Strategia przeciwko Demomanowi

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
I feel like every bone in me body's broke!
Następnym razem przyjdź z dwojgiem oczu!
Skaut

Demoman jest silną klasą, posiadającą ponadprzeciętną ilość zdrowia oraz niszczącą broń. Najczęściej, zastanawiając się nad taktykami którymi można by zwalczać danego przeciwnika, gracz nie jest zmuszony szczegółowo rozważać tego jak zmieni się gra określonej klasy w przypadku użycia innej broni. Demoman jest na tym polu wyjątkiem, gdyż posiada dwa odmienne od siebie style gry, zależne od obecnego wyposażenia. Może on zdecydować się na grę z przeważającym udziałem broni wybuchowej, na czele z Wyrzutnią Bomb Samoprzylepnych bądź na grę z naciskiem na broń białą wraz z Tarczą Szarży lub Prześwietnym Puklerzem. Wdając się w pojedynek z Demomanem, różnica pomiędzy obydwoma rodzajami ekwipunku jest na tyle duża, by spostrzeżenie tego co nosi w danym momencie stało się sprawą kluczową na równi z tym jaką klasą gra przeciwnik.

Ogólnie

Atrybuty Strategia przeciwko Demomanowi
Demoman emblem RED.png Rola
 • Demoman jest silny w defensywie dlatego też może pozostać w tyle, w części mapy wymagającej obrony. Jest także szczególnie silny w walce na średni dystans, dlatego też lepiej jest podejść bliżej by uniknąć większości jego strzałów. Demoman jest również jedną z lepszych klas nadających się do rozbiórki, będąc w stanie bezproblemowo zrównać z ziemią większość konstrukcji.
Leaderboard class medic.png Żywotność
 • Demoman domyślnie posiada 175 jednostek zdrowia, dzięki czemu jest w stanie przetrwać pomimo znaczących obrażeń. Jeśli nie znajduje się w sytuacji ekstremalnej, Demoman najprawdopodobniej nie ulegnie i będzie dzielnie stawiał opór przeciwnikowi.
 • Demoman posiada najbardziej zróżnicowaną żywotność spośród wszystkich klas, gdyż niektóre bronie dodają lub odejmują jego punkty życia. Co więcej, pewne bronie mogą zwiększyć jego maksymalną ilość zdrowia lub uleczyć go za każdym razem gdy pokona przeciwnika. Należy być spostrzegawczym i zwracać uwagę na to czego używa w danej chwili, by dokonać bardziej precyzyjnego założenia odnośnie jego maksymalnej ilości zdrowia.
 • Demoman wyposażony w Tarczę Szarży lub Prześwietny Puklerz uzyska olbrzymią odporność na ogień i eksplozje. Będzie jednak podatny na ostrzał kul i broń białą.
Leaderboard class scout.png Szybkość
 • Demoman jest wolniejszy od większości klas dlatego też nie będzie ścigał gracza, chyba że jest wyposażony w Tarczę Szarży lub Wyszczerbca lub gdy gracz jest poważnie ranny i podatny na ostrzał.
Leaderboard class soldier.png Siła Ognia
 • Używając broni pierwszo i drugorzędowej Demoman jest śmiercionośny, choć jego pociski lecą po łuku, co utrudnia celowanie. Zbliżenie się do niego oraz unikanie pocisków ułatwi jego zabicie, zaś gdy będzie kontynuował swój ostrzał, istnieje prawdopodobieństwo że sam się nim zrani, dając przewagę graczowi.
 • Niektórzy Demomani wyposażeni w tarczę i broń białą, będą przeprowadzać szarżę, zabijając graczy uderzeniem krytycznym pod koniec tego manewru. Należy unikać ogromnego zasięgu broni białej oraz samej szarży, atakując go gdy porusza się z normalną prędkością.

Ekwipunek wybuchowy

Posiadając broń wyrządzającą ogromne szkody przeciwnikowi, Demoman jest zdolny o zadania wielkich obrażeń na dużym obszarze. Mierząc się z nim, najlepiej jest podejść do niego jak najbliżej (gdyż tam jego broń jest najmniej skuteczna) by utrudnić mu trafienia. Pomimo sporej siły ognia, Granatnik Demomana sprawia kłopot przy celowaniu w porównaniu z inną bronią, zwłaszcza jeśli przeciwnik nie porusza się naprzód po linii prostej. Czas wymagany do uzbrojenia lepkich bomb uniemożliwia mu natychmiastową odpowiedź na ostrzał przeciwnika, tak więc zaskoczenie go jest czynnikiem przemawiającym jak najbardziej na korzyść gracza. Obydwie bronie wymagają także dłuższej chwili na przeładowanie. Konsekwencją omawianego ekwipunku jest podatność na ostrzał na krótkim dystansie oraz ryzyko zranienia się eksplozjami. Ściganie Demomana wyposażonego w wyrzutnię lepkich bomb może być bardzo niebezpieczne, wymaga rozwagi i zastanowienia się nad tym czy będzie on w stanie zabić gracza za pomocą pułapki stworzonej z bomb samoprzylepnych w pobliskim obszarze.

Żołnierze, Pyro i Skauci mają duże szanse na pokonanie prawie wszystkich Demomanów (oprócz tych najbardziej doświadczonych) ze względu na następujące czynniki. Po pierwsze – Demomani są bardzo słabi gdy znajdują się w powietrzu. Potrafią wprawdzie strzelać, lecz celność trafień Granatnika jest znacznie ograniczona zaś tor lotu lepkich bomb staje się bardziej przewidywalny. Gdy Demoman przebywa w powietrzu przewaga leży po stronie gracza. Będąc Żołnierzem, wystarczą jedna do dwóch rakiet oraz strzał Strzelby, aby wykończyć wrogiego Demo. Są również wrażliwi na ogień Pyro. Jeśli zdoła on podpalić Demomana, to ten instynktownie zmieni broń na Granatnik by zalać nieprzyjaciela pociskami. Wówczas należy przeprowadzić odwrót i odpowiedzieć mu salwą ze Strzelby. Gdy przełączy się na Wyrzutnię Bomb Samoprzylepnych, należy użyć Miotacza Płomieni i zbliżyć się odbijając bomby w jego stronę a następnie go wykończyć. W przypadku Skauta jest to jeszcze mniej kłopotliwe, gdyż pociski wybuchowe Demomana sprawiają trudność jeśli chodzi o celowanie. Wystarczy wykonać podwójny (lub potrójny, jeśli gracz posiada Atomizera) skok nad jego głową i postrzelić go kilkakrotnie.

Ekwipunek biały

Wyposażony w redukującą obrażenia tarczę i olbrzymi miecz Demoman, może szarżować wokół pola bitwy. Niosąc tarczę, Demoman może użyć zdolności do szarży by zaskakująco szybko skrócić dystans między sobą a przeciwnikiem i zadać mu obrażenia krytyczne (należy pamiętać że trafienie krytyczne Demomana natychmiast zabija każdą klasę prócz Grubego i Żołnierza, nawet gdy jest nadleczona. Co gorsza, posiadając Prześwietny Puklerz Demoman może wykorzystać bonus obrażeń szarży na dowolnym dystansie i wówczas użyć dodatkowy cios krytyczny. Umożliwia mu to natychmiastowe zabicie niemal każdej klasy co czyni go wysoce niebezpiecznym przeciwnikiem). Najlepszym sposobem na uniknięcie tego, jest przerwanie szarży lub atak wyłącznie wtedy, gdy jest się pewnym że bonus się wyczerpuje. Jeśli Demoman ukończy szarżę lub gdy zostanie powstrzymany pociskiem wybuchowym lub atakiem unieruchamiającym (Spowolnieniem, Ogłuszeniem, podmuchem powietrza itp.) będzie zmuszony do odczekania chwilę, zanim będzie mógł użyć jej kolejny raz. Najlepszym sposobem na radzenie sobie z tym stylem gry Demomana, jest atak z dystansu, próba uniknięcia lub przerwania szarży, czy też wykorzystanie niedogodności jaką jest konieczność czekania przez niego na ponowne naładowanie. Należy unikać starć w korytarzach i innych wąskich przejściach która ograniczają ruchy gracza. Wiele broni białych Demomana wyróżnia zwiększony zasięg, przechylając szalę zwycięstwa na jego stronę. Należy pamiętać że wyposażony w tarczę Demoman wciąż może posiadać Granatnik. Nie zaleca się mierzyć z nim na krótkim dystansie.

Należy sprowokować Demomana do przeprowadzenia szarży a następnie zrobić wszystko by ją ominąć: odepchnąć podmuchem powietrza, wynieść w powietrze rakietą lub ogłuszyć Piaskunem. Gdy jest bezbronny, należy znaleźć się poza zasięgiem jego broni białej i rozpocząć ostrzał. Lepiej jest użyć kul, gdyż tarcza Demomana nie uodparnia na nie, toteż będą one zadawać normalne obrażenia.

Taktyki przeciwko poszczególnym broniom

Lista użytecznych wskazówek odnośnie broni Demomana i tego jak je zwalczać:

Broń pierwszorzędowa

Broń Strategia przeciwko Demomanowi
Grenade Launcher
Granatnik
 • Przeładowanie Granatnika wymaga dłuższej chwili, zaś sama broń posiada niewielki magazynek. Należy atakować Demomana w momencie gdy ją przeładowuje.
 • Granaty Demomana mogą odbijać się od ścian i toczyć po ziemi w pobliżu rogów i zakamarków, dlatego też nie należy polegać na osłonie jaką zapewniają; wąskie ścieżki są najbardziej niebezpieczne, biorąc pod uwagę zasięg rażenia pocisków Granatnika.
 • Pociski wystrzelone z Granatnika lecą powoli i po łuku, dając graczowi czas na uniknięcie trafienia; wolniejsze klasy powinny wykorzystywać osłony i/lub szybko zabić Demomana.
 • Jeśli gracz nie jest w stanie uniknąć obrażeń lub śmierci z rąk Demomana wyposażonego w Granatnik, powinien zbliżyć się do niego aby sprawić że Demoman zrani siebie samego.
Loch-n-Load
Loch-n-Load
 • Loch-n-Load posiada połowę magazynka Granatnika; należy uniknąć serii granatów i następnie zaatakować Demomana gdy przeładowuje.
 • Granaty wystrzeliwane z Loch-n-Load nie eksplodują gdy trafią w jakikolwiek obiekt poza graczem i konstrukcją Inżyniera. Szukanie osłony przed ostrzałem i chaotyczne ruchy zmniejszają prawdopodobieństwo trafienia.
 • Należy włożyć wiele wysiłku w unikanie granatów Loch-n-Load; niewiele klas jest w stanie przeżyć choćby pojedyńcze trafienie. Loch-n-Load zwiększa także szybkość lotu pocisków co działa na niekorzyść wolniejszych klas; należy zabić lub skryć się przed Demomanem zanim zdoła wystrzelić pocisk.
 • Loch-n-Load zadaje dodatkowe obrażenia wyposażonemu w nią Demomanowi. Nawet jeśli gracz zginie na krótkim dystansie, istnieje duża szansa na to że Demoman poważnie się zrani lub nawet zabije.
Ali Baba's Wee Booties Bootlegger
Malutkie Butki Ali Baby/Kuternoga
 • Malutkie Butki Ali Baby obdarzają Demomana dodatkowymi 25 punktami zdrowia. Mogą one zapewnić przetrwanie Demomanowi na tyle długo, by zdołał przeprowadzić kontratak, tak więc należy mieć się na baczności.
  • Będąc wyposażonym w omawiany przedmiot, Demoman nie może używać Granatnika. Możliwe jednak, że wciąż posiada Wyrzutnię Lepkich Bomb, dlatego też należy sprawdzić czy trzyma tarczę czy też nie.
 • Malutkie Butki Ali Baby usprawniają zdolność do zmieniania kierunku w trakcie szarży; należy pozostać w obszarach które cechują się dużą przestrzenią oraz obecnością przeszkód by uniknąć szarży Demomana.
Loose Cannon
Działo Nawalone
 • W przeciwieństwie do Granatników, kule Działa Nawalonego nie eksplodują po trafieniu gracza, zaś wybuch zadaje mniejsze obrażenia w przypadku zderzenia pocisku z powierzchnią mapy. Należy walczyć z Demomanem na krótkim dystansie lub zaatakować w grupie by rozproszyć jego uwagę.
  • Nie należy przy tym lekceważyć odrzutu kuli. Demoman może wykorzystać go, by oddzielić gracza od grupy lub zepchnąć w przepaść czy też inne niebezpieczne miejsce.

Broń drugorzędowa

Pułapki

 • Lepkie Bomby mogą zostać zniszczone za pomocą kul i broni bialej (nie zaleca się używania tej ostatniej). Należy pozbyć się ich zanim eksplodują by zapobiec bądź zminimalizować otrzymane obrażenia.
 • Eksplozja pocisku w pobliżu skupiska bomb lub użycie podmuchu powietrza może rozproszyć je, ujawniając zagrożenia zanim będzie za późno.
 • Demomani muszą często strzec pułapek które umieszczają; są wówczas bardziej podatni na zasadzki i ataki długodystansowe.
 • Zabicie Demomana automatycznie usunie wszystkie lepkie bomby, co może znacząco wspomóc defensywę lub ofensywę drużyny.


Broń Strategia przeciwko Demomanowi
Stickybomb Launcher Festive Stickybomb Launcher
Wyrzutnia Bomb Samoprzylepnych / Świąteczna Wyrzutnnia Bomb Samoprzylepnych
 • Wyrzutnia Bomb Samoprzylepnych jest trudniejsza w użyciu, zwłaszcza na krótkim dystansie, głównie ze względu na dość długi czas uzbrajania się poszczególnych bomb. Bomby rażą przeciwników na dużym obszarze, tak więc należy się ich wystrzegać.
 • Przeładowywanie tej broni jest dość długą czynnością. Należy unikać lepkich bomb wymierzonych w gracza i zaatakować Demomana wtedy gdy musi przeładować Wyrzutnię.
 • Demomani zazwyczaj umieszczają lepkie bomby w miejscach niewidocznych i detonują je w momencie gdy podejdzie do nich przeciwnik. Gdy Demoman zdetonuje bomby, będzie musiał postawić kolejne, dając graczowi i jego drużynie najlepszą okazję do ataku.
Scottish Resistance
Szkocki opór
 • Szkocki Opór nie nadaje się do bezpośrednich starć ze względu na opóźniony czas uzbrajania ładunków, lecz może zostać użyty do stawiania pułapek. Należy być ostrożnym, gdy natrafi się na lepkie bomby wystrzelone za pomocą tej broni; najprawdopodobniej nie są jedynymi które gracz spotka na swojej drodze.
 • Istnieje prawdopodobieństwo, że gracz natrafi na lepką bombę w praktycznie każdym miejscu do którego ma dostęp. Należy temu przeciwdziałać, pozostając nieruchomym i poruszając się wyłącznie wtedy gdy Demoman strzela w kierunku gracza.
 • Nawet jeśli gracz nie widzi Demomana w pobliżu bomb samoprzylepnych Szkockiego Oporu, on wciąż widzi zarys swoich bomb przez ściany. Może on zdetonować którekolwiek ze skupisk kiedy i skąd zechce.
 • Demoman używajacy Szkockiego Oporu zazwyczaj jest skupiony na swoich lepkich bombach; sprawia to, że jest podatny na zasadzki.
Sticky Jumper
Bombowy skoczek
 • Zdolny Demoman może użyć Bombowego Skoczka by przedostać się na wyższy poziom lub przebyć dłuższy dystans a następnie przeprowadzić zasadzkę na przeciwnikach jedną z pozostałych broni.
 • Demoman z Bombowym Skoczkiem może niespodziewanie pojawiać się i uciekać, zwłaszcza jeśli umieścił kilka lekich bomb na ziemi zanim wdał się w pojedynek z graczem. Nie należy oczekiwać że zginie on szybko, gdyż omawiana broń umożliwia mu podróż między dowolnymi miejscami na mapie praktycznie bez uszczerbku na zdrowiu.

Broń do szarży

Zamiast Wyrzutni Lepkich Bomb, Demoman może użyć tarczy dającej mu zdolność przeprowadzenia natarcia na przeciwników co 12 sekund, zapewniając stuprocentową szansę na uderzenie krytyczne pod koniec szarży. Tarcza uodparnia także na określony rodzaj obrażeń.

 • Szarża może być opóźniona lub anulowana atakiem broni mogącej ogłuszać, spowalniać lub odrzucać przeciwników.
 • Gdy Demoman szarżuje, może poruszać się wyłącznie naprzód, bez możliwości zmiany perspektywy celowania. Należy uniknąć szarży poruszając się w bok, jako że ucieczka najpewniej zakończy się śmiercią, zwłaszcza jeśli Demoman atakuja bronią ze zwiększonym zasięgiem. Można także skryć się, by zapobiec zderzeniu.
 • Szarża czyni Demomana bardziej podatnym na strzały w głowę od frontu.


Broń Strategia przeciwko Demomanowi
Chargin' Targe
Tarcza szarży
 • Tarcza Szarży daje Demomanowi odporność na ogień i pociski wybuchowe. Jeśli to możliwe, należy strzelać do niego wyłącznie nabojami; jeśli nie, należy zaatakować go spoza zasięgu jego broni białej.
 • Jeśli gracz nie może uniknąć szarży, należy zbliżyć się i przerwać ją we wczesnej fazie, zanim Demoman przebędzie wystarczająco duży dystans by trafić go tarczą i uderzyć ciosem krytycznym.
Splendid Screen
Prześwietny puklerz
 • Prześwietny Puklerz nie zapewnia zbyt wielkiej odporności na ogień i eksplozje, w przeciwieństwie do Tarczy Szarży. Wciąż jednak najbardziej skutecznymi w walce z nim pozostają naboje.
 • Prześwietny Puklerz może zadawać obrażenia od uderzenia na każdej odległości; lepiej nie wdawać się w pojedynek z Demo na krótkim dystansie, gdyż w przeciwnym razie gracz może zostać zaskoczony niespodziewaną szarżą.

Broń biała

Broń Strategia przeciwko Demomanowi
Bottle Frying Pan Saxxy Scottish Handshake Conscientious Objector Freedom Staff Bat Outta Hell Ham Shank


Butelka / Patelnia / Saxxy / Szkocki Uścisk Dłoni / Obdżektor / Kostur Wolności / Piekielna Pałka / Golonka

 • Demoman zmieni broń na Butelkę walcząc na krótkim dystansie, ponieważ inna broń którą dysponuje jest w takich okolicznościach niebezpieczna dla niego samego. Jako że jego prędkość poruszania się jest poniżej przeciętnej, większość klas nie będzie miała problemu z jego przezwyciężeniem.
Eyelander Horseless Headless Horsemann's Headtaker Nessie's Nine Iron


Wyszczerbiec / Ścinacz Głów Bezkonnego Bezłgowego Jeźdźca / Żelazna Nessie

 • Należy zabić Demomanów wyposażonych w Wyszczerbca w momencie gdy zauważy ich gracz, gdyż jeśli się ich zignoruje, mogą oni przeprowadzić zasadzki na niespodziewajacych się ataku sojusznikach i stać się szybszymi oraz wytrzymalszymi za każdym razem gdy zetną głowę swoim przeciwnikom. Demoman który zdobył maksymalną liczbę głów stanie się niezwykle niebezpiecznym wrogiem, którego będzie można pokonać jedynie za pomocą taktyki "uderz i ucieknij".
 • Demomani wyposażeni w Wyszczerbca najczęściej będą używali także tarczy, by nacierać na nieświadomych przeciwników i zabijać ich ciosem krytycznym który zapewnia szarża. W momencie zauważenia nacierającego Demomana należy odskoczyć w bok, gdyż odwrót może być niewystarczający by uniknąć tej broni.
 • Jeśli Demoman używający Wyszczerbca zmusi gracza do walki na krótkim dystansie, podjęcie jego wyzwania może okazać się bardziej korzystne dla gracza niż próba ucieczki; zasięg jego broni, bonus zabójstwa lub gra wolno poruszajacą się klasą sprawiają, że ucieczka jest niemożliwa.
 • Ze względu na bonus otrzymywany po każdym owocnym ścięciu głowy, Demoman może rozsmakować się w tej czynności przez co będzie robił wszystko co w swojej mocy by zdobywać kolejne ofiary. Należy rozważyć zastawienie na niego pułapek, lub zwabienie w niebezpieczną sytuację.
Scotsman's Skullcutter
Czerepołamacz Szkota
 • Czerepołamacz Szkota ogranicza prędkość poruszania się Demomana, czyniac go łatwiejszym celem. Jednakże, ta broń posiada zwiększony zasięg i zadaje większe obrażenia. Należy atakować Demomana z daleka.
Claidheamh Mòr
Claidheamh Mòr
 • Demoman wyposażony w Claidheamh Mòr najprawdopodobniej będzie posiadał także tarczę, by zrobić użytek z jedynej pozytywnej cechy tej broni: przedłużenia szarży o pół seknudy. Wówczas unik lub skrycie się przed szarżą staje się jeszcze bardzej istotne.
 • W przeciwieństwie do Wyszczerbca, Claidheamh Mòr odbiera jedynie 15 punktów zdrowia z całkowitej żywotności Demomana, toteż należy wziąć pod uwagę zwiększony potencjał przetrwania wroga.
Pain Train
Pałka sokisty
 • Demoman jest bardziej wrażliwy na obrażenia zadane za pomocą nabojów, gdy posiada w ekwipunku Pałkę Sokisty. Należy użyć broni które rażą przeciwnków kulami by zadać mu dodatkowe obrażenia.
 • Demomani z Pałką Sokisty będą często próbowali wykonać bombowy skok by przedostać się na punkty kontrolne, by móc przezwyciężyć drużyny słabo przygotowane na takie niespodzianki. Należy użyć Działek Strażniczych by łatwo pozbyć się wrogów.
Ullapool Caber
Ullapoolski pal
 • Ullapoolski Pal eksploduje w momencie trafienia powierzchni mapy lub przeciwnika. Należy trzymać się z dala od Demomanów niosących tę broń, gdyż któryś z nich może zaatakować w nieoczekiwanym momencie. Należy także wystrzegać się przebywania w grupie z sojusznikami gdyż broń ta ma olbrzymi zasięg rażenia.
 • Demomani niosący Ullapoolski Pal mogą być bardzo ranni, w związku z czym próbują dokonać ataku samobójczego. Należy ich zniszczyć zanim zdołają podejść na tyle blisko by trafić gracza.
 • Jeśli nie da się uniknąć trafienia, należy zadać Demomanowi tak wiele obrażeń jak tylko się da, by zwiększyć szansę na to że przy uderzeniu zginą zarówno on jak i gracz.
 • W połączeniu z Tarczą, Demoman może przeprowadzać śmiercionośne zasadzki w otwartej przestrzeni. Należy szukać alternatynych ścieżek pokrytych przeszkodami oraz osłonami.
Half-Zatoichi
Prawie Zatoichi
 • Należy wystrzegać się wdawania w pojedynek z Demomanem który już pokonał któregoś z sojuszników za pomocą Prawie-Zatoichiego. Najprawdopodobniej zabije on gracza tą lub inną bronią. Jeśli uda się zmusić go do ponownej zamiany broni, należy pozosostać poza zasięgiem jego broni białej; jeśli gracz jest szybszy od Demomana, to ten będzie bezradny.
 • Atak tą samą bronią może zabić go natychmiast, choć to samo tyczy się gracza. Co więcej, (biorąc pod uwagę ostatni wariant) będzie on wówczas kontynuował ataki, gdyż zregeneruje całe zdrowie. Należy sprawić by zabili go sojusznicy lub odwrócić jego uwagę w momencie gdy nadarzy się okazja do kończącego pojedynek uderzenia.
Persian Persuader
Perska perswazja
 • Perska perswazja sprawia, że miernik szarży Demomana wzrasta w podwojonym tempie. Należy unikać walki z nim w obszarze będącym w zasięgu szarży, zwłaszcza gdy posiada on w ekwipunku Prześwietny Puklerz.
 • Perska Perswazja zamienia wszystkie paczki z amunicją w apteczki; należy pozbyć się wszystkich źródeł amunicji w pobliżu w momencie starcia z Demomanem.
 • Perska Perswazja uniemożliwia Demomanowi uzupełnienie straconej amunicji; należy trzymać dystans i sprawić by zmarnował swoje pociski by umniejszyć jego skuteczność, co tyczy się zwłaaszcza trybu Arena.

Zobacz też