Dźgnięcie w plecy

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search


Szpieg 
Killicon backstab.png
 Gruby
Niespodzianka.
Więc twoja zabójcza umiejętność to jogging? Moją jest mordowanie ludzi.
Szpieg do Skauta

Dźgnięcie w plecy to jeden z ataków Noża, Ostatecznej Nagrody lub Kunai Krętacza Szpiega, który skutkuje zabójstwem po jednym trafieniu. Szpieg może dźgnąć w plecy wroga, dopóki jest on w zasięgu normalnej broni do walki wręcz, a Szpieg znajduje się pod kątem 180 stopni za plecami wroga. Dźgnięcia zadają obrażenia równe 600% aktualnego zdrowia ofiary i zawsze trafiają krytycznie (chyba że cel jest ochroniony przez Wsparcie Batalionu, jednak nie spowoduje to zmniejszenia obrażeń). Z powodu mechaniki broni do walki wręcz Szpiega dźgnięcia w plecy atakują natychmiast po aktywacji w przeciwieństwie do innych broni do walki wręcz. Aby pokazać, że Szpieg ma możliwość wykonania dźgnięcia w plecy, obróci on Nóż w dół w gotowości do zabójstwa. Nóż zostanie w tej pozycji, dopóki cel nie wyjdzie z zasięgu lub dopóki Szpieg nie zaatakuje.

Dźgnięcie może być wykonane podczas bycia przebranym, jednak będzie ono usunięte po zaatakowaniu bez względu na to, czy atak zrani przeciwnika, czy nie. Dźgnięcie nie może zabić Skautów pod wpływem Bonk! Atomowego Kopa, graczy, którzy są pod wpływem ÜberCharge'a lub Szpiega używającego Dzwonu Zmarłego, którzy mają więcej niż 3 punkty zdrowia. Drugorzędna odblokowywana broń Snajpera, Antyklinga, blokuje pojedynczą próbę dźgnięcia w plecy i chwilowo ogłusza atakującego Szpiega. Broń ta powoduje, że Snajperzy są mniej podatni na dźgnięcia w plecy i zmusza Szpiegów do używania innych form ataku.

Dźganie w plecy za pomocą Ostatecznej Nagrody sprawia, że ofiara nie krzyczy, a jej ciało znika i nie pokazuje powiadomienia zabójstwa na pasku zabójstw. Szpieg przebiera się za zabitego przeciwnika prawie natychmiastowo.

Techniki

 • Stab-and-Sap – Dźgnij-i-zasapuj: Dźgnij (budującego bazę) Inżyniera, zanim zmienisz na Sapery i zasapowaniem Działka Strażniczego; musi być to zrobione na tyle szybko, żeby Działko nie miało czasu na odwrócenie się i zabicie ciebie. Doświadczony Szpieg może śledzić, w którą stronę Działko się obróci i iść w przeciwnym kierunku (ono za nim podąży, kupi mu to więcej czasu); używanie Ostatecznej Nagrody może być użyteczne, gdyż natychmiast po dźgnięciu przebierasz się, dzięki czemu Działko cię nie wykryje; Szpiedzy bez przebrania powinni polegać na osłonie do uniknięcia uwagi Działka, gdyż Działko nie będzie oszukane natychmiastowym przebraniem się po rozpoczęciu strzelania. Ta taktyka jest łatwiejsza na Inżynierów używających Poskramiacza, gdyż Działko jest wyłączone na trzy sekundy po śmierci Inżyniera.
 • Sap-and-Stab – Zasapuj-i-dźgnij: Zasapuj niestrzeżoną konstrukcję Inżyniera jako przynętę, ukryj się, a potem dźgnij go, gdy będzie próbował usunąć Sapera.
 • Stairstab – Dźgnięcie na schodach: Stań na górze schodów, patrząc w dół na przeciwnika. Pobiegnij do przodu i skocz, obracając się w powietrzu do tyłu. Dźgnij go. Ta technika może być trudna do opanowania, ale jeszcze trudniej jest się przed nią uchronić, gdyż przeciwnik musi wykonać niemal pełny obrót.
 • Spinstab – Dźgnięcie z obrotem: Gdy wróg biegnie do ciebie, pozwól im przebiec obok, obróć się i dźgnij ich. Jest to jedna z niewielu dobrych metod dźgania Skautów.
 • The Matador Stab – Dźgnięcie matadora: Jest to zaawansowana technika dźgania. Polega ona na zwabieniu przeciwnika do rogu, następnie cofnięciu się i dźgnięciu go, gdy się obróci w twoją stronę. Pamiętaj, że to zadziała tylko raz lub dwa na wroga, nie zadziała na Grubych i jest najbardziej skuteczna podczas pościgu z Pyro.
 • The Headstab – Dźgnięcie w głowę: Czasem Inżynierowie kładą swoje konstrukcje w miejscu pozwalającym mu na stanie w narożniku, wyglądając na bezpiecznego od dźgnięć. Można jednak wskoczyć mu na głowę i obracać się na niej, aż zobaczysz animację "gotowy do dźgnięcia".
 • The Ninja-stab – Dźgnięcie ninja: Jest to podobne do dźgnięcia na schodach, jednak technika ta skupia się na zaatakowaniu przeciwnika z najmniej spodziewanego kąta (zazwyczaj powyżej ich punktu widzenia – na przykład mostu). Najlepiej jest używać w tym celu Peleryny Nożownika lub Dzwonu Zmarłego. Zniknij lub ukryj się na moście albo wysoko położonym miejscu i czekaj na przeciwnika. Gdy przejdzie, dźgnij go. Łatwiej jest dźgnąć z Peleryną Nożownika, za to ucieczka jest prostsza z Dzwonem Zmarłego (szczególnie przy większej grupie przeciwników). Najlepiej nie próbować tej techniki dwa razy w tym samym miejscu (lepiej spróbować gdzie indziej). Taktyka ta może być używana jako czynnik rozpraszający – gracze będą często sprawdzać, czy nie ma Szpiegów w miejscu, gdzie byli ostatnio zabici dźgnięciem w plecy.
 • The Circlestrafe Stab – Dźgnięcie okrężne: Jest to zaawansowana i trudna do opanowania technika. Musisz iść na przeciwnika, a on na ciebie. Tuż przed nim, na moment pójdź w jedną stronę, a po chwili zmień kierunek i go dźgnij, podczas gdy on podąży za twoim poprzednim ruchem. Jest to użyteczne szczególnie na tych wrogów, którzy nie doceniają Szpiegów i próbują ich zabić z broni do walki wręcz, np. Skautów. Pamiętaj, że z powodu prędkości ruchu, ofiara będzie myślała, że widziała cię tuż przed nią w chwili dźgnięcia w plecy, myśląc, iż było to dźgnięcie w twarz. Jeśli technika się nie uda, będziesz w bardzo niekorzystnej sytuacji i wróg cię prawdopodobnie zabije, jednak wykonany prawidłowo pozwoli ci zabić go w fatalnej sytuacji. Dobre dla Szpiegów z Dzwonem Zmarłego. Niepolecane na Pyro, którzy cię podpalą, nawet jeśli ci się uda ich zabić.

Błędy

Zobacz też: Kompensacja opóźnienia

Z powodu błędu gry dźgnięcie, które wyglądało na atak od przodu, może być czasem zaliczone jako dźgnięcie w plecy. Te zabójstwa, znane jako facestaby, są zazwyczaj rezultatem kompensacji lagów przez silnik gry. Przed wieloma aktualizacjami były one powszechniejsze z powodu sposobu, w jaki gra wykrywa dźgnięcie w plecy.

Kolejnym popularnym wśród społeczności określeniem jest failstab, który oznacza dźgnięcie, które powinno być zaliczone, ale zadało tylko normalne obrażenia Noża, mimo że została wykonana animacja dźgnięcia w plecy, a Nóż dotknął ofiary. Są one prawie zawsze spowodowane opóźnieniem między graczem a serwerem.

Serwery z komendą tf_weapon_criticals 0 zgłaszały błędy z niedziałającą animacją, która zazwyczaj pojawia się przy możliwości dźgnięcia w plecy.

Powiązane osiągnięcia

Leaderboard class soldier.png Żołnierz

Szpiegunał zbrodni wojennych
Szpiegunał zbrodni wojennych
Zabij Szpiega, który właśnie dźgnął w plecy jednego z twoich towarzyszy.


Leaderboard class sniper.png Snajper

Terapia szokowa
Terapia szokowa
Zabij Szpiega, którego dźgnięcie w plecy zostało zablokowane przez twoją Antyklingę.
Nagroda pocieszenia
Nagroda pocieszenia
Otrzymaj 50 dźgnięć w plecy.


Leaderboard class spy.png Szpieg

Agent Prowokator
Agent Prowokator
Dźgnij 10 razy w plecy swoich znajomych ze Społeczności Steam.


Kontrwywiad
Kontrwywiad
Dźgnij w plecy przebranego Szpiega.


Doktor Nooooo
Doktor Nooooo
Dźgnij w plecy Medyka, który jest gotowy do użycia ładunku ÜberCharge.


Cel Szczególnej Wartości
Cel Szczególnej Wartości
Dźgnij w plecy przeciwnika, który dominuje 3 lub więcej członków Twojej drużyny.


Czy To Aby Bezpieczne?
Czy To Aby Bezpieczne?
Dźgnij w plecy 50 przeciwników, którzy przejmują punkty kontrolne.


Ze Sztyletem Na Fachowca
Ze Sztyletem Na Fachowca
W ciągu 5 sekund zasapuj konstrukcję przeciwnika oraz dźgnij w plecy Inżyniera, który ją zbudował.


Szpieg Nad Szpiegami
Szpieg Nad Szpiegami
Dźgnij w plecy 1000 przeciwników.


Potrójne Dźgnięcie
Potrójne Dźgnięcie
Dźgnij w plecy trzech Snajperów, nie ginąc.
Zemsta Sztywniaka
Zemsta Sztywniaka
Zabij w odwecie przeciwnika dźnięciem w plecy.


Śmierć Nadejdzie Późno
Śmierć Nadejdzie Późno
Zabij Snajpera po zniszczeniu jego Antyklingi dźgnięciem w plecy.


Kto Wzywał Szpiega?
Kto Wzywał Szpiega?
Dźgnij w plecy Medyka, który leczył Cię w ciągu ostatnich 5 sekund.


Kradzież Tożsamości
Kradzież Tożsamości
Dźgnij w plecy przeciwnika, za którego jesteś obecnie przebrany.


Przepraszam, że Się Wcinam...
Przepraszam, że Się Wcinam...
Dźgnij w plecy przeciwnika i leczącego go Medyka w ciągu 10 sekund.


Tnij I Pal
Tnij I Pal
Dźgnij w plecy przeciwnika, który następnie wcieli się w postać Pyro, nim się odrodzi.


Człowiek I Jego Złom
Człowiek I Jego Złom
Dźgnij w plecy Inżyniera i zasapuj jego 3 konstrukcje w ciągu 10 sekund.


Dźga Się Tylko Trzy Razy
Dźga Się Tylko Trzy Razy
Dźgnij w plecy 3 przeciwników w ciągu 10 sekund.

Historia aktualizacji

Aktualizacja z 25 października 2007
 • Naprawiono exploit związany z dźgnięciem w plecy Szpiega, który pozwalał graczowi na dźgnięcie przeciwnika zwróconego w stronę Szpiega.

Aktualizacja z 19 lutego 2008

 • Naprawiono przypadek, w którym Szpieg dźgający gracza od przodu mógł zaliczyć dźgnięcie w plecy.

Aktualizacja z 24 lutego 2009

 • Zmieniono mechanikę dźgnięć w plecy, aby uniknąć facestabów.
 • Zredukowano promień dźgnięcia w plecy do 160 stopni. Usunięto szybkie dźgnięcia w plecy i w ten sposób zredukowano promień dźgnięcia Szpiega (zostało to później przywrócone do normalnego promienia 180 stopni). Uczyniono dźgnięcia w plecy szybszymi.

Aktualizacja z 5 marca 2009

 • Zwiększono zasięg dźgania w plecy, dzięki czemu Szpiedzy mogą znowu dźgać od strony bocznej.

Aktualizacja z 21 maja 2009

 • Gruby i Snajper posiadają nowe animacje śmierci.

Aktualizacja z 8 czerwca 2009

 • Dodano animację dźgnięcia w plecy dla Grubego.
 • Naprawiono kilka przypadków, podczas których dźgnięcia w plecy mogły zostać anulowane.

Aktualizacja z 13 sierpnia 2009

 • Ukryci Szpiedzy stojący w pozycji odpowiedniej do dźgnięcia w plecy nie będą już podnosić swojego Noża w górę.

Aktualizacja z 17 grudnia 2009

 • Dodano więcej animacji zabicia dźgnięciem w plecy.

Aktualizacja z 13 stycznia 2010

 • Dodano animacje dźgnięcia w plecy dla Skauta, Szpiega, Medyka, Demomana, Inżyniera i Pyro. Wszystkie animacje mają 25% szansy na odtworzenie.

Ciekawostki

 • Oryginalnie animacja dźgania w plecy była długa na ponad sekundę. Była ona taka sama jak teraz, lecz spowolniona. Zmieniono to na dzisiejszą, przyspieszoną wersję z powodów balansu.
 • Zabicie gracza dźgnięciem w plecy czasem spowoduje specjalną animację śmierci. Szansa na odegranie jej wynosi 25%. Animacja jest inna dla każdej klasy.
  • Animacja dźgnięcia w plecy Snajpera była widziana w Zwiastunie 2 przed wprowadzeniem jakichkolwiek animacji dźgania w plecy.
 • Jeśli nadleczony Gruby z Pięściami ze Stali zostanie dźgnięty w plecy, jego obrażenia będą wynosić 12X jego zdrowia z powodu dźgnięcia w plecy zadającego 2X obrażeń i trafienia krytycznego zapewniającego +3X obrażeń (łącznie 6X zdrowia) oraz 100% podatności na bronie do walki wręcz, włączając w to Nóż (oraz Ostateczną Nagrodę), podwajając mnożnik do 12X. Dźgnięcie w plecy zada wtedy 5 400 obrażeń, co jest największą ilością obrażeń, jaką można zadać w grze.

Zewnętrzne linki