Temel Soldier stratejisi

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Bir sonraki akrabalarınızı bilgilendirme zamanı!
Soldier
Soldiertaunt1.PNG

Soldier, hem saldırı hem de savunmada mükemmel olan zorlu, çok amaçlı bir saldırı sınıfıdır. Yavaş olarak yürüse de, mesafeleri hızlı bir şekilde örtmek ve yüksek yerlere ulaşmak için roket zıplaması yapabilir. Silahlarını aynı anda birden fazla düşmana kaptırabilir, ancak cephane çabucak tükenmektedir. Yüklü roketler bittiğinde bile, onun güçlü ikincil silahları asla kavga etmediği anlamına gelir. İyi bir Soldier, gereksiz atış yapmaktan kaçınmalıdır ve zıplama hasarını en üst düzeye çıkarmak için her atışı kullanmalı, hedefleri doğru bir şekilde hedefleyip düşmanın ayaklarına yönelmelidir.

Birincil silahlar

Roketatar + reskinler

Rocket Launcher Festive Rocket Launcher Silver Botkiller Rocket Launcher Australium Rocket Launcher

Roketatar, geniş bir zıplama yarıçapında ağır hasan gören yavaş roketler atar. Hedeflerinizi doğru bir şekilde yönlendirin ve patlamalarla onlara zarar vermek için ayaklarını hedefleyin. Roketatar hızlıca cephanesi tükendiğinden dolayı, her atış sırasına gelmek için kısa bir süre ayırın. Roketlerin tekrar yüklenmesi oldukça yavaş, bu yüzden eğer roket biterse zayıf düşmanların işini bitirmek için Av tüfeği kullanın. Bir roketten gelen patlamayı sağlık maliyeti olduğundan dolayı roket zıplamasını, üstten düşmanlara ve daha düşük zıplama süresine yaklaşmak için sıklıkla kullanılan bir teknik olarak kullanabilirsiniz. Bir düşmanı havaya fırlatmak için bir roket kullanmak onları onları takip etmek için kolay bir hedef yapar.

Direkt Vuruş

Direct Hit

Adından da anlaşılacağı gibi Direkt Vuruş, farklı isabet türlerini geliştiriyor ve direkt isabet alan oyuncuların daha fazla zarar görmesini sağlar. Daha küçük patlayıcı yarıçapı, kümelenmiş düşmanlara karşı daha az etkili ve bireysel hedefleri tek tek seçmenize teşvik ediyor. Daha küçük patlama etki alanı vardır, toplanmış düşmanlara karşı daha az etkili ve bireysel hedefleri tek tek seçmeniz gerekmektedir. Artan roket hasarı, sizi Taretler veya Heavy'ler gibi hareketsiz veya yavaş hedeflere karşı daha güçlü yapar ve yakın mesafedeki Scout gibi daha zayıf sınıfları anında vurmanızı sağlar. Patlayıcılarla, tırmanma kancalarıyla veya düşman saldırıları ile havalanan hedeflere mini kritik hasar verir, bu sayede tecrübeli oyuncuları havada öldürmek daha kolaylaşır.

Kara Kutu + reskinler

Black Box Australium Black Box Festive Black Box

Bir düşmana roketle zarar verirseniz Kara Kutu sizin sağlığınızı bir şekilde biraz iyileştirecektir. Bununla birlikte, azaltılmış şarjör boyutu, anında kalma gücünüzü bozar; özellikle hücum ve roket eksikliğinizden dolayı, saldırgan roket zıplaması daha az etkili olur. Düşmanlarınızı sürekli roket atmak ömrünüzü uzatmak ve yaşama zamanınınızı artırmak için önemlidir bu yüzden uzun çatışmalarda savaşmak avantajlıdır. Ek şifa özellikleri Fatih ile iyi uyumluluk sağlar.

Roket Zıplatıcısı

Rocket Jumper

Roket Zıplatıcısı roketleri hem sizi hemde düşmanlarınıza hiçbir türlü zarar veremez, bu yüzden kendinize zarar vermeden roket zıplaması yapmanızı sağlar. Tabanlar ve Bostancı ile çok iyi bir uyum sağlar, düşman yakın menziline atlamak için gereken silahlarlardır. Rocket Zıplatıcısını kullanmak, savaşta Av Tüfeğini kullanmak zorunda kalındığı için; gerçek bir mücadelede genel olarak etkisizdir.

Özgürlük Ateşleyici

Liberty Launcher

Özgürlük Ateşleyicisi, özellikle havadakileri olmak üzere, bireysel hedefleri vurmayı kolaylaştıran daha hızlı bir roket hızına sahiptir. Silahın +%25 şarjör boyutu vardır ve %25 daha az hasar verir - Bu silahtan gelen beş roket, Rocketatar'ın dört rokettinden daha az hasar verir, bu nedenle sık sık doğrudan vuruşları telafi etmelisiniz. Ayrıca roketin daha sık atlamasına ve hala yedek roketlerinizin olmasını sağlar, düşük roket atlama hasarı alırsınız. Yüksek şarjör boyutu ve hızlı roketler, Destek Sancağı gibi kritik önlemlerden büyük fayda sağlıyor.

İnek Mengenesi 5000

Cow Mangler 5000

İnek Mengenesi 5000, sonsuz cephanesiyle bile standart Roketatar ile karşılaştırıiablir. Engineer yapılarına verilen az hasarın ve kritik vuruşların yapılmamasının karşılığında İnek Mengenesi 5000, mini kritik vuruşlara yer veren ve düşmanları ateşe veren şarjlı bir atış gerçekleştirme olanağı kazanır. Gerçekleştirilen hasar, sadece birkaç standart roketle eşleştirilebileceği ve atış yapmak tüm şarjörü kullanacağı için yakın mesafede kullanmak pek iyi bir seçenek değildir, en iyi uzun mesafelerde veya düşman gruplarında kullanılır. Engineer yapılarını kendiniz öldüremeyebilirsiniz, Taretlere karşı karşıya kalırsanız, takım arkadaşlarınız işi bitirirken onu devre dışı bırakmak için şarjlı bir atış kullanın.

Orijinal

Original

Orijinal işlev olarak Roketatar ile aynıdır. Bununla birlikte, normal Roketatardan farklı olarak silah, sağdan sola değilde, dümdüz durduğu için roketler direk olarak kafa hizasına gidiyor. Bu ince değişiklik, Orijinal tarafından atılan tüm roketlerin yakın mesafeden tutarlı bir şekilde doğru gidebileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, sağ köşeleri kendinize göstermeden ateş etmeniz daha zor olacaktır.

Keretanın Roketatarı

Beggar's Bazooka

Keretanın Roketatarı üç roket birden depolayabilir, sonra ise yayılım ateşi için atılabilir. Roketlerinin rastgele sapması ve daha küçük bir patlama yarıçapı olması, bireysel atışları, özellikle havada iken daha az güvenilir hale getiriyor. Ateş tuşuna basılı tutarak patlayıcıları doldurun ya da roket zıplaması yaparak rakiplerini şaşırtmaya çalışın. Ayrıca, Keretanın Roketatarı kullanıldığı sırada Dispanser veya bir Yük Vagonun'dan cephane toplayamayarak bu yerleri savunurken patlayıcıları serbestçe ateşlemenize engel olur.

Hava Saldırısı

Air Strike

Hava Saldırısı, roket zıplaması yaparken saldırı hızını önemli ölçüde artırıyor ancak hasarın -%15 azalmasını ve -%10 daha küçük patlayıcı yarıçapına neden oluyor. Elde ettiğiniz her bir öldürme, şarjör boyutunu birer birer, en fazla sekiz kişiye kadar genişletir sonunda size gökyüzünden roket yağdırmaya yetecek kadar olur. Öldürüldüğünüzde bonus kaybedilir, birkaç öldürmeyi kazandıktan sonra dikkatli olunmalıdır. Havada roketlerin patlama yarıçapı daha da küçüktür, dolayısıyla havada olmaktan kaynaklanan saldırı hızını artırarak roketlerle doğrudan vuruşları telafi etmelisiniz. Hava Saldırısı, dar alanlarda, roket zıplaması yapmaya daha az yer olması durumunda daha az etkilidir. S.E.R.B.E.S.T. Atlayıcı ile bu silah çok iyi uyumludurlar, zira sizi daha havaya çıkarır ve düşme hasarını önler.

İkincil silahlar

Av Tüfeği + reskinler

Shotgun Festive Shotgun

Av tüfeği diğer birçok birincil silah kadar güçlüdür ve orta menzilde etkilidir. Roketatarınızın cephanesi yoksa eğer, Av tüfeği makul bir yedek silahtır ve yaralı düşmanları bitirmek için kullanılabilir. Alternatif olarak, kendi zıplama hasarınızdan kurtulmak istiyorsanız, yakın mesafeden kendisine geçebilirsiniz. Mermilerinizden kolaylıkla zarar gören deneyimli Pyro'lar ve Scout ile savaşmak için iyi bir seçenektir.

Destek Sancağı + reskinler

Buff Banner Festive Buff Banner

Destek Sancağı, Av tüfeğinizinin yerine geçer ve sizi etk başına bir savaşçı olarak daha az etkili kılar. Bir düşmana zarar vermek Öfke ölçerin doldurulmasına neden olur; Dolduğunda, birincil silahınız ve yakındaki tüm arkadaşlarınızın kısa süreliğine mini kritik altına alınır. Ön cephelerin yakınında kalın ve Destek Sancağının Öfke ölçerini hızlı bir şekilde doldurmak için geniş bir patlama yarıçapı olan birincil silahınızı kullanın. Özellikle takımınızdaki bir Medic'in ÜberŞarjıyla birlikte kullanılırsa, düşman bölgelerinde oldukça etkili olur. Etki alanı büyüktür ve herhangi bir engeli aşar, böylece takım arkadaşlarınız sizi kolayca takip edebilir.

Koruyucu Botlar

Gunboats

Koruyucu Botlar, iyileşme için Medic'e gerekmeksizin art arda birden fazla roket zıplaması yapmanızı sağlar. Haritanın etrafında dolaşırken ve düşmanlarınıza karşı koymak için Av tüfeğinize ihtiyaç duymazken en etkili yöntemdir. Roket zıplamalarında canınızın daha az gitmesi, sağlığınız düşük olsa bile, roket zıplamasıyla bir krizden daha güvenli bir şekilde kurtulmanızı sağlar.

Tümen Desteği

Battalion's Backup

Tümen Desteği, Destek Sancağının tam tersi gibidir, sizin ve yakındaki arkadaşlarınızın aldığı tüm hasarları %35 oranında azaltacak bir etkisi oluşturur. Bir saldırıyı yönetmek, bir alanı elinde tutmak veya Kritzkrieg, Destek Sancağı ve diğer kaynaklar tarafından sağlanan kritik önlemleri karşılamak için savunma efektini kullanabilirsiniz. Ayrıca savunma efekti, Taretlerden alınan hasarı toplamda %50 dirençle azaltır; bu da bir Engineer'ın yapılarını yok etmek için yararlı olur. Buna ek olarak, Tümen Desteği, patlamalara karşı ekstra hayatta kalma imkanı sağlayarak, +20 azami sağlık verir.

Fatih

Concheror

Fatih, Destek Sancağı gibidir ancak yakındaki müttefikleri etkileyen, hareket hızını arttıran ve hasarla sağlıklarını iyileştirmelerini sağlayan bir etkisi vardır. Fatih, birçok etkiyi daha kısa sürede gerçekleştirdiğinden dolayı, ivmeyi korumak için Destek Sancağından daha sık kullanmanızı sağlar. Diğer savaş sancakları tarafından sağlanan etkilerden farklı olarak, Fatih tarafından sağlanan iyileştirme, yalnızca kendiniz için kullanıldığında o kadar etkili değildir; çünkü sağlık iyileştiğinde Roketatar'ı sürekli ateşleyemezsiniz. Böylece, arkadaşlarınızın yakınındayken savaş sancağınızı etkinleştirmek en iyisidir. Fatih ayrıca, savaşlarda biraz iyileşmenizi sağlayacak şekilde savaştan artan sağlık yenilenmesini sağlar.

Tabanlar

Mantreads

Tabanlar, duruma göre bir silahtır ve aldığınız hasarı büyük oranda azaltır. Bu benzersiz savunma özelliği, bir alana daha kolay inmenize ve özellikle Demoman ve Taretler gibi tehditlere karşı yüksek bir zemin avantajı sağlar. Buna ek olarak, Tabanlar, düşmeden önce roketle düşmanı basitçe öldürmek için daha etkili olmasına rağmen, roket zıplamasından sonra bir düşmana sinsice inerek orta düzeyde hasar görmenizi sağlar.

Yedek Atışcı

Reserve Shooter

Bir düşmanı bir roketle havaya fırladığınızda, inmeden önce onu bitirmeye çalışabilir ve karşılık verebilirsin. Yedek Atışcı, özellikle bir Roketatar ile inişin bazen zor olabileceği durumlar için mükemmeldir. Bununla birlikte, azaltılmış şarjör boyutu sık tekrar yüklenmesinden dolayı Av tüfeğinin stokuyla karşılaştırıldığında güvenilmez bir yan silah yapar. Savunmasız duruma gelmeden havadaki düşmanları hassas bir şekilde bitirmek için daha hızlı silah değiştirme zamanından yararlanın.

Dürüst Bizon

Righteous Bison

Av tüfeği ile karşılaştırıldığında, Dürüst Bizon daha az hasar verir, daha küçük bir şarjör boyutuna ve mermileri daha yavaştır. Bununla birlikte, uzun mesafelerde doğrudur, cephane gerektirmez ve çabucak yeniden doldurur, böylece düşmanlarını sürekli benzirek için kullanılabilir. Dürüst Bizon tarafından atılan mermiler, bir arada olan hedeflere karşı etkilidir. Yapılara daha az zarar verdiği halde, delme çekimleri bir Mühendisin arkasında örtülmesine zarar verecektir.

S.E.R.B.E.S.T. Atlayıcı

B.A.S.E. Jumper

S.E.R.B.E.S.T. Atlayıcı, havada iken inişinizi yavaşlatmanızı sağlayan bir paraşüt kullanmanızı sağlar. Genel amaçları, bunu rakiplerin üzerinde kalmak ya da yatay olarak daha fazla havada kalmak için roket zıplamasıyla kombine edebilirsiniz. Savaşta, bu paraşüt Hava Saldırısı ve Keretanın Roketatarı ve hızlıca patlayan birden fazla roket atabilen silahlar ile uyumludurlar. Yine standart roket zıplama hasarı alırsınız ve düşmanın dikkatini çekecektir, bu nedenle iniş sırasında iyileşme bulabileceğiniz yerlerde unutmayın. Hava saldırılarınızı bitirdikten sonra, Heavy veya Sniper gibi yavaş hedeflerin görüşlerinde olabileceğinizden dolayı düşmanların oyalanmayın. Diğer bunun gibi ikincil silahlarda olduğu gibi, S.E.R.B.E.S.T. Atlayıcı silah olmadığı için, sizi yeryüzünde daha az etkili bırakır.

Panik Atak

Panic Attack

Panik Atak, Keretanın Roketatarı gibi çalışır; ateş düğmesini tuttuğunuzda, dört mermiye kadar yüklersiniz. Ateş düğmesinin bırakılması, depolanan tüm mermilerin birer birer tetiklenmesine neden olacaktır. Arka arkaya gelen doldurma ve ateşleme tahmin edilebilir bir hareket oluşturabileceğinden, Av tüfeği yedek silah olarak daha az etkili olur. Adından da anlaşılacağı üzere Panik Atak, son derece hızlı bir şekilde kullanıldığı için paniklemeyi düşündüğünüz durumlarda kullanılabilir. Sağlığınız düştükçe ateş etme oranı da artar; bir düşman sizi takip ederken silahı doldurabilir, sonra tüm mermileri bir anda boşaltabilirsiniz. Mermi yayılımı da artmakta olduğu için, bu taktik yakın menzil aralığında kullanıldığında zorlanılabilinir. Düşük sağlığa kasıtlı olarak kalmak, çok yüksek risklidir ve yüksek kazançlı bir oyun oynamayı sağlar.

Yakın dövüş silahları

Kürek + reskinler

Shovel Frying Pan Saxxy Conscientious Objector Freedom Staff Bat Outta Hell Memory Maker Ham Shank Golden Frying Pan Necro Smasher Crossing Guard Prinny Machete

Kürek, diğer sınıfların çoğunun varsayılan yakın dövüş silahlarıyla karşılaştırılabilinir. Bununla birlikte, yavaş hız yüzünden yakın dövüş silahı düellolarında kişi için dezavantaja neden olur. Dost bir Medic'in yakınlarında aşırı derecede yakın dövüş yapmadıkça, farklı bir yakın dövüş silahını kuşanmaktan daha iyidir.

Dengeleyici

Equalizer

Sağlığın tam olduğu durumdayken, Dengeleyici, Kürekle ilgili temel zararın yarısını ele alır. Bununla birlikte, genel sağlık durumundayken genellikle yakın dövüş silahınızı kullanmanız gerekmez. Dengeleyici, sağlığınız düştükçe çarpıcı bir hasar artışı sağlayarak düşmanları pusuya düşürmek için son çare olarak kullanılmasını sağlar. Dost Medic'in sizi normal şekilde iyileştirmesini isterseniz Dengeleyici kullanmayın; etkin durumdayken aldığınız iyileşmeyi %90 oranında düşürür.

Acı Deneyim

Pain Train

Acı Deneyim kuşanıldığında, tıpki bir Scout gibi kontrol noktalarını ele geçirirken veya yük vagonlarını iterken sanki 2 oyuncu gibi varsayılır. Mermilere karşı %10 oranında daha fazla hasar direnci vardır; bu da saldırı veya kontrol noktalarını ele geçirme eğiliminde olan sınıflar için mesela Scout ve Heavy gibi sınıflara karşı daha tehlikeli hale getirir. Aktif olarak kontrol noktalarını ele geçirirken veya Yük vagonlarını iterken Acı Deneyimi kullanın; Bayrak Kapmaca veya savunma oynarken artan ele geçirme oranı faydasızdır.

Yarım Zatoichi

Half-Zatoichi

Yarım Zatoichi her öldürdüğünüzde maksimum sağlığınızın %50'si iyileşir. Yarım Zatoichi'nin iyileşmesini sağladığı bir öldürme, yakın dövüşü serisinde mücadele etmeye değebilir. Bir düşmanı direk öldürmek için açık bir fırsat bulmaya çalışın, çünkü eğer birisini öldürmeden kınına girerse bu size 50 hasar verir. Yarım Zatoichi'nin sahipleri birbirlerini tek bir vuruşla öldürebilirler; ancak, yavaş hızınız bir yakın dövüşte sizi dezavantajda olmanızı sağlayabilir.

Disiplin Cezası

Disciplinary Action

Disiplin Cezası yakın dövüş savaşlarında benzersiz bir uyum sağlayan %75'lik bir yakın dövüş aralığına sahiptir ancak hasar oranı düşüktür. Bu silahın temel amaçı, takım arkadaşlarınızı kırbaçlayarak birkaç saniyelik hızlanmanızı ve saldırmanızı sağlar. Böylece roket zıplamalarında sağlığınız düşmeden hareketliliğinizi artırmak için kullanabilirsiniz. Hız artışını daha sık kullanabilmeniz için dostlarınızın yanında kalın; düşman bölgesine koşarken, geri çekilirken veya daha hızlı rakipler sizi kovalarken kullanılabilinir.

Bostancı

Market Gardener

Bostancıyla, roket zıplaması yaparken yani havadayken aşşağıya ayağınız değmeden birine kritik vuruş yapabilirsiniz. Bu kritik yakın dövüş silahı vuruşunun iniş şansını artırmak için, roket zıplamacılığın mekanizması hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Engeller üzerinden veya roket zıplaması yaparak alçak zeminden yukarıya çıkıp aniden düşmanı öldürmek, kullanıcıya şaşırtıcı bir şekilde büyük ölçüde yardımcı olabilir. Tabanlar veya S.E.R.B.E.S.T. Atlayıcı, Bostancı ile havada iken daha fazla manevra yapmak için kullanılabilinir.

Kaçış Planı

Escape Plan

Sağlığınız düştükçe, Kaçış Planı'nı kullanmanız size saldırganlardan kolaylıkla kaçmanızı sağlayarak gittikçe daha hızlı bir hız kazandıracaktır. Ayrıca etkin olduğu zaman ölüm için işaretlenirsiniz ancak ölmektense canın az olduğu zamanlarda hızlı bir şekilde düşmanlardan kaçmak en iyisidir. Bununla birlikte, ön hatlara çabucak erişebilmeniz için kendinize zarar vermek için Roketatar'ı kullanabilirsiniz; Eğer bunu yaparsanız, sağlık kaynağı bulmadan önce bir düşman tarafından algılanmamaya dikkat edin. Kaçış Planı aktifken, bir dost Medic bulup sizi iyileştireceği zaman; iyileşmeyi %90 azaltır.