Temel Scout stratejisi

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Diz kapaklarına elveda de, budala!
Scout
Scouttaunt2.PNG

Scout, oyundaki en hızlı ve tartışmasız en hareketli sınıftır. Zayıflık, hız ve çift zıplama kabiliyeti birçok haritadaki diğer rotalara kolayca erişmesine sağlayarak, onun aşırıcı derecede öngörülemez ve pusuya düşürmek için mükemmel kılar. Kontrol noktalarını ele geçirirken veya Yük vagonlarını iterken iki oyuncu itermiş gibi sayılması, hedefleri hızlı bir şekilde tamamlaması için onu ideal hale getirir. Dövüşürken, yüksek hasar çıkışı ve mobilitesi onu bire bir savaşta en iyi sınıflardan biri yapıyor. Sağlık durumu çok düşük olduğu için, Scout hayatta kalmak için ona verilebilecek hasardan tamamen kaçınması gerekir; örneğin, onun çift zıplaması geri itilmekten, düşme hasarından ve patlamalardan kaçmasını sağlar. Verilen hasarı en üst düzeye çıkarmak ve alınan hasarı en aza indirmek için iyi bir Scout, savaş alanının çevresinde dolanarak önemli ya da hasar görmüş düşman hedeflerini ortadan kaldırma eğilimindedir. Nataşa veya Taret gibi oyuncuları yavaşlatan veya izleyebilen silahlar Scout için ölümcüldür.

Birincil silahlar

Savaşırken, düşmanları izlemek için fareni yalnız bırakma. Ekranınızda rakibi ortalamak için hızını kullanın, artı imlecinizi rakibiniz ile eşleştirdiğinizde ateş edin. Bu, çarpışmayı zorlaştıran verimli ve hatalı olarak hareket etmeye odaklanmanızı sağlarken aynı zamanda hedefinizi tahmin ederek daha pürüzsüz ve daha doğru hale getirir. En iyi şekilde hangi mesafeden çalıştığınızı bulun ve onu korumak için hızınızı kullanın; son derece çok yakın mesafe mücadelesi, düşman atışlarını önlemek için hızlı atlamayı tercih eder, daha ılımlı mesafeler hayatta kalmanızı ve sürekli yanlamasına hücum etmenizi sağlar.

Çifte + reskinler

Scattergun Festive Scattergun Silver Botkiller Scattergun Australium Scattergun

Artı imleci aralıktayken, Çifte yalnızca iyi yerleştirilmiş iki vuruş ile çoğu sınıfı öldürebilir. Çifte'nin mermi yayılımı ve yavaş tekrar yükleme hızı nedeniyle, Birincil silahın mermisi kalmadığında Tabancanıza geçmek veya uzak düşmanlarla savaşmak akıllıca olacaktır.

Kontrolsüz Güç + reskinler

Force-A-Nature Australium Force-A-Nature Festive Force-A-Nature

Kontrolsüz Güç, ağır patlama hasarına yol açar, ancak sık sık tekrar doldurulması gerekir, böylece en iyi vuruşu sağlar ve vur ve kaç olarak kullanılır. Bu, geriye tepmenin hem sizin hem de hedefin üstüne vurarak bazı ilginç uygulamalara neden olur. Düşmanınız geriye doğru uygulanan hasarla orantılı olarak fırlatılır; bu sayede kolay takip vuruşları yapabilir veya onları haritada tehlikeli yerlere sokabilirsiniz. Kendi kendine yapılan geri teptirilme, Kontrolsüz Güç ile yere sıkarak yerden daha fazla yüksekliğe atlamanızı sağlar. Dövüşte aktif olarak atlamanız halinde Kontrolsüz Güç'ü ateşledikten sonra atlayışınızı kaydedin; geriye teptirme sizi havada uzaklaştırır ve savunmasız bırakacaktır. Etkin cephane kullanımı için, tekrar doldurmadan önce daima iki atış ateşleyin; namluda tek atışla yeniden doldurma o atışı atacaktır.

Kısa Fren

Shortstop

Kısa Fren, Çifte ve Tabancanın aksine 4 mermili şarjör tutar ve bir kerede, tüm şarjörü yeniden doldurur. Çifte'den daha az hasar verir ancak, dar mermi yayılımı ve hızlı yeniden doldurma süresi daha uzun menzillerde güvenilir olmasını sağlıyor. Kısa Fren kuşanıldığında, %20 daha fazla itiş kuvvetinde artış sağlanır; patlamalar sizi fırlatabilir ve hedeflemeyi bozabilir, ancak kaybedilecek gibi görünen bir savaştan daha kolay kaçmak için kullanılabilir. Alternatif atışı, düşmanları en uygun orta mesafede tutarak uzaklaşmanızı sağlar.

Soda Patlangacı

Soda Popper

Soda Patlangacı, Kontrolsüz Güç'e benzerdir ancak geriye itme özelliğine sahip değildir. Kontrolsüz Güç gibi, en iyi şekilde vur kaç silahı olarak kullanılır, ancak daha hızlı yeniden doldurma hızı, uzun süredir devam eden savaşta daha kullanışlı olmasını sağlıyor. Düşmana isabet halinde gaz metre dolar. Gaz metre dolduğunda, alternatif ateş düğmesine basıldığında sizi Gaz moduna sokar, 10 saniye boyunca beş kere zıplayabilme aktif olur. Gaz modu, düşmanın saldırılarından veya alternatif rotalara erişmek için inanılmaz derecede yararlıdır, ancak diğer seçenekler kadar sık kullanılamaz. Verimli cephane kullanımı için, tekrar doldurmadan önce daima iki atış yapın; silah bütün şarjörünü bir seferde yenilediği için o atışı yapacaktır.

Bebek Yüzlünün Ateşleyicisi

Baby Face's Blaster

Bebek Yüzlünün Ateşleyicisi'nin yalnızca 4 şarjörü vardır ve başlangıçta kuşanıldığında 10% yavaş atış hızı vardır. Herhangi bir silahla düşmana hasar verildiğinde Destekleyici barı dolar. Destekleyici barı dolduğunda, hızınızı %30'a kadar artırır, vurulmak için inanılmaz derecede zor bir hedef olursunuz. Çift zıplanıldığıda %75 destekleyici barı azalır, dolayısıyla saldırıdan kurtulmak için biraz hız feda edilmesi gerekilebilir. Hasar almak da Destekleyici'yi azaltır, bu da sizi yine de çift zıplamaya zorlayabilir. Gerektiğinde Destekleyici'yi bir mesafede doldurabilmek için Tabanca veya Uçan Giyotini kullanabilirsiniz.

Geri Saçan

Back Scatter

Geri Saçan, yakın mesafedeki düşmanların sırtında ateş edildiğinde Mini Kritik vurur, ancak daha küçük bir şarjör boyutuna sahiptir ve daha az isabetsizdir. Mini kritikler daha güçsüz sınıfları yalnızca iyi bir atışla öldürmenizi sağlar. Bununla birlikte, isahbetsizlik, hedefinize yaklaşamadığınızda bir sorun olabilir. Genel olarak, bu silah, kaçan düşmanları hırpalamak için en iyisidir; ancak düello yapmak için uygun bir silah değildir.

İkincil silahlar

Tabanca + reskinler

Pistol Lugermorph C.A.P.P.E.R

Tabanca, orta mesafede kullanışlı olan yedek bir silahtır, öncelikli olarak yaralı hedefleri öldürme veya menzilde savaşmak için kullanılır. Birincil silahlardan daha hızlı bir şekilde yeniden doldurma yapar ve düşmanları bezdirmek ya da geri çekebilmek için kullanılabilir. Yakın mesafeden birinin üstesinden gelemiyorsanız düşman Taretleri uzaktan yok etmek için de yararlıdır. Tabancanın cephanesi takip edilmelidir, zira cephane şaşırtıcı derecede çabucak tükenebilir.

Bonk! Atomik Kuvvet + reskinler

Bonk! Atomic Punch Festive Bonk! Atomic Punch

Bonk! Atomik Kuvvet, tüketildiğinde tüm düşman saldırılarına dokunulmazlık kazandıran bir faydalı öğedir. Temel kullanımı düşman saldırılarından kaçmaktır. Örneğin, Taretler'den, Demoman'ın yapışkan bombaları patlattığında kurtulabilmek veya kontrol noktalarını engellemek için kullanılabilinir. Savaş dışında, yanarken, kanarken veya Püskürtücü ile kendine zarar vermeyi önlemek için de kullanılabilir. Etkileri altındayken neredeyse yenilmez olsanız bile, oyalanmayın çünkü; geri tepmeye karşı hala savunmasız kalacaksınız ve Bonk! sona erdikten sonra açıkta yakalanmak istemezsiniz.

Kritik Kola

Crit-a-Cola

Kritik Kola, sizi risk almaya karşılık işe yarayan bir faydalı öğedir. Tüketildiğinde, verilecek hasar mini kritik olur ve %25 daha fazla hareket hızı sağlar, ama alınacak hasar %10 daha fazladır. Kritik Kola, en iyi pusu öncesi veya rakibinizin misilleme yapamayacağı zamanda diğer durumlarda kullanılır. Sinirlendirme aralığı içinde kullanılırsa, Kritik Kola mini kritik hasarlarının düşmediği için Kısa Fren'le uyumludur. Kritik Kola tarafından sağlanan destekler, Destek Sancağı veya Kavate gibi diğer öğelerin artan etkileri ile birleşmez; bu nedenle o etkiler sırasında içilmemelidir ve yoksa artan hasar alınır.

Bozuk Süt + reskinler

Mad Milk Mutated Milk

Bozuk Süt, el bombası gibi atılır ve mağdurlarına geçici bir zayıflatan etki verir ve takımınızdaki herhani bir kişi etkisindeki bir rakibe zarar vererek iyileşme sağlar. Özellikle takımınızda bir Medic yoksa takımınıza ekstra hayatta kalabilme imkânı vermek için ve hem tekli hem de büyük ateşlerle mücadele edebilmek için kullanılabilinir. Buna ek olarak, Bozuk Süt ekip arkadaşlarını söndürmek ve gizlenmiş Spyları ortaya çıkarmak için kullanılabilir, bu da size ekstra destek olanakları sunar.

Kanat

Winger

Kanat, tabanca gibi düşmanları bezdirmek veya geri çekebilmek için kullanılabilir. Tabancayla karşılaştırıldığında, artan hasar kısa karşılaşmalarda en iyisidir; Kanat, azaltılmış şarjör boyutundan dolayı uzun süreler boyunca daha az zarar verir. %25 atlama yüksekliği, zor noktalara manevra yapmayı daha da kolaylaştırır ve Püskürtücü ile eşleşir.

Tatlı Oğlanın Cep Tabancası

Pretty Boy's Pocket Pistol

Tatlı Oğlanın Cep Tabancası kuşanıldığında, tüm düşme hasarları önlenilir ve isabetli vuruş başına beş sağlık kazanırsınız. Zarar görme hassasiyetini %20 oranında artırararak hasarın tamamen önlenmesini sağlar. Aynı zamanda Tabancadan daha yavaş ateş ederek, savaşmak yerine küçük hasarları tedavi etmek için daha kullanışlı hale getirir. Tatlı Oğlanın Cep Tabancası, Bebek Yüzlünün Ateşleyicisiyle iyi uyumludur; çünkü bu silah düşme hasarını önlemek için çift atlamayı harcama ihtiyacını ortadan kaldırır.

Uçan Giyotin

Flying Guillotine

Uçan Giyotin orta hasarın üstesinden gelmek ve kanamaya neden olmak için altı saniyede bir atılabilir, orta menzilli atış en iyisidir. Sersemlemiş düşmana çarptığında, garantili bir kritik vuruş yapar; savaş sırasında yapmak zor olsa da, Uyku Perisi'nin beyzbol atışıyla birlikte yapılabilir. Genel olarak Uçan Giyotin, isabetli vuruş yapıldığında size büyük bir fayda sağlar; bir satır birkaç tabanca atışına eşdeğerken, sersemlemiş bir düşmana atmak birkaç Çifte atışına eşdeğerdir.

Yakın dövüş silahları

Sopa + reskinler

Bat Frying Pan Saxxy Conscientious Objector Festive Bat Freedom Staff Bat Outta Hell Memory Maker Ham Shank Golden Frying Pan Necro Smasher Crossing Guard Batsaber Prinny Machete


Zaten yakın mesafede çok fazla hasar gördüğünüz için, yüklü cephane olmadığında veya bir Engineer yapılarıyla tek başına uğraşırken Sopa kullanmalısınız. Hızlı bir şekilde dönerken Çifte'den daha az hasar verir.

Uyku Perisi

Sandman

Uyku Perisi azami sağlığınızı biraz düşürür ancak düşmanlara beyzbol topu attığınızda onları sersemletmeye başlatan alternatif bir ateşe erişim sağlar. Beyzbolun sersemletme süresi 1 saniyede başlar, ancak topun ne kadar ilerlediğine bağlı olarak 7 saniyeye kadar ulaşabilir. Bir düşmanı sersemletme, size öldürme veya geri çekilme için güvenli bir şekilde yer bulma şansı verecektir. Buna ek olarak, Heavy'ler veya kritik vuruşa sahip olan düşmanlar gibi daha tehlikeli düşmanları sersemleterek büyük destek sağlamak için kullanabilirsiniz. Düşük azami sağlığınız, olan sağlığınızı önemli kılar, bu nedenle aslında beyzbolu kullanmak daha avantajlıdır.

Kutsal Palamut + reskinler

Holy Mackerel Unarmed Combat Festive Holy Mackerel

Kutsal Palamut, Sopa ile aynı şekilde işlev görür, ancak her öldürmeyi öldürme ikonunda gösterir. Bir Spy Kusursuz Kopya kullanarak sahte ölümü tetikleyen bir vuruş yapılmış olacağı için, Spy'ın ölmesini sağlamaz, sadece bir vuruş olarak görünür.

Şeker Kamışı

Candy Cane

Şeker Kamışını kuşandığınızda, herhangi bir kurbanı öldürdüğünüzde, takımının iyileşmesi için kullanılabilecek sağlık paketlerini bırakmasına neden olur. Şeker Kamışı'nın bu bonusunun gerçekleşmesi için silahın aktif olması gerekmez. İlk önce düşmanlarınızın sağlık kitine ulaşmadığından ve sağlık kitine yaklaşmanın dikkat çekebileceğinden emin olmaya çalışın. Ayrıca Şeker Kamışı patlayıcı zarara karşı savunmasızlığını artırır, yani bir roketin veya bombanın doğrudan vuruşunun sizi tek bir vuruşta öldürebileceği anlamına gelir. Kusursuz Kopya kullanan bir Spy sağlık paketi düşürmez ve ayırt etmek daha kolaydır.

Boston Vurucu + reskinler

Boston BasherThree-Rune Blade

Bir düşmana vurduğunuzda, Boston Vurucu standart Sopa hasarına ek olarak kanama durumuna neden olur. Bununla birlikte, isabetli vuruş yapamadığınızda yani vuramadığınızda, kendinize zarar verirsiniz ve kendinizde kanama durumu oluşur. Bu nedenle, kanama olacağından yalnızca eminseniz saldırmaya çalışmalısınız. Bir Medic]'in gizlenmiş Spy'larını bulmak için ÜberŞarj ölçerini ve kanama efektini doldurmasına yardımcı olmak için kendine hasarı kullanabilirsiniz. Sağlık bölümü pahasına da olsa. Kendinize zarar vermek, yüksek alanlara ulaşmak için ek bir zıplama olarak kullanılabilen az miktarda kendi kendize tepme yapabilirsiniz.

Güneş Asası

Sun-on-a-Stick

Güneş Asası kuşanıldığında %25'lik ateş hasarı koruması sağlar. %25 daha az hasar verir, bu yüzden savaşta Güneş Asasıyla savaşmak pek iyi bir seçenek değildir. Scout olarak, düşük sağlığınız varsa eğer bir düşmanı hızlıca öldürmek istiyorsanız eğer o kişi Pyro'nun ateşiyle yanıyorsa kritik hasar verip kolay bir şekilde öldürebilirsiniz. Yanıyorsanız, daha uzun yaşamak için iyileşme arayışında Güneş Asasını kullanın. Bununla birlikte, hem siz hem de Pyro, yakın mesafedeki düellolarında üstünlük sağlar ve genellikle bir düşmanı yardım almadan bitirebilirsiniz. Bu nedenle, bunu sık sık kullanmamak büyük avantajlardan mahrum eder sizi.

Harp Müptelası

Fan O'War

Harp Müptelası çok az zarar verir, ancak mağdurları ölüm için işaretler, bu sayede alınan tüm hasarların mini kritik neden olmasını sağlar. Bir düşmanla bununla savaşın, sonra başka bir silaha geçin ya da takımınızın düşmanın işini bitirmesini sağlayın. Ölüm işareti aynı anda ancak bir düşmana işaretlediğinden dolayı, yakın dövüş silahı kullanan düşmanlara dikkatli dokunun.

Püskürtücü

Atomizer

Püskürtücü'nün üçlü atlamasının erişilebilmesi için silahın aktif olması gerekmez; bu nedenle, yakın mesafedeki savaşta birincil silahınızı kullanırsanız, onun dezavantajlarını görmezden gelebilirsiniz. Üçlü atlamayla sağlanan ekstra hareketlilik, özellikle kendinizi bir hedefin arkasına yerleştirmek veya ölümcül bir roketten kaçmakta kullanılabileceğini düşünürsek, genellikle 10 sağlığı ödemeye değer. Püskürtücü'yü Kontrolsüz Güç ile eşleştirirseniz, üçlü zıplamayla birleştirilebilinir ve zorla dörtlü bir zıplama yapabilirsiniz. Bonk! Atomik Punch içtiğinizde, üçüncü zıplamadan zarar almazsınız. 10'dan fazla hasar alacaksanız düşme hasarını önlemeye yardımcı olmak için üçüncü zıplamayı kullanabilirsiniz.

Paketleyici Süikastçi

Wrap Assassin

Uyku Perisi'ne benzer şekilde, Paketleyici Süikastçi ile düşmanlara keyifli bir süs atarak kanama etkisi veren bir durum gerçekleştirir. Daha güçlü düşmanları Çifte ile işlerini bitirmek yerine, zayıflatmak için mermileri kullanın. Bu silahın yakın olmayan yakın dövüş hasarını geçersiz kılmak için birincil silahınızı yakın mesafeden kullanmaya devam edin.