Bots/tr

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Dustbowl (Eğitim) haritasında faaliyet gösteren bir Soldier.
Bu sayfa Team Fortress 2 oyununda bilgisayar kontrollü oyuncular hakkındadır. Team Fortress Classic oyunundaki botlar için, Botlar (Classic) sayfasına bakınız. Team Fortress Wiki botları için, Kategori:Bot kullanıcılar sayfasına bakınız. Mann vs. Machine güncellemesindeki botlar için, Robotlara bakınız. Diğer kullanımlar için, Robot sayfasına bakınız.
İnsan olan takım arkadaşlarınız sizi yargılayabilir, fakat bu ruhsuz otomatlar öyle mi? EVET. Kör değiller. Ama sessizlerdir, bu yüzden beceriksizlik sırrını mezarlarına götüreceklerdir.
Soldier

Bir Bot (veya BOT), bir sunucudaki bilgisayar kontrollü bir oyuncudur. Team Fortress 2'de iki tür bot vardır: AI botları ve Puppet botları. AI botları gelişmiş yapa zeka ile kodlanmış, oyun içindeki oyuncunun hareketlerini taklit etmek için tasarlanmış ve hileler etkinleştirilmeden de kullanılabilir. Puppet botlarında ise hiçbir Al kodlaması yoktur, ancak test ve eğitim için yararlıdır. Sunucuda Puppet botları olduğunda sunucudaki hilelerin aktif olması gerekir, başarımları da devre dışı bırakır.

AI botları

AI botları insan oyuncuları taklit etmek için tasarlanmıştır ve doğrudan kontrol edilmemektedir. Buna ek olarak, sınıfları rastgele seçilir. Left 4 Dead serilerinde yer alan PlayerBot ve Infected AI temel alınarak gelişmiş AI kodunu kullanıyorlar. AI botları için hileler aktif olması gerekmez; bu nedenle, onlarla oynarken başarımlar etkindir. Bununla birlikte bir istisna vardır; Botlar öldüğünde Ölü Kamerasını çekimlerini görmez. Bu nedenle, bir oyuncu Ölü Kamerası ile ilgili başarımları yapamaz. Ayrıca, bir botu Garip bir silahla öldürmek silahın öldürme sayısını arttırmaz. Silaha Garip Parça: Robotlar uygulanmışsa, bu durumda, öldürme ana sayaca değil, Garip Parça'ya eklenecektir.

AI botları dolaylı olarak bir ölçüde kontrol edilebilirler:

 • Hazırlık dönemi içinde oyuncu imleci herhangi bir dost veya düşman bota odaklarsa alay hareketi yaparlar.
 • Bir oyuncu "Medic!" ses komutunu kullanırsa herhangi bir Medic bot oyuncuyu iyileştirecektir.
 • Bir Medic bot oyuncuyu iyileştiriyorsa ve ÜberŞarj hazırsa, oyuncu "Yürü yürü yürü!" veya "ÜberŞarjı etkinleştir!" ses komutlarını kullanırsa derhal Medic bot ÜberŞarjı etkinleştirecektir.
 • ÜberŞarjı hazır bir Medic bot, ciddi bir şekilde zarar görürse, şarjı hemen aktive edecektir.
 • Botlar, ortak bir alay hareketi (örneğin Çak Bir Beşlik! gibi) veya grup alay hareketi (örneğin Conga gibi) yapan takım arkadaşlarına katılacaktır.

Mevcut AI bot durumu

AI botları test aşamasındayken ve güncellendiğinde daha gelişmiş hale gelecektir. Şimdilik Hattless Güncellemesi nedeniyle Spy aksaklık hataları dahil tüm sınıflar düzgün çalışıyor. AI botları çoğu resmi Tepenin Hakimi haritaları, Yük Vagonu haritaları, Saldırı/Savunma haritaları Dustbowl ve Gorge, Bayrak Kapmaca haritaları ve Mann Manor (Son ikisinde, botlar sadece tf_bot_add komutu kullanılarak eklenebilir) haritası için düzgün çalışıyor. Desteklenmeyen haritalar üzerinde AI botlarının kullanılması belirli adımları izleyerek mümkündür; bununla birlikte, insan oyuncularını da taklit etmeyeceklerdir.

Not: Birçok popüler harita için topluluk tarafından önceden hazırlanmış "bot meshes" adı altında bir koleksiyon vardır.

AI bot isimleri

AI botlar farklı isimlere sahip olacak şekilde programlanmış, isimlerin birçoğu Team Fortress 2'ye, Valve'nin diğer çalışmalarına ve bilgisayar programlarına gönderme yapmaktadır. Bu isimlerden birçoğu Steam forumlarında talep edildi.

Unused bot names

The following bot names were found in a leaked source code version of TF2, containing bot names that were never put into production for unknown reasons.

 • John Spartan
 • Leeloo Dallas Multipass
 • Sho'nuff
 • Bruce Leroy
 • CAN YOUUUUUUUUU DIG IT?!?!?!?!
 • Big Gulp, Huh?
 • Stupid Hot Dog
 • I'm your huckleberry
 • The Crocketeer


Desteklenmeyen haritalar üzerinde botlar kullanma

 1. "Nav mesh" düzenlemesi için hilelerin etkinleştirilmesi lazımdır, bu nedenle konsola "sv_cheats 1" yazılması gerekir
 2. "nav_generate" komutunu kullanarak ilk navmesh oluşturulabilinir
 3. Oyun AI yolu hesaplarken beklenmesi gerekir, ilerleme konsolda izlenir
 4. Harita yeniden yüklenecektir
 5. Eksik veri ve uzak hatalı veri eklemek için isteğe bağlı olarak oluşturulan navmesh ayarı değiştiştirilebilinir. Navmesh düzenleme moduna girmek için nav_edit 1'i kullanın.
 6. Tekrar yükle/Sunucuyu yeniden başlat isteğe bağlı uygulanabilir (ancak tamamlanmazsa başarımlar devre dışı bırakılır)
 7. Botları eklemek için konsolu açıp "tf_bot_add <sayı>" yazın.

UYARI: Navmesh'i botlarla etkileşimli olarak düzenlerseniz, oyunun çökmesi muhtemeldir.

Not: NavMesh, Navigation sistemi yani pathfinding ("yol bulma" yani bir objenin bir noktadan başka bir noktaya, yol üzerindeki engelleri göz önüne alarak bir rota çizmesi) için sunduğu bir araç demektir.

Botlar, yukarıdaki adımların gerçekleştirildiği herhangi bir haritada, botları eklemeniz gerektiği her seferde "tf_bot_add <sayı>" komutu tekrarlamak zorunda kalınmadığı sürece kullanılabilir.

Botlar, Kontrol Noktaları, Tepenin Hakimi, Yük Vagonu ve Bayrak Kapmaca haritalarında en iyi çalışır. Mannpower haritaları, Bayrak Kapmaca olarak ele alınır ama Kanca ve yolda alınan Güçler kullanılmaz.

Resmi bot destekli haritalar

Referanslar