Základní strategie při hře za Scouta

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search

Scout je jednoznačně nejrychlejší a nejpohyblivější třída ve hře. I když je velice zranitelný, jeho rychlost spolu se schopností dvojitého skoku mu dovoluje dostat se na různé vedlejší cesty na mapě a být tak nepředvídatelný a účinný při napadání nepřátel. Scout se počítá jako dva hráči při obsazování kontrolních bodů nebo tlačení vozíků, což z něj dělá ideální třídu pro rychlé plnění cílů. Schopnost rychle se pohybovat a zároveň způsobovat vysoké poškození z něj dělá jednu z nejlepších tříd v bojích jeden na jednoho. Vzhledem k tomu, že má velice málo zdraví, musí se Scout snažit zcela vyhýbat poškození, například dvojitý skok mu umožňuje se zcela vyhnout odhození a poškození pádem. K co největšímu způsobenému a co nejnižšímu utrženému poškození by se měl dobrý Scout snažit pohybovat po okrajích mapy a odstraňovat důležité cíle. Smrtelně nebezpečné jsou pro Scouta zbraně jako je Natascha nebo Sentry Gun, které svůj cíl zpomalují nebo sledují.


Primární zbraně

Při bojování se nespoléhejte jen na svou myš, používejte také pohybové klávesy tak, abyste měli nepřítele vždy na očích a střílejte kdykoliv se nepřítel objeví ve vašem zaměřovači. To vám umožní pohybovat se rychle a nepředvídatelně, snadněji se tak vyhýbat poškození a zároveň snadněji mířit. Vyzkoušejte si, na jakou vzdálenost se vám nejlépe bojuje a využívejte své rychlosti, abyste dané vzdálenosti dosáhli. Při boji z přímé blízkosti je pro vyhýbání se poškození lepší skákat okolo a přes nepřítele, zatímco na větší vzdálenost bývá lepší pobíhání ze strany na stranu.

Scattergun

Item icon Scattergun.png

Zblízka dokáže Scattergun zabít většinu tříd několika střelami. Je to Scoutova nejlepší zbraň pro delší nasazení v boji, protože má dostatečně velký zásobník a je schopna způsobit vysoké poškození. Scattergun má však široký rozptyl a tak na delší vzdálenosti raději použijte Pistoli Při používání Scattergunu je při střelbě dobré běhat a skákat.

Force-A-Nature

Item icon Force-A-Nature.png

Force-A-Nature způsobí najednou velké množství poškození, musí však být často nabíjena a proto je lepší používat taktiku "tref a uteč". Při používání této zbraně noste Pistoli, abyste vždy měli poruce zbraň, ze které můžete střílet. Můžete také využít schopnost této zbraně odhazovat hráče, do vzduchu odražený nepřítel je snadným cílem a zpětný ráz vám zároveň umožňuje dosažení ještě hůře dosažitelných míst. Pokud v boji skáčete, šetřete si druhý skok na okamžik, kdy ve vzduchu vystřelíte, abyste negovali účinek odhození a nezůstali zranitelní ve vzduchu.

Shortstop

Item icon Shortstop.png

Shortstop je přechodem mezi brokovnicí a pistolí. I když způsobuje nižší poškození než scoutovy ostatní zbraně, dovoluje nízký rozptyl této zbraně útočit i na delší vzdálenosti. Shortstop také nabíjí i střílí velice rychle, takže vám dovoluje udržovat stálejší proud poškození. Shortstop však sdílí zásobu munice s Pistolí, a tak raději použijte jinou sekundární zbraň a šetřete tak náboje.

Soda Popper

Item icon Soda Popper.png

Soda Popper je podobný jako F-A-N, ale nemá schopnost odhazovat hráče. Podobně jako Force-A-Nature je nejlepší tuto zbraň používat spolu s Pistolí k taktice "tref a uteč". Rychlejší přebíjení však umožňuje i delší nasazení v boji. "Hype" měřič se nabijí pouze pokud běžíte s touto zbraní v ruce, takže můžete těsně před aktivací změnit zbraň a aktivovat minikrity až když to uznáte za vhodné. Minikritické zásahy však po aktivaci platí i pro Pistoli, Winger i zbraně na blízko, nebojte se je tedy použít.

Baby Face's Blaster

Baby Face's Blaster

Na začátku vám tato zbraň sníží rychlost na nižší než má Demoman. Postupným udělováním poškození se vám však bude (podobně jako u Soda Popperu) nabíjet měřič, který vám zvýší rychlost na mnohem vyšší, než máte běžně. Ačkoliv zbraň uděluje nižší poškození a oproti Scattergunu se s ní nelze naráz trefit do více nepřátel, zvýšená přesnost vám umožní si nabít tento měřič rychleji v bojích na střední vzdálenost. Měřič se vynuluje, pokud vyskočíte a tak se vhodně rozhodněte, kdy utéct a kdy ho obětovat; pokud jste však ve svízelné situaci, nebojte se tak učinit; stačí relativně málo (99 bodů poškození) na jeho opětovné dobití. Vzhledem k tomu, že je sdílen se všemi zbraněmi, můžete si ho nabít i pomocí vámi zvolené pistole na větší vzdálenost nebo zbraně na blízko.

Sekundární zbraně

Pistole / Lugermorph

Item icon Pistol.png Item icon Lugermorph.png

Pistole je záložní zbraň používaná výhradně k doražení zraněných nepřátel. Nabijí rychleji než jakákoli vaše primární zbraň, takže jí můžete použít ke znepokojení nepřátel nebo ke krytí při ústupu. Na delší vzdálenosti ji používejte ke způsobování stálého poškození. Pistole je také dobrou zbraní pro zničení sentrygunu z dálky.

Bonk! Atomic Punch

Item icon Bonk! Atomic Punch.png

Bonk! Atomic Punch je předmět, který může být použit k vyhnití se poškození nebo naopak odlákání palby na sebe. Může být použit například k odlákání střelby Sentry Gunů, bezpečnému úniku, vyprovokování Demomanů k odpálení bomb a k zablokování klíčových lokací nebo überchargů

Crit-a-Cola

Item icon Crit-a-Cola.png

Crit-a-Cola je předmět, který vás odmění za větší riziko. Měli byste ji vypít pouze když se chystáte nepřítele překvapit nebo pokud na něj chcete střílet z dálky se Shortstopem. Efekt Crit-a-Cola se nesčítá s bonusy od ostatních zbraní, nepijte ji proto pokud nemusíte, zbytečně byste utržili příliš mnoho poškození.

Mad Milk

Item icon Mad Milk.png

Mad Milk je obranný předmět, který umožní snadnější boj s protivníky, kteří mají hodně zdraví. Léčení, které umožňuje vám a vašim spoluhráčům utržit více poškození. Může taky uhasit spoluhráče a odhalit neviditelné Spye.

Winger

Item icon Winger.png

Stejně jako Pistole je i Winger používán ke střelbě na dálku a ke krytí ústupu. Zvýšené poškození dovoluje dorazit zraněného nepřítele menším počtem přesnějších střel. Při delším boji není radno používat svou sekundární zbraň, takže menší zásobník není až takovou nevýhodou, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Pretty Boy's Pocket Pistol

Pretty Boy's Pocket Pistol

Pretty Boy's Pocket Pistol vám trochu zvýší vaše zdraví a odstraní jakékoliv poškození způsobené pádem. Nicméně, střílí mnohem pomaleji než standartní pistole a sníží vaši odolnost proti ohni, což ji dělá méně účinnou, pokud útočíte příliš zblízka. Celkově tato zbraň se hodí, pokud dáváte přednost spíše pohyblivému stylu než přímému boji a spoléháte se na svou primární zbraň k zabití osamělých nepřátel.

Flying Guillotine

Flying Guillotine

Tato zbraň může být hozena každých 6 vteřin, aby udělila okamžité menší poškození a způsobila další krvácením. To ji dělá dobrou volbou na potyčky ve střední vzdálenosti. Pokud je nepřítel omráčen, udělí mu kritický zásah; proto je ji výborné kombinovat se Sandmanem, ač může být obtížné uprostřed bitvy trefit se do nepřítele, jenž je omráčen. Celkově vás tato zbraň může bohatě odměnit za jeden dobrý zásah; jeden sekáček je jako klasická pistole a zásah omráčeného nepřítele jako rána na blízko ze Scattergunu.

Zbraně na blízko

Pálka / Saxxy

Item icon Bat.png Item icon Saxxy.png

Protože i normálními zbraněmi způsobuje Scout vysoké poškození zblízka, používejte svou pálku jen pokud nemáte nabitou munici, ničíte nehlídané stavby a nebo pokud se snažíte nepřítele náležitě ponížit. Přestože švihá Pálka rychleji, způsobuje nižší poškození než ostatní zbraně na blízko.

Sandman

Item icon Sandman.png

Použijte míček k omráčení nepřítele předtím, než se přiblížíte. Míček je středně rychlá střela letící po balistické křivce, proto nezapomeňte mířit před a/nebo nad nepřítele. Zaměřujte se předně na omráčení nebezpečnějších cílů jako je Heavy.

Holy Mackerel

Item icon Holy Mackerel.png

Holy Mackerel má stejné statistiky jako Pálka, ale každý zásah a zabití je zaznamenán ve zprávách o zabití. Pokud s touto zbraní aktivujete Spyovu předstíranou smrt, zobrazí se zpráva o zásahu a ne o zabití, můžete tak stopovat Spye používající Dead Ringer. Navíc, jak je již napsáno v popisu zbraně, nafackování rybou musí být ponižující, můžete tak tuto zbraň použít k ponížení neopatrných a nezkušených hráčů.

Candy Cane

Item icon Candy Cane.png

Pokud nesete Candy Cane, způsobí zabití či asistence s jakoukoliv zbraní, že zabitý nepřítel upustí malou lékárničku, střílejte tedy na nepřátele v předních liniích a pomozte tak spoluhráčům vyléčit se. Kvůli zvýšenému poškození od výbušnin se však mějte na pozoru, jediný přímý zásah raketou či granátem pro vás může být smrtelný. Spy s Dead Ringerem, který aktivuje falešnou smrt lékárničku neupustí.

Boston Basher / Three-Rune Blade

Item icon Boston Basher.pngItem icon Three-Rune Blade.png

Divoké máchání Boston Basherem vás rychle zabije, proto útočte pouze pokud jste si jisti úspěšným zásahem. Sebepoškozením můžete pomoci Medikovi rychleji nabít ÜberCharge a krvácení můžete použít ke stopování neviditelných Spyů. Sebepoškození vás ve vzduchu lehce odhodí směrem vzhůru, můžete tak dosáhnout vyšších a vzdálenějších míst, zaplatíte za to však velkou částí svého zdraví.

Sun-on-a-Stick

Sun-on-a-Stick

Nikdy nenoste tuto zbraň pokud nemáte v týmu Pyra, zapáleným hráčům bude tato zbraň způsobovat stejně vysoké poškození jako Scattergun při střelbě z přímé blízkosti. Scout i Pyro jsou však třídy schopné nepřítele rychle vyřídit zblízka bez pomoci spoluhráčů, takže se zřídkakdy dostanete do situace, kdy můžete tuto zbraň využít. Výjimkou je Středověký mód, kde může být spolupráce s Pyrem používajícím Sharpened Volcano Fragment velice efektivní.

Fan O'War

Fan O'War

Fan O'War je nejlepší použít na začátku boje s jediným protivníkem, protože označen smí být najednou pouze jediný nepřítel. Poté změňte na jinou zbraň nebo nechte spoluhráče, ať práci dokončí.

Atomizer

Item icon Atomizer.png

Atomizer nemusíte přímo držet v ruce, aby vám byl umožněn trojitý skok. Kvůli slabostem této zbraně se snažte vždy používat pro boj zblízka svou primární zbraň. Obětování deseti bodů zdraví za trojitý skok se může vyplatit, obvzláště pokud to znamená, že se tak dostanete za klíčový cíl, nebo že se tak vyhnete smrtící raketě. Pokud ještě navíc použijete Force-A-Nature, můžete provést i čtyřnásobný skok.

Wrap Assassin

Wrap Assassin

Podobně jako Sandman, tato zbraň vystřelí projektil, který cíli způsobí krvácení. A stejně jako u něho, je nejlepší ho použít na oslabení silnějších nepřátel a následně je dorazit pomocí své primární zbraně, než naopak. Pokud především používáte ostatní zbraně, než ty na blízko, nebude vám vadit menší poškození, jež uděluje.

Sady předmětů

The Special Delivery

Shortstop Mad Milk Holy Mackerel Milkman

Bonus ke zdraví v kombinaci s léčením pomocí Mad Milku značně zvyšuje vaši schopnost přežít. S Mad Milkem můžete také mít větší vliv na dění na bitevním poli, protože s ním můžete výrazně pomoci spoluhráčům, schopnost udělit rychle vysoké poškození je však oslabena, a tak se musíte více soustředit na udržení tlaku na nepřítele po delší dobu.

The #1 Fan

Soda Popper Winger Atomizer Bonk Boy

Tato sada předmětů vám dovoluje i přes sníženou kapacitu zásobníku ještě více vyniknout v boji jeden na jednoho díky zvýšenému okamžitému poškození, obvzláště pokud aktivujete mini-kritické zásahy. Použijte trojitý skok k dosažení míst, kde se nacházejí zranitelnější nepřátelé.