Difference between revisions of "Defense/pl"

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
(-Translated page to POL)
 
m (Minor corrections.)
Line 1: Line 1:
 
{{DISPLAYTITLE: Obrona}}
 
{{DISPLAYTITLE: Obrona}}
 
[[Image:GravelPitDefense.jpg|thumb|500px|right|Dwóch Żołnierzy, Medyk i Demoman bronią punktu C na [[Gravel Pit/pl|Gravel Pit]].]]
 
[[Image:GravelPitDefense.jpg|thumb|500px|right|Dwóch Żołnierzy, Medyk i Demoman bronią punktu C na [[Gravel Pit/pl|Gravel Pit]].]]
{{Quotation|'''Medyk''' do jego niekompetentnych sojuszników|Czy muszę sam bronić tego punktu?!|sound=Medic_helpmedefend02.wav}}
+
{{Quotation|'''Medyk''' do jego niekompetentnych sojuszników|Czy muszę sam bronić tego punktu?!|sound=Medic_helpmedefend02.wav|en-sound=yes}}
 
Punkty za '''Obronę''' otrzymuje się wtedy gdy gracz zatrzyma wroga w osiągnięciu celu. Są różne sposoby aby te punkty otrzymać
 
Punkty za '''Obronę''' otrzymuje się wtedy gdy gracz zatrzyma wroga w osiągnięciu celu. Są różne sposoby aby te punkty otrzymać
  
Line 7: Line 7:
 
*Stojąc blisko Ładunku wroga kiedy jest on popychany. Robiąc tak zatrzymujesz Ładunek. (Jest przerwa czasowa zanim możesz otrzymać następny punkt za ponowne zablokowanie wózka)
 
*Stojąc blisko Ładunku wroga kiedy jest on popychany. Robiąc tak zatrzymujesz Ładunek. (Jest przerwa czasowa zanim możesz otrzymać następny punkt za ponowne zablokowanie wózka)
 
*Stojąc na punkcie kontrolnym który jest w trakcie zdobywania przez wroga. To zatrzyma postęp zdobywania punktu, ale otrzymasz punkty jeżeli postęp zajęcia jest powyżej połowy zanim wszedłeś na punkt.
 
*Stojąc na punkcie kontrolnym który jest w trakcie zdobywania przez wroga. To zatrzyma postęp zdobywania punktu, ale otrzymasz punkty jeżeli postęp zajęcia jest powyżej połowy zanim wszedłeś na punkt.
*Zabijając wroga noszącego [[Capture the Flag#Flagi/pl|Teczkę]].
+
*Zabijając wroga noszącego [[Capture the Flag/pl#Materiały wywiadowcze|Teczkę]].
  
 
Jest też możliwe zablokowanie zdobycia celu gdy jest się pod wpływem [[ÜberCharge/pl|ÜberCharge'a]], ale nie gdy ma się efekty od [[Bonk! Atomic Punch/pl|Bonk! Atomowy Kop]]. [[Disguise/pl|Przebrania]] także nie zablokują zdobywania celu.
 
Jest też możliwe zablokowanie zdobycia celu gdy jest się pod wpływem [[ÜberCharge/pl|ÜberCharge'a]], ale nie gdy ma się efekty od [[Bonk! Atomic Punch/pl|Bonk! Atomowy Kop]]. [[Disguise/pl|Przebrania]] także nie zablokują zdobywania celu.

Revision as of 14:54, 5 April 2017

Dwóch Żołnierzy, Medyk i Demoman bronią punktu C na Gravel Pit.
Czy muszę sam bronić tego punktu?!
Medyk do jego niekompetentnych sojuszników

Punkty za Obronę otrzymuje się wtedy gdy gracz zatrzyma wroga w osiągnięciu celu. Są różne sposoby aby te punkty otrzymać

 • Zabijając wroga który próbuje przejąć punkt kontrolny albo popycha Ładunek. Jeżeli jest kilku przeciwników wykonujących te czynności, to musisz zabić wszystkich aby otrzymać punkty za Obronę.
 • Stojąc blisko Ładunku wroga kiedy jest on popychany. Robiąc tak zatrzymujesz Ładunek. (Jest przerwa czasowa zanim możesz otrzymać następny punkt za ponowne zablokowanie wózka)
 • Stojąc na punkcie kontrolnym który jest w trakcie zdobywania przez wroga. To zatrzyma postęp zdobywania punktu, ale otrzymasz punkty jeżeli postęp zajęcia jest powyżej połowy zanim wszedłeś na punkt.
 • Zabijając wroga noszącego Teczkę.

Jest też możliwe zablokowanie zdobycia celu gdy jest się pod wpływem ÜberCharge'a, ale nie gdy ma się efekty od Bonk! Atomowy Kop. Przebrania także nie zablokują zdobywania celu.

Strategia Obronna

Obrona jest także taktyką w Team Fortress 2. Chodzi w niej o niepozwolenie wrogowi na dotarcie do danego punktu lub skończenia celu. Dobra obrona jest konieczna w każdej drużynie; w innym przypadku przegra.

O to kilka strategii obronnych

Strategie dla klas

Strategia obronna dla Skauta polega na zadawaniu obrażeń silniejszym klasą i dobijaniu słabym i rannym klasą. Siła Natury jest dobrą bronią uderz-i-uciekaj, pozwalając ci na zabicie niektórych klas prawie jednym strzałem na bliski dystans. Podwójny skok pozwala Skautowi dojść do miejsc do których nie każda klasa może się dostać. Z takich miejsc może on łatwo zabić Snajperów, flankować atakujących i niszczyć wejścia Teleporterów. Piaskun może być przydatny w ogłuszaniu większych przeciwników jak Gruby lub Żołnierz którzy by inaczej zrobili zamęt w drużynie. Twoja prędkość pozwala także odbierać wrogowi ważne zasoby takie jak Apteczki i Amunicję poprzez zabranie jej dla siebie.

Dobry na każdą sytuację; potrafi podjąć się każdej roli, od gracza frontowego po campera. Oprócz Grubego, jest on najtrudniejszą klasą do pokonania w pojedynkę. Jego obecność może wymusić na przeciwniku odwrót i znalezienie innej drogi ataku. Rakietowy Skok pozwala mu flankować nieświadomych wrogów i mieć przewagę wysokości nad przeciwnikiem. Celny Strzał jest mniej przydatny podczas obrony ale można go wykorzystać do zabicie Medyków i Snajperów.

Rola Pyro w obronie polega na pomaganiu Inżynierom w bronieniu danego obszaru. Szukanie Szpiegów jest twoją podstawową rolą, więc gdy widzisz drugiego gracza ze swojej drużyny, sprawdź czy nie jest Szpiegiem, aby pomóc Inżynierowi. Burzyciel jest także przydatny w niszczeniu Sapperów na budynkach. Pyro z Miotaczem Płomieni może także użyć skompresowanego powietrza aby oczyszczać pola z Przylepnych Bomb, lub żeby odrzucić wrogiego Ubercharge'a. Jeżeli nie ma Szpiegów, lub jest ich mało, to Pyro może zająć się flankowaniem wroga. Znajdując się za tyłami wroga możesz zebrać kilka zabójstw, lub zadać obrażenia przeciwnikom, którzy zostaną dobici przez kolegów z drużyny. Możesz też nawet wymusić wcześniejsze wykorzystanie UberCharge'a przez wroga, przez co będą musieli zbudować następnego Ubercharge'a, żeby mogli pozbyć się Działek Strażniczych, lub też zdobyć następny punkt.

Podpaleni przeciwnicy będą zmuszeni do wycofania się i podleczenia aby kontynuować atak, tym bardziej gdy nie mają w pobliżu Medyka.

Jest to oczywisty wybór, ponieważ jego bomby przylepne są idealne na Punktach Kontrolnych lub we wązkich korytarzach. Pułapki mogą być też użyte do zabicia nieświadomych atakujących gdy oni biegną w stronę celu. Szkocki Opór działa świetnie w tej roli z 6 dodatkowymi bombami oraz możliwością utworzenia kilku pułapek, co pozwala an obronę prawie całego obszaru. Demomeni są także dobrzy w niszczeniu pobliskich baz zbudowanych przez Inżynierów.

Gruby jest świetny na obrone podczas ataku drużyny przeciwnej. Ma on największą skuteczność w parze z Medykiem lub gdy ma przy sobie Zasobnik który utrzymuje jego zdrowie oraz amunicję. Natasza jest przydatna przeciwko drużynie która posiada szybko-poruszające się klasy takie jak Pyro lub Skaut. Prędkość Grubego nie pozwala mu na efektowne flankowanie, gdyż można łatwo go zabić podczas manewrowania. Jednak nie zawsze musi odkrywać swojej pozycji; Tomisław pozwala mu się ukryć bez wydawania dźwięku gdy broń jest rozgrzana, będąc gotów na nieświadomie przechodzących przeciwników.

Inżynier (i jego Działko Strażnicze) odpowiada za zatrzymanie fali wrogów, ale tylko jeżeli ma przy tym pomoc swojej drużyny. Dobrze zaplanowany Ubercharge może szybko zniszczyć twoją bazę z Działkiem Strażniczym jeżeli nie masz przy sobie Pyro korzystającego z sprężonego powietrza aby odepchnąć atak, lub rozdzielić medyka od leczonej klasy. Szpiedzy są stałym zagrożeniem, ale można ich łatwo pokonać baczną obserwacją otoczenia i z dobrym graczem który wykryje szpiega. Jeżeli masz w drużynie kilku Inżynierów to zaleca się aby każdy budował Działko w innych miejsach, aby nie zostały one zniszczone przez spamującego Demomana albo Żołnierza.

Kombinacja Medyka i Pacjenta jaki i "Bitewny Medyk" są dobrymi opcjami na Obronę. Kritzkrieg może być lepszym wyborem na obronę niż Medi Gun. UberCharge może tymczasowo zatrzymać ofensywę przeciwnika, lecz sprytniejsi przeciwnicy wycofają się by się przegrupować. Dobrze zaplanowany UberCharge Kritzkriega może zabić większość atakujących. Normalne UberCharge Medi Gun'a są wciąż przydatne w przeciwdziałaniu wrogiemu UberChargeowi, lub w zniszczeniu bazy zbudowanej przez wrogich Inżynierów.

Rola Snajpera w Obronie jest taka sama jak podczas Ataku. Gdy widzisz wrogów nacierających w stronę twojej bazy, postaraj się zaliczyć jak najwięcej headshotów jak to tylko możliwe, aby osłabić atak. Zastanów się nad zmianą Karabinu Snajperskiego na Łowcę jeżeli brakuje osłon a mapa skupia się na walkach w ciasnych przestrzeniach. Sikwondo jest bardzo przydatne na obronie, gdyż wrogowie często atakują w dużej grupie. Dobrze rzucone Sikwondo może pomóc twojej drużynie szybko odeprzeć atak, który w innym przypadku mógł się powieść. Podczas celowania, twoim priorytetem powinni być Medycy, szczególnie ci z UberChargem. Jeden celny headshot na Medyku może zmienić przebieg meczu. Gruby jest również mocny w ofensywie, więc nie zapominaj też o nim, jako o nastepnym priorytecie.

Szpieg jest klasą wsparcia, ale daje sobie też radę na obronie. Skradając się za atakującymi i dźgając cele takie jak Medyków i Grubych możesz uratować swoją drużynę. Tak jak w przypadku Snajpera, twoim priorytetem powinni być Medycy z UberChargem. Gruby i Żołnierz są mocnymi klasami na ofensywie, i z powodu wolnej prędkości poruszania się mogą być łatwymi ofiarami Dźgnięcia w plecy. Dźgając Demomenów skupiających się na Działkach Strażniczych możesz uratować swoich Inżynierów i ich budynki. Nie zapominaj też Sappować wrogich Teleportów, aby jeszcze bardziej spowolnić wrogą drużynę.

Ogólna taktyka na Obronę

 • Patrz na każde przejśćie. Prawie zawsze jest jakieś wejście do bazy które twoja drużyna nie pilnuje, robiąc z tego łatwe przejście przez które mogą się przedrzeć Szpiedzy, Pyro lub Medycy ze swoimi pacjentami.

Trzeba pamiętać o każdym wejściu, i go bronić aby twoja drużyna nie została oflankowana.

 • Każda mapa ma punkty gdzie otwarta przestrzeń przechodzi w wąskie przejście. W takich 'punktach' można łatwo zatrzymać wrogą drużynę.
 • Zaczajanie się jest kolejną dobrą taktyką Obronną. Kucając obok przejścia, lub za róg który prowadzi do Celu możesz pokonać silniejsze klasy od siebie. Dla przykładu, zaskoczony Gruby jest skazany na porażkę, bo nie będzie miał czasu na zareagowanie.
 • Flankowanie także działa na obronie tak jak na ataku. W czasie gdy drużyna wroga atakuje obronę twojej drużyny, mała grupa może przejść za nich i ich zniszczyć, lub nawet zatrzymać cały atak.
 • Podczas "Ataku" na mapach 5-CP takich jak Badlands i Granary, najlepszą obroną jest dobra ofensywa. Zabijając kluczowe klasy takie jak Medyk, Żołnierz czy Demoman całkowicie opóźniasz atak. Samobójcze ataki na te klasy są najczęściej wykonywane przez Skauta, Szpiega lub Pyro. To może wyglądać lekkomyślnie, ale jeżeli się zabiję klasy ofensywne, to wróg będzie zmuszony do anulowania ataku i przegrupowania.
 • Posiadanie większej ilości graczy niż twój wróg jest zawsze pomocne w sytuacji gdzie bronisz. Jeżeli jednak będziecie się za mocno trzymać razem, to klasy takie jak Żołnierz i Demoman mogą szybko was pokonać, i przebić się przez obronę, więc zaleca się abyście się rozproszyli.
 • Szpieg za liniami wroga może zdewastować nawet najmocniejszą obronę. Próbujcie wcześniej wykryć Szpiegów aby zapewnić sobie obronę przed Dźgnięciami od noża podczas obrony.
 • Bądźcie stale w ruchu. Stojąc jesteście łatwiejszym celem dla wroga, dotyczy się to najbardziej Snajperów.
 • Jeżeli wrogi Medyk zdoła użyć Ubercharge'a na klasie takiej jak Gruby, Żołnierz, Pyro albo Demoman, to wasza obrona zostanie wyniszczona. Oprócz tego Medyk będzie cały czas leczył drużynę przeciwną przez co wróg będzie mógł walczyć dłużej. Aby temu zapobiec, starajcie się obrać Medyka jako pierwszy cel.

Powiązane Osiągnięcia

Leaderboard class scout.png Skaut

Blokowanie bazy
Blokowanie bazy
Zablokuj 50 przejęć punktów.


Leaderboard class soldier.png Żołnierz

Jak na Hamburger Hill
Jak na Hamburger Hill
30 razy obroń punkt przejęcia.


Leaderboard class demoman.png Demoman

Waleczne Zwłoki
Waleczne Zwłoki
Zabij 25 przeciwników broniących punktu przejęcia lub wózka.


Leaderboard class heavy.png Gruby

Czystka
Czystka
Zabij 15 przeciwników zdobywających twój punkt kontrolny.


Wagonowy Stalin
Wagonowy Stalin
Przeszkodź 25 razy przeciwnikowi w przemieszczeniu wagonu z ładunkiem.
Blok radziecki
Blok radziecki
Grając w obronie i będąc pod wpływem standardowego ÜberCharge'a, zablokuj ruch wrogiego Grubego, który również jest niezniszczalny.

Leaderboard class medic.png Medyk

Medycyna zapobiegawcza
Medycyna zapobiegawcza
Zablokuj przejęcie punktu kontrolnego z pomocą członka drużyny, na którym użyłeś ładunku ÜberCharge.