Postacie niezależne

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Jesteś tą panienką, która pracuje z tą kobietą, która zawsze wrzeszczy na nas, gdy walczymy.
Demoman z RED do Panny Pauling

Postacie niezależne to te postacie w świecie Team Fortress 2, które nie są jedną z dziewięciu grywalnych klas. Większość z nich nie jest zamieszana w rozgrywkę, jednakże tworzą one dodatkowe tło w świecie Team Fortress 2.


TF Industries i jednostki zależne

Zefeniasz Mann

Od lewej do prawej: Barnabasz Hale, Blutarch Mann, Zefeniasz Mann, Elizabeth - służąca Manna - oraz Redmond Mann. Na skraju zdjęcia po prawej można ujrzeć tajemniczego mężczyznę (na początku podejrzewano że to Sylas Mann, lecz obalono tą tezę prawą połówką (angielski) portretu).

Zefeniasz Nieodemus Mann był zamożnym Anglikiem, który został przekonany przez swoich nierozgarniętych synów Blutarcha i Redmonda do zakupienia rozległych ziem na terenie Ameryki. Marzył o przemianie ziemi w ogromne doły ze żwirem do produkcji broni. Podczas podróży do jego nowo zakupionych ziem zachorował na prawie wszystkie choroby znane człowiekowi i był zszokowany faktem, że jego ziemie były tak naprawdę pustymi i bezużytecznymi pustyniami. Pozostawił po sobie ostatnią wolę i testament (angielski) napisany na jego własnej skórze, która odpadła od jego ciała na skutek choroby:

 • Swojej służącej Elizabeth pozostawił swoją posiadłość, włączając w to wszystkie akty własności, konta, długi, plantację tytoniu i resztki jego fortuny. Elizabeth jest bardzo podobna do Helen (Administratorki) i prawdopodobnie jest jej przodkiem.
 • Swojemu pomocnikowi Barnabie Hale'owi, przodkowi Saxtona Hale'a, zostawił całkowitą kontrolę nad Mann Co.
 • Swoim "chorym umysłowo" synom, Blutarchowi i Redmondowi pozostawił partnerstwo. Wszystkie z ziem, które kupił po ich wcześniejszych namowach, zostały równo podzielone pomiędzy nich, aby mieli powód do sprzeczania się bez końca. Blutarch i Redmond robili właśnie tak, przy pomocy maszyn wydłużających życie, aż do 1971 kiedy zostali zamordowani przez ich dawno straconego brata Graya.
 • Ostatni wpis jest w większości zamazany, czytelne są tylko słowa: "W końcu dla... Pozostawiam całość mojego.... i przysięgnij, że będziesz trzymał to w tajemnicy."
  • Na innej sekretnej stronie cały wpis jest ujawniony: "W końcu, dla mojej najbardziej zaufanej Elizabeth pozostawiam całość mojego złoża "cudownego" żwiru, odkrytego z Barnabaszem podczas podróży do Terra Australis. Mój słaby syn Gray powrócił rok temu i groził mi za to szantażem. Daję ci ten żwir i chcę, abyś zachowała najwyższą ostrożność w jego przechowywaniu."
 • Pomijając wpisy w ostatniej woli faktem jest, iż brat Zefeniasza, Sylas Mann był tam także obecny. Dopiero później ujawniono, że był on na tymże wydarzeniu po odkryciu kolejnego zniszczonego zdjęcia (angielski).
 • Na sekretnej stronie na blogu, zostało ujawnione, że Zefeniasz miał trzeciego syna, Graya, który został porwany przez orła.
  • Ta strona także ujawnia, że żona Zefeniasza nazywała się Bette Mann.

Przeklina on także kogokolwiek używającego broni w pobliżu jego nagrobka, twierdząc iż przestraszy te osoby tak bardzo, że uciekną tam, gdzie pieprz rośnie. Wedle jego słów, duch Zefeniasza z Upiornym Cylindrem na głowie będzie pojawiał się sporadycznie na wydarzeniowej wersji mapy Harvest, gdzie został pochowany. Każdy gracz, który zbliży się do niego zbyt blisko, zostanie przestraszony na kilka sekund i nie będzie mógł skakać ani atakować, podobnie do efektu ogłuszenia Piaskunem. On i jego wola zostali wspomnieni po raz pierwszy w Nawiedzonym Halloween. Duch Zefeniasza może być także widziany gdy obserwuje walkę z wieży w Helltower, patrząc jak ciała jego zamordowanych synów Redmonda i Blutarcha są eskortowani do Piekła przez najemników. Duch chwilowo zniknie z wieży podczas wybicia Godziny Duchów, ale powróci po zniknięciu upiornego mostu.

 • Zefeniasz Mann pojawił się po raz pierwszy w portrecie rodziny Mannów (angielski).
 • Według reakcji głosowej Zefeniasza z aktualizacji Wrzaskliwego Halloween, Gray jest ulubionym synem Zefeniasza.
 • Zefeniasz Mann, wraz z jego synami, ma głos podkładany przez Nolana Northa.[1]


Sylas Mann

Zobacz też: Bezkonny Bezgłowy Jeździec.
Sylas Mann
Ś.P. SYLAS MANN
— Nie do końca dokładny nagrobek Sylasa Manna

Choć uznawany za brata Zefeniasza Manna, historia Sylasa w rodzinie Mannów jest spowita zagadkami. Wiadome jest, iż był on współtwórcą Kwartalnika Koncernu Zefeniasz Mann i Synowie, który w ostateczności stał się firmą Mann Co. Jego wkład w firmę to m.in. klucze oraz etykiety z nazwą. Sylas zmarł krótko po swoim bracie, lecz jego śmierć nie była dla niego końcem. Teraz Sylas wałęsa się po Mann Manor jako Bezkonny Bezgłowy Jeździec podobnie do swojego brata Zefeniasza, który nawiedza Harvest jako niebieski duch. Portret Sylasa Manna można znaleźć po kliknięciu słowa "Silas" na nagrobku na stronie Aktualizacji Scream Fortress (angielski).

 • Sylas Mann pojawił się po raz pierwszy na pierwszej stronie aktualizacji Inżyniera na wycinku z Kwartalnika Koncernu Zefeniasz Mann i Synowie: "Aktualizacja Inżyniera" (angielski).


Bette Mann

Bette Mann (z domu Darling) była żoną Zefeniasza Manna i matką Blutarcha, Redmonda i Graya. Zmarła rodząc trzech synów. Jej ojcem był William Darling, prawnik.

 • Bette Mann została po raz pierwszy wspomniana w akcie urodzenia (angielski) Blutarcha, Redmonda i Graya.


Blutarch i Redmond Mannowie

Wprowadziłem w życie epicką kampanię lenistwa przeciwko pustoszejącemu czasowi. Czekam, aż natura zrobi to, co moi ludzie nie mogli dokonać. A mimo to jesteśmy tutaj. A on... nie... UMIERA.
Blutarch Mann, dyskutując o jego wojnie przeciw jego bratu.

Blutarch Mann i Redmond Mann byli dwoma z trzech synów Zefeniasza Manna. Byli właścicielami BLU i RED. Obydwaj synowie byli wciągnięci w kontrolowanie ogromnych połaci terenów pozostawionych przez ich ojca. Po śmierci Zefeniasza Manna, Blutarch i Redmond wynajęli po drużynie składającej się z 9 najemników, którzy mieli w krótkim czasie pokonać drugiego brata, zagarniając jego ziemię. Jako że siły były zrównoważone, sytuacja szybko zamieniła się w wydłużony pat, który zmusił Blutarcha, a później Redmonda, do uzyskania maszyny wydłużania życia autorstwa Radigana Conaghera. Każdy z nich miał nadzieję, że przeżyje tego drugiego, gdyż żaden z nich nie mógł wygrać walki przy użyciu siły. Radigan stworzył taką samą maszynę dla obu braci, więc ich sprzeczka była kontynuowana nawet do 1968 roku. Aczkolwiek, w 1971, Blutarch i Redmond zostali oszukani i spotkali się ze sobą aby szybko zadecydować o rozejmie, aby któryś z nich zaszedł w ciążę i stworzył dziedzica. Wtedy wchodzi Gray Mann, ujawniając że jest ich dawno zgubionym bratem i morduje obu z nich aby uzyskać kontrolę nad ich firmami.

W Grobowych Porachunkach, Blutarch i Redmond Mann stali się duchami zaraz po ich śmierci. Pierwszą rzeczą, którą Blutarch robi jako duch to napawanie się tym, że przeżył swojego brata, który natomiast twierdzi, że jeszcze się wykrwawiał gdy Blutarch już zmarł. Po kilku sekundach sprzeczki idą do Żołnierza z drużyny RED, który pracuje jako prawnik, po pomoc prawną w ustaleniu tego kto wygrał ziemie ich ojca. Żołnierz mówi im, że skoro są duchami, to nie są tak naprawdę martwi, lecz utknięci pomiędzy światami i żaden z nich nie wygrał dopóki któryś nie odejdzie. Blutarch i Redmond wychodzą i odnajdują najbliższy telefon aby zadzwonić do swoich sekretarek ze starych firm w celu organizacji najemników aby spróbować wysłać samych siebie do Piekła.

 • Blutarch i Redmond pojawili się po raz pierwszy w "Portrecie rodziny Mann" (angielski).
 • W Braciach Krwi, powodem sprzeczki Blutarcha i Redmonda jest ich wspólne przekonanie, że doły ze żwirem o które walczą mogą być użyte jako źródła energii podobnego do węgla.
 • Tak jak Merasmus, głosy Blutarcha i Redmonda podkłada Nolan North (angielski).


Ciekawostki

 • Sylwetkę Redmonda można ujrzeć na krześle zwróconym na urządzenia (prawdopodobnie maszynę do wydłużania czasu, którą stworzył Radigan) w niedostępnej części punktu odrodzenia drużyny RED w mapie Halloweenowej Mann Manor. Uzyskanie dostępu to tego pokoju poprzez komendę noclip ujawnia, iż tylko część jego sylwetki (ręka oraz głowa) jest wymodelowana.
  • W pokoju z punktem C w Mann Manor na ścianie można ujrzeć obraz muskularnego i uśmiechniętego Redmonda. Za nim stoi zła, gremlinopodobna postać Blutarcha. Podobny portret (w którym role są odwrócone) można zobaczyć w pokoju Blutarcha Manna w komiksie Loose Canon.


Gray Mann

Gray Mann
Panowie. Nazywam się Gray Mann. Jestem waszym bratem.
Gray Mann, przedstawiający się swoim braciom.

Gray Mann to trzeci syn Zefeniasza Manna. Będąc najmniejszym i najsłabszym z trzech braci, Gray był też najmądrzejszym z nich; mógł perfekcyjnie mówić po urodzeniu. Obrzydzony tym, że mógł mówić, Zefeniasz miał udusić Graya, lecz zanim mógł to zrobić, Gray został porwany przez dziką orlicę i wychowany przez nią. Gray zabił i zjadł ją i jej dzieci, a następnie powrócił do cywilizacji, aby zbudować swoje korporacyjne imperium. Według Zefeniasza Manna, w 1849 roku, Gray Man groził mu szantażen w zamian za jego złoża "cudownego" żwiru.

W 1971, Gray powrócił, odsłaniając że tak samo jak jego bracia, on i też posiada maszynę wydłużającą życie, lecz bardziej wydajną i bardziej kompaktową, zamontowaną na jego plecach. Po zwabieniu ich, przy pomocy sfałszowanych listów o ofercie rozejmu od każdego z nich, na fałszywe spotkanie zamordował swoich braci bliźniaków Blutarcha i Redmonda Manna aby przejąć kontrolę nad ich firmami i połączyć je w w Gray Gravel Co.. Gray stworzył armię robotów aby zniszczyć siedziby Mann Co. na całym świecie, tak jak widać w Losie Gorszym od Szachów. Saxton Hale zatrudnił najemników, którzy zostali zwolnieni z BLU i RED po ich przejęciu, aby obronić siedziby przed robotami.

W 1972, Gray poddał się, stwierdzając że jego wojna zmieniła się w pat przypominający Wojnę Żwiru pomiędzy jego braćmi. Użył on jednak polisy Wyzwania Mann Co., która stwierdzała, że dyrektor generalny jakiejkolwiek firmy mógł legalnie przejąć kontrolę nad Mann Co. jeżeli pokonają dyrektora Mann Co. w walce bez broni, aby wystawić Saxton Hale'a przeciwko swojej córce, Oliwii. Nie chcąc walczyć z dzieckiem, Saxton Hale ustąpił, oddając kontrolę nad firmą Oliwii.

Sześć miesięcy później, napędzana przez Australium maszyna wydłużająca życie Graya zaczęła się wyczerpywać. W akcie desperacji, Gray odnalazł sejf Australium Mann Co, lecz odkrył, że jest on pusty i domyślił się, że Australium musiało być skradzione przez Administratorkę po odkryciu papierosa zostawionego w sejfie. Następnie zatrudnił grupę nieznanych osobników w celu odnalezienia Administratorki i odzyskania Australium. W Zimnym Dnie w Piekle okazuje się, że Gray zatrudnił najemników z Team Fortress Classic w celu odnalezienia Administratorki.

 • Gray po raz pierwszy został wspomniany w akcie urodzenia dostępnym za pomocą linku (angielski) ukrytego w plamie krwi na banerze oficjalnego blogu TF2.
 • Dodatkowo, zaktualizowana wersja testamentu Zefeniasza Manna została ujawniona niedługo po ukrytym akcie, odkrywając wcześniej niewidoczną część.
 • Mniejsze cyfry na spodzie Ledwie Nadtopionego Kondensatora to 07180125. Gdy zostaną podzielone po dwie, a potem zamienione na litery (A = 1, B = 2, etc), można odczytać "GRAY".
 • Gray morduje braci Blutarcha i Redmonda w komiksie Bracia Krwi.
 • Ma cechy podobne do Szpiegów BLU i RED.
 • Na ostatnie stronie komiksu Luźny Kanon, na okładce książki od maszyny wydłużającej życie, znajduje się lista osób dla których Radigan Conagher wybudował maszyny wraz z datami budowy. Blutarch jest zapisany na 17 lipca 1874, Redmond na 3 sierpnia 1874, a 14 kwietnia (nieznanego roku) jest zapisany dla nienazwanej osoby, prawdopodobnie Graya.
 • Gray postarzał się zdecydowanie lepiej niż jego bracia, skoro dalej potrafi stać i ma swoje włosy. Jego lepsze starzenie może być związane z bardziej zaawansowaną maszyną wydłużającą życie, która działa na czystym Australium.
 • W komiksie "Mroczni Pudełkowcy" wydanym podczas aktualizacji Śniąt 2012 ujawniono, że Gray Mann posiada Gray Gravel Co., firmę której logo można zobaczyć na mapach Gravel Pit oraz Frontier.
 • W "Kręgu Wylanych", Gray Mann ma młodą dziewczynę o imieniu Oliwia, która według niego jest jego córką.
 • Dialog na mapie Halloweenowej Helltower ujawnia, że Gray jest ulubionym synem Zefeniasza Manna.


Oliwia Mann

Olivia, circa 1972
Hale! Nie mam całego dnia.
— Rosnąca niecierpliwość Oliwii'

Oliwia to córka Gray Manna i obecnego dyrektora Gray Gravel Co. Stała się także dyrektorem Mann Co. po wygraniu firmy od Saxtona Hale'a przez zasadę Mann Co. o przeniesieniu własności na zwycięzce walki wręcz. Hale, nie zgadzając się na walkę z powodu jej młodego wieku, awansował swojego lokaja Pana Bidwella na dyrektora, lecz kiedy on także nie zgodził się na walkę z nią, Hale musiał oddać Mann Co. Oliwii.

 • Oliwia po raz pierwszy pojawiła się w pierwszej z sześciu części serii komiksowej, Kręgu Wylanych (angielski).
 • Biologiczny związek Oliwii z Grayem jest sporny, porównując jej wiek wraz z jego, sugerując że mogła być adoptowana.
 • Imię Oliwii jest kontynuacją schematu nazw związanych z kolorami przez jej ojca i wujków (Oliwia = Oliwkowy zielony)


Elizabeth

Elizabeth, podczas czytania ostatniej woli
Kim ja jestem' nie leży w twoim interesie.
Emily o swym tajemniczym pochodzeniu

Elizabeth, której nazwisko nie jest obecnie znane, była służącą Zefeniasza Manna. Po jego śmierci pozostawił jej większość jego posiadłości, włączając w to wszystkie akty własności, konta i długi. Jest pierwszym znanym przodkiem Helen wplątanym w administrację drużyn RED i BLU i bardzo przypomina obecną Administratorkę, sugerując na jakieś powiązanie pomiędzy nimi. Według pełnej woli i testamentu Zefeniasza Manna dostała ona "cudowny żwir" odkryty podczas wyprawy do "Terra Australis"

 • Elizabeth pojawiła się po raz pierwszy w "Portrecie rodziny Mann." (angielski).
 • W Catch-Up, Emily okazuje się być Elizabeth z 1890. Nie jest wiadome czy jest to błąd, czy nie.


Emily

W komiksie Luźny Kanon kobieta, która jest bardzo podobna do Elizabeth, przekonuje Radigana, aby skonstruował drugą maszynę wydłużające życie, tylko że dla brata Blutarcha, Redmonda, poprzez przekupienie go Australium. Nie jest wiadome, jak zdobyła sto funtów tego pierwiastka. Podejrzewa się, że Elizabeth jest jej matką, aczkolwiek jej imię i przodkowie nie zostali ujawnieni. W takim wypadku Administratorka Helen mogłaby być jej wnuczką, a posiadanie TF Industries mogłyby zostać przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Schowany obraz w Mann Manor.
 • Oryginalne "druki" komiksu ukazują Elizabeth pod imieniem "Emily" co doprowadza czytelnika do wniosku, że było to zamierzone imię córki Elizabeth, a imiona obu postaci mogły zostać pomieszane przez autora komiksu. Wygląda na to, że Emily mogła być w jakimś romantycznym związku z Redmondem Mannem. Choć jest to prawdopodobnie niekanoniczne, na mapie Mann Manor jest ukryty portret Emily jako tzw. easter egg. Kanoniczność tego obrazu jest niepotwierdzona.
  • W Catch-Up, okazuje się że Emily jest Elizabeth z 1890. Nie jest wiadome czy jest to błąd, czy nie.


Helen

Przypominająca Elizabeth i Emily Helen jest obecną Administratorką firm i najemników braci Mann.

Zobacz główny artykuł: Administratorka.


Posłaniec Administratorki

Posłaniec Administratorki
To jest to miejsce.
Posłaniec Administratorki po zlokalizowaniu apartamentu Żołnierza z BLU.

Posłaniec Administratorki jest, jak imię wskazuje, tajemniczym osobnikiem zatrudnionym przez Administratorkę do dostarczenia wiadomości za pomocą zminiaturyzowanego zestawu telewizyjnego. Został po raz pierwszy ukazany podczas lokalizowania apartamentu Żołnierza z BLU i dostarczania mu wiadomości poprzez ekran telewizyjny nadający Administratorkę podczas aktualizacji WOJNA!. Został wynajęty przez Administratorkę, aby znalazł Żołnierza z BLU i zwrócił go przeciwko jego przyjacielowi, Demomanowi z RED, co można odebrać jako fakt, iż jest on Szpiegiem dla TF Industries.

Kolejny posłaniec jest ukazany w Poznajcie Reżysera (angielski), zabity przez drużynę RED przy próbowaniu pozyskania informacji od niego. Administratorce się to nie spodobało, ponieważ twierdzi, że gdy są martwi, to nie mogą oddać swoich zminiaturyzowanych telewizorów, zmuszając ją do kupienia nowych. Nie jest wiadome, czy jest to ten sam posłaniec z aktualizacji WOJN!, ale stwierdzenie Administratorki "zastrzelenie kolejnego posłańca" sugeruje, że przedtem było kilku innych posłańców i najemnicy mają zwyczaj zabijania ich.

Panna Pauling

Zobacz Panna Pauling.


Reżyser

Reżyser
ZAGINĄŁ, plakat w Doomsday
Gdyby mógł pan wybrać jedno słowo aby się opisać, Panie Mundy, jakie byłoby to słowo?Odpowiem za pana: "ofiara."
Reżyser o Snajperze

Reżyser to dosyć arogancki twórca filmowy. Zatrudniony przez Administratorkę, Reżyser miał szpiegować najemników, aby Administratorka miała coś do użycia przeciwko nim w razie potrzeby. Aczkolwiek, Reżyser wierzył, że filmował ich aby pokazać ludziom Badlands, że nie są "tylko uzbrojonymi psychopatami wysadzającymi swoje tereny przez cały dzień".

Kiedy Administratorka stwierdziła, że posiada wystarczająco dużo informacji o jej pracownikach, rozkazała Pannie Pauling aby zamordowała Reżysera. Panna Pauling zaprowadziła go do kopalni pod przykrywką, że Administratorka czeka tam na jej własny wywiad. Przyniosła ona ze sobą torbę wapna palonego i łopatę, oba schowane w tyle jej ciężarówki. Obecny stan Reżysera jest nieznany, lecz jest on najprawdopodobniej martwy po jego "wywiadzie" z Administratorką. Plakat "ZAGINĄŁ" wraz z Reżyserem może być znaleziony na mapach Doomsday, Coal Town, oraz Mannworks, wskazując na tą możliwość.


Nieznany osobnik

Na w większości kompletnym portrecie rodziny Mannów można ujrzeć inną osobę pomiędzy przerwą między dwoma częściami zdjęcia. Imię tej osoby jest nieznane i nie zostało nigdzie wymienione. Można go zobaczyć tutaj (angielski). Wygląda jakby trzymał coś w jego lewej ręce, lecz obiektu nie można zidentyfikować.


Barnabus Hale

Barnabus Hale w 1850.
Lubię SOS PIEPRZOWY tej pumy!
Barnabus Hale walcząc z nienazwanym zwierzęciem podczas jego przebudzenia

Barnabus Hale był XIX-wiecznym Australijskim mieszkańcem pogranicza, zatrudnionym jako pomoc i tracker przez Zefeniasza Manna. Po tym jak Bette umarła rodząc, Barnabus płacze z powodu jej śmierci, będąc jedynym by tak zrobić. Hale otrzymał Mann Co. po śmierci Zefeniasza. Jest on krewnym Saxtona Hale'a, a dokładniej jego dziadkiem, i ma taką samą, niezwykle męską osobowość co Saxton.


Bilious Hale

Żadnych walk najemników na terenach.
Bilious Hale o swoim sekrecie dlaczego Mann Co. jest głosowane na "Najbezpieczniejsze miejsce pracy w Badlands"

Bilious Hale był ojcem Saxtona Hale'a i właścicielem Mann Co. podczas wczesnego XIX wieku po odziedziczeniu firmy od swojego ojca, Barnabusa Hale'a. Podczas zapadnięcia się tunelu kopalnianego, podczas którego zmarło czternastu pracowników, Bilious mógł uciec przez uderzanie w niego, aż się otworzył, uzyskując jeszcze większą sławę od prasy. W marcu 1922, Bilious Hale zamknął kopalnię węgla i fabrykę amunicji zasilaną węglem 50 lat po jej otwarciu. Jeden z pokoi został pozostawiony jako "historyczny schowek" pod rozumowaniem, że przedmioty pozostawione w tym pokoju nie były obecnie potrzebne, ale były zatrzymane na przyszłość kiedy już będą potrzebne. Podczas swojego życia, Bilious był jednym z pięciu posiadaczy telefonu w Stanach Zjednoczonych wraz z Redmondem & Blutarchem, Prezydentem, Aleksandrem Grahamem Bellem i najprawdopodobniej przodkiem Administratorki.

Saxton Hale

Zobacz Saxton Hale.


Pan Bidwell

Pan Bidwell
Jesteśmy pod wielkim wrażeniem, sir. Pański poranny stek.
Pan Bidwell udowadnia swoje kulinarne zdolności.

Pan Bidwell jest jednym z asystentów Saxtona Hale'a, pracuje razem z Panem Reddym. Do jego obowiązków należy m.in. przygotowywanie śniadaniowego steka Hale'a i zmaganie się z opiniami klientów. Pan Bidwell jest twórcą odświeżonego Katalogu broni firmy Mann Co., będąc łącznikiem pomiędzy Mann Co. i twórcami różnych produktów. Podczas pojawienia się po raz pierwszy Bidwell miał szerokie wąsy, lecz zostały później zgolone.

Saxton Hale wysłał Bidwella do Sarif Industries aby udawał dyskusję partnerstwa, aby razem tworzyli biotechnologię. Podczas gdy reprezentanci Sarifa przeglądali "kontrakt", Bidwell uciekł ze skrzynką pełną broni, a później odtworzył skradzioną technologię by wyprodukować Manno-Technologię. Bidwell wytłumaczył się w poufnej wiadomości do Hale'a, który odpisał do niego prosząc o "zaprzestanie zapisywania takich rzeczy".

Bidwell, wraz z Reddym, ryzykował zwolnieniem przez sugestię pomysłu na wypróbowywanie przedmiotów i części Aktualizacji i Wyprzedaży Mannorocznicy. Pokazywali różne czapki i przedmioty dodatkowe w sekcji strony Aktualizacji i Wyprzedaży Mannorocznicy, zanim niegrzecznie przerwał im Saxton Hale ze swoim dylematem związanym z chowaniem martwego strusia.

Trzy dni po zakończeniu "Żwirowych Wojen" i po śmierci Blutarcha i Redmonda Manna, Bidwell jest przebrany za specjalistę od przemocy zwierząt naczelnych wraz z Saxtonem Hale'm, mając za zadanie nagrywać jak Saxton walczy z ostatnim żyjącym Yeti. Zaraz przed szarżą Saxtona na Yeti w celu walki z nim, Bidwell jest poinformowany przez Reddiego o atakach na sklepy Mann Co. i ten przekazuje tą informację Saxtonowi, który natomiast oświadcza, że wie o atakach. Bidwell następnie nagrywa atak Saxtona na Yeti, a Saxton wykorzystuje to aby nagrać filmik instruktażowy dla najemników, wytłumaczając ich nowe zadanie - walczenie z robotami i obrona Mann Co. Bidwell następnie wysyła taśmę to Panny Pauling, która pokazuje ją temu, co pozostało z drużyn RED i BLU.


Pan Reddy

Pan Reddy
Jest pan teraz szóstym najbogatszym człowiekiem w Ameryce, panie Hale.
Mr. Reddy używa swojego wykształcenia księgowego.

Pan Reddy jest jednym z asystentów Saxtona Hale'a, pracuje razem z Panem Bidwellem. Do jego obowiązków należy m.in. zmaganie się z kontami Mann Co. oraz odbieranie telefonów Hale'a. Z rozkazu Hale'a Pan Reddy wysyła pięciu najbogatszym ludziom w Ameryce po gratulacyjnym bukiecie kwiatów oraz liście "Jesteś martwy". Podczas pojawienia się po raz pierwszy Reddy miał cienkie wąsy, lecz zostały później zgolone. Po ukończeniu osiągnięcia Mission Accomplished w Spiral Knights, Pan Reddy wysyła graczowi list z gratulacjami oraz Spiralną Saladę. Stworzył on także Pojedynkowszę, Człowieka-Prezenta z Krainy Prezentów oraz Filatelistyczniejszego.[2]

Reddy, wraz z Bidwellem, ryzykował zwolnieniem przez sugestię pomysłu na wypróbowywanie przedmiotów i części Aktualizacji i Wyprzedaży Mannorocznicy. Pokazywali różne czapki i przedmioty dodatkowe w sekcji strony Aktualizacji i Wyprzedaży Mannorocznicy, zanim niegrzecznie przerwał im Saxton Hale ze swoim dylematem związanym z chowaniem martwego strusia

Reddy później poinformował Bidwella o atakach robotów na siedziby Mann Co.


Patience Meriweather

Patience Meriweather, około 1822

Patience Meriweather pomogła w porodzie trzech synów Zefeniasza Manna i jego żony Bette: Redmonda, Blutarcha i Graya. Dostarczyła także wiadomość o śmierci Bette Zefeniaszowi i Barnabusowi Hale'owi, który w tym czasie był z Mannem.


Asystentka Blutarcha Manna

1960
1890
Daj mu chwilkę, kochaniutki. Jest po prostu martwy.
— Codzienna rutyna asystentki Blutarcha Manna.

Asystentka Blutarcha Manna to nienazwana kobieta, która pracowała dla Blutarcha przez przynajmniej 60 lat. Jest pokazana w 1960 przedstawiając Della Conaghera Blutarchowi Mannowi i później we wspomnieniu z 1890, przedstawiając Radigana Conaghera Blutarchowi Mannowi. Po nazwaniu Della "Panem Conagherem" kilka razy, uprzejmnie prosi go o nazywanie go "Dell", ponieważ "Pan Conagher" było imieniem jego dziadka. Odpowiada na to "Tak. Pamiętam.".

 • Asystentka Blutarcha Manna po raz pierwszy pojawiła się w komiksie Luźny Kanon.


Członkowie rodzin RED i BLU

Mama Skauta

Mama Skauta z BLU
Skaut z BLU: "A ty kim jesteś? Szefem jego fanklubu?"
Szpieg z BLU: "Nie... byłaby nim twoja matka!"
Skaut z BLU i Szpieg z BLU dyskutują o romansach Szpiega z RED

Mama Skauta jest krótko wspomniana i ukazana w Poznajcie Szpiega. Wychowała Skauta i jego siedmiu braci w Południowym Bostonie i jakimś cudem zachowała swoją figurę. Jest kochanką Szpiega z RED, który nazywa ją pieszczotliwie "ma petite chou-fleur" (z francuskiego dosł. "Mój mały kalafiorek", aczkolwiek prawidłowym tłumaczeniem byłoby "Moje kochanie"), chociaż brzmi to jak "ma petit chaud fleur". Skaut z BLU był tym faktem najwyraźniej zszokowany, choć jego prawdziwe uczucia nie są do końca znane, gdyż był on faktycznie Szpiegiem z RED przebranym jako Skaut z BLU w tejże chwili. Mama Skauta nosi klasyczną sukienkę i fryzurę z późnych lat 60. Na obrazku nosi ona tylko niebieskie ubranie; można więc założyć, że mama Skauta z RED nosi ubrania w kolorze drużyny jego syna. Siedem kompromitujących zdjęć, na których jest ona i Szpieg z RED, trzymane są w bazie BLU w ściśle tajnym pliku oznaczonym "Mama Skauta". Mama Skauta jest jedyną kobiecą postacią, która została wymodelowana, zakładając, że Pyro jest mężczyzną. Szpieg ma na swoim Ambasadorze wygrawerowaną jej podobiznę.


Pani DeGroot

Pani DeGroot
Twój ojciec przeszedł piętnaście mil w deszczu, aby wysadzić królową Anglii za nikla!
Pani DeGroot o rodzinnym fachu

Matka Demomana, Pani DeGroot, jest niewidomą, starszą kobietą, która ciągle wspomina Demomanowi o jego zmarłym ojcu. Nawet przy multimilionowym zarobku i posiadłości jego syna nadal twierdzi, że nie pracuje on zbyt ciężko i stwierdza, iż jego ojciec przewracałby się się w grobie, gdyż miał on 26 prac. Nalegała, aby Demoman pozostał wierny swoim szkockim ideałom i żeby nie "zmarnował swojego daru". Powiedziała także: "Każdy Demoman warty jego siarki nigdy nie posiadał jakiegokolwiek oka w swojej głowie po trzydziestce!"

Wraz z ojcem Demomana zabrała młodego Tavisha ze szkoły dla sierot, ujawniając się jako jego prawdziwi rodzice. Wyjaśnili, że Demoman został porzucony po urodzeniu aż do chwili, w której udowodnił swoich umiejętności, które były częścią długiej, bolesnej i niekoniecznej tradycji wśród Góralskich Demomanów.


Radigan Conagher

Radigan Conagher
"... W porządku."
Radigan Conagher o prośbach o zbudowanie monstrualnych konstrukcji

Dziadek Inżyniera, Radigan Conagher, został wynajęty przez Blutarcha Manna, aby skonstruował maszynę wydłużającą jego życie ponad życie jego brata. Zgadza się na skonstruowanie maszyny dla Blutarcha. Później nachodzi go kobieta, która wygląda bardzo podobnie do Administratorki. Oferuje mu Australium, aby zbudował maszynę dla Blutarcha oraz identyczną dla Redmonda. Wygląda na to, iż Radigan Conagher miał obsesję na punkcie Abrahama Lincolna. Na pierwszej stronie Aktualizacji Inżyniera (angielski) można ujrzeć kilka stron notatek poświęconych stworzeniu maszyny, która mogłaby uratować Lincolna od Johna Wilkesa Bootha. Jest to m.in. kapelusz, który mógłby postrzelić atakującego; krzesło, które mogłoby przemieścić się pod balkon, ukrywając się przed atakującym oraz teleporter.

Radigan przechodzi przez drastyczną przemianę, jak zostało to ukazane w ukrytych linkach Aktualizacji Inżyniera. Wygląda na to, że urósł, zapuścił wąsa, zwiększył masę mięśniową (angielski) i ma pociąg do piwa (angielski). To pasuje do cech stereotypowego Australijczyka w TF2. Stało się to prawdopodobnie dlatego, gdyż został wystawiony na działanie Australium. Można nawet stwierdzić, że wygląda jak starszy Saxton Hale. Na zdjęciach przedstawionych na stronie Aktualizacji Inżyniera Conagher został ukazany trzymając coś (angielski), co wygląda jak pierwsza Południowa Gościnność. W ostatnim stadium jego przemiany można ujrzeć, iż zamienił swoją lewą rękę (angielski) na robotyczne ramię, a jego włosy na klatce piersiowej urosły na kształt Teksasu, podobnie do włosów Saxtona Hale'a, które przybrały kształt Australii. Wygląda bardziej jak "Australijczyk" niż kiedykolwiek; teraz jest silnym i radosnym mężczyzną (w kontraście do jego poprzedniej, nieco spokojnej osobowości), który posiada wielkie, krzaczaste wąsy oraz trzyma beczkę BLU Streak - piwa, które także pije jego wnuk Dell. Jedna z puszek z farbą została nazwana jego imieniem i posiada nazwę "Brąz Radigana Conaghera".

 • Radigan Conagher pojawił się po raz pierwszy w komiksie "Loose Canon" (angielski).


Rodzice Snajpera

"Daj mamę do telefonu!"
Będę z tobą szczery: moich rodziców nic to nie obchodzi.
Snajper o byciu snajperem

Rodzice Snajpera zostali po raz pierwszy wspomniani w Poznajcie Snajpera. Snajper, będący grzecznym synem, zawsze jest w kontakcie ze swoimi rodzicami poprzez telefon lub pocztę, aby wypytać się o ich zdrowie oraz informować ich na bieżąco o jego wyczynach i przygodach. Jego rodzice żyją w Czerwonym Domu po Lewej na Adelaide St. w Australii i niezbyt ochoczo podchodzą do wyboru zawodu syna. Ojciec Snajpera jest szczególnie niezadowolony i wyraża to, nazywając Snajpera "szaleńcem z bronią", podczas gdy Snajper twierdzi, że jest "zabójcą". Aby zakończyć tą nieustanną wymianę argumentów, Snajper pisze list do swojej mamy, aby przekazała jego ojcu, że zarabia więcej niż lekarz, a w ostateczności prosi żeby mu po prostu powiedziała, iż jest lekarzem.

Można przypuszczać, iż rodzice Snajpera z BLU żyją w niebieskim domu po prawej stronie na Adelaide St.


Inne osoby

Charles Darling

Charles Darling
Myśliwy potrzebuje swoich trofeów, Saxton. Ty ze wszystkich ludzi powinieneś to zrozumieć. Byłeś kiedyś moim najlepszym uczniem. Zanim zostawiłeś to wszystko dla niej.
Charles Darling o myślistwie.

Charles Darling jest dawnym mentorem właściciela Mann Co., Saxtona Hale'a. Wcześniej jako myśliwy, Darling zdecydował porzucić barbarzyńskie życie dla tego bardziej komfortowego na stanowisku właściciela zoo. Darling stał się wrogiem Hale'a po tym, jak Saxton zadecydował porzucić swój trening dla "niej". Teraz Charles jest właścicielem i posiadaczem Zoo Darlinga, którego kolekcja zwierząt posiada wiele rzadkich gatunków, takich jak: króliki karłowate, kwaggi, wilki tasmańskie, dodo, żyrafy czy krowy morskie. Podejrzewa się, iż został on stworzony na podstawie znanego ewolucjonisty Charlesa Darwina.


Wygodny Dżentelmen

Wygodny Dżentelmen i jego Kompan.
A-ha-ha! Jesteście równie BEZCZELNI, co UBODZY i NIEOKRZESANI. Ręce precz od mojej WIEŻY z KAPELUSZY.
Wygodny Dżentelmen obserwuje wieśniaków dookoła niego

Wygodny Dżentelmen to wiktoriański Anglik, który jest na tyle bogaty, aby kupić sobie wieżę z czapek. Podróżuje ulice wiktoriańskiego miasta w Anglii ze swoim bezimiennym kompanem, informując "wieśniaków", że są bezczelni, biedni i nieokrzesani. Wygodny Dżentelmen nosi smoking, ma przy sobie laskę i nigdy nie jest widziany bez jego bezcennej własności; wieży z czapek. Możliwe jest, że jego Kompan zwraca się do niego imieniem "Sinclaire", podczas gdy oglądają walkę boksu "Bezczapkowych Prostaków".


Król Australii

Król Austalii pokazany na okładce gazety Here's Some News, Mate

Król Australii to mężczyzna noszący garnitur i koronę. Mimo tego, że jest nazwany królem Australii, nie posiada on godziwego wąsa. Jest także człowiekiem, który jako pierwszy odnalazł i podbił wzgórza (wzmianka o trybie gry Król Wzgórza).


Kicasso

Autoportret Kicassa
No proszę... To nie może być oryginalny Kicasso, nieprawdaż?
Dell Conagher o guście artystycznym Blutarcha Manna

Malarz, którego obraz wisi w poczekalni kwatery głównej BLU, który został rozpoznany przez Della Conaghera. Artysta w pewnym momencie swojego życia przeszedł przez okres artystyczny "Ofiary w dżungli". Jego imię jest zapewne grą słów w oparciu o znanego malarza Picassa. Obraz w komiksie jest parodią prawdziwego obrazu pod tytułem "Autoportret" (angielski), który został namalowany podczas jego "niebieskiego okresu", co z kolei jest humorystyczną wzmianką samą w sobie, biorąc pod uwagę to, że obraz Kicassa wisi w posesji Blutarcha.

 • Kicasso pojawił się po raz pierwszy w komiksie "Loose Canon" (angielski).


Poopy Joe

Poopy Joe - "Zabrany zbyt wcześnie"
Nie mam pojęcia o czym - ooo, tak. Ta biedna małpka.
Saxton Hale radośnie wspomina o pionierskim astronaucie z gatunku naczelnych

Poopy Joe był małpą-astronautą, która tragicznie zginęła w eksplozji przed startem rakiety. Stało się to, gdyż Mann Co. próbowało pozbyć się broni zamieszanych w śledztwo Senatu. Mann Co. nie czuje się winne jego śmierci i stworzyło pamiątkowe tablice, które przypominają innym o Poopym Joe'u i amerykańskim śnie o podboju przestrzeni kosmicznej. Te talerze były tak naprawdę wskazówkami dla broni ujawnionych później w czasie Aktualizacji WOJNA! - przedstawiały one Wyszczerbca, Wyrównywacza oraz trąbkę Sztandaru Chwały.


Shakespearicles

Shakespearicles - najsilniejszy pisarz, jaki kiedykolwiek żył

Shakespearicles był najsilniejszym pisarzem, jaki kiedykolwiek żył. Był twórcą jednopiętrowego budynku, sceny, Ameryki oraz Wyrzutni Rakiet. Pomimo jego języka oraz umiejętności, które pozwalały mu na branie na klatę 700 funtów brytyjskich, niektóre z wynalazków sprostały jego żelaznemu uściskowi - między innymi schody.

Przez następne trzysta lat ludzie, którzy musieli dostać się na pierwsze piętro, używali jedynej metody, którą znali - skakali na rakiecie. Działo się tak aż do 1857, kiedy młody, brodaty wynalazca pod imieniem Prezydent Abraham Lincoln wynalazł schody.


Trent i Jessica

Trent i Jessica
...a naboje biodegradują się po trafieniu w ciało, nie zostawiając nic poza wpisem na blogu.
Trent wyjaśnia postępy Apple na rynku Minigunów

Trent i Jessica to dwójka młodych ludzi (a według Żołnierza hipisów), którzy pracują w sklepie Apple znajdującym się tuż poza Dustbowl.

Zaoferowali Skautowi i Grubemu z RED kilka przedmiotów, a mianowicie bardzo mały, lecz identyczny zestaw słuchawkowy dla Skauta oraz biało-czarno-niebieski Minigun, którego naboje zwiększają licznik zabić na blogu. (Jeśli użytkownik nie ma bloga, broń jest zaprogramowana, aby taki utworzyć.) Wywarli oni także wrażenie na Żołnierzu, pokazując mu urządzenie, które błyskawicznie po podłączeniu do portu Firewire upiecze mu świnię na ruszcie. Jessica wywarła wrażenie na Saxtonie Hale'u, pokazując mu o najnowszy produkt Apple, iBlewupthemoon (dosł. iWysadziłemksiężyc). Saxton następnie próbuje wykupić firmę, lecz uciszyła go "Tajemnicza" osoba, która jest właścicielem sklepu.


Menedżer sklepu Apple

Chcę się widzieć z waszym menedżerem.
Saxton Hale o wysadzaniu Księżyca przy pomocy nowego produktu Apple

Menedżer sklepu Apple to menedżer sklepu Apple znajdującego się na peryferiach Dustbowl i jest prawdopodobnie szefem Trenta i Jessici.

Kiedy Saxton Hale chce wykupić całą firmę, menedżer zaprzecza mu słowami "Nie ma mowy, Hale!". Jest prawdopodobnie jednym z długowiecznych rywali Hale'a.


Małpa Mann Co.

Małpa Mann Co.
WYGRAJ NAGRODĘ! Jeśli zamówisz teraz, automatycznie dostaniesz prezent. Jest to z góry opłacona wycieczka, lot samolotem w przedziale dla pierwszej klasy oraz darmowa jazda limuzyną dla goryla, który przyjdzie do twojego domu, żeby się z tobą bić!
— Ze strony Mann-Konomii

Małpa Mann Co. pojawiła się na dole strony Mann-Konomii z powyższym napisem obok niej. Gracze wtedy spekulowali, że pierwsi gracze, którzy kupią coś w Sklepie Mann Co. dostaną specjalny prezent, lecz jedynym prezentem była Czapka Mann Co.. Dodatkowo po przesunięciu kursora myszki nad zdjęcie Małpa na stronie aktualizacji zamyka jedno oko, tak jakby mrugała. Naciśnięcie na obrazek przenosi użytkownika do strony z obramowanym zdjęciem Małpy.


Stary Nick

Nicholas Crowder, teraz znany jako "Stary Nick"
Grzeczne dzieci teraz dostają najlepszy z prezentów - nie są porywane wraz z tymi niegrzecznymi i wyważane na Biegun Południowy.
Robin Walker o historii Starego Nicka

18 grudnia 1788 roku człowiek o imieniu Nicholas Crowder płynął do Australii, a gdy zauważył ciepło i niedostatek, zmienił kurs na Biegun Południowy, gdzie według legendy nadal przebywa. Każdego 18 grudnia "Stary Nick" wraca do Australii, aby osądzić każde dziecko. Grzeczne dzieci nie są porywane na Biegun Południowy i nie pracują w fabryce zabawek Starego Nicka. Niegrzeczne dzieci robią czapki i bronie dla Starego Nicka, a te z kolei są dostarczane do jego posesji 17 grudnia. Stary Nick sprzedaje kopie każdej broni i czapki, które dostał online, "praktycznie oddając je za darmo".


Postacie historyczne

Prezydenci

Abraham Lincoln

Artykuł na Wikipedii: Abraham Lincoln

Poza byciem 16. prezydentem Ameryki Abraham Lincoln był także pierwszym Pyro w drużynie BLU po rozpoczęciu wojny w XIX wieku. Abraham Lincoln jest znany za swoją sympatię do trybu Arena, jak zostało to ukazane w aktualizacji Snajper kontra Szpieg (angielski). Według Aktualizacji "WOJNA!" był on także twórcą schodów. Według Aktualizacji Inżyniera Abraham Lincoln został zabity przez Johna "Wieża z Czapek" Bootha, aczkolwiek aktualizacja "WOJNA!" (angielski) stwierdza, iż jego śmierć przypisuje się skokowi na rakiecie. Według komiksu Loose Canon były trzy plany dla "maszyn wydłużających życie", a ostatnia została najwyraźniej zbudowana w dniu śmierci Lincolna. To, czy Lincoln żyje lub nie, jest tematem otwartym do rozmów.

George Washington

Artykuł na Wikipedii: George Washington

Ojciec Stanów Zjednoczonych, George Washington, wynalazł Amerykę, lecz wszyscy historycy zgadzają się, że jego największym problemem był brak możliwości bycia stale niewidzialnym. Wraz ze stworzeniem Peleryny Nożownika Szpieg odniósł sukces tam, gdzie nie powiodło się twórcy Ameryki.

George Washington pojawił się po raz pierwszy w aktualizacji Snajper kontra Szpieg (angielski).

Nie-prezydenci

Fred Astaire

Fred Astaire

Artykuł na Wikipedii: Fred Astaire

Fred Astaire, urodzony jako Frederick Austerlitz, był amerykańskim tancerzem w filmach i na scenie na Broadwayu, choreografem, aktorem oraz piosenkarzem. Jego kariera na scenie i w filmie trwała 76 lat, podczas których nakręcił 31 musicali. Podchodził on bardzo ochoczo do broni strzelającej pociskami.


John "Wieża z Czapek" Booth

John Booth

Artykuł na Wikipedii: John Wilkes Booth

John "Wieża z Czapek" Booth był zabójcą ukochanego prezydenta Abrahama Lincolna. Jego ostatnie znane zdjęcie ukazuje go noszącego tytułową Wieżę z Czapek. List gończy rozesłany po zabiciu prezydenta posiada zmienione zdjęcie przypuszczające, jak mógłby on wyglądać po dodaniu cylindra Abrahama Lincolna do wspomnianej wieży.


Grupy

Australijczycy

Australijczycy w latach 1890
Każda z innowacji ludzkości pochodzi teraz od zapitego lagerem mózgu Australijczyka.
Przodek Administratorki o wąsatych, twórczych oraz żłopiących piwo Australijczykach

Wcześniej uważani za naród idiotów, Australijczycy od 1850 roku stali się liderami technologicznymi na świecie. Każdy innowacyjny pomysł, włączając w to teleportery oraz niewidzialność, pochodzi teraz od narodu kochającego lagera. W latach 1890 Sydney stało się miastem jutra, które posiadało latające samochody, ogromnie statki powietrzne oraz krzaczaste wąsy. Każdy mężczyzna, kobieta oraz dziecko w Australii (z wyjątkiem przynajmniej jednej osoby) posiada wąsy, podobnie jak ich bohater narodowy, Saxton Hale. Przodek Administratorki stawiała tezę, że ich niesamowita inteligencja pochodzi od rzadkiego pierwiastka, jakim jest Australium. Ta teza okazała się być prawdziwa, gdyż Radiganowi Conagherowi po wystawieniu się na działanie pierwiastka zwiększył się poziom inteligencji oraz zaczęły na niego działać pewne efekty uboczne, takie jak m.in. szybkie zapuszczenie wąsa, ekstremalne zmężnienie oraz niepohamowana chęć do ściągnięcia koszulki.

 • Australia pojawiła się po raz pierwszy w komiksie "Loose Canon" (angielski).


Małponauci Mann Co.

Małponauci Mann Co. są pododdziałem Mann Co., który za cenę jednego dolara wysłał w kosmos Małponaute o imieniu Poopy Joe aby ten walczył z Rosyjskim wrogiem o imieniu Vladimir Bananas. Logo Małponautów zobaczyć możemy na mapie Doomsday. Na mapie tej znajduje się rakieta, która po krótkim locie psuje się i rozbija o pobliską wieże satelitarną, wybuchając przy tym i zabijając Małponaute w środku.


Drużyna BLU (Pierwsza)

BLU, około roku 1850
...Zebrałem drużynę najbardziej zabójczych najemników świata, aby zagarnęli to wszystko siłą. Nie spodziewałem się natomiast tego, że mój idiotyczny brat zrobiłby to samo.
Blutarch Mann o pierwszej drużynie BLU

Pierwsza drużyna BLU została zebrana przez Blutarcha Manna około roku 1850, aby zagarnęli wszystkie ziemie, które zostały pozostawione przez ich ojca do podziału pomiędzy obu braci. Na jego nieszczęście pierwsza drużyna RED została stworzona w tym samym czasie, pozostawiając obu braci w stanie nieustannego patu. Pierwsza drużyna składała się z takich samych 9 klas jak obecnie. Skaut (Billy Kid) wygląda jak młody kowboj oraz posiada buty z ostrogami. Żołnierz (Stonewall Jackson) ubierał się w mundur Armii Stanów Skonfederowanych oraz posiadał karabin, a nie Wyrzutnię Rakiet. Utrzymując tradycję, Demoman (Alfred Nobel) był jednookim górnikiem kochającym dynamit. W przeciwieństwie do jego rosyjskiego odpowiednika, Gruby (John Henry (angielski)) preferował miażdżyć swoich wrogów swoim wielkim młotem kowalskim, podczas gdy Snajper (Davy Crockett) operował swoim wiernym karabinem, nosząc na swojej głowie czapkę ze skóry z szopa. Przed wybraniem na prezydenta Stanów Zjednoczonych Pyro (Abraham Lincoln) wspomagał swoich towarzyszy broni eksperymentalnym miotaczem ognia. Medyk drużyny BLU (Zygmunt Freud) utrzymał swoją współczesną miłość do Piły do kości, podczas gdy Inżynier drużyny (Nikola Tesla) został zmuszony do używania torby z planami zamiast PDA. Wreszcie Szpieg (Fu Manchu (angielski)) wyrzekł się kominiarki dla małej maski zakrywającej oczy oraz równie złowieszczego wąsika.

Odpowiednicy pierwszej drużyny Redmonda są nieznani.

 • Pierwsza drużyna BLU pojawiła się w komiksie "Loose Canon" (angielski).


Inne postacie Valve

Whitaker

Reklama ukazująca Whitakera noszącego Czapkę Ellisa i pokazującego patelnię
Czy to RED, czy to BLU - tutaj twoja kasa jest zielona.
Whitaker o wojnie TF Industries

Whitaker będący postacią drugoplanową w grze Left 4 Dead 2 napisał wpis na Oficjalnym Blogu Team Fortress 2, promując promocyjną Czapkę Ellisa oraz Patelnię, którą można było dostać po kupnie lub poprzednim posiadaniu Left 4 Dead 2. Bazując na jego pierwszym akapicie tekstu można stwierdzić, iż mieszka on na południu Stanów Zjednoczonych, tak jak reszta postaci z Left 4 Dead 2. Wygląda na to, że podchodzi on neutralnie do konfliktu pomiędzy korporacjami RED i BLU oraz wie niewiele o TF Industries poza tym, "co jest mu mówione". Znajduje się on poza kanoniczną historią Team Fortress 2, gdyż nazywa ową wojnę jako "piekielna gra o nazwie Team Fortress 2". Jednakże może być to zaprzeczone faktem, iż zwraca się w blogu do członków RED i BLU. W Left 4 Dead 2 udziela mu głosu Dayton Callie (angielski).

 • Ta postać póki co pojawiła się tylko we wpisie na Blogu TF2 z dnia 6 października 2010 i może być niekanoniczna. Jeśli chcesz zasięgnąć po więcej informacji niezwiązanych z Team Fortress 2, kliknij tutaj (angielski).

Linki zewnętrzne

 • E-mail od Erika Wolpawa (angielski)
 • http://teamfortress.com/post.php?id=7655