywać go bezproblemowo.
 • Zorganizowanie silnego natarcia wraz z ofensywnymi klasami na wrogie podwórze nie nastręcza zbyt wielu trudności w przeciwieństwie do wielu map trybu Zdobądź Flagę, jako że w pobliżu nie ma żadnego miejsca które umożliwiłoby w miarę bezpieczne umiejscowienie Działka Strażniczego. Jeśli wspierani Medykami Grubi i Żołnierze przedostaną się do wrogiego wejścia, znajdą się w na tyle korzystnej pozycji, by móc bezpośrednio udać się do pomieszczenia z Tajnymi Materiałami. Należy wystrzegać się przeciwników atakujących ze strony znajdującej się wyżej kładki biegnącej od pokoju z "flagą".
  Dach blanek na Double Cross.
 • Upadek gracza niosącego Tajne Materiały w bezdenną przepaść poniżej dwóch mostów sprawi że wrócą one na swoje miejsce. Bystrzejsi gracza potrafiący wykorzystać efekt odrzutu przeciwko wrogom mogą być bardzo skuteczni w zwalczaniu uciekającego kuriera.
 • Jako Inżynier, Żołnierz lub Demoman można przeskoczyć przez drzwi znajdujące się pomiędzy wrogim obszarem odrodzenia a basenem z wodą za pomocą bombowego, rakietowego lub działkowego skoku.
 • Podczas skoku z blanek na tory kolejowe znajdujące się poniżej można w pierwszej kolejności wskoczyć na wyższy poziom schodów a dopiero wtedy zeskoczyć w dół tym samym zmniejszając lub neutralizując otrzymane obrażenia od upadku.

Taktyki dla poszczególnych klas

Leaderboard class scout.png Skaut

Ofensywa

 • Przedostanie się do wrogich Tajnych Materiałów może być łatwiejsze gdy Skauci wybiorą drogą prowadzącą przez układ kanałów, jako że większość wrogich sił jest zwykle skoncentrowana na moście.
 • Zdolny Skaut może wykonać podwójny skok a następnie ukucnąć by przedostać się na wrogi balkon, co pozwala na zdobycie Tajnych Materiałów bardzo szybko. Użycie Siły Natury lub Atomizera może ułatwić przedostanie się na balkon.
  • Można także wykorzystać omawianą taktykę do przedostania się na balkon własnej bazy, by szybciej powrócić do siedziby.
  • Zdolność do łatwego przedostania się na blanki czyni Skauta bardzo cennym dla drużyny jeśli we wspomnianym miejscu znajduje się wielu Snajperów. Jeśli nie zdołają oni w porę dostrzec gracza, to warto wskoczyć na dach blanek; dzięki temu będzie on w stanie z łatwością zabić wszystkich Snajperów w okolicy.
 • Użycie dolnego mostu może okazać się bardzo niebezpieczne dla Skauta. Długa i wąska kładka nie pozostawia zbyt wiele miejsca na unikanie pocisków wystrzeliwanych przez Żołnierzy i Demomanów. Należy unikać starć twarzą w twarz na długim dystansie. Jeśli z jakiegoś powodu gracz nie jest w stanie temu zapobiec, powinien przedsięwziąć taktykę znaną jako nękanie.

Leaderboard class soldier.png Żołnierz

Ofensywa

 • Będąc na końcu wrogich kanałów gracz może wykonać rakietowy skok by przedostać się bezpośrednio na podwórze znajdujące się w pobliżu Tajnych Materiałów. Tym samym gracz może ominąć znaczną część wrogich struktur obronnych.
 • Żołnierze mogą wykonywać rakietowe skoki by dostać się na główny most z blanek i vice versa. To pozwala na szybką ucieczkę z Tajnymi Materiałami. Żołnierz może także wskoczyć na blanki z torów kolejowych znajdujących się poniżej.

Leaderboard class pyro.png Pyro

Ogólnie

Nacierając na przeciwników stojących na skraju mostu Pyro może zepchnąć ich albo na znajdujące się niżej tory kolejowe lub przepaść.
 • Olbrzymia przepaść rozciągająca się pośrodku mapy zapewnia Pyro wiele okazji do użycia podmuchu powietrza celem szybkiego eliminowania przeciwników. Należy wykorzystywać go przeciwko niebezpiecznym celom takim jak Combo lub graczom uciekającym z Tajnymi Materiałami drużyny.
  • Możliwym jest skrycie się za skrzyniami na środku mapy i spychanie wrogów w dół przepaści gdy będą przechodzić w pobliżu.
 • Pistolet Sygnałowy doskonale nadaje się do podpalania wrogich Snajperów i Grubych ze względu na duże pole widzenia. Należy jednak uważać, by Snajperzy nie wykorzystali tego przeciwko graczowi.
Ofensywa
 • Jeśli uwaga drużyny przeciwnej jest zajęta czymś innym, gracz może wcielić się w rolę Szpiega i wkraść się na blanki by wyeliminować Snajperów. Wówczas można udać się do pomieszczenia z Tajnymi Materiałami, choć należy rozglądać się by nie wpaść na przeciwników i Działka Strażnicze.
 • Drapaczka i Lewarek mogą być użyteczne podczas gry oskrzydlającym Pyro, ze względu na relatywnie niewielką ilość apteczek na mapie. Flogistynator jest korzystną bronią przede wszystkim z powodu zdolności do uleczenia, choć zdolność spychania przeciwników w dół przepaści jest bardziej użyteczna, zaś wybór tej broni na pierwszorzędową pozbawia gracza tej umiejętności.
Defensywa
 • Dobrym miejscem na przeprowadzenie zasadzki na przeciwniku jest róg po prawej stronie wyjścia bazy. Tu można poczekać na przeciwników a następnie ich spopielić.
  • Kolejną dobrym miejscem jest to znajdujące się bezpośrednio poza bazą przeciwnika, na szczycie schodów.

Leaderboard class demoman.png Demoman

Ofensywa

Defensywa

 • Olbrzymie kopce na wyższym moście mogą zostać wykorzystane przez Demomanów do umieszczania pułapek z lepkich bomb na mało uważnych przeciwników.
 • Działo Nawalone i siła odrzutu jego pocisków całkiem dobrze nadaje się do spychania przeciwników z mostu i pozwala na wsparcie sojuszników ogniem.

Leaderboard class heavy.png Gruby

Ogólnie

 • Należy starać się pozostawać z dala od głównego mostu, jako że Snajperzy z drużyny przeciwnej często biorą na cel gracza.
  • Jeśli nie da się uniknąć przejścia przez most, należy wyposażyć się w Pięści ze Stali które ochronią gracza przed ostrzałem Snajperów. Jeśli część pocisków go dosięgnie, to zawsze można skryć się za skrzynkami na środku głównego mostu i spożyć Kanapkę.

Ofensywa

 • Należy przedostać się do bazy w sposób nieoczekiwany, na przykład wykorzystując kanał. Najlepiej jest przejść przez niższy most; należy uważać na innych próbujących robić to samo.

Leaderboard class engineer.png Inżynier

Ogólnie

 • Wzniesienie Działka Strażniczego w pobliżu obszaru wokół środkowego mostu jest złym pomysłem jako że jest to strefa zbyt otwarta i wystawia konstrukcję na ostrzał przeciwnika. Jednakże, umieszczenie Działka poziomu pierwszego lub drugiego za niewidocznymi miejscami (jak na przykład szczycie schodów biegnących z dolnego mostu lub za skrzynkami na środku mostu) może powstrzymać Skautów i inne szybkie klasy od przemieszczania się po nim. Robiąc to nie należy ulepszać Działka do poziomu trzeciego, jako że ślad rakiet ujawni lokalizację konstrukcji w momencie gdy pojawi się przeciwnik.
  • Zdolni Inżynierowie mogą rozważyć zbudowanie Działka Strażniczego w miejscu które strzeże obu mostów jak na przykład w połowie mostu gdzie odnawiają się skrzynki z amunicją, lub na dachu wiaty na zewnątrz frontowego wejścia. Należy jednak uważać, gdyż wzniesienie Działka Strażniczego w tym miejscu nastręcza wielu trudności, zaś ono samo może zostać szybko zniszczone. Jednakże, po skutecznym umieszczeniu może okazać się trudnym to przezwyciężenia.
 • Umieszczenie Działka Strażniczego w najdalszym zakątku podwórza (obok skrzyń naprzeciw pomieszczenia z Tajnymi Materiałami) daje graczowi sporą przewagę jeśli ma on do dyspozycji Poskramiacza. Umożliwia nie tylko obronę kilku kluczowych wejść, na przykład wejścia do kanału oraz obu wejść do pomieszczenia z Tajnymi Materiałami lecz udostępnia także spore pole widzenia umożliwiające wsparcie drużyny dodatkowym ostrzałem.
 • Dobrym miejscem na Działko jest pomieszczenie z Tajnymi Materiałami, dzięki czemu gracz może całkiem skutecznie bronić "flagi".
 • Umiejętni Inżynierowie mogą podłożyć wyjście Teleportera w kanale wrogiej bazy.

Ofensywa

 • Działko Strażnicze może zostać wzniesione we wrogich kanałach w taki sam sposób jak na mapie 2Fort, pozwalając sojusznikom na teleport pod wrogą bazę i uzyskanie dostępu do pomieszczenia z Tajnymi Materiałami. Należy być jednak ostrożnym, jako że istnieją trzy różne sposoby dzięki którym wróg może dostać się do kanałów i zrównać z ziemią Działko Strażnicze (przez rurę naprzeciwko niższego włazu, schody z rogu oraz przez dziurę w pobliskim pomieszczeniu).
 • Można przedostać się na szczyt wrogich blanek, pozwalając sojusznikom na uzyskanie do nich dostępu dzięki czemu będą oni w stanie przeprowadzić niespodziewany atak. Można to osiągnąć przez wstąpienie na blanki, umieszczenie Zasobnika na dalszym miejscu na kładce, skok na Zasobnik a następnie blanki. Należy upewnić się by wrócić po metal potrzebny do skonstruowania Działka Strażniczego, chyba że gracz jest wyposażony w Jednorękiego Bandytę. Można także wznieść Działko obok schodów bezpośrednio za głównymi drzwiami każdej z baz i wskoczyć na blanki z Poskramiaczem (wykorzystując siłę odrzutu wybuchu rakiet). Gracz musi upewnić się że posiada wystarczającą ilość metalu by zbudować wyjście Teleportera zanim wykona skok.
  • Gdy tylko drużyna przeciwna spostrzeże bazę, może ją natychmiast zniszczyć przez pociski wybuchowe wystrzelone po łuku z obszaru którego nie strzeże Działko. Środkiem zaradczym jest użycie Poskramiacza by atakować wrogów wykorzystujących standardowy zasięg rażenia Działek Strażniczych przeciwko graczowi lub posiadających Pyro, odbijającego nadchodzące pociski.

Defensywa

 • Tak jak w przypadku innych map trybu "Zdobądź Flagę", pomieszczenie z Tajnymi Materiałami doskonale nadaje się do umieszczenia Działka Strażniczego. Istnieje wiele miejsc które można do tego wykorzystać, jak choćby szczyt schodów, komórka pod nimi lub małe alkowy w pobliżu wejść. Jednakże, każde z tych miejsc może zostać ostrzelane spoza obszaru strzeżonego przez Działko.
  • Inżynierowie mogą skonstruować całkiem skutecznie działające Działko Strażnicze na szczycie kładki w pomieszczeniu z Tajnymi Materiałami. Należy przy tym uważać, gdyż zbudowanie go od strony podwórza pozwoli przeciwnikom idącym bezpośrednio pod nią przemknięcie się do "flagi" niezauważenie.
 • Poza kładką w pobliżu drzwi prowadzących do obszaru odrodzenia, gracz może umieścić Działko Strażnicze na skraju wyższego poziomu skąd będzie ono górować nad głównym wejściem do bazy, powstrzymując nacierających przeciwników. To miejsce może jednak zostać oskrzydlone, ze strony schodów biegnących od kanału oraz kładki od strony pomieszczenia z Tajnymi Materiałami (choć ta droga najprawdopodobniej nie zostanie użyta gdy przeciwnik uda się bezpośrednio po Tajne Materiały).
 • Poza pomieszczeniem z Tajnymi Materiałami, znajduje się duży namokły obszar wraz z półką prowadzącą do kładki Snajperów. Umieszczenie tam Działka uniemożliwi Skautom, Żołnierzom i Demomanom uzyskanie dostępu do pomieszczenia z "flagą" ze strony mniej znanej ścieżki (zapobiegnie także próbom przebiegnięcia do Tajnych Materiałów i powrotowi do bezpiecznej strefy).
 • Możliwe jest zbudowanie Działka Strażniczego na szczycie blanek, choć nie zaleca się tego jako że wrodzy Snajperzy mogą z łatwością je zniszczyć. Może ono wesprzeć defensywę poprzez ostrzał wykonujących rakietowe i bombowe skoki Żołnierzy i Demomanów oraz przeciwników wchodzących do bazy przez główne drzwi.

Leaderboard class medic.png Medyk

Ogólnie

 • Rola Medyka sprowadza się do leczenia, tworzenia ładunku ÜberCharge i wykorzystywania go do wsparcia sojuszników starających się niszczyć wrogie struktury obronne jak na przykład Działka Strażnicze.
 • Można przeprowadzać ostrzał igłami po łuku ponad blokadami na szczycie mostu by zadawać pomniejsze obrażenia przeciwnikom którzy nie są w stanie odpowiedzieć ogniem posiadając standardową broń.
 • Kusza Krzyżowca może zostać użyta do nękania przeciwników na kładce Snajperów po każdej ze stron. Należy wykorzystywać przeciwko nim fakt, iż bełty zadają zwiększone obrażenia wraz z dystansem jaki muszą pokonać.
 • Apteczki są na tej mapie rozłożone dość obszernie. Należy skupić się na gaszeniu płonących sojuszników i leczeniu rannych pomiędzy falami nacierających przeciwników, a utrzymywanie przy życiu Pocketa zostawić na koniec.
 • Najczęstszym miejscem w którym można znaleźć wrogie Działko Strażnicze jest pomieszczenie z Tajnymi Materiałami. Należy uważać by nie aktywować ładunku ÜberCharge zanim gracz się do niego przedostanie gdyż w przeciwnym razie długość trwania ładunku może nie wystarczyć do zniszczenia konstrukcji.

Leaderboard class sniper.png Snajper

Ogólnie

Grzęda Snajperów.
 • Można strzelać bezpośrednio do przeciwnika znajdującego się na podwórzu poprzez wychylenie się przez okno na blankach.
 • Będąc Snajperem, gracz jest podatny na ostrzał podczas obserwacji mostów. Należy wykorzystać przeszkody by ukryć się przed wzrokiem przeciwnika.

Ofensywa

 • Należy użyć Łowcy oraz Karabinu Szturmowego lub Sikwonda by zmaksymalizować skuteczność. Lepiej jest przeprowadzać natarcie w grupie 2-3 graczy choć do przemknięcia się kanałem nie potrzeba towarzystwa sojuszników.

Defensywa

 • Jedna z kryjówek znajduje się bezpośrednio poza bazą, z tyłu porośniętej kładki. Można stąd dostrzec przeciwników poruszających się po niższym i wyższym moście.
 • Należy być ostrożnym w momencie celowania z blanek. Gracz powinien zawsze spoglądać na wrogie blanki i wypatrywać Snajperów, Żołnierzy oraz Inżynierów z Poskramiaczem. Szpiedzy mogą atakować gracza ze względu na odizolowanie od reszty drużyny, więc dobrze jest wyposażyć się w Antyklingę jeśli zachodzi taka potrzeba.
  • Skrycie się na lewym skraju blanek chroni gracza przed przeciwnikami, jednocześnie pozwalając obserwować wejście frontowe. Należy pozostać tam jeśli gracz ma problemy z radzeniem sobie z wrogami.

Leaderboard class spy.png Szpieg

General

Dobre miejsce na ujawnienie się podczas próby zdobycia Tajnych Materiałów.
 • Przechodząc przez główny most gracz może wspiąć się na skrzynki a następnie na przyczepę aby nie wpaść na przechodzących przeciwników.

Ofensywa

 • Kanał jest dla Szpiegów użyteczny, jako że pozwala na szybkie przedostanie się do wrogiej bazy bez zwracania na siebie uwagi. Mapa zapewnia także wiele dyskretnych miejsc do ukrycia podczas bycia niewidzialnym, jak choćby szczyty skrzyń i beczek.
  • Używając Dzwonu Zmarłego, należy spróbować przeskoczyć z mostu na tory kolejowe by aktywować niewidzialność. Następnie gracz powinien udać się do kanału i skręcić w lewo by skryć się w wodzie podczas ujawniania się, następnie przebrać się za przeciwnika by uniknąć wykrycia ze strony Działek Strażniczych Inżynierów budujących je w pobliżu schodów, toteż nie należy wyposażać się w Ostateczną Nagrodę. Po podniesieniu Tajnych Materiałów, należy wyciągnąć Dzwon Zmarłego by zabezpieczyć się w przypadku spotkania wroga na drodze powrotnej.
 • Dolny obszar za pomieszczeniem z Tajnymi Materiałami jest dobrym miejscem na ujawnienie się przed podniesieniem "flagi" jako że jest on zwykle opuszczony.
 • Należy pamiętać o dziurze w podwórzu prowadzącej do piwnicy. Może ona zostać wykorzystyna do ucieczki, razem z Tajnymi Materiałami.

Defensywa

 • Zwykle dobrym miejscem na przeczekanie wraz z Peleryną Nożownika jest szczyt samochodu z przyczepą, lub główny most. Będąc tam należy odczekać chwilę aż nadejdzie wolniejsza klasa, (taka jak Gruby lub Żołnierz) ujawnić się i zadać cios w plecy. Należy przy tym uważać by nie zostać spostrzeżonym przez przeciwników na blankach i upewnić się że potencjalne ofiary są samotne.
  • Kolejnym dobrym miejscem na ujawnienie się lub przeczekanie wraz z Peleryną Nożownika jest mała wiata poza głównym wejściem. Zapewnia wystarczająco dużo miejsca do ukrycia i pozwala graczowi na przewidzenie przeciwników nadchodzących z bazy, zapewniając wiele możliwości do zadania ciosu w plecy.