Standardní soutěžní řazení

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Tento článek je pro soutěžní hry, založen na standardním soutěžním formátu.
Soutěžní články jsou momentálně ve vývoji. Jestli máte nějaké otázky, stačí se zeptat.


Standardní soutěžní řazení je nejběžnější týmové složení v zápasech dodržujících standardní soutěžní formát. Používání standardního soutěžního řazení není povinné, ale je použité skoro každým týmem o 6 lidech kvůli své efektivnosti a přizpůsobivosti.

Přehled

Standardní soutěžní řazení je z následujícího týmového složení:

Medic a Demoman v rámci hry skoro nikdy nemění třídu. Podle mapy, jedna nebo obě pomocné třídy mohou strávit více času jako jiné třídy, hlavně na asymetrických mapách jako třeba Gravel Pit nebo Badwater Basin. Soldierové nejběžněji zůstávají soldierové po celou hru, i když pocket někdy změní třídu na Heavyho.

Kombinací Medica a aspoň jednoho z jeho partnerů (obecně buď Soldier nebo Demoman) se říká "kombo". Kombo většinou dostane Medicovu Übercharge, a představuje týmovou lokaci na mapě. Roamer a pomocná třída se většinou pohybují okolo a zkouší získat "picky", back-capy, nebo zkouší donutit nepřátelského medica použít Übercharge, aby se zachránil.

Shrnutí tříd

Každá třída v základním seřazení má specifický účel:

Medic

Původní článek: Medic (competitive)

Medic je nezbytný hráč typického 6v6 zápasu. Léčení má zřejmé výhody udržování spoluhráčů naživu delší dobu bez toho aniž by čekali na lékárničky. Přeléčení pomáhá hráčům vyhrát boje lehčeji, a možná i vyhrát více bojů. Medicova schopnost ÜberCharge je klíčová soutěžní dynamika, hrající jeden z nejdůležitějších faktorů, když se týmy rozhodují o nátlaku, držení bodu nebo ústupu. Pro ostatní třídy se většinou vyplatí umírat pro udržení svého medica naživu a/nebo zabíjení nepřátelského medica. Medic se často chová jako vůdce týmu, protože je lehčí ohlásit co udělat mimo boj.

Medici jsou limitování na 1 ve všech 6v6 ligách, aby zabránili pomalému hraní a zajistili rozmanitost tříd.

Demoman

Původní článek: Demoman (competitive)

Demomani zajišťují obrovské taktické výhody v širokém rozsahu situací. Jsou obecně buď první nebo druzí u středního bodu, a když tam dorazí, můžou položit pasti, aby odepřeli oblasti a použili granáty ke spamu do choku předtím než tam nepřátelský tým vůbec dorazí.

Demomanova schopnost zpomalit nepřátelský nátlak, odepřít choke a kontrolní body a roznést poškození ve velké oblasti z něho dělá nepostradatelného člena týmu pro tlačení dopředu, držení oblasti a obranu. Díky jeho velkého poškození a schopnosti splash, je nejběžnější příjemce Kritzkrieg ubercharge.

Demomani jsou limitováni na 1 ve všech hlavních 6v6 ligách, aby se zabránilo nadměrnému spamu a odepření oblasti.

Poněvadž Demoman může rychle dát největší poškození, často chodí s Medic jako součást komba. Nicméně je zranitelný poškození zblízka a jako takový je často bráněn scoutem nebo soldierem.

Pocket

Původní článek: Heavy (competitive)

Pocketova práce je chránění medica a pomáhání vytvořit Übercharge. Soldier je nejčastější volba pro tuto roli z několika důvodů:

  • Může se svým medicem držet krok pomocí rocket jumpů.
  • Má solidní projektilovou a hitscan palebnou sílu, což mu dává dobrou adaptaci v boji.
  • Může se záměrně poškodit, aby pomohl rychleji dostavit Übercharge.
  • Má druhý největší hitbox, což mu umožňuje dostávat poškození za jeho medica.
  • Může použít rakety a přispět tak ke spamu.
  • Když je Medic mrtvý nebo v bezpečí, může skočit dopředu a hrát agresivně.
  • Může nepřátele vystřelit do vzduchu, aby se nedostali blíže k jeho medicovi.

Občas je místo soldiera použit heavy. Toto je docela vzácné na mapách s 5 kontrolními body, jelikož heavy se pohybuje pomalu, ale situacích kdy rychlost pohybu není problém (jako třeba poslední kontrolní bod nebo Payload mapa) nebo když je potřeba velké palebné síly (tlačení dopředu přes choke nebo rychlé zabíjení hráčů útočících ze strany), Heavy může být velmi užitečná volba. Kvůli své pomalé rychlosti, heavy je zranitelnější na útoky okamžitého zabití, jako třeba headshoty, backstaby, nebo skoro jakákoliv jiná forma kritického poškození.

Roamer

Původní článek: Roaming

Roamer funguje jako ofenzivní sval týmu a chová se jako záložní pocket. Roamerova funkce jako sebevražedný atentátník, kdy Soldier rocket jumpne na důležitější hráče nepřátelského týmu (Medic/Demoman) a pokouší se je zabít brzo v boji, nebo se pokouší je donutit použít Ubercharge když nechtěli. Tato práce je většinou odsunuta soldierovi díky jeho možnosti přemístění rocketjumpem a převzít roli pocketa. Některé strategie mohou vyzvat roaming hráče, aby šel pro specificky strategický útok vyžadující jinou třídu než Soldier, jako třeba Pyro na Badlands.

Na některých mapách kdy pomocné třídy jsou vhodnější a spam je méně efektivní než kdy jindy, není neslýchané vidět roamera hrát pomocnou třídu. Například na Yukonu, důležitost 2 Scoutů kombinovaných se sílou snipera na všech třech bodech vede tým k používání jednoho pocket soldiera, dvou Scoutů a snipera místo dvou Soldierů.

Pomocné třídy

Původní článek: Utility

Sloty pro pomocné třídy jsou většinou vyplněny scouty, i když v hodně situacích (hlavně když jde o poslední bod na mapě s 5 kontrolními body, nebo na asymetrické mapě jako je Gravel Pit), jeden nebo oba můžou hrát jinou třídu. Scoouti většinou doplňují tuto roli díky své velké pohyblivosti, dvojtou rychlostí zabírání bodů a jejich schopnosti rychle odstřelit zraněné terče jejich scattergunou. Většinou, když mapa nebo bod nevyžadují pohyblivost dvou Scoutů, je přijatelné změnit třídu. Někdy je slot pomocné třídy vyplněn roaming soldierem, protože je pořád potřeba pohyblivosti Scoutů, a Soldier nemá moc prostoru pro roaming, když jste zatlačení na poslední bod. Například, na Viaductu je velmi užitečné mít scouty, nicméně Sniper může být neuvěřitelně efektivní. V tomhle případě, některé týmy radši nechají roaming soldiera změnit třídu na snipera místo Scoutů.

Scout

Původní článek: Scout (competitive)

Na většině 5CP mapách (nejběžnější soutěžní typ map), scouti jsou považováni jako nejefektivnější pomocná třída, zejména pro souboj na středu a obecně pro boj/přechod. Na zmíněných mapách, Scouti jsou buď první nebo druzí na střední bodě (druhým uchazečem je Demoman). Jsou velmi efektivní v získávání picků, dorážení zraněných nepřátel, a zabírání kontrolních bodů. Scouti jsou taky obecně užiteční k hlídkování krajních cest, aby zachytili nepřátelské "flankery" a pickli nepřátelé kteří jsou zranění nebo osamoceni. Jejich velká pohyblivost a hitscan poškození jim umožňuje fungovat velmi dobře v samostatné námaze i ve spolupráci s ostatními spoluhráči, zvlášť s druhým scoutem (který s ním dokáže držet krok bez medica/lékáren). Jeden Scout většinou spolupracuje s demomanem nebo roaming soldierem, kde využije poškození jimi udělené.

Sniper

Původní článek: Sniper (competitive)

Ze všech situačních pomocných tříd, Sniper je nejběžnější. Užitečný ofenzivně i defenzivně v velkém výběru map, Sniper může pomoct v odepření oblasti a dát picky s málo časem a s docela malým riskem za předpokladu, že má zálohu. Může zabít nepřátelské medicy jednou střelou, pomocí buď headshotu nebo plně nabitým bodyshotem. V otevřených místech může Sniper poskytnout extrémně vysoké poškození, které dává nepřátelům málo možnosti jiných než se stáhnout do krytu nebo taky mít snipera. Jeho největší nevýhody jsou dlouhé přesuny oproti scoutovi, slabá zabírací kapacita a jeho zranitelnost když je sám.

Spy

Původní článek: Spy (competitive)

Spy je běžně používán k rozproudění hry zabitím cenného terče, když je ten určitý terč dobře chráněn. Jeho role je proto podobná sniperovi, avšak má určitou výhodu. Může splnit svůj cíl, i když je jeho terč za překážkou, zdí a/nebo spoluhráči. Je nejefektivnější, když je použit šetrně, protože nepřátelé ho pravděpodobně najdou když ho očekávají. Spyův nedostatek životů a palebné síly ho dává do risku úmrtí hned potom co byl zpozorován, takže jeho backstab pokusy jsou většinou následovány buď okamžitou smrtí nebo těsným útěkem. Tohle, kombinováno se skutečností, že potřebuje hodně času na přesun a tajnost, dělá ze spye možnost velkého risku a velké odměny.

Mimo picků k rozproudění hry může být Spy použit k sundání engineerova doupě nebo k poskytnutí situační podpory s Dead Ringerem, který může blokovat vchody, kontrolní body, i když na nich jsou lepivé bomby, zachytit spam nebo v boji zůstat naživu déle.

Engineer

Původní článek: Engineer (competitive)

Engineer je standardní volba pro asymetrické mapy jako třeba Gravel Pit. Na 5CP mapách je častěji využit k bránění posledního bodu v dlouhých utkáních. Poskytuje dobré odepření oblasti, přesněji proti Scoutům - něco s čím má Demoman často potíže - a dokáže udržet své spoluhráče zásobované díky dispenseru. Teleportery jsou obecně nízká priorita, protože je nepravděpodobné že bude stavět mimo poslední kontrolní bod.

Engineer je zejména užitečný jestli nepřátelský tým používá Kritzkrieg, jelikož budovy jsou imunní proti kritickým zásahum.

Heavy

Původní článek: Heavy (competitive)

Hlavní využití heavy je k bránění posledního bodu. Toto jde nejlépe vidět když tým chce odepření území jako sentry ale nemá čas nebo stabilitu, aby ji postavili. Heavy může být použit, když se nepřátelští scouti stávají problémem (což se může stát, když vaše týmová druhá pomocná třída je Sniper nebo Spy) nebo jako silnější defenzivnější volba. Heavy je riskantnější když nepřátelský tým používá Kritzkrieg, Snipera nebo Spye jelikož se nemůže spolehlivě vyhnout.

Pyro

Původní článek: Pyro (competitive)

Pyro je většinou limitován pro specifické situace v seriózní soutěžní hře. Jeho možnost bránit body s air blastem také přichází do hry v určitých oblastech, konkrétně při držení posledního bodu proti Übercharge.

Pyro má velmi limitované použití kvůli jeho poměrně omezených možností. Jeho Flamethrower uděluje málo poškození jestli na něho nepřátelský tým rychly zareaguje nebo is od něho drží vzdálenost. Jeho afterburn je nepodstatný, když má nepřátelský tým naživu medica nebo poblíž lékárny. Rychlost airblastu je malá takže může být docela rychle překonán, hlavně když na něho útočí víc než jeden člověk. Jeho přesun je pomalejší než Soldierův, Demův a Scoutův a nedokáže udělit hodně poškození na velkou vzdálenost. Jako dodatek k těmto faktorům, střelba z jeho Flamethrower může být nespolehlivá v okolnostech jako směrování a vzdálenost což ho dělá ještě více nepraktického.