ÜberŞarj

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search


ÜberŞarj'lı bir Heavy
BEN KURŞUN GEÇİRMEZİM!
Heavy ÜberŞarj mekaniğinin detayları hakkında konuşurken

ÜberŞarj, Medic'e özgü bir yetenektir. Medic, ÜberŞarj'ı doldurmak için kendi ikincil silahlarını takım arkadaşlarını iyileştirmek için kullanması veya Akıncının Arbaleti ile takım arkadaşlarına isabetli bir atış gerçekleştirmesi gereklidir (ayrıca ÜberTestere ile düşman oyunculara vurduğunda veya Cerrah adlı yakın dövüş silahının Sakinleştirici Melodi alay hareketini kullanması da ÜberŞarjı doldurur). Her bir iyileştirme silahının kendine özgü ÜberŞarj etkileri (özellikleri) vardır, mesela ÜberŞarj'ı etkinleştirmek için ÜberŞarj çubuğunun tam dolu yani %100'e ulaşması gerekirken, Aşı Aletin'de ÜberŞarjı etkinleştirmek için %100'e ulaşmasına gerek yoktur (yani öyle bir kural yoktur), %25'e ulaşması yeterlidir (Aşı Aleti'nde ÜberŞarjlar 25'er 25'er 4'e bölünmüştür, 25-50-75-100 şeklinde).

Şarj metresi

Medic ikincil ya da yakın dövüş silahı ile kazandığı ÜberŞarj miktarı, ÜberŞarj'ın toplam ne kadar olduğunu gösteren bir çubukta gösterilir, bu çubuk normalde HUD'da normalde cephanelerin gösterildiği yerdedir. Eğer Medic bir takım arkadaşını iyileştirirse ve iyileştiren oyuncunun (Yani Medic'in) crosshair'i (nişan çaprazı göstergesi) iyileştirdiği takım arkadaşının üzerinde ise, HUD'ın üzerinde bir kutu açılır ve bu kutuda Medic'in kullanıcı adı, kullandıkları iyileştirme silahının ismi ve ÜberŞarj yüzdesi gösterilir (Eğer Medic iyileştirdiği silahı yani ikincil silahı için bir İsim Etiketi kullanır ise, koyduğu isim kullandığı silahın normal isminin yerine gösterilir). Heybetli Tepki kuşanmış bir Medic, Spy'ların bilgileri dahil olmak üzere bütün düşman oyuncuların sağlığını görebilir.

Şarj'ın birikimi

ÜberŞarj metresi, Medic'in iyileştirdiği hedefin durumuna bağlı olarak farklı oranlarda doldurulur.

Oranlar

Healing tool State of target Fill rate Fill time
Sıhhi Silah <142,5% Sağlık 2,50000% 40 saniye
>142,5% Sağlık 1,25000% 80 saniye
>142,5% Sağlık + 2nd Heal Beam 0,62500% 160 saniye
Kritzkrieg <142,5% Sağlık 3,12500% 32 saniye
>142,5% Sağlık 1,56250% 64 saniye
>142,5% Sağlık + 2nd Heal Beam 0,78125% 128 saniye
Hızlı Çözüm <142,5% Sağlık 2,75000% 36.4 saniye
>142,5% Sağlık 1,37500% 72.8 saniye
>142,5% Sağlık + 2nd Heal Beam 0,68750% 145.5 saniye
Aşı Aleti <100% Sağlık 4,17500% 24 saniye
100% - 142,5% Sağlık 2,80000% 36 saniye
>142,5% Sağlık 1,40000% 72 saniye
>142,5% Sağlık + 2nd Heal Beam 0,70000% 144 saniye


Notlar

 • Hazırlanma süresi boyunca, Medic'in iyileştirdiği hedefin sağlığı farketmeksizin iyileştirme hıxzı maksimum hıza ulaşır yani ÜberŞarj metresi çok hızlı bir şekilde dolar (hatta hazırlanma süresinin başından sonuna kadar bir Medic herhangi bir oyuncuyu iyileştirip ÜberŞarj metresini doldurup hep harcarsa, tam üç kere bu tekrardan doldurma ve harcama işini yapabilir).
 • İyileştirilecek olan hedefin sağlık puanı oranı %142.5 veya daha fazla olması durumunda, ÜberŞarj dolum oranı yarıya iner. Bu kural Medic'in sürekli aynı oyuncuyu iyileştirmemesi gerektiğini, sağlık puanı düşük olabilecek takımdaki diğer bütün oyuncuları da iyileştirmesi gerektiğini anlatmaya çalışır.
 • İyileştirilecek olan hedef, herhangi bir ek iyileştiriciden (başka bir Medic, bir Dispanser veya Yük vagonu gibi) etkilendiyse, dolum oranı daha da yarıya iner. Bu kural da aynı şekilde sürekli aynı oyuncuyu iyileştirmeyi değilde takımdaki diğer bütün oyuncuların da iyileştirilmesi gerektiğini anlatmaktadır.
 • Aşı Aleti'ni kullanarak fazladan iyileştirilmiş hastaları ve %100 sağlık puanına veya üstünde olan oyuncuları iyileştirilmeye çalışılırsa, ÜberŞarj hızı %33 oranında azalacaktır. Bu azaltılmış oran, tamamen aşırı iyileştirilmiş olan bir oyuncuda veya diğer iyileştirici kaynaklardan iyileştirilmiş olan oyuncularda çok daha karmaşık bir hâl alır.
  • Hastanın önceden aldığı hasar türü Aşı Aleti tarafından seçilen direnç türüyle aynı olan bir hasara maruz kalmışsa eğer, verilmiş olan hasar miktarına göre Medic küçük bir ÜberŞarj bonusu kazanır.
 • Oyuncu ikincil silahını değiştirirse oyun içinde, önceden birkmiş olan ÜberŞarj oranları daha önce kullandığı silahtan değiştirdiği silaha devredilmez. Örneğin %75 şarjlı bir Hızlı Çözüm kullanan bir Medic, envanterinden Sıhhilah'ı seçtikten sonra İkmal Dolabı'na gidip ikincil silahına değiştirirse yani Sıhhilah'a geçerse eğer, ÜberŞarj metresi %0'a düşürülür.
 • Düşman Spy'ları iyileştirmek (yani herhangi bir takım arkadaşınızın kılığına girmiş bir Spy'ı) ÜberŞarj metresini doldurabilir. Doldurma oranı, Spy'ın gerçek sağlığı ile değilde, Spy'ın kılık değiştirdiği oyuncuya göre belirlenir.
 • Başka iyileştirme kaynaklarından yararlanmış olan takım arkadaşlarını Akıncının Arbaleti ve Cerrah'ın Sakinleştirici Melodisi hariç diğer bütün iyileştirme silahlarıyla veya herhangi bir şeyle iyileştirmek, Medic'in ÜberŞarj metresine çok az miktarda ÜberŞarj oranı sağlayacaktır. Kritzkrieg'in Oktoberfest alay hareketi sadece Medic'i iyileştirdiği için ÜberŞarj'a etki etmez.

İyileştirme yolu olmadan şarj metresine katkı sağlama yolları

 • Übertestere ile bir düşmana isabetli bir vuruş yapmak, kullanıcının ÜberŞarj metresine 25 puan eklemektedir.
  • Bu ÜberŞarj aktif olduğu zamanda bile yapılabilir, ancak Aşı Aleti hariç diğer iyileştirme silahlarında ki şarjlar boşalmaya devam eder ve Medic ikincil silahını tekrar alıncaya kadar büyük ihtimal şarjın etkileri sona erecektir.
  • Bonk! Atomik Kuvvet'in etkisini altında olan bir düşman Scout'a vurmak, Bonk! Atomik Kuvvet'in Hasar Verilemez etkisi altında olduğu için tabii ki de düşman Scout'a hasar verilemeyecektir ancak Medic'in ÜberŞarj metresine yine de %25 puan eklenecektir.
  • Kılık değiştirmiş bir düşman Spy'a yapılan vuruş onu öldürse de öldürmese de veya Kusursuz Kopya'nın Sahte Ölüm'ünü gerçekleştirse bile, farketmeksizin şarj oranına herhangi bir ek puan sağlamayacaktır.
  • Görünmez bir düşman Spy'a yapılan vuruş onu öldürse de öldürmese de farketmeksizin şarj oranına herhangi bir ek puan sağlamayacaktır.
  • Übertestere'nin Omurga Zedeleme adlı saldırı alay hareketi de Medic'in ÜberŞarj metresini doldurur: alay hareketinde ilk oyuncuya saplanış hareketi %25 ve daha sonra geri çekilmesinde yani düşman oyuncunun öldürülmesi durumunda %75 puan vermektedir.
   • Ancak unutmayın ki, bu alay hareketinin illaki %100'lük ÜberŞarj puanı getirisiyle yapılması zorunlu değildir, mesela saplanıştan sonra siz veya alay hareketi saldırısı yaptığınız oyuncu bir şekilde bulunduğu yerden gidebilir veya tam tersi tam geri çekişte bu gerçekleşebilir. Her bonus puan, eğer yapılan hareket düşman hedefini etkilediyse verilir.
 • Bir Sıhhilah kullanan oyuncu bir düşman tarafından veya herhangi bir ölüm türüyle öldüğünde (tek istisna vardır o da intihardır), yere düşen Sıhhilah'ın içinde depolanan ÜberŞarj %0'a ulaşıncaya kadar saniye %10'luk bir periyot şeklinde bitmeye başlayacaktır.
 • Pomson 6000 tarafından vurulan bir Medic, vurulduğu aralığa bağlı olarak belirli bir miktarda ÜberŞarj puanı kaybeder ve etkiye özgü bir sesli tepki verir.
  • Medic 512 Hammer birimi mesafesi içinden vurulursa eğer %10 puan kaybeder ve 1536 Hammer birimi mesafesine kadar süren bir doğrusal ölçü sistemi vardır (yani %0'a kadar).
  • Eğer Medic ÜberŞarj'ı aktif olarak kullanıyorsa, Pomson 6000 tarafından yapılan vuruş o an için hiçbir etkisi olmayacaktır. Yani diğer bir deyişle, Pomson 6000 ÜberŞarjın süresini o an için azaltamaz.
 • Ani Ölüm'ün başlangıcı, ÜberŞarj metresini sıfırlar (%0'a getirir).
 • Ne kadar ÜberŞarj'a sahip olunduğuna bağlı olarak, iyileştirme silahından yayılan ışının rengide ona göre parlak olur. Yani tam dolu ÜberŞarj'ta yayılan ışın parlak kırmızı ya da mavi olacaktır (takıma göre). Bu arada bu özellik Übertestere ve Vitatestere için de geçerlidir.
 • Eğer Vitatestere kuşanmış bir Medic öldüğünde ÜberŞarj seviyesinin bir yüzdesinin ölümden sonra kalması, önceden topladığı organlara bağlıdır. Medic her Organ başına %15 puan alabilmektedir, toplayabileceği en yüksek puan yüzdesi ise (yani sınırı) 4 organda depolanan %60'a kadar ÜberŞarjtır. Yani canlanmada kalacak toplam ÜberŞarj değeri en fazla %60 olabilir. Eğer bir oyuncu öldükten sonra envanterinden farklı bir ykaın dövüş silahını seçip o şekilde yeniden canlansa bile bu depolanma özelliği işe yaracaktır, ancak Ani Ölüm'de ÜberŞarj'lar normalde sıfırlandığı gibi burada da bu özellik geçersiz kılınarak yine sıfırlanır yani depolanma işlemi gerçekleşmez.

Aktifleştirme

Medic'in ÜberŞarj'ı %100'e ulaştığında (veya Aşı Aleti için %25'e), HUD'daki şarj metresi yanıp sönmeye başlar ve karakter bununla ilgili bir sesli tepki verir. Bu sesli tepki ÜberŞarj'ın dolduğunu belirtmek için bir duyurudur ve Medic'in bu tam şarj oluşundaki söylediği sesli tepki düşmanlara bir uyarı şeklindedir, ancak başka bir ses komutu kullanarak bu sesli tepki iptal edilebilir. Bu sayede düşmanlar ÜberŞarj'ın dolduğundan haberleri olmaz. Ayrıca Medic'ler ÜberŞarj'ın hazır olduğuna ve olmadığına farketmeksizin, her zaman Sesli Menü 2'de ki 8'inci seçeneği yani "ÜberŞarj hazır" adlı ses komutunu kullanabilirler.

ÜberŞarj metresi dolduğunda, oyuncu alternatif atış tuşuna basarak ÜberŞarjı aktif edebilir (varsayılan tuş: MOUSE2). Şarjın aktif edilmesinden sonra, aktif edilen oyunculara yani ÜberŞarj'tan etkilenen oyunculara belirli görsel efektler uygulanır; hatta Medic ÜberŞarj'ın kullanılmasıyla ilgili bir sesli bir komut kullanacaktır ve ÜberŞarj'ı aktif ettiği diğer oyuncuda buna uygun bir sesli tepki verebilir. ÜberŞarj tam olarak dolduğunda ise Medic "Fully charged (ÜberŞarj dolu)" gibi bir ÜberŞarj'ın hazır olmasıyla ilgili bir sesli komut kullanacağı için bu sesli komutu düşmanların duyacağı için bir nevi bir uyarış olacak sayılabilir ve eğer Medic düzgün zamanlanmış bir şekilde başka bir ses komutunu etkinleştirirse bu iptal olur ve böylece düşmanların haberdar olmaz.

ÜberŞarj sadece herhangi bir oyuncu üzerinde ikincil iyileştirme silahı kullanılırken iyileştiriciden çıkan ışınların oyuncuya ulaştığı sürece boyunca etkili olur; eğer Medic ölürse, iyileşme ışını devre dışı hale getirileceği için (etkisiz hale), mesela bir Medic ÜberŞarj'ı birlikte kullandığı Heavy ile üstünüze doğru geliyorsa, Medic'i menzilden çıkarırsanız yani Heavy'e ÜberŞarj veremeyeceği bir bölgeye atarsanız hem ÜberŞarj'ın boşa gitmesini sağlarsınız hem de hayatta kalma şansınız artar (patlayıcı mermileri veya Alev Silahı'nın geri püskürtme özelliğini kullanmak aşırı derecede kullanışlıdır). Ancak Medic'i uzaklaştırmak ÜberŞarj'ın biteceği anlamına gelmez, yani kullanılan iyileştirme silahı (hangi iyileştirme silahı olduğu farketmeksizin) aktif hale getirildikten sonra hala ÜberŞarj aktif bir şekilde kullanılıyor olacak (bitene kadar ve sadece Medic tarafından). Yani özet olarak diğer bir deyişle, ÜberŞarj sadece aktif olarak kullanıldığı kişiyi güçlendirir ve ÜberŞarj'ı aktif eden Medic ise eğer tek başına kullanırsa ÜberŞarj'ı, bütün saldırılardan hasar almaz ancak saldırılara karşı hem savunmasızdır hem de karşılık veremez. ÜberŞarj bitene kadar aynı oyuncuya aktif edilirse toplam 8 saniye sürer ve şarj metresi saniyede 12,5 puan'la azalır. Medic iyileştirme ışınını (ÜberŞarjı) bir oyuncuya aktif ettikten sonra, aktif ettiği oyuncuya ÜberŞarj bitene kadar beklemesi gibi bir zorunluluğu yoktur yani ÜberŞarj'ı aktif ettiği oyuncuyu değiştirebilir ve böylelikle ÜberŞarj etkileri de yeni oyuncuya geçmiş olur, ancak ÜberŞarj her saniye başına belirli bir ölçüde hızlı bir şekilde azaldığı için eğer şarjı aktif edeceğiniz oyuncu aşırı yakın bir mesafede değilse veya riskli bir bölgedeyse aktif edilmesi tavsiye edilmez. Çünkü belki ÜberŞarj verimli bir şekilde kullanılamayabilir.

ÜberŞarj Süresi ÜberŞarj aktif edilmiş oyuncu sayısı (alıcılar yani alan oyuncu sayısı)
8 saniye 0 alıcı
8 saniye 1 alıcı
5.33 saniye 2 alıcı
4 saniye 3 alıcı
3.2 saniye 4 alıcı
2.66 saniye 5 alıcı

Üstteki tabloda anlatılmak istenen şey; mesela eğer bir Medic tek (1) oyuncuya ÜberŞarj'ı aktif ettikten sonra hiç eğer değiştirmezse aktif ettiği kişiyi, yani ÜberŞarj bitene kadar hep aynı kişiye şarjı verirse, bu 8 saniye sürecektir. Eğer Medic ÜberŞarj'ı aktif ettikten sonra eğer ilk aktif ettiği kişiyi bir süre sonra bırakır başka bir kişiye geçerse bu 5.33 saniye sürecektir (büyük ihtimal ortalama olarak hesaplanmıştır). Ayrıca burada tek bir istisna vardır ki, aktif edildikten sonra hem Medic'e hem de iyileştirilen kişiye bir kalkan yerleştiren ve 2.5 saniye süren Aşı Aleti'dir (bu da ÜberŞarj'ı 4'e bölündüğü içindir, kalkan ÜberŞarj aktif ise oluşur), eğer Medic Aşı Aleti ile iyileştirdiği oyuncudan uzaklaşırsa yani iyileştirmeyi bırakırsa kalkanın faydalarını kaybedecektir. Ayrıca Aşı Aleti'nin her kullanımı ile ÜberŞarj azar azar harcanabileceği için yani diğer iyileştirme silahları gibi doğrudan azalmadığı için hem dört ÜberŞarjı depolayıp farklı farklı kişilere kalkan yardımıyla vermek çok sayıda avantaj sağlar (ayrıca kalkan seçilen hasar türüne karşı kalıcı bir %10 dayanaklılık sağlar).

Etkiler/Efektler

Sıhhilah

Ana madde: Sıhhilah

Görsel efektler

ÜberŞarj aktif olduğunda Medic ve iyileştirdiği hedefin bütün bedeni metâlik bir yapı içerisine girer ve takım renginde parlarlar. Yani BLU takımında gözleri mor ve bedeni mavi olur, RED takımında ise gözleri sarı ve bedeni kırmızı olur. Medic ve iyileştirdiği hedefin birinci şahıs görünümünde etrafta hafif bir takım renginde bulanıklık/bozulma görünebilir.

Dokunulmazlık ve savunmasızlık (saldırı açıkları)

Sıhhilah'ın ÜberŞarj'ı Medic ve iyileştirdiği kişiyi dokunulmazlık etkisi altına alsada, çoğu hasar türüne karşı da savunmasız hale getirmektedir (veya onlara karşı bir önlem alamamaktadır). Her iki oyuncu da ışınlayıcı öldürmesinden (telefrag) ve belirli çevresel tehlikelere karşı savunmasızdır; yani testere bıçakları, trenler ve tuzak çukurlarına karşı (yani çukurdan düşerlerse eğer) savunmasızlardır ancak boğulma veya düşme hasarı tehlikesi yoktur. Ayrıca patlamadan dolayı oluşan uçma kuvvetine ve Pyro'nun geri püskürtmesinden de halen etkilenmektedirler. Uyku Perisi'nin alternatif atış saldırısı sermsemlemeye yol açmaz, fakat Organ Mikseri, Şiş ve Omurga Zedeleme adlı saldırı alay hareketleri ÜberŞarjlı oyunculara yapıldıklarında zarar vermeyecek olsalarda ilk baştaki yapılan hareketler (mesela Şiş alay hareketinde ki oku ilk saplama bölümü) yine de onları belirli bir süre etkisiz hale getirecektir yani silah kullanamayacaklar ve hareket edemeyeceklerdir (bir nevi sersemletme sayılabilir). ÜberŞarjı aktif eden Medic eğer sersemletirse bu şekilde, iyileşme ışını geçici olarak devre dışı kalacağı için Medic iyileşene kadar önceden iyileştirdiği kişi (hasta) savunmasız olacaktır (ancak ÜberŞarj bitmediyse eğer hala Medic ÜberŞarjın etkisinde olur). Benzer şekilde ÜberŞarjlı bir Medic'e Yılbaşı Yumruğu ile arkadan vurulursa (arkadan vuruş daima kritik hasar sağladığı için), Medic zorla gülmeye başlar ve bu da iyileşme ışınının sağlanamamasını sağlayarak, iyileştirdiği hedefin otomatik olarak ÜberŞarjı etkisiz hale getiririlir.

İkincil etkiler

Medic'in iyileştirdiği hedef normal hızda iyileşmeye devam eder. Yanan bir oyuncuya Sıhhilah'ın şarjını aktif etmek veya başka bir oyuncuya aktif ettikten sonra yanan oyuncuya geçmek direk olarak alevleri söndürür. Işın ile temas ettikten sonra oyuncu dokunulmazlık etkisi kazanacağı için mesela birden fazla yanan oyuncuya Medic hızlı bir şekilde hepsine şarjı aktif ederse, bütün yanan oyuncuları söndürebilecektir. Sıhhilah veya Hızlı Çözüm şarjlı oyuncular, Yük Vagonlarını itemezler ve kontrol noktalarını ele geçiremezler (ancak düşmanlar eğer Yük vagonunu itiyorsa veya kontrol noktasını ele geçiriyorsa, şarjlı bir şekilde olunsa bile düşmanlar engellenebilir yani mesela kontrol noktasını ele geçirirlerken şarjlı bir şekilde kontrol noktasına aniden atlanırsa "savundu" şeklinde bildirim yayınlanarak ele geçirme etkisiz hale getirilebilir). Ayrıca şarjlı bir şekilde İstihbarat da alınamaz. Son olarak bir Medic İstihbaratı taşıyan bir oyuncuya ÜberŞarjı aktif edemez ve şarjı İstihbarat taşıyıcısına uygulamak onu bütün saldırılara karşı savunmasız hale getirmez.

Kritzkrieg

Ana madde: Kritzkrieg

Görsel efektler

ÜberŞarj aktif edilince, iyileşme ışınından sarı kıvılcımlar çıkar (aynı Sıhhilah'da olduğu gibi) ve Kritzkrieg'in ışını da Sıhhilah'da olduğu gibi rakım renginde parlar ve ayrıca ek olarak ÜberŞarj aktif edildiğinde Kritzkrieg'in üstünde bulunan sarı katalizatörü daha parlak hal alır ve bir elektrik çıtırtısı da duyulmaktadır.

Diğer iyileştirme silahlarından kazançları

Şarj süresi boyunca yani şarj bitene kadar, Medic'in iyileştirdiği oyuncunun yaptığı tüm saldırılar kritik olur ve iyileştirdiği oyuncunun yaptığı saldırıların temel hasarı %300'e çıkar, ayrıca kritik'in verdiği hasar herhangi bir menzil aralığı ile hesaplanmaz, verilen hasarın oranı atışın ne kadar isabetli oluşuyla alakalıdır. Yine Sıhhilah'da olduğu gibi şarjı aktif eden Medic'e Yılbaşı Yumruğu ile kritik bir vuruş yapmak aşırı derecede fayda sağlar, Medic zorla güldüğü için otomatik olarak şarj etkisi gülme bitene kadar kullanılamaz. Kritzkrieg'in şarj süresi aktiften ateşlenen mermiler, şarj bittikten sonra bile kritik etkilerini koruyacaktır (yani mesela şarj aktiften ateşlenen bir roket, şarj bittikten sonra havada iken yani ateşlenmiş haldeyken hala patlayana kadar kritik etkisini korur).

Zayıf Yönleri

Kritzkrieg iyi iyileştirilen hedef normal hızda iyileştirilmeye devam edecek olsa da, şarjı aktif etmek Medic'e ve iyileştirdiği kişiye ek bir savunma avantajı sağlamamaktadır. Yapılar kritik vuruşlara karşı bağışıklığa sahip olduğu için, mesela Kritzkrieg aktifken bir düşman Taret'ine saldırmak kötü bir seçimdir (ancak yapının sahibine eğer isabetli bir kritik vuruş yapılabilirse eğer direk öleceği için belki avantaj olarakta kullanılabilir ama genel olarak saldırılması önerilmez).

Hızlı Çözüm

Ana madde: Hızlı Çözüm

Görsel efektler

Medic'in iyileşme ışını daha yoğun bir şekilde parlar ve takım renginde bir halka Medic ve iyileştirdiği kişinin etrafını çevreler.

Diğer iyileştirme silahlarından kazançları

Medic ve iyileştirdiği oyuncu, hızlandırılmış bir şekilde (ateş altında iken 100.8/saniye, son 15 saniye içerisinde yaralanılmamışsa ise 302.4/saniye iyileştirecektir, /saniye = saniye'de). Her iki oyuncu da sersemleme, yavaşlama ve patlamadan dolayı oluşan uçma kuvveti gibi her türlü etkilere karşı bağışık kazanacaktır. Medic bir oyuncuyu aktif olarak iyileştirirken aniden iyileştirdiği oyuncuyu değiştirirse yani başka bir oyuncu iyileştirmeye başlarsa ilk başlarda aktif olarak iyileştirdiği hıza bir anda ulaşmaz ancak bir süre boyunca iyileştirdiğinde tekrardan aktif olarak iyileştirme gerçekleştiği için iyileştirme süresi tekrardan hızlanacaktır. Medic kendisinden daha hızlı hareket eden bir oyuncuyu iyileştirirse eğer, iyileştirdiği oyuncu ne kadar hızlı ise Medic'de aynı şekilde o kadar hızlı olur (yani hızlanır). Bu aynı zamanda Demoman'ların bomba veya yapışkan bombalarıyla yaptığı patlamalar için de geçerlidir, Demoman havaya uçtuğunda otomatik olarak Hızlı Çözüm ile iyileştiren Medic'de aynı yönde ve eşit bir kuvvetle havaya uçacaktır (ayrıca Soldier'ların roketleri için de aynı şey geçerlidir).

Zayıf Yönleri

Çabuk iyileşme sağlaması gibi aşırı derecede etkili bir özellik sunmasına rağmen Hızlı Çözüm'ün ÜberŞarj'ı, Yapışkan bomba tuzakları, arkadan bıçaklamalar, kafa vuruşları veya kritik isabetler gibi yüksek hasara neden olan saldırılara karşı herhangi bir koruma sağlamaz. Ancak iyileştirilen oyuncuyu hem fazladan iyileştirilirse hem de bu hızlandırılmış iyileşme etkisiyile birlikte aktif olarak iyileştirilirse belki bu tehditlerin üstesinden gelinebilir (her ne kadar ihtimal düşük olsada).

Aşı Aleti

Ana madde: Aşı Aleti

Görsel efektler

İyileştirilen oyuncu ve Medic koruma baloncuğu ile kaplanırlar ve her ikisinin de kafalarının üstünde hasar türü ne seçilmişse onu gösteren bir simge yer alır (mesela mermi, patlayıcı vb.)

Diğer iyileştirme silahlarından kazançları

Diğer iyileştirme silahlarından farklı olarak Aşı Aleti'nin ÜberŞarj'ı, %25'lik oranla 4'er parçalara ayrılmıştır ve aynı anda hepsi birden aktif edilemez ama biri bittikten sonra diğerine hızlı bir şekilde geçilebilir. Kritzkrieg ve Hızlı Çözüm gibi, ÜberŞarj'ın daha hızlı hazır olmasını sağlayan bir ÜberŞarj yapısına sahiptir (yani hıza), ancak hız iyileştirilen kişinin sağlığına bağlıdır yani iyileştirilen kişi tam sağlıktaysa veya fazladan iyileştirilmişse eğer o an için iyileştirilme hızı, az sağlıklı birini iyileştirirken ki hıza göre daha yavaştır. Bir takım arkadaşını aktif olarak iyileştirirken, üç hasar türünden hangisi seçilmişse eğer o hasar türünden gelen saldırılara karşı %10'luk bir direnç sağlar: Mermi (Avcı'nın okları, Akıncının Arbaleti'nin okları ve Medic'in Şırınga Silahı'nın şırınga mermileri de dahil olmak üzere), Patlayıcı ve Ateş.

ÜberŞarj'ın aktif olması üzerine Aşı Aleti hem Medic'in hem de iyileştirilen oyuncunun bütün vücudunu bir koruma baloncuğu (kalkanı) kaplar ve seçilmiş olan hasar türüne karşı direnç artar. ÜberŞarj şarj metresinin %25'i kalkanın yerleştirilmesinden hemen sonra tüketilir; bu iyileştirme silahından ışının hala olup olmadığına bakılmaksızın (yani hala kişinin aktif olarak iyileştirildiğine veya iyileştirilmediğine bakılmaz) her iki taraf içinde 2,5 saniyeliğine sürer. Bu koruma baloncuğu/kalkanı seçilen hasar türüne %75'lik bir direnç sağlar (normalde kalkansız %10'luk direnç sağlar) ve kritik hasara karşı ise %100 dayanıklılık sağlar yani kritik hasar tamamen ortadan kalkar ve kritik vuruşlar oyunculara işlemez. Farklı hasar türü seçilmiş Aşı Aleti kullanan Medic'ler aynı kişiyi iyileştirerek çoklu koruma baloncukları oluşturabilir veya aynı hasar türüne ait birden fazla baloncuk da oluşturulabilinir, ancak Medic'in sahip olduğu ÜberŞarj miktarı sınırlı olduğu için aynı anda ÜberŞarj aktif etmek mantıksızdır (çünkü zaten ÜberŞarjlar bölündüğü için hızlı bitiyor bunu birçok Medic'in aynı anda bitirmesi pek de mantıklı değildir ve yapılması tavsiye edilmez).

Zayıf Yönleri

Sadece seçilen hasar türlerine karşı direnç sağladığı için Aşı Aleti'nin ÜberŞarj'ı tarafından korunan oyuncular direnç sağlanmayan hasar türlerine karşı halen tam oranla hasar almaktadırlar. Ek olarak, tam sağlıklı veya fazladan iyileştirilmiş oyuncularda ÜberŞarj oranının düşmesi sebebiyle, takım arkadaşlarını etkili bir şekilde iyileştirmek için çok etkili bir ikincil silah değildir.

Çoklu şarj özelliği

Tek bir oyuncuya birden fazla Medic'ten aynı anda aktif edilen çoklu ÜberŞarjlar etkiyi çoğaltmaz. Tek bir oyuncuya yönelik şarjların bir araya getirilmesi ek bir özel etki yaratmaz ancak farklı ikincil iyişeştirme silahlarına sahip olan Medic'ler tek bir oyuncuyu iyileştirilirse eğer, gerçekten güçlü bir kombinasyon ortaya çıkar. Örneğin normal Sıhhilah'ın ÜberŞarj'ı ve Kritzkrieg'in ÜberŞarj'ı aktif edilmiş bir oyuncu her ikisinin de etkilerine aynı anda sahip olur ve hem garantili kritik vuruşlara sahip olunur hem de dokunulmazlık etkisine sahip olunduğu için gelen hasarlardan güvenli bir şekilde kurtulunur yani bir nevi ölme riski olmaz.

Düşman Spy'lar

Bir kılık değiştirmiş Spy'a düşman Medic Über'i aktif edebilir ve bu aslında Spy'ın lehinedir çünkü Spy'a yanlışlıkla aktif edilmiş bir ÜberŞarj onun düşman olduğunu ortaya çıkarır, yani RED Medic kılık değiştirmiş bir BLU Spy'a ÜberŞarj aktif ederse, Medic RED takımından olduğu için kırmızı renkte parlar ancak Spy ise BLU takımından olduğu için mavi renkte parlar. Yani özet olarak; yanlışlıkla aktif edilen ÜberŞarj Spy'ı ortaya çıkaracağı için düşman Spy'a sürpriz bir saldırı yapılabilir. Medic'e o an ÜberŞarj yüzünden saldıramaz ancak yine de şarjın etkilerini Spy tamamiyle kazanır ve ışından ayrılana kadar düşman Spy, takımının renginde ki ÜberŞarj'la görünmeye devam ederler (ancak o an düşman Spy kılık değiştirmeyi deaktif ederse yani normal haline dönerse otomatik olarak iyileşme ışını ve şarjın etkisi kısa süre içerisinde sonlanır).

Akıncının Arbaleti

Ana madde: Akıncının Arbaleti

Akıncının Arbaleti tarafından herhangi bir takım arkadaşına fırlatılan ok az miktarda ÜberŞarj sağlamaktadır (miktar mesafeye göre belirlenir).

Cerrah

Ana madde: Cerrah

Cerrah'ın Sakinleştirici Melodi alay hareketi ile birden fazla takım arkadaşını iyileştirerek ÜberŞarj kazanılabilinir.

İlgili başarımlar

Leaderboard class scout.png Scout

Doktoru Sopalama
Doktoru Sopalama
ÜberŞarjlamaya hazır olan bir Medic'i öldür.


Büyük Acı
Büyük Acı
ÜberŞarjlamaya hazır olan 2 Medic'i sersemlet.
Doktorlu Dayak
Doktorlu Dayak
Bir Medic'in ÜberŞarjının etkisindeyken 3 düşmanı öldür.

Leaderboard class soldier.png Soldier

P*A*R*Ç*A*L*A
P*A*R*Ç*A*L*A
Tek Überşarj ile 5 kişinin patlatılmasına yardım et.

Leaderboard class pyro.png Pyro

Yanık Koğuşu
Yanık Koğuşu
Überşarjlamaya hazır olan 3 Medic'i ateşe ver.
Ateş Teknikleri
Ateş Teknikleri
Tek bir Überşarjla 3 düşmanı öldür.

Leaderboard class demoman.png Demoman

Doktorlu Yıkım
Doktorlu Yıkım
5 Engineer yapısını tek ÜberŞarjla parçala.

Leaderboard class heavy.png Heavy

Fotoğrafçı
Fotoğrafçı
Düşmanın fotoğraf kamerasına, ÜberŞarjlı iken alay hareketi yaparak poz ver.


Üstün Sovyet
Üstün Sovyet
50 defa ÜberŞarjlan.
Sovyet Engeli
Sovyet Engeli
Savunmada ve ölümsüz haldeyken, ölümsüz düşman bir Heavy'nin hareketini engelle.

Leaderboard class medic.png Medic

Otoklav
Otoklav
Bir Pyro'nun tek ÜberŞarjla 5 düşmanı yakmasına yardım et.


Patlatma Yardımı
Patlatma Yardımı
Bir Soldier'ın tek ÜberŞarjla 5 düşmanı patlatmasına yardım et.


Çift Kör Denemesi
Çift Kör Denemesi
Yakınlardaki bir düşman Medic'in ÜberŞarj kullanmasının üzerinden 8 saniye geçmeden sen de kendininkini kullan.


Grup Sağlık
Grup Sağlık
2 Medic ile çalışıp aynı anda 3 ÜberŞarjlama yapın.


Tıbbi Atılım
Tıbbi Atılım
Bir Demoman'in tek ÜberŞarjla 5 düşman Engineer yapısını yok etmesine yardım et.


Koruyucu Hekimlik
Koruyucu Hekimlik
ÜberŞarjladığın takım arkadaşınla kontrol noktasını almaya çalışan düşmanı engelle.


Cerrahi Hazırlık
Cerrahi Hazırlık
Hazırlanma süresi sona erdiğinde kullanıma hazır ÜberŞarj bulundur.


Triyaj
Triyaj
Takım arkadaşına bir kritik patlayıcı isabet etmeden hemen önce onu ÜberŞarjla.
Sadece Küçük Bir İğne
Sadece Küçük Bir İğne
Bir Scout'ın tek ÜberŞarjla 3 düşmanı öldürmesine yardım et.


Kör Travma
Kör Travma
Heavy'nin tek ÜberŞarjla 2 düşmanı yumruklamasına yardım et.


Aile Hekimliği
Aile Hekimliği
5 Steam Topluluğu arkadaşını ÜberŞarjla.


Eve Servis
Eve Servis
Arkadaşının bulunduğu oyuna katıl ve onu ÜberŞarjla.


Plasebo Etkisi
Plasebo Etkisi
Hiç ölmeden, ÜberŞarj hazırla ve kullanmadan önce 5 düşmanı öldür.


İkinci Görüş
İkinci Görüş
2 takım arkadaşını aynı anda ÜberŞarjla.


Travma Kraliçesi
Travma Kraliçesi
5 dakikadan kısa bir sürede 3 ÜberŞarjlama yap ve bu süre içerisinde 5 öldürmeye yardım et.

Leaderboard class sniper.png Sniper

Veda Atışı
Veda Atışı
Bir düşmanı ölümsüzlüğü bittiği anda kafadan vur.
Über Çivileyiş
Über Çivileyiş
ÜberŞarjlamaya hazır olan bir Medic'i öldür.

Leaderboard class spy.png Spy

Dr. Haaaaayııııır
Dr. Haaaaayııııır
ÜberŞarjı hazır olan bir Medic'i sırtından bıçakla.

Mvm navicon.png Mann vs. Machine başarımları

Alman Mühendisliği
Alman Mühendisliği
'ÜberŞarj' ile doldurulmuş bir matarayı kullan ve 15 robot yok et.
Ters Şarj
Ters Şarj
Bir dalga boyunca ÜberŞarj kullanmaya hazır olan 5 Medic öldür.

Güncelleme geçmişi

25 Ekim 2007 Yaması
 • Bağlantısı kesilen Medic'lerin zaman aşımına uğrayana kadar önceden ÜberŞarjladığı oyuncunun ÜberŞarj'lı bir şekilde kalmasını sağlayan bir hata düzeltildi.

7 Kasım 2007 Yaması

 • Medic'lerin Überşarj istatistiklerinin yanlış izlenmesi düzeltildi.

20 Aralık 2007 Yaması

 • Oyun başlamadan önce bekleme süresi boyunca (yani hazırlık süresi) Sıhhilah artık daha hızlı şarj olur, şarjın daha hızlı dolması için önceden oyuncular kendine zarar veriyordu ancak bu sayede artık bu zarar verme ihtiyacı ortadan kalktı.
 • Silah değiştirmenize rağmen Sıhhilah'ın ÜberŞarjı'nın deşarj edilmemesi düzeltildi.

1 Nisan 2008 Yaması

 • Sıhhi Silah'ın Überşarj sayacı farklı kişileri aynı şarjla Überşarjlandığında daha hızlı azalır. Bu, tek seferde birden fazla kişiyi Überşarjlamanın cezası var demektir.

5 Mayıs 2008 Yaması

 • ÜberŞarj'ın sınırsız olmasını sağlayan bir hata düzeltildi.

7 Mayıs 2008 Yaması

 • ÜberŞarj'ın sınırsız olmasını sağlayan başka bir hata daha düzeltildi.

21 Mayıs 2008 Yaması

 • Silahların hızlı bir şekilde değişmesi, halihazırdaki ÜberŞarjın aniden boşalmasını sağlaması düzeltildi, yani şarjın boşa harcanmasını sağlayan bir hata düzeltildi.

13 Ağustos 2009 Yaması

 • ÜberŞarjlı oyuncular artık sersemletilemezler.

10 Ocak 2011 Yaması

 • Kritzkrieg'in şarjı aktif edildiğinde çıkan sesin takılı kalması düzeltildi.

5 Mayıs 2011 Yaması

 • Kritzkrieg'in şarjı aktif edilen oyuncularda sanki Sıhhilah'ın ÜberŞarjı aktifmiş gibi yanma ve kavate'lerden etkilenmemesi düzeltildi.
 • Bir oyuncu Medic tarafından ÜberŞarjlandığı zaman yani dokunulmaz olduğu zaman atıldığında etki etmeyen silahlara Bozuk Süt'de eklendi.

7 Temmuz 2011 Yaması

 • [Belgelenmemiş] Hızlı Çözüm'ün Megaheal'ına özel bir über-overlay'ı (kaplaması) eklendi (oyun beta'da iken Hızlı Çözüm'ün şarjı "Megaheal" olarak biliniyordu ve burada ki bahsedilen kaplama Überşarjlara özel kaplamalar ile ilgidir, mesela Sıhhilah'da ÜberŞarj aktif edildiğinde Medic'in ve iyileştirilen oyuncunun vücudunu kaplayan metâlik yapı gibi).

26 Ocak 2012 Yaması

 • Hızlı Çözüm'ün ÜberŞarj'ı aktif edilen oyuncuda, bir hız kaybı yaşanmasına neden olan bir hata düzeltildi.

Hatalar

 • 9 sınıfın tümü de kendilerine özgü bir ÜberŞarj dokularına sahiptir (yani çeşitli eşyalar, silahlar, MvM botları, Asteroid robotları vb. şeyler için kullanılanlardan farklıdır). Ancak bu dokular hatalı bir şekilde küçültülmüştür, ÜberŞarjlı sınıfların üzerinde bulanık veya yanlış işaretler bulunmaktadır. Ayrıca bazı dokular eski oyuncu modelleri şeklindeydi (örneğin, Soldier'ın "beta versiyonu"ndaki yüzü). Bu hatanın en dikkat çekici örneği RED Engineer'ın yüzüydü, normalde gözlükleri sarı bir şekilde parlaması gerekirken parlamalar yanaklarında ortaya çıkıyordu).

Ek bilgiler

 • Sınıflar için şuan ki kullanılan ÜberŞarj dokuları Team Fortress 2'nin eski versiyonlarında kullanılmış olan bazı dokular içerir, mesela şuan ki kullanılan vücut parçaları gibi. Eğer yakından bakarsanıza, bazı sınıflar için ÜberŞarj dokularının yanlış hizalandığını görebilirsiniz (mesela ÜberŞarjlı iken Engineer'ın burnunun yan taraflarının sarı olması gibi).
 • Bir Sıhhilah'ın ÜberŞarjı aktif edilmiş oyuncuyu kritik bir vuruşla isabetli bir şekilde vurduğunuzda zarar görmez. Ancak kritik vuruş'un sesi hala duyulabilir ve kritik vuruşun ne kadar hasar verdiğini gösteren harflerden düşmanın başının üstünde görünebilir.
 • ÜberŞarj'lanmış bir oyuncuya Bozuk Süt veya Kavate (Sidney Uykucusu'nun tam şarjlı vuruşuda geçerlidir) atmak ÜberŞarjlı oyuncuyu hiçbir etki altına almayacak olsa da yine de Bozuk Süt veya Kavate'ye bulanabilirler (yani aslında o an için bir etki altına alınmazlar, mesela Kavate'yi ÜberŞarj bitiminde atılırsa ÜberŞarj bittikten sonra oyuncunun Kavate'ye bulanmış bir şekilde olduğu görünebilir ve mini kritik hasar alır).
 • Über kelimesi Almanca'dan gelmektedir ve anlamı "over (aşırı)" demektir, yani bu da "Übercharge" isminin İngilizce'deki tam anlamının "Overcharge (Aşırı şarj)" olduğu anlamına gelmektedir.

Galeri

Ayrıca bakınız