Podstawowe Strategie Szpiega

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Może twoi koledzy wkońcu wyślą "człowieka" następnym razem.
The Spy

Szpieg specjalizuje się w oszustwach i wyróżnia się, w karaniu błędów popełnionych przez przeciwnika. Mimo to że jest on delikatny oraz posiada jedne ze słabszych broni w grze, potrafi on dźgnąć w plecy przeciwnika oraz zaminować budowle Inżyniera. Ponadto, posiada zdolność przejrzenia nazwy i poziom zdrowia, dzięki czemu potrafi efektywnie wyeliminować osłabionych wrogów dzięki jego Rewolwerowi. Szpieg najczęściej operuje za liniami wroga , używając niewidzialności oraz przebierania aby pozostać niezauważonym. Może się ukrywać w bazie przeciwników oraz wtopić się w otoczenie, lecz łatwo może być zdemaskowany przez różne metody, wkluczając w to podpalenie przez Pyro , odkryty przez Sikwondo albo poprzez przypadkowe zderzenie z przeciwnikiem. Dzięki przebiegłości oraz efektywnego korzystania z jego narzędzi , dobry Szpieg może swobodnie uniknąć zwrócenia uwagi.

Podstawowe Bronie

Rewolwer / Wielkie Zabójstwo

Item icon Revolver.pngItem icon Big Kill.png

Mimo że jest on słabszy od innych podstawowych broni, Rewolwer jest bardzo przydatny jeżeli chcesz wyeliminować osłabionych przeciwników z dystansu. Zdarzają się takie sytuacje gdy nie powiedzie się nam dźgnięcie w plecy, nie mamy możliwości bezpiecznego zajścia przeciwnika, albo kiedy Snajper ma przy sobie Antyklingę. Wtedy wybieramy broń podstawową.

Ambasador

Item icon Ambassador.png

Używaj Ambasadora jeżeli jesteś na Ty ze swoją umiejętnością celowania. Możliwość trafienia w głowę pozwalaja na szybkie zabicie wrogów kilkoma strzałami. Czasami strzał w głowę Ambasadorem nie powiedzie się, więc należy trzymać odstępy między strzałami.

L'Etranger

Item icon L'Etranger.png

L'Etranger to broń która konwertuje siłę ognia w "potencjalną energię ukrycia" która może posłużyć do bezpiecznego uzupełnienia energii niewidzialności na dystans ponadto daje więcej czasu podczas którego możesz pozostać niewidzialny. Idealnie sprawdza się w połączeniu z Peleryną Nożownika oraz Dzwonem Zmarłego.

Egzekutor

Item icon Enforcer.png

Wzmocnione obrażenia Egzekutora są przydatne podczas pojedynków jeden na jednego. Przez zwiększony czas aktywacji Ukrycia , możesz być łatwo śledziony i zdemaskowany przez wroga. Efekty Egzekutora nie wpływają na Dzwon Zmarłego , ukrycie aktywuje się natychmiastowo po otrzymaniu obrażeń.

Grzechotnik

Item icon Diamondback.png

Grzechotnik obniża zadawane obrażenia i sprawia że ta broń jest prawie bezradna podczas bezpośredniego spotkania z wrogiem. Gwarantowane Trafienia krytyczne otrzymane po zniszczeniu konstrukcji Inżyniera , oraz po Dźgnięciu w plecy , zapewniają łatwiejszą ucieczkę z terenu wroga po szczęśliwym ataku. Współpracuj ze swoimi przyjaciółmi z drużyny aby upewnić się czy konstrukcje są do końca zniszczone, np. jeżeli Inżynier z przeciwnej drużyny, aktywnie ochrania swoje gniazdo budowli, po prostu zniszcz jego broń wartowniczą i szybko ucieknij podczas gdy reszta twojej drużyny wyburzy wszystkie jego konstrukcje. Dostaniesz dodatkowe trafienia krytyczne nawet kiedy budowla nie będzie do końca zniszczona przez twoją saperkę.

Bronie Drugorzędne

Elektro-Saper

Item icon Electro Sapper.png

Saper natychmiastowo osłabia konstrukcje Inżyniera, która może być zdjęta tylko przez niego albo przez Burzyciela używany przez Pyro. Posiadasz nieskończoność zapasu i możesz je natychmiastowo umiejscowić na budowli. Dobrą taktyką jest na początku dźgnąć Inżyniera który zbudował tę budowlę oraz potem ją szybko ją zasapować.

Magnetofon Urzędasa

Red-Tape Recorder

Magnetofon Urzędasa jest mniej wytrzymały i potrzebuje więcej czasu, aby całkowicie zniszczyć wrogą konstrukcję, ale w krótką chwilę redukuje ją do poziomu pierwszego. Osłab w ten sposób działko strażnicze, aby towarzysze mogli je łatwiej zniszczyć.

Bronie do walki wręcz

Nóż / Saxxy

Item icon Knife.pngItem icon Saxxy.png

Nóż oraz Statuetka Saxxy to główny atut Szpiega mimo to że zadają opłakane obrażenia. Chyba że wbijesz nóż w plecy. Jeżeli twój cel posiada minimalną ilość życia , ta broń jest najlepszym rozwiązaniem na wykończenie przeciwnika.

Ostateczna Nagroda / Kłujka Voodoo

Item icon Your Eternal Reward.pngItem icon Wanga Prick.png

Niezdolność do przebierania się pod wrogów podczas noszenia tej broni, skupi cię bardziej na twojej umiejętności ukrycia się aby znaleźć dobre miejsce na chowanie. Kiedy już otrzymasz przebranie z dźgnięcia w plecy, możesz spokojnie zachodzić swoich przeciwników od tyłu. Niewskazane jest na bawienie się w "cichego zabójcę" w aspekcie broni, wrogowie i tak mogą się posłużyć czatem głosowym. Jeżeli natomiast nosisz na sobie przebranie które spowalnia (np. Gruby) możesz użyć niewidzialności aby chodzić z normalną prędkością.Zalecane jest tu użycie peleryny nożownika co pozwoli na wyczekiwanie na odpowiedni moment do ataku. Przy używaniu tych broni należy pamiętać aby nie porywać się na działka strażnicze jeżeli nie mamy pewności że damy radę je bezpiecznie zasapować.

Kunai Krętacza

Item icon Conniver's Kunai.png

Redukcja punktów życia przez noszenie Kunai Krętacza zrobi cię bardzo, bardzo osłabionym. Chyba że jesteś pod efektem nadleczenia. Kiedy używasz Kunai Krętacza, graj aresywnie i staraj się zadawać ciosy w plecy aby absorbować życie przeciwnika i wyleczyć się z negatywnych efektów jakimi są ogień. Używając Dzwonu Zmarłego z obecnością Kunai Krętacza pozwoli ci na szybkie uniknięcie jednostrzałowej śmierci.

Gruba Ryba

Item icon Big Earner.png

Obniżenie punktów życia przez Grubą Rybę nie robi cię tak słabym jak posiadając Kunai Krętacza ale ciągle jest szansa że możesz być zabity po przez strzał z mocniejszych broni jak Wyrzutnia Rakiet Żołnierza. Graj agresywnie i zdobywaj multi-zabicia aby szybko uzupełnić energię niewidzialności na szybką ucieczkę. Pasuje z Peleryną Nożownika, która nie może być naładowana przez podnoszenie paczek, a za razem Dzwon Zmarłego, który pozwoli ci na nawigację na polu wroga i nie ginięcia poprzez jeden strzał.

Zamrożony Agent

Spy-cicle

Podobnie jak Ostateczna Nagroda, Zamrożony Agent nie ogłasza śmierci wrogiej drużynie przy udanym dźgnięciu w plecy. W dodatku nadal możesz korzystać z Zestawu Przebrań. W zamian za to przeciwnicy po udanym dźgnięciu w plecy zamieniają się w lód, wydając odgłos krzepnięcia, co pozwala pozostałym przeciwnikom na wyśledzenie cię. Kiedy zostaniesz podpalony trzymając Zamrożonego Agenta w ręce, stopi się i przez chwilę nie będzie dostępny, ale ochroni cię przez dwie sekundy przed ponownym podpaleniem. Możesz w ten sposób się zgasić będąc niewidzialnym i przeżyć Spy-checki robione przez Pyro.

PDA 1

Zestaw Przebrań

Item icon Disguise Kit.png

Zestaw przebrań jest jednym z twoich głównych narzędzi infiltracji. Podczas wkroczenia na terytorium wroga najlepiej od początku jest polegać na niewidzialności. Natomiast aby zmylić wroga należy przebrać się przez jego sojusznika. Jeżeli on cię zdemaskuje możesz szybko użyć niewidzialności i szybko się przebrać na inną klasę. Czas przebrania trwa jedną sekundę a więc upewnij się czy napewno jesteś przebrany a wtedy działaj pod przebraniem. Podczas działania na terytorium wroga staraj się nie zachowywać jak szpieg, na przykład kiedy przebrany za Grubego staraj czekać na Medyka, aby skłonić go do leczenia Ciebie a wtedy efektywnie zadaj mu cios w plecy. Kiedy pod przebraniem, nie zalecane jest rzucania się w oczy poprzez zbędne czynności które tylko wzbudzają podejrzenia przeciwników. Unikaj pojedynczego spotkania z rywalami , mogą użyć metody Szpiego Sprawdzania.

PDA 2

Zegarek Niewidzialności / Czasomierz Entuzjasty

Item icon Invisibility Watch.png Item icon Enthusiast's Timepiece.png

Ze wszystkich twoich zegarków, zegarek niewidzialności posiada najcichszy dźwięk odkrycia i pozwala ci pokrywać dalekie dystanse podczas niewidzialności. Niestety, limitowaną energia niewidzialności oraz spowolniony czas aktywacji tworzą najmniejszy problem podczas pracowania na miejscu wroga. Aby oszczędzać energię wyłączaj zegarek w bezpiecznych miejscach ale należy pamiętać o przebraniu. Ponad wszystko jesteś niewidzialny a nie niezniszczalny; kiedy podnosimy w terenie paczkę amunicji ona znika a zarazem przeciwnicy mogą ten teren sprawdzić.

Peleryna Nożownika

Item icon Cloak and Dagger.png

W czasie gdy stoisz nieruchomo, Peleryna Nożownika może być użyta aby zregenerować energię będąc niewidzialnym, pozwalając na kampienie w ważnych miejscach. Niestety, nie może być odnowiona przez podnoszenie skrzynek z metalem, co robi ucieczkę od przeciwników cięższą. Peleryna wydaje cichy dźwięk ale zwracający uwagę, więc zachowaj ostrożność będąc przy przeciwniku. Pamiętaj o nie staniu ciągle w tym samym miejscu ponieważ jesteś narażony na Sprawdzenie Spiegowskie.

Dzwon Zmarłego

Item icon Dead Ringer.png

Przebranie się tym cackiem jest możliwe tylko wtedy kiedy poniesiesz obrażenia. Gdy trafiony natychmiastowo ukrywa i nadaje fałszywą animację śmierci która ukazuje się wrogowi. Łatwa "śmierć" przez obrażenia ze spadku jest to łatwy znak że jesteś Szpiegiem. Aby sprawić twoją udawaną śmierć bardziej przekonującą daj się trochę postrzelić a potem wyjąć Dzwon Zmarłego. Dzwon posiada głośny odgłos wyłączania więc znajdź szybko jakieś miejsce do ukrycia aby uniknąć zdemaskowania. Unikaj walki z Pyro ponieważ Dzwon Zmarłego nie leczy podpalenia, Sikwonda oraz krwawienia.

Zestawy Przedmiotów

Saharyjski Szpieg

L'Etranger Your Eternal Reward Familiar Fez

Ostateczna nagroda odrzuca twoją zdolność do przebierania się , która zarazem skłania cię do skupienia się na twojej niewidzialności, podczas gdy zestaw ten przedłuża czas migania który sprawia że możesz być niewidzialny przez dłuższy czas. Możesz bez żadnych kłopotów wtargnąć na teren oraz zadawać ciosy plecy, sprzyja przy tym wyciszony dźwięk wyłączania zegarka.


Człowiek Honoru

Enforcer Big Earner Made Man Cosa Nostra Cap

Zestaw Człowiek Honoru skupia się na agresywnym graniu.Gruba Ryba pozwala ci naładować energię i używając ciągle być pod ukryciem a wzmocnione obrażenia Egzekutora pozwalają na łatwe zabicie wroga.