Podstawowa strategia Pyro

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Mmmphya harrgh mrgha hrghgph!
Pyro
Pyrotaunt1.PNG

Pyro jest wytrzymałą klasą, specjalizującą się w walce na bliski dystans, przy pomocy swojego Miotacza Płomieni. Jest doskonały w zaskakiwaniu samotnych wrogów, używając przeróżnych kombinacji broni w celu szybkiego pozbycia się nieprzyjaciela, oraz do flankowania na tyły wroga, gdzie jego płomienie będą sięgały kilku wrogów naraz oraz przerywały leczenie od Medyków. Wrogowie którzy będą próbowali uciec otrzymają obrażenia po podpaleniu, co pozwala ci na wykonanie taktyk "uderz i uciekaj". Pyro ma także wiele cech, przy pomocy której może wesprzeć swoją drużynę - sprężone powietrze może być użyte do odbicia pocisków, wygasić swoich kolegów z płomieni, lub też odsunąć od siebie, lub od innych, nadchodzących lub znajdujących się w pobliżu wrogów. Dodatkowo, ogień potrafi ukazać niewidzialnych i przebranych Szpiegów, czyniąc Pyro doskonałą klasę do wykrywania wrogich Szpiegów. Pyro jest łatwą klasą do grania, lecz jej dalsze opanowanie wymaga czasu. Pyro jest słaby w walkach na odległość, oraz gdy walczy przeciwko wrogom korzystającym z broni typu Hitscan (na naboje), np. Minigun lub Karabin Snajperski

Broń podstawowa

Wszystkie twoje podstawowe bronie szybko wykorzystują amunicję, szczególnie gdy regularnie korzystasz ze sprężonego powietrza. Staraj się często zbierać (wyrzucone) skrzynki z amunicją oraz korzystaj z Zasobników twojej drużyny aby w żadnej sytuacji jej ci nie brakowało.

Miotacz ognia i jego warianty

Flame Thrower Festive Flame Thrower Rainblower Silver Botkiller Flame Thrower Mk.I Australium Flamethrower Nostromo Napalmer

Miotacz Płomieni jest silny, potrafi obejmować szeroki obszar przed tobą i powoduje że wrogowie otrzymują obrażenia po podpaleniu. Jednakże ma on krótki zasięgi w porównaniu do broni wykorzystywanych przez inne klasy. Aby było ci łatwiej podejść do swojego celu, to staraj się zaskoczyć cel, korzystając z alternatywnych ścieżek lub ustawiając zasadzkę. Gdy jesteś już w walce to staraj się wykorzystać fakt, że łatwo się celuje podczas korzystania z Miotacza Płomieni, poprzez ciągle chodzenie w różne boki wokół twojego przeciwnika, co sprawia że trudniej jest ciebie trafić. Jeśli przeciwnik ucieknie, to nie polegaj na obrażeniach po podpaleniu aby go wykończyły, ponieważ jest mnóstwo sposobów na zgaszenie ognia. Zamiast tego przełącz się na broń pomocniczą, jeśli cel znajduje się na średnim lub dłuższym dystansie. Sprawdź podejrzanych kolegów z drużyny czy nie są Szpiegami, wystrzeliwując mały podmuch ognia w ich stronę.

  • Tęczomiot działa podobnie jak Miotacz Płomieni, lecz posiada zabójczą drwinę Armageddon
  • Napalm z Nostromo jest częścią zestawu Odizolowanego najemnika, który podnosi zadawane obrażenia Napalmu z nosotromo oraz otrzymywane obrażenia z broni białej od Skautów noszących zestaw Paczki izolacjonisty

Dupalacz i jego warianty

Backburner Festive Backburner

Dupalacz zadaje krytyczne obrażenia celom zaatakowanym od tyłu, ale ma znacząco powiększoną cenę użycia sprężonego powietrza. Aby skuteczne oflankować wroga, użyj pobocznych tras oraz przechodź w kółko z boku na bok będąc już w walce. Poświęcasz swoją obronność w zamian za zwiększone możliwości ofensywne; zwiększony koszt użycia sprężonego powietrza utrudnia ci odpychanie Wrogich ÜberChargów jak i twoją własną obronę przed rakietami i granatami. Prawdopodobnie będzie używał tą broń wyłącznie na bliskim dystansie, przez co powinieneś wyposażyć się w Lewarek, ze względu na dodatkową prędkość poruszania się, co pozwoli ci na łatwiejsze przygotowania zasadzki.

Odtłuszczacz

Item icon Degreaser.png

Wyposażając Odtłuszcza powoduje że jesteś w stanie szybciej zmieniać swoje bronie, co pozwala ci na szybką zmianę na odpowiednią broń do twojej sytuacji. Przykładowo możesz wyciągnąć Strzelbę gdy twój przeciwnik próbuje uciec, lub przełączyć się ponownie na Odtłuszcza aby odbić nadchodzące rakiety i granaty. Koszt sprężonego powietrza jest o odrobinę zwiększony, zachęcając cię do wykorzystania innych broni w kombinacji z Odtłuszczem. Po podpaleniu wroga możesz go odepchnąć w róg, po czym wykończyć go z innej broni, przykładowo Pistoletu sygnałowego lub Poskramiacza Płomieni. Użyj tych kombinacji broni aby natychmiastowo pozbyć się samotnych przeciwników, ponieważ Odtłuszcz ma osłabione obrażenia po podpaleniu, przez co taktyki "uderz i uciekaj" są mniej skuteczne.

Flogistynator

Phlogistinator

Używając Flogistynatora możesz zadać obrażenia od ognia z jakiejkolwiek broni aby wypełnić pasek "Mmmph". Gdy pasek jest pełen, naciśnij przycisk ataku dodatkowego, co spowoduje że użyjesz drwiny po której Flogistynator otrzyma obrażenia krytyczne. Staraj się nie szarżować wprost na grupę przeciwników aby szybko naładować pasek "Mmmph". Zamiast tego, przygotuj zasadzki na osłabionych wrogów, lub użyj broni długodystansowej, takiej jak Pistolet sygnałowy. Drwina czyni cie niezniszczalnym oraz nieruchomym, co możesz wykorzystać na kilka sposobów. Możesz to wykorzystać przed zasadzką, zadać ogromną ilość obrażeń krytycznych, lub nawet odstraszyć wrogów od swoich kolegów z drużyny. Flogistynator jest twoją jedyną bronią podstawową która nie może korzystać ze sprężonego powietrza, co zostawia cię w gorszej sytuacji w bezpośredniej walce, oraz nie jesteś w stanie obronić towarzyszy przed wrogimi pociskami. Rozważ wyposażenie się w Człekoroztapiacza aby ponownie móc w stanie ugasić sojuszników od ognia.

Smocza Furia

Dragon's Fury

Smocza Furia wystrzeliwuje krótkodystansową kulę ognia która podpala wrogów; zadaje także dodatkowe obrażenia do już podpalonych wrogów. Udane trafienie przyspiesza prędkość ładowania następnego strzału; staraj się ciągle trafiać aby utrzymać premię do obrażeń i prędkości przeładowania. Ogólnie Smocza furia nagradza umiejętności dobrego celowania, swoimi zwiększonymi obrażeniami, ale nie będzie dobrą bronią dla tych co mają problemy w celowaniu. Dodatkowo, zwiększony czas przeładowania spowodowany użyciem sprężonego powietrza powoduje że Smocza furia nie jest bronią na której można polegać, gdy bronisz się przeciwko większej grupie przeciwników.

Strumień sprężonego powietrza

Oprócz Flogistynatora, to wszystkie twoje bronie podstawowe mają możliwość użycia sprężonego powietrza, poprzez atak dodatkowy MOUSE2. Sprężone powietrze nie zadaje obrażeń ale odrzuca pobliskich wrogów i odbija pociski. Używa znacznej części amunicji, więc musisz ostrożnie z niego korzystać. Ofensywnie, sprężone powietrze może wyrzucić podpalonych wrogów wprost na zabójczą część otoczenia mapy, wypchnąć z osłony, lub wepchnąć pod róg, gdzie mogą zostać łatwo zabici przy pomocy takich broni jak Poskramiacz płomieni. Obronnie, możesz go użyć aby odbijać pociski, odsuwać wrogów pod wpływem UberChargea od swojej drużyny i wygaszać sojuszników z płomieni. Jest zauważalna przerwa między użyciem sprężonego powietrza, przez co wymaga się od ciebie dobrego refleksu żeby odbić pociski.

Broń drugorzędna

Strzelba i jego warianty

Shotgun Festive Shotgun

Strzelba jest twoją broń na której możesz najbardziej polegać i która pomoże zająć się tym, w czym Miotacz Płomieni nie daje rady. Użyj jej aby walczyć z wrogami na średnim dystansie, szczególnie gdy uciekną od zasięgu twojego Miotacza Płomieni. Inne możliwe wykorzystanie Strzelby widać podczas walki przeciwko innym Pyro, którzy nie mogą być podpaleni i walki pod wodą, gdzie twoje normalne bronie (oprócz białej i strzelb) nie działają.

Pistolet sygnałowy i jego warianty

Flare Gun Festive Flare Gun

Pistolet sygnałowy wystrzeliwuje wolną, poruszającą się lotem łukowym, flarę która zadaje trwałe obrażenia wrogom znajdującym się poza zasięgiem twojej Strzelby. Pistolet sygnałowy także zadaje obrażenia krytyczne płonącym wrogom, pozwalając ci na wykończenie uciekających przeciwników z dystansu. Jeśli nie możesz bezpiecznie przejść przez obszar, to możesz wychylić się z osłony i z powrotem, korzystając z Pistoletu sygnałowego aby nękać wrogów z dystansu; ciągle trafianie swoich strzałów będzie w stanie zadać dużo obrażeń. Mechanicznie Pistolet sygnałowy może być przeładowany nawet jeśli nie jest on wyciągnięty; tymczasowo przełącz się na Miotacz Płomieni, między strzałami, w wypadku gdzie musisz odbić pocisk lub gdy musisz walczyć na bliskim dystansie. Używanie Pistoletu sygnałowego lub jego wariantów może postawić cię w gorszej pozycji przeciwko innym Pyro wyposażonymi w Strzelby, którzy nie mogą zostać podpaleni w celu uzyskania dodatkowych obrażeń.

Detonator

Item icon Detonator.png

Podobnie jak Pistolet sygnałowy, Detonator jest przydatny w nękaniu wrogów którzy są daleko lub za osłoną. Jego flary zadaję jedynie obrażenia mini-krytyczne podpalonym wrogom, ale mogą zostać manualnie detonowane w celu utworzenia eksplozji, która wciąż zadaje obrażenia mini-krytyczne podpalonym celom. Dodatkowo, ta eksplozja jest w stanie zniszczyć wrogie bomby samoprzylepne. Eksplozja Detonatora ma także inne wykorzystanie; możesz atakować wrogów za osłonami, podpalając kilku wrogów naraz i zniszczyć bomby samoprzylepne których Strzelba normalnie nie dosięgnie. Możesz użyć eksplozję aby wykonać wybuchowy skok, kosztem utraty kilku punktów zdrowia, lecz pomaga ci to w dojściu do alternatywnych ścieżek.

Rezerwista

Item icon Reserve Shooter.png

Rezerwista zadaje obrażenia mini-krytyczne wrogom wyrzuconym w powietrze przez eksplozje, przez co jest to dobra broń na wrogich Żołnierzy lub Demomanów którzy chcą się wyrzucić w powietrze przy pomocy swoich broni, aby uciec. Jest to także dobra broń jeśli współpracujesz z Demomanem lub Żołnierzem ze swojej drużyny, którzy swoimi broniami mogą wyrzucić wrogów w powietrze. Broń ta jest wyciągana o 20% szybciej, więc wyciągnij ją w momencie gdy przeciwnik zostanie wyrzucony w powietrze i strzel w niego. Zmniejszony magazynek sprawia że ta broń jest mniej niezawodna niż standardowa Strzelba.

Człekoroztapiacz

Manmelter

Człekoroztapiacz działa podobnie jak Pistolet sygnałowy, lecz oddajesz siłę ataku w zamian za dodatkową funkcjonalność. Ta broń posiada nieograniczoną amunicję i szybszą prędkość pocisku, ale nie zadaje obrażeń krytycznych podpalonym celom. Atak dodatkowy może być użyty do wygaszenia sojuszników zamiast sprężonego powietrza, co jest szczególnie pomocne jeśli chcesz oszczędzić amunicję Miotacza płomieni lub gdy korzystasz z Flogistynatora. Każde udane wygaszenie spowoduje że Człekoroztapiacz zachowa jeden strzał krytyczny, pozwalając ci na użycie tego strzału jako śmiertelny, ostateczny cios, nawet jeśli twój cel nie jest podpalony.

Piekąca Palba

Scorch Shot

Piekąca Palba działa podobnie jak Pistolet sygnałowy, ale skupia się bardziej na trwałym podpaleniu twojego celu. Jego flary, po kontakcie z obiektem, upadną na ziemie zanim wybuchną. Ta eksplozja zadaje obrażenia mini-krytyczne podpalonym celom i odnawia czas trwania obrażeń po podpaleniu, przez co Piękąca Palba jest świetną bronią na zadawania ciągłych obrażeń. Bezpośrednie trafienia zadają dodatkowe obrażenia i odpychają wrogów, co jest jeszcze mocniejsze gdy cel jest już podpalony; jest to przydatne do popychania wrogów którzy są poza zasięgiem twojego sprężonego powietrza, szczególnie gdy stoją przy zabójczym elemencie mapy. Podobnie jak przy Detonatorze, eksplozja flary może być użyta do wykonywania wybuchowych skoków i niszczenia bomb samoprzylepnych.

Atak Paniki

Panic Attack


Rozpałka

Gas Passer

Rozpałka naładowuje się co każde 60 sekund lub gdy zadajesz obrażenia. Gdy jest już naładowana, może zostać rzucona, co pozostawi chmurę benzyny która oblewa wrogów wchodzących na nią. Oblani wrogowie mogą być zaatakowani przez jakiegokolwiek sojusznika, co podpali wroga. Dodatkowo broń ta może gasić podpalonych sojuszników. Użyj tej chmury benzyny aby kontrolować obszary, na których nie chcesz przeciwników. Jeśli wrogowie jednak chcą pozostać w tej chmurze, to wykorzystaj bronie które zadają dodatkowe obrażenia podpalonym wrogom, takie jak Smocza furia lub Poskramiacz Płomieni. Oddajesz broń pomocniczą która jest w stanie zadawać obrażenia, zachęcając cie do walki przy sojusznikach którzy mogą wykorzystać chmurę benzyny.

Cieplny ciąg

Thermal Thruster

Cieplny Ciąg wystrzeliwuje cie w kierunek w który patrzysz podczas wystrzeliwania. Jest to świetne narzędzia do szybszego przemieszczania się do celów i do wykonywania szybkich ucieczek gdy jesteś w niebezpieczeństwie. W szczególności pozwala ci to na dostanie się do różnych miejsc, które w innych przypadkach wymagają specjalnych umiejętności dla danej klasy, przykładowo podwójny skok Skauta lub rakietowy skok Żołnierza. Po wylądowaniu odpychasz wrogów którzy znajdują się blisko miejsca lądowania. Jeśli korzystasz z Cieplnego ciągu, to oddajesz Strzelbę lub Pistolet sygnałowy, przez co jesteś słabszy podczas niektórych walk. Użyj dodatkowej mobilności aby przygotowywać lepsze zasadzki.

Broń do walki wręcz

Topór strażacki i jego warianty

Fire Axe Frying Pan Saxxy Conscientious Objector Lollichop Freedom Staff Bat Outta Hell Memory Maker Ham Shank Golden Frying Pan Necro Smasher Crossing Guard Prinny Machete

Jako Pyro i tak walczysz na bliskim dystansie przy pomocy Miotacza Płomieni. Topór strażacki jest twoją najlepszą ostatnią opcją, jeśli nie masz amunicji lub nie masz czasu żeby przeładować swoją Strzelbę. Większość graczy Pyro używa innej broni do walki wręcz, które posiadają więcej funkcji.


Poskramiacz Płomieni i jego warianty

Axtinguisher Postal Pummeler Festive Axtinguisher Australium Axtinguisher

Poskramiacz Płomieni ma długi czas wyciągania, zadaje mniej obrażeń i wolniej atakuje, ale zadaje obrażenia krytyczne podpalonym wrogom. Po podpaleniu wroga, szybko zmień broń na Poskramiacz Płomieni aby zadać obrażenia krytyczne wrogowi i użyj sprężonego powietrza aby siłą wrzucić wroga pod kąt jeśli jest to konieczne. Zauważ że zwiększony czas wyciągania tej siekiery daje przeciwnikowi więcej czasu na zareagowanie jeśli zauważy że do niego idziesz. Szybszy czas przełączania się broni który otrzymujesz wyposażając się w Odtłuszcza może ci pomóc zrekompensować wolniejszy czas wyciągania Poskramiacza Płomieni.

Burzyciel i jego warianty

Homewrecker Maul

Burzyciel może jednym uderzeniem usunąć Sapery, pozwalając ci na obronę budynków Inżyniera przed wrogimi Szpiegami. Gdy używasz jej ofensywnie, to Burzyciel może zniszczyć każdy niepilnowany budynek dwoma uderzeniami. Możesz mieć trudności aby dostać się na bliski dystans do Działka Strażniczego jeśli na ciebie celuje, więc podejdź do niego ze swoim Miotaczem Płomieni zanim zamienisz broń.

Lewarek

Item icon Powerjack.png

Gdy masz wyciągnięty Lewarek, to otrzymujesz dodatkowe 15% prędkości ruchu i jesteś o 20% podatny na obrażenia. Dodatkowa prędkość pozwala ci na szybsze ustawienie się na korzystną pozycję, ale zwiększona podatność na obrażenia ma zniechęcać od chodzenia z nim po otwartych przestrzeniach. Lewarek przywraca 25 punktów zdrowia po zabiciu z niego wroga i może być użyty podobnie jak Poskramiacz płomieni; po zadaniu obrażeń przeciwnikowi na bliskim dystansie, wykończ go Lewarkiem, używając sprężonego powietrza aby go uziemić.

Drapaczka

Item icon Back Scratcher.png

Drapaczka zadaje więcej obrażeń niż Topór strażacki i zwiększa ilość zdrowia otrzymywaną z apteczek. Jednak znacząco obniża zdrowie otrzymywane od Medyków i zasobników. Jest to dobra broń gdy walczysz za liniami wroga, gdzie częściej będziesz podnosił apteczki aby odzyskać zdrowie. Podczas walki może być użyta jako silna broń do walki wręcz bez żadnych wad, w przeciwieństwie do Poskramiacza płomieni lub Lewarka. Jeśli chodzi o interakcję z sojuszniczym Medykiem, to obniżona ilość otrzymywanego leczenia sprawia że jesteś słabym towarzyszem Medyka, lecz pomaga mu to na zbudowanie ÜberCharga ze zwiększoną prędkością na dłuższy okres czasu.

Naostrzony Fragment Wulkanu

Item icon Sharpened Volcano Fragment.png

Naostrzony Fragment Wulkanu zadaje mniej obrażeń niż Topór strażacki, lecz podpala uderzone cele. Jest on bardziej praktyczny dla taktyk "uderz i uciekaj", lecz twój Miotacz płomieni jest do tego lepiej przystosowny. Jednym miejscem w którym ta broń może być skuteczna to tryb Średniowieczny, ponieważ jest to jedyna broń która może podpalić wrogów w tandemie z Słońcem na patyku Skauta. Nawet wtedy Drapaczka jest ogólnie lepszym wyborem na broń do walki wręcz.

Trzeci Stopień

Third Degree

Trzeci stopień nie ma żadnych wad i jest bezpośrednio lepszą bronią od Toporu strażackiego. Zadaje obrażenia celowi i każdemu graczowi który leczy lub jest leczony przez promień Mediguna Medyka. Gdy twoim celem jest towarzysz Medyka to możesz użyć tej broni aby zadać im obu obrażenia naraz, co jest szczególnie przydatne jeśli trudno ci dojść do Medyka lub gdy masz jakieś źródło obrażeń krytycznych. Poza źródłami dodatkowych obrażeń typu Sztandar chwały Żołnierza, to Trzeci stopień zadaje identyczne obrażenia co Topór strażacki; jeśli połączone cele są blisko siebie, to lepiej ich zaatakować swoim Miotaczem Płomieni

Neonowy Niszczyciel

Neon Annihilator

Neonowy niszczyciel zadaje obrażenia krytyczne mokrym celom, zaliczając tych oblanych Sikwondem lub Wściekłym mlekiem (przeciwnik oblany przez Rozpałkę nie jest zaliczany). Ta broń daje ci skuteczny sposób na zajmowanie się przeciwnikami znajdującymi się w wodzie, gdzie twoje bronie oparte na ogniu są bezużyteczne a obrażenia po podpaleniu wygaszone. Zadaje mniej obrażeń niż twój podstawowy Topór strażacki, lecz twój Miotacz płomieni powinien ci starczyć na walki na bliski dystans na powierzchni. Tak jak Burzyciel, Neonowy niszczyciel może być użyty do obronienia budynków Inżyniera przed wrogimi Szpiegami, będąc w stanie zniszczyć Sapery w ciągu dwóch uderzeń.

Gorący plaskacz

Hot Hand

Gorącemu Plaskaczowi brakuje zadawania większych obrażeń, ale nadrabia to w swojej funkcjonalności. Uderzając kogoś z tej broni przyznaje ci premię prędkości, pozwalając ci na gonienie uciekającego wroga lub na wykonanie szybkiej ucieczki jeśli coś pójdzie nie tak. Dodatkowo możesz użyć tej broni aby ulepszyć swoje skoki przy pomocy flary Detonatora lub Piekącej Palby

Zobacz też