Arkadan bıçaklama

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search


Spy 
Killicon backstab.png
 Heavy Weapons Guy
Sürpriz.
Sürpriz.
Spy

Arkadan bıçaklama, Spy'ın yakın dövüş silahlarıyla yapabileceği duruma bağlı (geçerli duruma göre eylemin farklı pozisyonlarda ayarlanması) farklılık gösterebilen bir saldırıdır. Bir Spy bıçaklarından birini aktif olarak kullandığında düşman bir oyuncuya öldürmek için düşmanın arkasına geçip sırtından bıçaklarsa eğer, başarılı bir arkadan bıçaklama gerçekleşmiş olur. Genellikle ÜberŞarj veya Bonk! Atomik Kuvvet gibi kullanıldığında ölümsüzlük etkisi sağlayan diğer istisnalar dışında bir oyuncuyu arkadan bıçaklamak, hemen hemen her durumda bıçaklanılan oyuncunun sonu anında ölümle sonuçlanacaktır.

Mekanik

Bir Spy düşmanın arkasındayken düşmanın sırtına bir yakın dövüş saldırısı yaparsa eğer, düşmanı anında öldürebilecek güçte olan arkadan bıçaklama adlı bir saldırı türü meydana gelir. Arkadan bıçaklamaların verdiği hasar hedefin mevcut sağlığının %200'üne eşittir ve aynı zamanda her zaman kritik vuruşlardır, vuruşun kritik olması da toplam hasarın bıçaklanılan oyuncunun mevcut sağlığının altı katı olması ile sounuçlanır. Hedefin önemli ölçüde ek koruma sağlaması durumunda kritik hasar iptal edilebilmesi mümkündür ancak bu bıçaklamanın ölümcül olmasını engellemez.

Bir Spy düşmanın 180 derecelik açısında (arkasına gelmektedir) olduğu sürece arkadan bıçaklama harekete geçirilebilmektedir, mevcut hedef dümdüz bir şekilde öne doğru bakmalıdır (her ne kadar farklı tür pozisyonlarda bıçaklanmalar gerçekleştirilebilse bile). Bir Spy'ın arkadan bıçaklamayı başarılı bir şekilde gerçekleştirmes için düşman ile gerekli aralıkta ve açıda olması gereklidir, bu koşullar sağlandığında Spy bıçağını kaldırır ve düşmanın sırtına bıçağı saplayarak bir ani ölüm gerçekleşir. Ancak eğer Spy bıçakı saplamayıp arkadan bıçaklamayı gerçekleştirmezse, hedef uzaklaşıncaya kadar bıçak aynı pozisyonda (havaya kalkık şekilde) kalacaktır. Görünmez veya kılık değiştirmiş düşman bir Spy'ın arkasına geçildiğinde bile bıçak otomatik olarak havaya kalkar. Bıçak aşağıya doğru baktığı sürece Spy'ın yakın dövüş saldırılarında elde edilen hasar arasında bir gecikme olmadığı için (yani mesela mermi gibi çalışmaz, mermi de uzaklık faktörleri vardır ancak arkadan bıçaklamada maksimum hasar temas halinde elde edilir) Spy bir düşmanı öldürmesi için düşmanın arkasında olduğu zaman direk bıçak havaya kalktığı zaman saplaması gerekir.

Normal yakın dövüş saldırılarında olduğu gibi, kılık değiştirmiş iken de arkadan bıçaklamalar yapılabilir, ancak tabii ki de sonuç olarak silahlarından birini kullanmış olduğu için kılık değiştirmesi bozulur (arkadan bıçaklamanın başarısız olması durumunda da kılık değiştirme bozulur, kılık değiştirmenin bozulmasının sebebi bıçağı bir şekilde de olsa kullanmaktır). Arkadan bıçaklamalar sırf oyuncuya hasar vermek için kullanılamaz yani mesela arkadan bıçaklanan oyuncu direk olarak öleceği için bir miktar hasarla hayatta kalması normal şartlar altında imkansızdır(yaralanamaz). Ayrıca Yapılar ve Cadılar Bayramı Boss'ları (güçlü ve büyük yaratıklar) arkadan bıçaklanamaz.

Mann vs. Machine modundaki Spy robotları, normal oyuncuları gibi arkadan bıçaklayabilir. Buna ek bir Spy robotuna Bozucu yerleştirilip bozulma başlatılırsa, bozulma süresi boyunca sadece arkadan değil herhangi bir yönden bıçaklanabilir. Ancak dev robotlar'da arkadan bıçaklamalar işe yaramaz (ekstra bir yükseltme olmaması halinde) ve Bozucu sadece dev robotlar'ı yavaşlatır. Bir dev robota arkadan bıçaklamada verilebilecek temel hasar 750'dir, ancak normal bir arkadan bıçaklama bu sayının %25'i oranında (188) verir; her bir zırh delme yükseltmesi (Zırh Delip Geçicilik), %25'lik normal hasarı %125'e (938) çıkarır. Bu sebepten dolayı dev robotları bir Spy arkadan bıçaklamak istiyorsa eğer, yakın dövüş silahını yükseltmesi gerekmektedir.

Çeşitli silahlar arkadan bıçaklamaları bir şekilde etkiler:

 • Ebedi Ödülün'ü veya Wanga Dikeni'ni kullanmak arkadan bıçaklamaların sessiz bir şekilde yapılmasını sağlar. Bıçaklanılan oyuncu herhangi bir şekilde bağırmaz, bedeni (cesedi) yok olur ve öldürülen oyuncunun takım arkadaşlarına bir öldürme bildirimi gitmez. Arkadan bıçaklayan Spy neredeyse arkadan bıçaklanma sonrası anında bıçaklanılan oyuncunun kılığına girer.
 • İşbirlikçinin Kunaisi ile yapılan arkadan bıçaklamalarda, mağdurun (arkadan bıçaklanılan düşman oyuncu) tüm sağlığı arkadan bıçaklamayı yapan Spy'a aktarılır (ancak en fazla 210'a yükselmesi şartıyla). Bu en düşük temel sağlık puanına göre dengelenir.
 • Para Babası ile yapılan arkadan bıçaklamalarda, hangi görünmezlik saatine sahip olunursa olsun bıçaklayan oyuncunun Pelerini'nin şarj metresi %30 oranında dolar. Ayrıca yapılan arkadan bıçaklamadan dolayı yapan oyuncu 3 saniyelik bir hız artışı kazanır.
 • Buz Salkımı ile yapılan arkadan bıçaklamalarda, düşmanın rogdolları buz heykeline dönüşür ve bu da yüksek bir donma/çatırtı sesine sebep olacaktır.
 • Jiletsırt kuşanmış bir Sniper'ı arkadan bıçaklamaya çalışmak, Spy'ın saldırmasını, kılık değiştirmesini veya silahını değiştirmesini 2 saniye boyunca engeller, ek olarak arkadan bıçaklamanın başarısız olmasına neden olur. Jiletsırt Sniper'ları arkadan bıçaklama tehlikelerine karşı daha güvenli hale getirir ve bundan dolayı da Spy'lar Jiletsırt kuşanan Sniper'lara karşı Altıpatlar kullanmalılardır.

Arkadan bıçaklama teknikleri

 • Bıçakla ve Yok et: Bir Engineer'ın Taret'ini yok etmeden önce onu arkadan bıçaklayın ve Taret daha size daha ateş etmeden önce hemen ani bir şekilde Taret'e bir Bozucu yerleştirin; bu Taret'in sizi öldürmek için dönmesinden daha hızlı bir şekilde yapılmalıdır. Deneyimli bir Spy, Taret'in dönme yönünü izleyerek arkadan bıçaklanma sonrasında ona karşı hareket edebilir (ancak Taret'in yönünü takip edeceği için daha fazla zaman harcamak gereklidir, yani ölme riskiniz daha yüksektir), bu yapılan hareket de daire çizme olarak bilinir. Ebedi Ödülün'ü kullanmak bu yaklaşma taktiğini daha kolay getirebilir (ancak ilk başta kılık değiştirilmesi şartıyla) çünkü başarılı bir arkadan bıçaklanmadan sonra gerçekten çok hızlı bir şekilde kılık değiştirilir, Taret'in sizi algılamasını (tespit etmesini) ve ateş etmesini gerçekten engelleyebilir; ancak önceden kılık değiştirmeyen bir Spy'ın bu taktiği yapması tam tersi bir şekilde dezavantaj sağlayabilir, bu taktik yapılmadan önce Spy kılık değiştirerek kendini güvence altına almalıdır çünkü mesela Taret'li bir alana girdiğinizde Taret sizi ilk olarak gördü ancak hemen Engineer'ı bıçakladınız, ilk başta Taret'in sizi görme süresi uzadığı için anlık kılık değiştirme bile ölmenizi engelleyemeyecektir. Ayrıca bu taktik Kovboy kullanan Engineer'lar için biraz daha kolaydır çünkü Taret, Engineer'ın ölümünden sonra devre dışı kalır ve üç saniye sonra tekrardan aktif olur.
 • Boz ve Bıçakla: Bir Engineer'in yapısını bozun ve saklanın, Bozucu'yu çıkarmak için Engineer döndüğünde (veya geldiğinde) onu arkadan bıçaklayın. Bıçakla ve Yok et taktiğinin alternatif bir versiyonu olarak sayılabilir, hemde bu taktik diğerinden daha yapılması kolaydır ve etkilidir.
 • Tepeden bıçaklama: Bazı Engineer'lar muhtemelen arkadan bıçaklamalara karşı korunmak için ve hızlı bir şekilde Metal biriktirmek için Dispanser'leri bir köşeye kurar ve Dispanser'e sırtını yaslayarak Taret'ide hemen onuna önüne kruar, aslında mantık olarak Taret'i ve Dispanser'i bu şekilde konumlandırmak mantıklıdır çünkü hızlı bir şekilde Metal alarak Dispanser'den Taret'i veya diğer yapılar geliştirilebilir. Ancak karşı takım Engineer'ın yapılarına çıkabilmesi mümkün olduğu için mesela bir Spy Dispanser'in üstüne çıkıp oradan da Engineer'ın kafasına atladı ve Engineer eğer Spy'la aynı yöne bakıyorsa Spy'ın bıçağını o an seçili olduğu için otomatik olarak bıçak havaya kalkar yani "Knife-raised (Kalkık bıçak)" konumuna gelir ve Spy rahatlıkla o an Engineer'i öldürebilir.
 • Hızlı bıçaklama: Bu taktiğin yapılışı şöyledir; bir düşman size doğru koşarken sahte bir dönme hareketi yapın (yani bir yerden dönecekmiş gibi yapın) ve sizi geçmesine izin verin ve hemen arkasına geçerek onu bıçaklayın. Bu Scout'ları ya da sizin kılığınıza girmiş düşman oyuncuları öldürmek için güvenilir yöntemlerden biridir.
 • Yan bıçaklama:Adından da anlaşılabileceği gibi bir düşman oyuncuyu yandan bıçaklamaktır, aslında tam olarak yandan değildir ama tam olarak arkadan da değildir, sırt bölümünün biraz ilerisinden yapılan bir bıçaklama çeşididir. Oyuncunun birazcık bile sizin bulunduğunuz yöne doğru dönmesi bu bıçaklamayı gerçekleştirmenizi engelleyebilir.
 • Matador: Genellikle yakın dövüş silahı savaşına girmeye çalışan veya savunmasız Engineer'ları meşgul etmek için en etkili olan arkadan bıçaklama çeşididir (ayrıca destek sınıflarına da yapılabilir). Taktiğin yapılışı şu şekildedir; bir düşman oyuncu size doğru koşarken ani bir şekilde minik bir duraksamayla onun yanından hemen arkasına doğru dolanarak arkadan bıçaklamayı gerçekleştirin.
 • Merdiven bıçaklaması: Bu teknik, bir merdivenden doğru yukarı çıkarken aniden size doğru koşan düşman oyuncunun kafasının üzerinden arkasına doğru atlamayla gerçekleşir, ancak arkasına doğru atlamak şart değildir mesela direk olarak kafasına doğru çıkılarakta yapılabilir. Bu teknik genellikle daha çok tecrübesiz oyuncular içindir çünkü deneyimli oyuncular çok yüksek ihtimalle böyle bir arkadan bıçaklama çeşidini deneyeceğinizi anlayarak siz atlarken veya daha atlamadan kendine geriye doğru çeker bu sayede de oyuncunun arkasına doğru yetişememenizden dolayı başarılı bir arkadan bıçaklama yapamazsınız.

Hatalar (veya hata olarak varsayılanlar)

Ayrıca bakınız: Gecikme sorunu (bedeli)

 • Oyundaki oluşan aksaklıklar nedeniyle, bazen normal bir şekilde yapılan bıçak saldırısı bir arkadan bıçaklama işlevi görebilir. Daha çok yüz bıçaklaması (facestab) olarak bilinmektedir bu tür hatalı bıçaklamalar ve çoğunlukla oyun motorunun gecikme sorunundan dolayı oluşmaktadırlar. Yüz bıçaklamaları birçok oyun güncellemesinden (yamasından) önce daha çok bilinmekteydi çünkü o zamanlar arkadan bıçaklamanın algılanmasındaki hatalar daha fazlaydı. Yüz bıçaklamaları iki şekile ayrılmıştır oyuncular tarafından; "geçerli" bıçaklama ve "gerçek" bıçaklama. Geçerli bıçaklamalar oyundaki oyuncular tarafından pek fazla doğru olduğu kabul edilmez çünkü oyuncular köşe bıçaklamasını veya yan bıçaklamayı genellikle yüz bıçaklamasıyla karıştırmaktadır ve bu durum aslında oyuncuların düşündüğü kadar olağandışı değildir. Normalde bıçaklamayı yapan Spy'ın ekranında hedef sırtından bıçaklanmış olarak görür ama oyundaki gecikmeden dolayı hedef sanki Spy'ın önden bıçakladığını sanabilir. Yani geçerli bıçaklamalar aslında yüz bıçaklaması değildir ve sadece oyuncular tarafından öyle görülür, oyun geliştiricilerin tamda amaçladığı şekilde çalışır ve gecikme telafisinden dolayı doğru kullanımı bu şekilde sağlanır. Ancak bunlara rağmen bu zamana kadar oyuncular tarafından oyunda hata olarak kabul edilmiştir. Bir düşmana dümdüz bir şekilde koşarken bir yüz bıçaklaması yapabilirsiniz, düşman kendi kendine hafif dönecektir büyük ihtimal ve o sırada oyuncunun hitbox bölgesi geri dönüş sırasında biraz geride kalacaktır, bu sayede arkadan bıçaklamanız başarılı varsayılarak gerçekleşebilir.
 • Başka bir topluluk terimi ise başarısız arkadan bıçaklamadır (failstab), normalde oyuncular yaptığı arkadan bıçaklamanın aslında başarısız değilde başarılı olmasını gerektiğini öne sürer, yani arkadan bıçaklama pozisyonunun tam doğru bir şekilde olmasına rağmen bıçaklama animasyonun (bıçağı havaya kaldırma) gerçekleşmeyip sadece normal Bıçak hasarı verdiği oyuncular tarafından denilmektedir (doğru veya yanlış olduğu bilinmez). Bu bıçaklamalar neredeyse her zaman sunucu ile oyuncunun arasındaki gecikme koşullarıyla alakalıdır. Benzer bir türü daha vardır; o da animasyonun ve ses efektlerinin olmasına rağmen gerçek oranda hasar vermeyen bıçaklamadır.
 • Nadiren alay hareketi sırasında oyuncunun 'geriye' doğru olan konumu değişebilir; oyuncunun 3 şahıs kamerasının hemen arkasında gerçekleşmektedir, kamera Spy'dan uzaklaştığından dolayı oyuncular arkadan bıçaklamadan sanki kaçabilecek gibi görülmektedir. Bu genellikle hata sonucu oluşur; örneğin alay hareketini izlemek için kamerayı ön pozisyona konumlandırırsanız eğer, sırtınızın ön tarafa doğru gittiğini görebilirsiniz. Nadirde olsa Yüz bıçaklamalarıda aynı bu şekilde çalışır.
 • Bir arkadan bıçaklama için gerekli olan açı, mağdurun baktığı yöne göredir; bununla birlikte tüm oyuncuların normal duruşları taşıdığı silahlardan dolayı hafifçe sola döndürülmüştür (mesela en belirgini Heavy'lerdir). Bu belli açılarda hedefi arkadan bıçakladığınız anlamına gelir, aslında 180 derecelik bir açıyla arkadan bıçaklama gerçekleştirmemektesiniz. Aynı şekilde mağdurun ön kısımlarına hafifçe vurularak geçerli sayılabilecek arkadan bıçaklama pozisyonları vardır. Bu hitbox pozisyonlarının karakter modelinin omuzları ile belirlenerek önceden ayarlanmış yerlerdir.

İlgili başarımlar

Leaderboard class soldier.png Soldier

Arkadan Bıçaklamak Savaş Suçudur!
Arkadan Bıçaklamak Savaş Suçudur!
Takım arkadaşını az önce arkadan bıçaklamış olan bir Spy'ı öldür.


Leaderboard class sniper.png Sniper

Şok Tedavisi
Şok Tedavisi
Arkadan bıçaklama girişimi Jiletsırtın tarafından engellenen bir Spy'ı öldür.
Teselli Ödülü
Teselli Ödülü
50 defa sırtından bıçaklan.

Leaderboard class spy.png Spy

Ajan Provokatör
Ajan Provokatör
Steam arkadaşlarını 10 kez sırtından bıçakla.


Anti Casusluk
Anti Casusluk
Kılık değiştirmiş bir Spy'ı sırtından bıçakla.


Dr. Haaaaayııııır
Dr. Haaaaayııııır
ÜberŞarjı hazır olan bir Medic'i sırtından bıçakla.


Değeri Yüksek Hedef
Değeri Yüksek Hedef
3 veya daha fazla takım arkadaşına hükmeden bir düşmanı sırtından bıçakla.


Sence Güvenli Mi?
Sence Güvenli Mi?
Kontrol noktası ele geçirmekte olan 50 düşmanı sırtlarından bıçakla .


Enayileri Bozma
Enayileri Bozma
Bir yapıyı boz ve 5 saniye içinde sahibini sırtından bıçakla.


Casusuluk Ustası
Casusuluk Ustası
1000 kişiyi sırtından bıçakla.


Üçü Üst Üste
Üçü Üst Üste
Hiç ölmeden 3 Sniper'ı sırtlarından bıçakla.
Soğuklardan Gelen
Soğuklardan Gelen
Bir düşmanı sırtından bıçaklayarak intikamını al.


Eninde Sonunda Öleceksin
Eninde Sonunda Öleceksin
Jiletsırtını bıçakla parçaladığın bir Sniper'ı öldür.


Ben Bir Spy'ım. Bilginize...
Ben Bir Spy'ım. Bilginize...
Son 5 saniye içinde seni iyileştirmiş bir Medic'i sırtından bıçakla.


Kimlik Hırsızı
Kimlik Hırsızı
Kılığına girdiğin düşmanı sırtından bıçakla.


Bölebilir Miyim?
Bölebilir Miyim?
Medic ve onun iyileştirdiği birini 10 saniye ara ile sırtlarından bıçakla.


Kes Ve Yak
Kes Ve Yak
Sırtından bıçakladığın düşman sonraki canlanmasında sınıfını pyro olarak değiştirsin.


Bir Adam Ve Bozuk Silahları
Bir Adam Ve Bozuk Silahları
Bir Engineer'ı sırtından bıçakla, sonraki 3 saniye içerisinde 3 yapısını boz.


Sıraya Dizme
Sıraya Dizme
10 saniye içinde 3 kişiyi sırtından bıçakla.

Güncelleme geçmişi

25 Ekim 2007 Yaması
 • Yüzü size doğru dönük olan herhangi bir oyuncuyu arkadan bıçaklamayı sağlayan bir hata düzeltildi.

19 Şubat 2008 Yaması

 • Bir oyuncunun yüz tarafı bıçaklandığında, arkadan bıçaklama puanı vermesi düzeltildi.

1 2008 Mart Yaması (Xbox)

 • Arkadan bıçaklamayla ilgili bir hata düzeltildi.

24 Şubat 2009 Yaması (Scout Güncellemesi)

 • Yüz bıçaklamalarını (facestabs) önlemek için arkadan bıçaklamayla ilgili düzeltmeler yapıldı.
 • [Belgelenmemiş] Bıçaklama yarıçapı 160 derece'ye azaltıldı. Spy'ın arkadan bıçaklama aralığı azaltıldı ve bundan dolayı da Quickbackstab'ler (hızlı arkadan bıçaklamalar) kaldırıldı (Daha sonradan yine eski haline getirildi). Arkadan bıçaklamalar hızlandı.

5 Mart 2009 Yaması

 • Arkadan bıçaklamalardaki ara (mesafe) tekrardan artırıldı ve Spy'lar artık yine yandan bıçaklamalar yapabilir.

21 Mayıs 2009 Yaması (Sniper vs. Spy Güncellemesi)

 • Heavy ve Sniper'ın artık yeni özel ölüm animasyonları var.

8 Haziran 2009 Yaması

 • Heavy'e yeni özel bir arkadan bıçaklama animasyonu eklendi.
 • Bazı geçerli arkadan bıçaklamaların birkaç durumda başarısız olarak varsayılması düzeltildi.

13 Ağustos 2009 Yaması (Sınıfsız Güncellemesi)

 • Spy'lar görünmez iken artık geçerli bir arkadan bıçaklama pozisyonlarında olsalar bile bıçaklarını kaldırmıyorlar.

17 Aralık 2009 Yaması (SAVAŞ! Güncellemesi)

 • Daha fazla arkadan bıçaklama animasyonu eklendi.

13 Ocak 2010 Yaması

 • Scout, Spy, Medic, Demoman, Engineer ve Pyro için arkadan bıçaklama ölüm animasyonları eklendi. Tüm ölüm animasyonlarının %25 oranda oyuncuda görülebilme ihtimali vardır.

18 Ekim 2011 Yaması

 • Bir Spy herhangi bir oyuncunun kafasında dururken arkadan bıçaklarsa kafasında durduğu oyuncuyu, Spy bir hatadan dolayı düşme hasarı düşme hasarı yaşıyordu ve bu düzeltildi.

30 Ekim 2014 Yaması

 • Kritikler devre dışı bırakıldığında, arkadan bıçaklama animasyonlarının oynatılmaması (yani çalışmaması) düzeltildi.

Hatalar

 • Düşman takımın bir oyuncusu Spy'ın üstünde durursa, Spy'ın normal bir arkadan bıçaklama yarıçapına sahip olduğuna veya olmadığına bakılmaksızın (yani düşmanın sırtıyla olan uzaklığı) daima başarılı bir arkadan bıçaklama gerçekleştirebilir.
 • Bazen bir oyuncuya bıçak aktifken bakarken, geçerli bir arkadan bıçaklama konumunda olunmasa bile arkadan bıçaklama animasyonunu gerçekleşir.
 • 18 Ekim 2011 Yaması'nda düzeltildiği yazsa bile bazen bir Spy bir düşman oyuncunun kafasına çıkarak arkadan bıçaklarsa eğer düşme hasarı alacaktır.

Ek bilgiler

 • Aslında, Spy'ın arkadan bıçaklama animasyonun süresi bir saniyenin biraz üzerindeydi ve şu an ki arkadan bıçaklama animasyonu süresiyle aynı olduğu söyleniyordu, ancak birazcıkta olsa yavaştı. Dengeyi korumak için, animasyonu hızlandırmaya karar verdiler. Bu değişiklikten önce, yetenekli Spy'lar "hızlı bıçaklama" adlı arkadan bıçaklama çeşidini yapabiliyorlardı. Ayrıca bu değişiklik ile bir oyuncuyu arkadan bıçaklama yarıçapına girilmeden önce animasyon biraz erken başlıyor ve bıçak saplandığında da bitiyor, yani artık ani bir arkadan bıçaklama yapıldığında animasyon da görülebiliyor.
 • Bir oyuncuyu arkadan bıçaklama ile öldürmek, bazen özel bir arkadan bıçaklama ölüm animasyonunun oluşmasına neden olur. Bu animasyonun %25'lik oranda olma ihtimali vardır ve sınıftın sınıfa animasyonlar değişmektedir. Mesela bir Sniper'da arkadan bıçaklama animasyonu görüldüğünde, Spy ile Tanışın'da ki sesler çıkmaktadır.
  • Ayrıca herhangi bir arkadan bıçaklama animasyonu sınıflara daha eklenmeden önce Sniper'ın arkadan bıçaklama animasyonu ilk olarak Tanıtım 2'de (Trailer 2) görülmüştür.
 • Ölümsüzlük etkisine sahip oyuncular arkadan bıçaklanırsa eğer (Bonk Atomik Kuvvet etkisinde olan bir Scout veya ÜberŞarj etkisi altında olan bir düşman oyuncusu gibi), oyuncuya hiçbir şekilde zarar verilmez ancak arkadan bıçaklamanın büyük bir itme gücü vardır ve bu gücü özellikle DeGroot Keep gibi çevresel ölüm tehlikeleri bulunan haritalarda kullanılabilir.

Dış harici bağlantılar