Strategie przeciwko Szpiegowi

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Ohhhh... merde.
To trzeba robić z dźgającymi w plecy, tego mnie nauczył tatuś.
Inżynier

Szpieg to agent zazwyczaj działający w skryciu. Jego podstawowym atakiem jest dźgnięcie w plecy, które pozwala mu na natychmiastowe zabicie przeciwnika jednym ciosem zadanym z tyłu. Najlepszą obroną przeciwko Szpiegowi jest umiejętność obserwacji otoczenia oraz zręczność, ponieważ ma on przeróżne sposoby, aby podejść twoją drużynę. Zawodowi gracze potrafią z łatwością zdemaskować Szpiega. Podczas, gdy Szpieg zostanie wykryty, będzie go zmuszało to do ucieczki i zaniechania infiltracji. Pamiętaj, że Szpiedzy mają przeróżne sposoby ukrywania się, wliczając w to zdolność do udawania śmierci.

Ogólnie

Atrybuty Strategia przeciw Szpiegowi
Spy emblem RED.png Rola

Szpiedzy zapewne będą próbować zajść twoich kolegów od tyłu, używając przy tym zdolność maskowania oraz ukrywania. Będąc Pyro, biegaj i podpalaj zakamarki, w których mogą ukrywać się Szpiedzy; kiedy już go znajdziesz, powiadom o tym swoją drużynę i postaraj się go zabić. Przebrani Szpiedzy nigdy nie będą zachowywać się jak twoi koledzy z drużyny.

Leaderboard class medic.png Żywotność

Szpieg jest dosyć słaby, posiada tylko 125 punktów życia. Kiedy zostanie zdemaskowany, nie powinien być trudny do zabicia. Niestety , niektórzy Szpiedzy mają zdolność do udawania śmierci, a więc upewnij się czy na pewno go zabiłeś

Leaderboard class scout.png Szybkość

Szpieg porusza się z tą samą prędkością klasy, za którą są przebrani, chyba że klasa jest szybsza od niego.

Leaderboard class soldier.png Siła

Szpieg jest dosyć słaby w walce jeden na jeden, ale jeżeli prześlizgnie się niezauważony, może zabić natychmiastowo dźgnięciem w plecy. Może też wykończyć wrogów za pomocą Rewolwera.

Specyfikcja Broni

Bronie Pierwszorzędowe

Broń Strategia przeciw Szpiegowi
Item icon Revolver.png Item icon Big Kill.png
Rewolwer / Wielkie Zabójstwo

Rewolwer strzela szybko i zdecydowanie; postaraj pozostawaj w ciągłym ruchu, by utrudnić mu trafienie celu. Zwiększaj dystans pomiędzy wami, aby obrażenia otrzymane były mniejsze. Ta broń jest bardzo celna, więc doświadczony Szpieg może łatwo zadać ci spore obrażenia

Ambassador
Ambasador

Szpieg używający tej broni będzie stosował podobnej taktyki do Snajpera. Ukrywaj się oraz wykonuj rozmaite manewry, aby zmniejszyć szansę dostania w głowę. Skorzystaj z wrażliwości Szpiega, aby go szybko wykończyć. Szpiedzy próbujący 'udawać Snajpera', tzn. kucający z dala od pola walki i próbujący zdobyć strzał w głowę, są łatwym celem.

L'Etranger
L'Étranger

Szpiedzy używając L'Etrangera często używają taktyki strzał-ucieczka, co czyni ich trudniejszym celem, gdyż podczas strzału otrzymuje dodatkowy czas ukrycia. Gdy znajdziesz Szpiega, unikaj jego strzałów za wszelką cenę; podpal albo oblej go Sikwondem, aby jego ukrycie stało się bezużyteczne.

Enforcer
Egzekutor

Jeżeli zobaczysz Szpiega noszącego tą broń, możesz być prawie pewny, że używa on Dzwonu Zmarłego. Podczas noszenia tej broni, Szpiedzy muszą czekać pół sekundy więcej, co tworzy różnice pomiędzy momentem zabicia Szpiega a zgubienia go. Dzwon Zmarłego aktywuje się dokładnie w chwili otrzymania przez Szpiega obrażeń, co niweluje negatywny efekt Egzekutora. Staraj się unikać przypadkowego zderzenia ze Szpiegiem używającej tej broni gdyż posiada ona 20% zwiększonych obrażeń.

Diamondback
Grzechotnik

Ta broń przydaje się Szpiegowi tylko, kiedy zaminuje konstrukcję lub dźgnie w plecy przeciwnika; każda kolejna zniszczona konstrukcja i zadźgany wróg daje mu obrażenia krytyczne. Inżynierowie i Pyro posiadający /Burzyciela muszą być bardziej czujni aby ochraniać takie konstrukcję.

Bronie drugorzędowe

Broń Strategia przeciw Szpiegowi
Electro Sapper
Saper

Szpieg może szybko wymienić swoje zniszczone Sapery; zlokalizuj go (zapewne pod przebraniem), a potem szybko zlikwiduj zanim ponownie zaatakuje. Zwracaj uwagę na teleporty oraz inne konstrukcje zbudowane przez Inżyniera. Najlepszą ochroną dla wieżyczek oraz zasobników jest mieć kogoś u boku (Pyro albo inny Inżynier) .

Bronie do walki wręcz

Broń Strategia przeciw Szpiegowi
Item icon Knife.pngItem icon Saxxy.png
Knife / Saxxy

Jeżeli usłyszysz krzyki osób zabijanych dźgnięciem w plecy, natychmiast obróć się za siebie, by uniknąć bycia następną ofiarą zasadzki Szpiega. Nóż zadaje mniej obrażeń niż bronie do walki wręcz innych klas, więc atakuj Szpiega na bliskim dystansie, aby nie przełączył broni na Rewolwer. Zawsze bądź ostrożny i obserwuj Szpiega, w czasie walki na małym, zamkniętym terenie; jeden fałszywy ruch może dać mu szanse na dźgnięcie ciebie w plecy.

Your Eternal Reward
Ostateczna nagroda

Uważaj przemieszczając się samotnie, gdyż ta broń pozwala Szpiegowi natychmiast cię zastąpić, nie uprzedzając o tym twojej drużyny. Poruszanie się w linii prostej również jest ryzykowne, szczególnie, jeżeli nikt nie pilnuje tyłów. Komunikacja w drużynie jest dobrym środkiem "przeciw" Ostatecznej Nagrodzie. Ponieważ ta broń uniemożliwia Szpiegowi przebranie się za pomocą Zestawu Przebrań, upewnij się, iż twoja drużyna ma rozstawioną odpowiednią liczbę Działek Strażniczych, by ograniczyć liczbę miejsc, gdzie Szpiedzy wroga mogą czaić się w celu zdobycia dźgnięcia w plecy, a co za tym idzie-przebrania.

Conniver's Kunai
Kunai krętacza

Kunai Krętacza zmniejsza liczbę punktów zdrowia Szpiega do zaledwie 60, ale umożliwia mu leczenie się zdrowiem ofiary, gdy dźgnie kogoś w plecy - w sumie nadleczenie może osiągnąć 180 punków zdrowia. Jeżeli dopiero co opuścił swoją bazę, lub od dłuższego czasu nie dźgnął nikogo w plecy, będzie łatwym celem; jeżeli jednak gra agresywnie i często dźga twoją drużynę w plecy, stanie się trudnym przeciwnikiem. Możesz podejrzewać kogoś o bycie Szpiegiem po efekcie nadleczenia na rannym "przyjacielu".

Big Earner
Gruba ryba

Gruba Ryba jest podobna do L'Etrangera, gdyż Szpieg może używać taktyki Uderz-I-Ucieknij dzięki otrzymanemu czasowi ukrycia i chwilowemu zwiekszeniu prędkości poruszania się; jeżeli używa również Dzwonu Zmarłego, staje się nawet bardziej problemotwórczy. Podpal go lub zamocz Sikwondem lub Wściekłym Mlekiem; zabijanie Szpiega powinno zająć mniej czasu, ponieważ Gruba Ryba zmniejsza jego punkty zdrowia do 100 zamiast 125.

Zestaw Przebrań

Broń Strategia przeciw Szpiegowi
Disguise Kit
Zestaw przebrań

Spróbuj 'przejść' przez swojego kolegę z drużyny-jeżeli nie możesz tego zrobić, to osoba ta jest przebranym Szpiegiem! Zachowaj ostrożność, gdyż podejście do wrogiego Szpiega zawsze niesie ze sobą ryzyko otrzymania dźgnięcia w plecy. Od czasu do czasu atakuj swoich kolegów z drużyny, najlepiej broniami powodującymi podpalenie, krwawienie, Sikwondem lub Wściekłym Mlekiem-wrodzy Szpiedzy otrzymają negatywny efekt.

Aby dowiedzieć się więcej o wykrywaniu wrogich Szpiegów, zajrzyj tu.


Niewidzialność

 • Niewidzialni Szpiedzy mogą zostać wykryci, jeśli znajdą się pod wpływem efektu pokrycia np. Sikwonda, podpalenia lub krwawienia. Oprócz Sikwonda używaj broni typu Wściekłe Mleko, Miotacz Ognia, Plemienne Ostrze, czy Południową Gościnność w miejscach, gdzie może czaić się Szpieg - często są to rogi ścian lub zacienione przestrzenie.
  • Wejście do wody również odkryje niewidzialnego Szpiega. Postaraj się zmusić Szpiega, aby wszedł do wody (podpal go lub użyj odrzucenia np. Wyrzutni Rakiet).
 • Zegarek Niewidzialności oraz Dzwon Zmarłego mogą zostać naładowane poprzez podnoszenie metalu (paczki z amunicją, upuszczone bronie, szczątki budowli Inżyniera, Zasobniki) Szpieg może podnieść metal nawet, gdy jest niewidzialny. Jeżeli paczki ze zdrowiem lub amunicją w twojej okolicy zaczynają tajemniczo znikać, może to być oznaka, że w pobliżu jest Szpieg. Zachowaj czujność.
 • Zegarek Niewidzialności oraz Peleryna Nożownika pokażą na moment sylwetkę Szpiega, jeżeli zderzy się on z przeciwnikiem lub odniesie jakiekolwiek obrażenia (także te od upadku); jeżeli ujrzysz sylwetkę Szpiega w kolorze przeciwnej drużyny, użyj broni z dużym zasięgiem (Miotacz ognia, Wyrzutnia Rakiet, Minigun) lub użyj broni podpalającej, powodującej krwawienie, by znaleźć i zabić pechowego Szpiega.
 • Przebrani Szpiedzy mogą czerpać zdrowie i amunicję z Zasobników przeciwnika nawet, gdy są niewidzialni. Od czasu do czasu sprawdzaj, czy w pobliżu Zasobnika nie czai się Szpieg.
 • Jeżeli usłyszysz w pobliżu głośny głos dochodzący z nieznanego źródła, przeszukaj teren wokół ciebie, gdyż mogą tu czaić się Szpiedzy próbujący mówić będąc niewidzialnym.
 • Szpiedzy wydają charakterystyczny , głośny dźwięk, gdy wyłączają niewidzialność. Przeszukaj teren nieopodal i sprawdź przyjaciół, którzy pojawią się zaraz po tym charakterystycznym odgłosie.
 • Jeżeli zauważysz znikającego Szpiega, poinformuj swoją drużynę (na czacie drużynowym; uruchamiany klawiszem 'U') informując ich, gdzie się znajdujesz. Jeżeli obok znajdują się koledzy z drużyny, poproś o pomoc i sprawdź, czy nie są Szpiegami - tak na wszelki wypadek.


Broń Strategia przeciw Szpiegowi
Item icon Invisibility Watch.pngItem icon Enthusiast's Timepiece.png
Zegarek Niewidzialności / Czasomierz Entuzjasty
 • Jeżeli Szpieg używający tego zegarka próbuje uciekać, zbierz wszystkie paczki z amunicją i upuszczone nieopodal bronie, by zmniejszyć energię jego zegarka i skrócić czas, w którym będzie on działać.
Cloak and Dagger
Peleryna nożownika

Szpiedzy używający Peleryny Nożownika będą często ukrywać się w rogach ścian lub odosobnionych arenach, by odnowić energię zegarka. Sprawdź tego typu miejsca, jeżeli zdaje ci się, że niedaleko jest Szpieg. Może on również chować się koło ciebie, lub stać/kucać na jakiejś przeszkodzie; wszędzie tam, gdzie możesz się dostać, Szpieg może spokojnie kucnąć i czekać na dogodny moment na zasadzkę. Peleryna Nożownika uniemożliwia Szpiegowi podnoszenie amunicji w celu odnowienia paska energii. Zmniejsza to jego czas, w którym może być ukryty w ruchu, lecz jednocześnie utrudnia zauważenie jego obecności.

Dead Ringer
Dzwon zmarłego
 • Prostym sposobem na wyśledzenie Szpiega jest ogień, Sikwondo lub Wściekłe Mleko. Podążaj śladem wykrytego Szpiega, który za pomocą tych broni zostanie wykryty.
 • Kiedy pojedynkujesz się się z kimś i nie otrzymasz punktów pojedynku za zabicie swojego przeciwnika, oznacza to, że sfałszował swą śmierć za pomocą Dzwonu Zmarłego.
 • Jeżeli prowadzisz wymianę ognia z Szpiegiem, a on nagle przestaje atakować, stając w miejscu, patrząc na ciebie, prawdopodobnie czeka, aż uderzysz go, by aktywować jego niewidzialność. Uważaj szczególnie, jeżeli stoisz na otwartym terenie.
 • Ponadto, gdy Szpieg ginie po jednym, słabym strzale, możesz być prawie pewien że aktywował Dzwon Zmarłego.
 • Jeżeli niewidzialność zostanie aktywowana na skutek uderzenia Cukrową Laską Skauta, to mała paczka zdrowia nie wypadnie. Jeśli Skaut użyje do tego celu Świętej Makreli, to wtedy nie pokaże się symbol RYBÓJSTWO!, pokazując jedynie symbol uderzenia Makreli.
 • Dzwon Zmarłego może być aktywowany jedynie gdy jest w pełni naładowany. W momencie, gdy Szpieg wyłącza niewidzialność, ładunek jest wtedy co najmniej w połowie pusty, więc załatw go najszybciej jak to tylko możliwe i bądź pewien, że nie podniósł on żadnej paczki z amunicją.
 • Zabicie Szpiega noszącego Dzwon Zmarłego nie uaktywni efektów na niektórych broniach, takich jak nadleczenie Kunai'a Krętacza czy szybkie przebranie Twojej Ostatecznej Nagrody.

Zobacz także