Strategia przeciwko Medykowi

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Witaj w klubie „Znów Przegraliśmy”.
Twój Doktor nie żyje!
Gruby

Medyk jest szybki oraz ma stosunkowo dużo zdrowia. Z drugiej strony nie ma większych szans w starciu jeden na jeden, tak więc zwykle znajduje się pod ochroną swoich kolegów z drużyny. Największym atutem Medyka jest umiejętność leczenia swoich towarzyszy, ładując przy tym ładunek ÜberCharge, który w zależności od rodzaju broni może dawać nieśmiertelność, 100% szanse na trafienia krytyczne, odporność na określony rodzaj amunicji lub też ekstremalne przyspieszenie procesu leczenia na czas 8 sekund. Ze względu na ograniczony arsenał, większość Medyków będzie się ratowała ucieczką, gdy zabraknie kompanów w okolicy. Braki w sile ognia nadrabia sobie za to umiejętnością nadleczenia kolegów z drużyny, którzy stają się wówczas dużym zagrożeniem dla przeciwników. Niemniej jednak warto w takiej sytuacji wpierw zabić Medyka- nawet gdy trzeba poświęcić własne życie. Medyk z pewnością będzie większą stratą dla drużyny przeciwnej, niż strata ciebie dla twojej.

Ogólnie

Atrybuty Strategia przeciw Medykowi
Medic emblem RED.png Rola
 • Zabicie Medyka powinno być zawsze celem pierwszorzędnym. Drużyna bez niego stoi na straconej pozycji.
 • Medyk znajdujący się z dala od swoich kompanów staje się łatwym celem.
 • Medyk powinien być jako pierwszy wyeliminowany, jeśli ten zaatakuje nasze pozycje lecząc towarzysza. W porównaniu do leczonego partnera ten nie może tak szybko odnowić sobie zdrowia.
 • Możesz przerwać leczenie, jeśli uda ci się odepchnąć Medyka od osoby przez niego leczonej.
Leaderboard class medic.png Zdrowie
 • Im dłużej Medyk znajduje się poza ostrzałem, tym szybciej jego zdrowie się regeneruje. Powtórne zranienie go spowolni szybkość samodzielnego leczenia.
Leaderboard class scout.png Szybkość
 • Medyk jest drugą co do szybkości klasą, tak więc trudno będzie go przycisnąć i ostrzeliwać. Przewiduj jego ruchy; gdy strzelasz rakietami, zrań go, korzystając z obrażeń od odłamków.
Leaderboard class soldier.png Siła ognia
 • Medyk ma małą siłę ognia i nie stanowi problemu w starciach jeden na jeden.


Bronie pierwszorzędowe

 • Strzykawki wystrzeliwane z Karabinu strzykawkowego pojedyńczo nie zadają wiele obrażeń, ale szybko razem mogą wyrządzić wiele szkód. Gdy jesteś nimi ostrzeliwany, staraj się uniknąć jak najwięcej z nich.
 • Strzykawki docierają do celu z dużym opóźnieniem. Utrzymując dystans od Medyka łatwo je ominiesz.
 • Karabin strzykawkowy lepiej sprawdza się, gdy Medyk musi okaleczyć wielu przeciwników prześladujących go, niźli w starciach jeden na jeden. Wyeliminuj Medyka atakując go z dystansu lub poprzez urządzenie zasadzki.


Broń Strategia przeciw Medykowi
Syringe Gun
Pistolet strzykawkowy
 • Medyk będzie zmuszony użyć Karabinu strzykwakowego, gdy nie będzie miał żadnego kompana w pobliżu, który zapewniłby mu ochronę. Trzymaj dystans od Medyka i staraj się unikać wystrzeliwanych przez niego strzykawek. Gdy ten będzie przeładowywał, zbliż się do niego i zaatakuj.
  • Medyk używający Karabinu strzykawkowego zapewne będzie chciał się wycofać. Gdy tak postąpi, możesz podążać za nim i spróbować go wykończyć, ale pamiętaj jednak, iż może przeprowadzić wówczas skuteczną kontrę lub wrócić z posiłkami.
Blutsauger
Blutsauger
 • Blutsauger pozwala Medykowi zregenerować małą ilość zdrowia przy każdym kolejnym celnym trafieniu. Unikaj strzykawek wystrzeliwanych z tej broni, aby zachować przewagę w walce.
 • Blutsauger zmniejsza wydolność Medyka do samodzielnego leczenia, w skutek czego jest bardziej podatny na obrażenia od krwawienia oraz podpalenia.
Crusader's Crossbow
Kusza krzyżowca
 • Kusza Krzyżowca zadaje tym więcej obrażeń, im dalej cel się znajduje. Staraj się nawiązać bliską wymianę ognia, by zmniejszyć efektywność tej broni.
 • Kusza Krzyżowca wymaga częstego przeładowania, co osłabia Medyka w starciach z przeciwnikiem.
 • Bełty wystrzeliwane przez Kuszy Krzyżowca mogą leczyć kolegów z drużyny Medyka. W przypadku większości klas ich zdrowie regeneruje się całkowicie, jeśli zostaną trafieni przez przyjacielskiego Medyka. Staraj się skupić uwagę wrogiego Medyka na tobie i twoich kompanach, by ten, zamiast leczyć swoich, strzelał do was.
Overdose
Końska dawka
 • Medyk wyposażony w Końską Dawkę może być trudny do dogonienia, zwłaszcza, gdy ma naładowany Ubercharge. Pościg za takim Medykiem nie jest zbyt dobrym pomysłem, gdyż możesz znacznie oddalić się od swojej grupy, wkraczając na terytorium wroga.
 • Medyk wyposażony w Końską Dawkę jest łatwiejszy do wyeliminowania w starciach jeden na jeden, ponieważ broń ta zadaje o 10% mniejsze obrażenia, niż Karabin strzykawkowy.

Bronie drugorzędowe/ ÜberCharge

Broń Strategia przeciw Medykowi
Medi Gun Festive Medi Gun


Medigun / Świąteczny Medigun

Obrona przeciwko ÜberCharge’owi

Kritzkrieg
Kritzkrieg

Obrona przeciwko Kritzkrieg’owi

Quick-Fix
Quick-Fix

Obrona przeciwko Szybkiemu-Lekowi

Vaccinator
Zaszczepiacz

Obrona przeciwko Zaszczepiaczowi


Bronie do walki wręcz

Broń Strategia przeciw Medykowi
Bonesaw Saxxy Conscientious Objector Frying Pan Freedom Staff Bat Outta Hell Ham Shank


Piła do kości / Saxxy / Obdżektor / Patelnia / Kostur Wolności / Kij z Piekieł / Zakoszona Golonka

 • Ponadprzeciętna szybkość Medyka pozwala mu na skuteczną walkę wręcz przy użyciu Piły do kości. Odepchnięcie lub też ogłuszenie Medyka pozwoli ci na wyeliminowanie go, nie tracąc przy tym większej ilości zdrowia.
Übersaw
Überpiła
 • Staraj się, by nie doszło do starcia między tobą, a Medykiem wyposażonym w Überpiłę. Medyk zyskuje 25% ładunku ÜberCharge przy każdym kolejnym trafieniu za pomocą tej broni. Jeśli to możliwe, atakuj go z większej odległości.
Vita-Saw
Vita-piła
 • Medyk używający Vita-Piły jest zdolny do zachowania części ładunku ÜberCharge na następne życie, jednakże ma o 10 punktów zdrowia mniej, niż normalnie. Atakuj go tak samo, jak Medyka wyposażonego w Piłę do kości.
Amputator
Amputator
 • Medyk posiadający Amputatora może leczyć kilku kompanów jednocześnie, gdy wykonuje drwinę. Zaatakuj go przed lub w trakcie wykonywania drwiny, gdyż wówczas jest bezbronny. Jeśli dojdzie do starcia jeden na jeden, postępuj tak jak w przypadku starć z Medykami wyposażonymi w Piłę do kości. A Medic with the Amputator out may be preparing to heal his team with the weapon's taunt.
Solemn Vow
Uroczysta przysięga
 • Uroczysta Przysięga pozwala Medykowi widzieć stan zdrowia przeciwnika, co ułatwia mu w wybieraniu osłabionego przeciwnika. Jeśli jesteś osłabiony, trzymaj się z dala od takiego Medyka, by ten nie mógł ciebie wyeliminować. Jeśli posiadasz pełny pasek zdrowia, a napotkasz Medyka wyposażonego w Uroczystą Przysięgę, postępuj jak w przypadku Medyków z Piłą do kości.


Zobacz także