Trafienia krytyczne

From Team Fortress Wiki
< Critical hits
Revision as of 07:02, 17 May 2018 by Denied (talk | contribs) (Mini-krytyki)

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search
Na tym świecie nie ma wystarczającej ilości krytyków żeby mnie zabić!
Skaut
Inżynier odczuł krytyka.

Trafienia krytyczne lub "krytyki" są atakami powodującymi dodatkowe obrażenia i mającymi różniące się od normalnych dźwięki wystrzału i trafienia. Kiedy trafisz gracza krytykiem zobaczysz nad jego głową napisany zielonymi literami napis "Critical Hit!" (patrz - obraz z prawej) razem z głośnym dźwiękiem "ding". Jeśli gracz zginie od trafienia krytycznego, które nie ma specjalnego efektu (na przykład przybijanie do ściany, odrzut), wtedy gracz, w zależności od klasy, odegra specjalną animację śmierci (na przykład Inżynier obraca się dookoła przy trafieniu, snajper trzyma swój kapelusz upadając do przodu). Krytyczne trafienia z broniami do walki wręcz zazwyczaj mają dłuższą animacje zamachu (na przykład Butelka zostaje użyta zamachem zza głowy). Materiały wybuchowe (takie jak rakiety lub bomby samoprzylepne) iskrzą się i mają kolor danej drużyny. Materiały wybuchowe nie zadają krytycznych obrażeń właścicielowi, odtwarzają tylko "krytyczny" dźwięk.

Trafienia krytyczne zazwyczaj zadają 300% bazowych obrażeń danej broni i ignorują modyfikatory dystansu oraz losowe obrażenia, jakie zadają bronie. Materiały wybuchowe wciąż zadają też obrażenia z upadku.

Kiedy gracz jest zabity przez trafienie krytyczne, klasa którą gra wyda głośniejszy krzyk niż zabita normalnie (nie dotyczy zabitych przez eksplozje), a ikona zabójstwa zostanie otoczona czerwoną poświatą.

Szansa na trafienie krytyczne

Zobacz też: Obrażenia
Szansa na krytyka bazująca na obrażeniach.

Standardowe bronie posiadają 2% szansy na trafienie krytyczne, bronie do walki wręcz aż 15%. [1] Dodatkowa szansa na trafienie krytyczne zależy od ilości obrażeń zadanych przez gracza w ciągu poprzednich 20 sekund, skalowana jest od 0% kiedy zadano 0 punktów obrażeń, do 10% przy zadaniu 800 punktów.[1] Dla przykładu : 200 punktów obrażeń zadanych w poprzednich 20 sekundach daje dodatkowy bonus na trafienie krytyczne w wysokości 2.5%.

Szansa na trafienie krytyczne jest zależna również od typu broni. Bronie jednostrzałowe, na przykład Strzelby, Rewolwer i Wyrzutnia rakiet losują trafienie krytyczne przy każdym strzale - każdy strzał ze strzelby ma 2% szansy na krytyka, nawet jeśli wcześniej nie zadano nim żadnych obrażeń. Bronie strzelające ogniem ciągłym, czyli między innymi Minigun, Karabin strzykawkowy, i Miotacz ognia losują krytyczne trafienia co sekundę. Jeśli się uda, wszystkie strzały oddane przez następne dwie sekundy będą krytyczne.

Uzyskiwanie obrażeń krytycznych

Inżynier trzymający Samosąd z krytykami zemsty
 • Standardowy Nóż i Ostateczna Nagroda zadają obrażenia krytyczne tylko przy (dźgnięciu w plecy) i pod wpływem krytycznych doładowań (upokorzenia, przejęcia tajnych materiałów, Kritzkriega)
 • Dźgnięcie wroga w plecy zadaje obrażenia porównywalne do [liczba aktualnych punktów życia x6]. Kiedy szpieg jest pod wpływem krytycznego doładowania, zadaje 120 punktów obrażeń używając animacji dźgnięcia w plecy, nawet jeśli stoi z przodu ofiary.
 • Karabin snajperski, Ambasador i Łowca nie losują szansy na krytyka, lecz zadają krytyka jedynie przy strzale w głowę. Karabin snajperski może zadawać obrażenia krytyczne przy strzale w głowę tylko, jeśli patrzy się przez lunetę, a Ambasador jedynie wtedy, kiedy ma pełną celność ('ostygł' po poprzednim strzale) - obie bronie mogą jednak strzelać krytykami pod wpływem krytycznych doładowań.
 • Gasiekiera zadaje obrażenia krytyczne tylko, gdy ofiara jest podpalona, inaczej zadaje tylko połowę obrażeń zwykłego topora strażackiego. Może losowo odegrać animację trafienia krytycznego, lecz obrażenia pozostaną niskie, jeśli ofiara nie jest podpalona. Kiedy jest pod wpływem krytycznego doładowania również odtwarza animację trafienia krytycznego, lecz zadaje tylko połowę obrażeń.
 • Dupalacz zawsze zadaje obrażenia krytyczne jeśli wróg jest odwrócony tyłem.
 • Krytyczne Grzmoty Bokserskie losują szansę na trafienie krytyczne jak każda inna broń do walki wręcz, lecz jeśli zabije się nimi wroga, zapewniają trafienia krytyczne przez kolejne 5 sekund dla każdej broni, z której korzysta Gruby
 • Wyszczerbiec nie losuje krytycznych trafień, lecz wywołuje je zawsze kiedy jest pod wpływem krytycznego doładowania z Kritzkriega, upokorzenia, przejęcia punktu lub kiedy używa umiejętności szarżowania Tarczy Szarży. Tarcza Szarży może być również używana aby uzyskać trafienie krytyczne z Butelki, Pałki Sokisty, Czerepołamacza szkota, Patelni lub też korzystając ze Ścinacza Głów Bezgłowego Bezkonnego Jeźdźca.
 • Sikwondo i Wściekłe Mleko wyglądają jak krytyczne, jednak to tylko efekt kosmetyczny.
 • Kilka broni nie działa jak inne, konwencjonalne i nie mają wcale trafień krytycznych - Bonk! Atomowy Kop, Kryt-o-Cola, Kanapka, PDA, Zestaw przebrań, Antyklinga, Zegarek niewidzialności, Peleryna Nożownika, Dzwon Zmarłego, Saper i Poskramiacz.
 • Strzelanie na średnim dystansie z Pistoletu sygnałowego w ofiarę, która już jest podpalona, będzie skutkowało trafieniem krytycznym.
 • Samosąd nie losuje trafień krytycznych, lecz zamiast tego używa krytyków zemsty (2 za każde zabójstwo i 1 za każdą asystę, którą zaliczyło jego działko strażnicze - kryty dostaje po jego zniszczeniu)
 • Jednoręki Bandyta uderza krytycznie kiedy trafia wroga po raz trzeci z rzędu, jednak nie posiada losowych krytyków.
 • Atak drwiną nie zadaje krytyków, jednak w czasie użycia może być wzmocniony przez Sztandar Chwały lub Kryt-o-Colę, lub kiedy przeciwnik jest pod wpływem Sikwondo - będzie to skutkowało mini-krytycznym atakiem drwiną. [1]
 • Lewarek i Południowa Gościnność nie posiadają losowych krytyków bez krytycznego doładowania.
 • Partyzant uderza trafieniem krytycznym za każdym razem, kiedy normalnie powinno być ono mini-krytykiem - uderzając Skauta pod wpływem Kryt-o-Coli, wroga pod wpływem Sikwondo lub też każdego przeciwnika, jeśli snajper jest pod wpływem sojuszniczego Sztandaru Chwały. Partyzant posiada również losowe krytyki.
 • Efekt krwawienia (wywoływany na przykład przez Plemienne Ostrze nie ma losowych krytyków, lecz będzie zadawać mini-krytyki, jeśli przeciwnik jest pod wpływem Sikwondo.

Krytyczne doładowanie

Krytyczne doładowanie jest stanem, w którym broń gracza zadaje same trafienia krytyczne. Krytyczne doładowanie można rozpoznać patrząc na broń - jeśli świeci kolorem drużyny, ma krytyki. Podczas Upokorzenia każdy strzał pochodzący od graczy ze strony, która wygrała mecz jest trafieniem krytycznym - nawet strzały w korpus z Karabinu snajperskiego i Łowcy. Wszystkie strzały są krytyczne, jeśli gracz jest pod wpływem ÜberCharge z Kritzkriega. Również z Łowcy i Karabinu snajperskiego. Pięciosekundowe krytyczne doładowanie otrzymane jest podczas Pierwszej krwi na mapie typu Arena. Jeśli podczas trwania bonusu z pierwszej krwi zmienisz broń, przestanie się ona 'elektryzować', jednak strzały wciąż będą krytyczne - aż do upływu czasu bonusu. Przejęcie flagi w trybie Przejmij flagę daje całej drużynie 10 sekund trafień krytycznych (opcja ta może być zmodyfikowana lub usunięta przez hosta serwera dzięki użyciu komend w konsoli). Krytyczne doładowanie to jedyny sposób, aby Nóż mógł uderzyć krytycznie bez ataku (dźgnięciem w plecy). Zadaje on wtedy 120 punktów obrażeń (trzy razy mniej niż normalny krytyk). Używając Gasiekiery podczas krytycznego doładowania zobaczysz animację ataku krytycznego, lecz nie będzie on skuteczny, dopóki ofiara nie będzie się paliła. Południowa Gościnność, Lewarek i Wyszczerbiec zadają normalne obrażenia krytyczne, lecz nie mają losowych krytycznych trafień - mogą ich użyć wyłącznie pod wpływem krytycznego doładowania. W specjalnej wersji mapy Harvest i Mann Manor, w czasie Halloween, zabici gracze losowo zostawiali wypełnione cukierkami halloweenowe dynie. Kiedy została ona podniesiona, nagradzała gracza 3-4 sekundami krytycznego doładowania.

Pierwsza krew

 • Bonus pierwszej krwi zostaje zdobyty podczas pierwszego zabójstwa wroga w trybie arena. Z aktywnym bonusem pierwszej krwi, wszystkie twoje strzały będą krytyczne przez 5 sekund. Twoja broń zacznie się 'elektryzować', tak jakby była pod wpływem krytycznego doładowania z Krytycznych Grzmotów Bokserskich lub Kritzkriega.
 • Zadanie obrażeń szpiegowi z aktywnym Dzwonem Zmarłego uaktywnia bonus pierwszej krwi dla atakującego. Bonus pierwszej krwi jest liczony jako ÜberCharge w osiągnięciu grubego "super sowieta".
 • Przed aktualizacją z dnia Aktualizacja z 18 października 2010, uderzenie przeciwnika Świętą Makrelą dawało Skautowi bonus pierwszej krwi, nawet jeśli nie zabił przeciwnika.

Obrażenia minikrytyczne

Demoman został przyszpilony przez nadlatujące mini-krytyczne granaty

Mini-krytyki dodają 35% obrażeń do standardowej ilości obrażeń danej broni (bardziej precyzyjnie - powodują, że broń zadaje 135% normalnych obrażeń. Tak jak normalne krytyki, nie powodują obrażeń z upadku, lecz w przeciwieństwie do nich mogą wyrzucić wroga w powietrze. Normalne krytyki 'nadpisują' mini-krytyki (mini-kryty nie powodują zwiększenia obrażeń normalnych krytyków). Tak jak zwykłe trafienia krytyczne, mini-krytyki powodują czerwoną otoczkę przy ikonce zabójstwa.

Aktualnie jest osiem sposobów, aby wywołać mini-kryta.

Wcześniejsze sposoby wywoływania mini-krytów

 • Aktualnie nie można ich zadawać (strzałami w głowę) z Ambasadora, zadają one tylko normalne kryty.
 • Miotacz ognia, używany przez Pyro był w stanie przerobić bomby samoprzylepne na mini-kryty, odpychając je. Teraz jednak nie daje to żadnego bonusu.
 • Dawniej Celny Strzał zadawał obrażenia mini-krytyczne dla każdego celu w powietrzu, teraz zadaje je tylko celom, które zostały wybite w powietrze przez jakąś eksplozje.

Mini-krytyczne doładowanie

Mini-krytyczne doładowanie jest to zadawanie cały czas obrażeń mini-krytycznych. Aktualnie jest to osiągalne kiedy jest się pod wpływem Kryt-o-Coli lub aktywnego Sztandaru Chwały. Będąc pod wpływem Kryt-o-Coli, aktywna broń gracza świeci na żółto (jeśli jest on w drużynie RED) lub na niebiesko-zielono (jeśli znajduje się w drużynie BLU).

Wszystkie źródła obrażeń (łącznie z podpaleniem i Działkami Strażniczymi zadają obrażenia mini-krytyczne, gracz zadający obrażenia jest pod wpływem doładowania. Jeśli gracz tracąc doładowanie wystrzelił bombę samoprzylepną, która w czasie wygaśnięcia doładowania znajdowała się w trakcie lotu, traci ona status mini-krytycznej. Inaczej Pyro - kiedy podpala on gracza będąc pod wpływem mini-krytów, obrażenia z podpalenia będą miały cały czas status mini-krytów. Działka Strażnicze mogą strzelać mini-krytami tylko wtedy, kiedy Inżynier jest pod ich wpływem.

Osiągnięcia

Leaderboard class scout.png Skaut

Pierwsza krew
Pierwsza krew
Zabij jako pierwszy w rozgrywce typu Arena.
Pierwsza krew, część 2
Pierwsza krew, część 2
Zabij 5 wrogów podczas premii krytycznej Pierwszej Krwi.

Leaderboard class soldier.png Żołnierz

Krytyki są durne
Krytyki są durne
Wystrzel pod rząd dwie rakiety z ładunkiem krytycznym bez dopalacza.
Potrójny rozprysk
Potrójny rozprysk
Zabij 3 przeciwników pojedynczą rakietą z krytycznym ładunkiem.

Leaderboard class pyro.png Pyro

Gorący ładunek
Gorący ładunek
Zabij Żołnierza odbitą rakietą z krytycznym ładunkiem.


Leaderboard class demoman.png Demoman

Szkocki Zamach
Szkocki Zamach
Zabij 5 przeciwników krytycznym ciosem Wyszczerbca.


Leaderboard class heavy.png Gruby

Komunistyczny pięściofest
Komunistyczny pięściofest
Zabij przeciwnika krytycznym ciosem pięścią.
Cementowy blok
Cementowy blok
Przeżyj bezpośrednie trafienie rakietą z krytycznym ładunkiem.

Leaderboard class engineer.png Inżynier

Zemścinżynieria
Zemścinżynieria
Użyj krytycznego strzału odwetu, aby zabić wroga, który zniszczył Twoje działko.
Bez przebaczenia
Bez przebaczenia
Zabij 3 wrogów krytycznym strzałem odwetu nie ginąc.

Leaderboard class medic.png Medyk

Selekcja
Selekcja
Użyj ładunku ÜberCharge na członku drużyny na mniej niż sekundę przed trafieniem krytycznym ładunkiem wybuchowym.


Ciekawostki

 • W kodzie gry, Trafienia Krytyczne są zaprogramowane jako obrażenie chemiczne.


Dodatkowe linki

 1. a b http://www.tf2.com/post.php?id=2221