Wymiana

From Team Fortress Wiki
< Trading
Revision as of 14:26, 11 March 2019 by Goodjob (talk | contribs) (Undo edit by Hello3031 (Talk) (2400109) Jest to wspomniane wyżej, w tym samej części artykułu.)

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search
Kolejny zadowolony klient!
Inżynier
Steam trading.png

Wymiana jest systemem wprowadzonym do gry wraz z aktualizacją Mann-Konomia. Pozwala ona na wymianę z innymi graczami w celu zdobycia pożądanych przedmiotów, takich jak bronie, czapki, narzędzia, czy inne przedmioty.

Mechanika

Ekran wymiany podczas przykładowej transkacji.
Wymiana zakończona sukcesem.

Aby otworzyć ekran wymiany z poziomu głownego menu wybierz "Zarządzaj przedmiotami", a następnie kliknij ikonkę wymiany - szarą paczkę pocztową.

Gracz może wybrać konkretnego użytkownika z serwera na którym aktualnie się znajduje, jednego ze znajomych, lub dowolnego posiadacza Team Fortress 2 poprzez wpisanie jego adresu Steam. Zaproszenie do transkacji zostanie wysłane, jeżeli użytkownik aktualnie gra w Team Fortress 2. Jeżeli zaakceptuje zaproszenie, gra automatycznie przeniesie go do ekranu wymiany. Jeżeli jednak odrzuci zaproszenie, lub nie podejmie żadnej akcji w ciągu 30 sekund transakcja zostanie anulowana.

Możliwa jest wymiana do ośmiu dowolnych przedmiotów naraz. Gracz może zaoferować konkretne przedmioty przenosząc je z okienka po lewej stronie do tego znajdującego się w prawym górnym rogu ekranu. Poniżej w bliźniaczym okienku znajdują się przedmioty oferowane przez drugiego gracza. Okno wymiany pokazuje także kolor oznaczający rzadkość przedmiotu jako jego tło i obwódka wokół okienka, w którym się znajduje. Obaj użytkownicy mogą się porozumiewać i targować za pomocą okienka czatu widocznego na dole ekranu.

Zestaw do Pakowania pozwala na "zapakowanie" przedmiotu tworząc "Starannie Zapakowany Prezent". Niektóre niewymienialne przedmioty mogą zostać zapakowane i wymienione. Zapakowane przedmioty mogą zostać dostarczone również nieaktywnym w danej chwili graczom. Zestaw do Pakowania jest dostępny w Sklepie Mann Co. za $1.99 / £0.99 / €1.99.

Po wystawieniu odpowiednich przedmiotów przez obu graczy muszą zaznaczyć opcję "Gotowy do Wymiany". Jest to konieczne po każdej zmianie oferty jednej ze stron. Jeżeli obie strony są gotowe, aktywny staje się przycisk "Wymień się!" po kliknięciu którego transakcja jest finalizowana.

Możliwe jest kontynuowanie gry z otwartym w tle oknem wymiany przez wciśnięcie klawisza "Esc". Istnieje również możliwość zablokowania wszelkich zaproszeń do wymiany poprzez menu opcji.

Porady na temat wymiany

Zastosuj się do poniższych wskazówek w celu bezpieczniejszej i bardziej satysfakcjonującej wymiany.

 • Zwracaj uwagę na kolor tła naktórym znajdują się przedmioty. Oznacza on ich rzadkość.
 • Zawsze sprawdzaj opłacalność przedmiotów wymienianych przez drugiego gracza, po każdej zmianie oferty.
 • Nie śpiesz się z wymianą. Nie ulegaj namowom drugiego gracza, jeżeli wymiana nie będzie dla ciebie opłacalna.

Oszustwa

Ze względu na szerokie możliwości oferowane przez system wymiany, gracze mogą padać ofiarą oszustów. Zaleca się niestosowanie poniższych praktyk.

 • Wymiana "na raty": Wymiana więcej niż ośmiu przedmiotow w dwóch oddzielnych transakcjach, jest ryzykowną praktyką, której należy się wystrzegać. Nigdy nie ma gwarancji, że drugi gracz po prostu wyjdzie zaraz po pierwszej wymianie.
 • Transakcje zewnętrzne: Wymiana przedmiotów na pieniądze i/lub gry Steam jest ekstremalnie ryzykowna i wbrew regulaminowi platformy Steam.
 • Oferty otwierania skrzynek: Niektórzy gracze mogą oferować otwarcie Skrzynek Mann Co. w zamian za drobny przedmiot obiecując zwrócenie jej zawartości. Bądź czujny, ponieważ kiedy zgodzisz się na taką transakcję nie będziesz mógł zmusić takich graczy do zwrócenia czegokowiek.
 • Loterie: Grupa graczy daje mało wartościowe przedmioty, jak na przykład Metal ze złomu, jako wpisowe z szansą na wygranie cennej nagrody (zazwyczaj jakiejś czapki). Nie ma żadnej gwarancji, że zwycięzca zostanie wyłoniony w uczciwy sposób, oraz że loteria w ogóle się odbędzie.
 • Prezenty: Bądź ostrożny, możesz zobaczyć co znajduje się w Starannie Zapakowanym Prezencie tylko podczas wymiany.
 • Etykieta z Nazwą: Gracz może zmienić nazwę zwykłej broni na rzadszą np. Szkocki opór zmienić na Bombowy skoczek(Sticky Jumper)
 • Rip-Off: Wiele wprawionych graczy wykorzystuje nowych graczy do łatwego i taniego zdobycia cennych przedmiotów, należy dokładnie czytać opis każdego przedmiotu który jest nam oferowany a także warto znać wartość własnych przedmiotów.

Odebranie praw do wymiany

Gdy po "udanym" scamowaniu (oszustwie), otrzymasz swoje przedmioty, gracz, z którym się wymieniałeś może ciebie raportować (jeśli zrobił screeny itd.). Wtedy gdy pozytywnie rozpatrzą jego sprawę ty otrzymujesz bana na wymiany(przez 2 tygonie). Gdy będziesz chciał się wymienić pojawi Ci się tekst "Twoje prawo do wymiany zostało tymczasowo odebrane. Skontaktuj się z Obsługą Klienta". Jeśli nie będziesz wiedział o co chodzi możesz napisać do supportu. Powinieneś otrzymać taką mniej więcej wiadomość:

Hello ???,

Thank you for contacting Steam Support.

Your account was reported for actions relating to item trading scams.

Your trading privileges have been suspended for 2 weeks. We have a zero tolerance policy for scamming.

Additionally, Valve reserves the right to refer the matter to the appropriate authorities if such activity continues.

The Steam Subscriber Agreement can be found at: http://www.steampowered.com/v/index.php?area=subscriber_agreement

In the future, please refrain from trading with unknown users or beyond the scope of Team Fortress 2's trading system. Your Steam account and activity pertaining to it are your responsibility.

Title: Team Fortress 2 Item Trading Guidelines Link: http://support.steampowered.com/numer_sprawy

If you have any further questions, please let us know - we will be happy to assist you.

Jedyne co teraz możesz zrobić to odczekać swoją karę i najlepiej nigdy więcej nie oszukiwać.

Słowniczek

Wraz z wprowadzeniem systemu wymiany społeczność zaczęła używać nowych wyrażeń na określenie różnych aspektów przemiotów, takich jak użyteczność, czy wartość w handlu. Nazwy podane w języku angielskim, ponieważ polscy gracze nie stosują powszechnie podobnych określeń.

 • "Clean" - (czyste) czapki, bronie i inne przedmioty mogą być bezpośrednio wymieniane (bez potrzeby używania Zestawu do Pakowania). Nadają się również do przetwarzania.
 • "Dirty" - (brudne) przedmioty, w przeciwieństwie do "czystych", nie są w pełni wymienialne (na przykład Czapka Mann Co.) oraz bezużyteczne przy wytwarzaniu. Przedmioty zakupione w sklepie Mann Co. nie są ani wymienialne, ani przetwarzalne.
 • "Crate hats" (czapki ze skrzynek) to czapki możliwe do znalezienia w Skrzynkach Mann Co. z wyjątkiem czapek nietypowych. Wytworzone, lub znalezione poprzez system losowego znajdywania przedmiotów także są nazywane "crate hats", jeżeli równie dobrze mogą zostać w nich znalezione.
 • "Sweets" (słodziki) to przedmioty o stosunkowo niskiej wartości w stosunku do głównych handlowanych obiektów, służące do "osłodzenia transakcji" używane jako bonus-zachęta przy targowaniu.

Przedmioty niewymienialne

Z powodu możliwości sprzedaży przedmiotów za prawdziwe pieniądze, niektórych przedmiotów nie można wymieniać.

Dodatkowe informacje

 • Podczas Aktualizacja z 20 października 2010, ilość przedmiotów możliwych do wymiany w jednym momencie zwiększono z czterech do ośmiu w celu zapobiegnięcia oszustwom (Wymiana "na raty"). Dodano również ostrzeżenia w kolorze czerwonym wyświetlane w oknie czatu, oraz tła określające typ przedmiotu. Dodatkowo, Klucze do Skrzynek Mann Co., Puszki z Farbą, Etykiety z Nazwą, i Mini-Gry - Pojedynek zakupione w sklepie stały się wymienialne.
 • Jeśli zostałeś oszukany możesz napisać do Supportu Steam (angielski) i wytłumaczyć sytuację. Pomocne mogą okazać się dowody oszustwa, takie jak treść czatu, zrzuty ekranu, filmy udokumentowujące felarną transakcję.
 • Jeśli nie masz pobranej aplikacji Steam na telefon musisz czekać 72 godziny , żeby do ciebie dotarły przedmioty.