Yapılar

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Bunu ben yaptım.
Engineer

Yapılar, Engineer tarafından Yapı Aleti'ni kullanarak inşa edebileceği makinelerdir. Bunlar; Taret, Dispanser ve Işınlayıcı'dır.

Dispanser'in yanındaki bir Engineer

Genel bakış

Bir yapı inşa etmek için, öncelikle Engineer'ın yeterli sayıda metale ihtiyacı vardır. Sonrasında ise Yapı Aleti kullanılarak yapıyı kurmak için bir zemin seçilir; yapılar sadece düz zeminlere kurulabilir ve gerekli yatay ve dikey ölçülere sahip alanlara kurulabilir. Yapı yerleştirildikten sonra otomatik olarak kurulur. Yapıya herhangi bir İngiliz Anahtarı ile sürekli vurularak kurulum hızı neredeyse iki katına çıkarılabilir; birden fazla Engineer aynı anda etki yaparsa ve yapıya Çentik ile vurulursa kurulum hızını %30 artırır. Dispanserler ve Işınlayıcılar, Taretlerin kurulum hızının iki katı daha uzun sürer. Yapı tamamen kurulduğunda hemen çalışmaya başlar.

Tıpkı oyuncularda olduğu gibi yapıların da sağlık puanı vardır ve sağlık puanı sıfıra indiğinde yıkılır. Yapı kurulum aşamasındayken sağlık puanı sıfırdan maksimum değere doğru yükselmeye başlar, bu nedenle bir yapı kurulum aşamasındayken yıkmak daha kolaydır. Oyuncular yapıların sağlık durumunu öğrenmek için diğer oyunculara da yapabileceği gibi oyun ekranının ortasındaki artı işaretini yapının üzerine getirerek öğrenebilirler, ayrıca sağlık puanı azalmış yapılar duman çıkarmak, kıvılcımlar çıkarmak ve alev almak gibi göze çarpan belirtiler de gösterirler. Yapılar kritik vuruşlardan ve mini-kritik vuruşlardan etkilenmez, yanı sıra ıslanmadan, kanama ve yanma gibi özelliklerden etkilenmez. Yapılar, ne kadar uzaktan vurulduğu farketmemeksizin aynı hasarı alırlar. Yapılara hasar verildiğinde vuruş çınlama sesi ve hasar gösterimi olmaz ve yapılar yıkıldığında yıkan silahın vuruş veya öldürüş efekti aktifleşmez (Dul Bırakan hariç).

Yeterli miktarda metale sahip olunduğunda bir İngiliz Anahtarı ile vurularak yapılar onarılabilir, geliştirilebilir ve (Taretlerde) mermileri yenilenebilir. İngiliz Anahtarı ile vurulduğunda metal harcama önceliği ilk olarak onarım, sonra mermi yenileme ve en son olarak geliştirmeye gider, her bir vuruşta belirli bir sayıda metal harcanır. Yapılara her bir seviye atlatıldığında toplam olarak 200 metal harcanır ve sağlık puanını %20 artırır, ek olarak yeteneklerini artırır. Yapılar en fazla 3. seviyeye kadar çıkabilir.

Yapılar Spy'ın Bozucu'su ile bozulabilir. Eğer bozucu, bir yapıya yerleştirilirse direkt olarak işlevini yitirir ve sahibine uyarı gönderir ve sağlık puanı azalmaya başlar. Bozucular, Engineer'ın yakın dövüş silahı ile veya Pyro'nun Yuvayıkan/Tokmak/Neon Işıklı Yok Edici silahları ile kırılabilir ve sonrasında yapılar çalışmaya devam eder. Yapılar, bozucu yerleştirilmiş iken onarılamaz, mermisi yenilenemez, geliştirilemez ve PDA ile yıkılamaz.

Spy'ın Bürokratik Kayıt Aleti yapılara yerleştirilerek yapının seviyesi düşürülebilir. Bürokratik Kayıt Aleti ile bozulmakta olan bir Taret geriye doğru kurulmaya başlar. Geri kurulma süresi, kurulma süresinin yarısı kadar sürer. Eğer Bürokratik Kayıt Aleti kırılırsa, yapı tekrar kurulur, ama herhangi bir seviye düştüyse geri seviye yükselmez.

Engineerlar isterlerse Yıkım Aleti'ni kullanarak kendi yapılarını yıkabilirler. Bunu yapmak, yıkılmasını istediği yapının anında patlamasına sebep olur. Yıkılan yapının parçaları toplanarak cephaneye ve/veya metale dönüştürülebilir. Yapılar bir bozucu tarafından bozulma aşamasındayken Engineer tarafından yıkılamaz. Engineer'ın yapıları, Engineer'ın silahlarından ve Taret'inden hasar almaz, fakat Engineer, kendi Taret'inden de hasar alabilir.

Yapılar sualtında normal olarak çalışır, fakat Işınlayıcı Girişleri sualtında çalışmaz, ayrıca Taretler sualtında suyun yüzünü göremez.

Mann vs. Machine modunda hazırlanma süresinde, yapıların metal gereksinimi yoktur ve direkt olarak 3. seviyede kurulur, ayrıca Dispanserler tamamen stoklu olarak kurulur. Bir Yapı Geliştirme Matarası kullanılarak anında tüm yapılar 3. seviyeye çıkar, kurulum aşamasında olsa bile. Ayrıca Engineerlar, yapılarının sağlık puanını ve yeteneklerini herhangi bir Geliştirme Merkezi'nde geliştirebilirler.

Özellikler

Building type Metal maliyeti Sağlık puanları Yıkıldığında çıkan
Hurda Metal
Kurma Geliştirme Seviye 1 Seviye 2 Seviye 3
Taret Stock 130 200 150 (441) 180 (212) (529) 216 (270) (635) 15 x 4 (60)
Mini Taret 100 yok 100 (294) yok 0 x 4 (0)
Dispanser 100 200 150 180 216 10 x 5 (50)
Işınlayıcılar 50 200 150 180 216 6.25 x 4 (25) Entry
6.25 x 4 (25) Exit


Building type Build time (seconds)
Initial construction Initial construction + boosted by
WrenchGunslingerSouthern Hospitality
Initial construction + boosted by
Jag
Initial construction + boosted by
Eureka Effect
Redeployed Redeployed + boosted by
WrenchGunslingerSouthern Hospitality
Redeployed + boosted by
Jag
Redeployed + boosted by
Eureka Effect
Upgrade
Taret Stock 10.5 4.2 3.75 6.0 3.5 2.333 2.1875 2.8 1.6
Mini Taret 4.2 2.625 2.442 3.231 2.333 1.75 1.667 2.0 yok
Dispanser 21.0 8.4 7.5 12.0 5.25 3.818 3.621 4.421 1.6
Işınlayıcılar 21.0 8.4 7.5 12.0 5.25 3.818 3.621 4.421 1.6

Building construction speed = Default construction speed / (1 + sum of all boosts)

 • Default construction speed (Sentry Guns): 10.5
 • Default construction speed (Dispensers and Teleporters): Sentry Gun speed x 2 = 21.0
 • Redeployment boost (Sentry Guns): 2.0
 • Redeployment boost (Dispensers and Teleporters): 3.0
 • Mini-Sentry boost: 1.5
 • Stock wrench boost: 1.5
 • Jag boost: 1.5 + 0.3 = 1.8
 • Eureka Effect boost: 1.5 / 2 = 0.75
 • The first and second hits on a stock sentry gun will save 1.5 seconds, while all others will save 1 second. On dispensers, the first hit will save 2 seconds and all others will save 1 second.

Times assume wrench boosting is in constant effect. As the builder cannot swing their wrench until their weapon switch delay wears off, these values will be slightly slower in practice. Each additional Engineer adds their own personal wrench boost to the formula.


HUD

Yapı HUD'u ekranın üst sol köşesinde bulunmaktadır.
Ana madde: Heads-up display

Yapı HUD'u Engineer'ın bir bakışta yapılarının durumunu bilmesini sağlar. Yapının her bir farklı durumu farklı simgelerle gösterilmektedir.

Simge Açıklama
Building icon Kills.png Taret'in kişi öldürme miktarını gösterir, parantezin içinde ise Taret'in asist sayısı vardır. (Sadece Taretler).
Building icon Ammo.png Cephanenin ne kadar kaldığı oranınını gösterir (Taret) veya ne kadar metal stoğu kaldığı oranını gösterir (Dispanser).
Building icon Metal.png Geliştirme ilerlemesi oranını gösterir (Sadece seviye 1 ve seviye 2'de).
Building icon Rockets.png Roket stoğunun ne kadar kaldığı oranını gösterir (Sadece 3. seviye Taretlerde).
Building icon Teleports.png Bir Işınlayıcı Girişi'nin kaç defa ışınlama yaptığını gösterir. Işınlanma sonrasında bir yeniden şarj süreci barına dönüşür.

Taşıma

Bir yapıyı taşımaya hazırken.
Bir Engineer bir yapıyı taşırken.

Yapılar ikincil ateş tuşuna basarak taşınabilir. Bu mekanik, yapıyı yeniden kurmaya gerek olmadan yerinin değiştirilebilmesini sağlar. Bu şekilde metalden ve zamandan tasarruf edilir ve ayrıca yapının sahip olduğu öldürme sayılarını korur. Yapı taşındığında Engineer oyunculara alet kutusunu omzunda taşıyormuş gibi gözükür fakat birincil şahıs görünümünde yapıları normal yapı kurma aşamasında olduğu gibi taşır. Hasarlı yapılar taşınabilir fakat o anda yapının üzerinde bir bozucu varsa taşınamaz. Bir yapı taşınabilecek durumdayken gri bir simge yapı ismi arayüzünün yanında görülür (sağda görüldüğü gibi). Ayrıca taşıma simgesinde bir el resmi ve taşımak için basılması gereken tuş gözükür.

Bir anda sadece bir yapı taşınabilir ve bu, Engineer'ın hızını yapının seviyesi ya da türü farketmeden %75'e (225v) düşürür, bir Heavy'den biraz daha yavaş olur. Ayrıca Engineer yapıyı taşırken bir silah kullanamaz fakat hala Işınlayıcıları kullanabilir (kendinin veya dost bir Engineer'ın yapısı olsa da).

Engineer yapı taşırken öldürülürse yapı yok olur, alet kutusu yere düşer ve alet kutusu yerden büyük bir cephane kutusu olarak toplanabilir. Engineer'ın ölümüyle alet kutusunun ölümü de özel bir öldürme simgesi ile gösterilir.

Bir yapıyı taşımak normal yapı kurmaya benzer, fakat yapı kendini iki kat daha hızlı kurar ve Engineer bunu daha da hızlandırabilir. Seviyesi 1'den yüksek olan yapılar daha yavaş kurulur ve kurulana kadar tekrar taşınamaz; kurulma aşamasındayken onarılamaz ve sağlık puanı taşınmadan öncekiyle aynı olur. Mann vs Machine'de taşımak Engineer'ı yavaşlatmaz ve yapılar anında kurulur.

Engineer için yapı kurmanın özel konuşmaları vardır.

Hızır Polis ile Engineer 100 metal karşılığında yapılarını uzaktan taşıyabilir; fakat Engineer silahıyla ya da eliyle yapı taşırken mini kritik hasar almayla damgalanır.

Yıkım

Bir yapı sahibinin tarafından Yıkım Aleti kullanarak, bir düşman tarafından bir silahla veya Bozucu ile yıkılabilir. Bir yapı ayrıca Engineer onu taşırken biri tarafından öldürülürse yıkılır. Bir yapı yıkmak yapıyı yıkan kişiye skor tablosunda bir puan verir. Bir yapı Bozucu takılması ve Engineer'ın taşırken öldürülmesi dışında asist alarak yıkılamaz.

Yıkım puanları kendi yapılarının yıkan Engineer'lara gelmez. Ayrıca yıkımlar Hazırlık Aşamasında skor tablosunda sayılmaz. Engineer yakın dövüş silahını değiştirmek için ekipmanını kullanmalıdır, yeni bir yakın dövüş silahı kuşanıldığında bütün kurulu yapıları yıkılır. Ayrıca Engineer başka bir sınıfa veya takıma geçtiğinde ya da sunucudan ayrıldığında yapıları yıkılır.

Bir yapı düşman tarafından yıkıldığında Engineer üç konuşma sesinden birini takım arkadaşlarını uyarmak için söyler.

İlgili başarımlar

Achieved.png Genel

Taretçi
Taretçi
Tek bir taret ile 10 kişiyi öldür.


Rift Yolcusu
Rift Yolcusu
Bir Engineer'ın ışınlayıcısından çıktıktan sonra 5 saniye içinde bir düşman öldür.


Controlpoint.png Foundry

İşgalci
İşgalci
Işınlandıktan sonraki 12 saniye içerisinde bir kontrol noktası ele geçir.


Leaderboard class scout.png Scout

Girişsiz Çıkış
Girişsiz Çıkış
3 ışınlayıcı girişi yok et.


Kurabilirsen Kur
Kurabilirsen Kur
Yapım aşamasında olan 3 düşman yapısını yok et.
Tabanca > Taret
Tabanca > Taret
Çalışmakta olan bir tareti tabancanı kullanarak yok et.


Leaderboard class soldier.png Soldier

Ahiret Mühendisi
Ahiret Mühendisi
Tareti saldırı altındayken onu tamir eden bir Engineer'ı öldür.


Menzil Dışındaki Silahlar
Menzil Dışındaki Silahlar
Menzilinin dışında olduğun 5 Engineer'ın taretlerini imha et.


Leaderboard class pyro.png Pyro

Kundakçı
Kundakçı
50 Engineer yapısını parçala.


Ateşli Güvenlik
Ateşli Güvenlik
Takım arkadaşının yapısı üzerine elektro bozucu yerleştiren 5 Spyateşe ver.


Leaderboard class demoman.png Demoman

Kör Atış
Kör Atış
Göremediğin bir Engineer yapısını Bomba Atarından direkt bir vuruşla parçala.


Emeğe Saygı
Emeğe Saygı
20 Spy'ı takım arkadaşının yapısına bozucu yerleştirdikten sonraki 5 saniye içinde öldür.


Bombalı Karşılama
Bombalı Karşılama
Bir düşmanı, o ışınlandıktan en fazla 5 saniye sonra yapışkan bombayla öldür.
Demir Düşmanı
Demir Düşmanı
50 yapı parçala.


Doktorlu Yıkım
Doktorlu Yıkım
5 Engineer yapısını tek ÜberŞarjla parçala.


Argyle Bozucusu
Argyle Bozucusu
Engineer'ı, taretini ve dispanserini tek yapışkan bomba patlamasıyla havaya uçur.


Leaderboard class heavy.png Heavy

Fabrika Çalışanı
Fabrika Çalışanı
Dispanserden faydalanırken 20 düşmanı öldür.


Beş Saniyelik Plan
Beş Saniyelik Plan
Işınlayıcıdan çıktıktan sonraki 5 saniye içinde bir düşmanı öldür.


Leaderboard class engineer.png Engineer

Yalnız Ol(may)anlar Cesurdur
Yalnız Ol(may)anlar Cesurdur
Bir Heavy 5 kişiyi öldürürken aralıksız olarak onu dispanserinle iyileştir


Sessiz Centilmen
Sessiz Centilmen
Kurduğun dispanserler ile yanan 20 oyuncuyu söndür.


Vagon Döngüsü
Vagon Döngüsü
Başka oyuncular tarafından kurulan dost yapılarda 50.000 puanlık tamirat yap.


Kaba Engineer
Kaba Engineer
Düşmanın fotoğraf kamerasına, onu öldüren taretinle birlikte poz ver.


Acele Et!
Acele Et!
Yapılarına uzak bir bölgeden yetişerek, yapına yerleştirilmiş olan bir bozucuyu yok et.


Vekil
Vekil
Başka bir Engineer'ın taretinin 10 düşman öldürmesine yardım et.


Yargısız İnfaz
Yargısız İnfaz
Seni öldüren düşmanını 10 saniye içerisinde taretinle öldür.


Teksas Korucusu
Teksas Korucusu
Kariyerin boyunca yapılarını taşımak için 1 km yol al.


Teksas'taki En İyi Küçük Mezbaha
Teksas'taki En İyi Küçük Mezbaha
Taretlerin ile toplam 5000 leş sayısına ulaş.


Bunu Yaparsan, Onlar Ölür
Bunu Yaparsan, Onlar Ölür
Tekrar kurulduktan hemen sonra bir kişiyi öldürecek şekilde, bir seviye 3 taretin yerini değiştir.


Patent Koruması
Patent Koruması
Düşman bir Engineer'ın taretini, Kovboy kontrolündeki taretin ile yok et.


Avuç Dolusu Bozucu
Avuç Dolusu Bozucu
Takım arkadaşlarının yapılarına yerleştirmiş 25 bozucuyu yok et.


Rio Eziyeti
Rio Eziyeti
Düşman bir Engineer'ın taretini, Kovboy kontrolündeki taretin ile yok et.


Sessiz Ortak
Sessiz Ortak
Takım arkadaşlarının kurduğu 50 yapının seviyesini yükselt.
Mesafeler Aşılmaz Değildir
Mesafeler Aşılmaz Değildir
10 SniperKovboy kontrolündeki taretinle öldür.


Son Yapı
Son Yapı
Tek bir yapının yok edilmeden 2000'in üzerinde hasar yaratmasına yardım et.


Zararlılar Silahla Nasıl Temizlenir
Zararlılar Silahla Nasıl Temizlenir
Dost yapıların yakınlarındaki 50 düşman yapışkan bombasını yok et.


Eczacı Kovboy
Eczacı Kovboy
Kariyerin boyunca kurduğun dispanserler ile toplam 100.000 sağlık puanı iyileştirme yap.


Yapı Taşı
Yapı Taşı
Kovboy tarafından korunan bir taretin hiç yok edilmeden 500 puanlık hasar görsün.


Arazi Kapma
Arazi Kapma
Bir takım arkadaşının yapı kurmasına yardım et.


Menzil Dışı Av
Menzil Dışı Av
Taretinin menzili dışında kalan 10 düşmanı Kovboy kullanarak öldür.


Ölü Metal
Ölü Metal
Yok edilmiş yapılardan 10.000 hurda metal parçası topla.


Arama Motoru
Arama Motoru
Pelerin kullanan 3 Spy'ı Kovboy kontrolündeki taretinle öldür.


Doktor Onaylı Tamir
Doktor Onaylı Tamir
Medic tarafından iyileştirilirken ateş altındaki bir tareti tamir et.


Tarafsız Bölge
Tarafsız Bölge
Bir noktayı ele geçirmeye çalışan 25 düşman oyuncuyu taretin ile öldür.


Savaş Hırsızı
Savaş Hırsızı
Savaş bölgesine 100 takım arkadaşı ışınla.


Doktor İzinde
Doktor İzinde
Aynı anda 3 takım arkadaşını dispanserinle iyileştir.


Leaderboard class medic.png Medic

Tıbbi Atılım
Tıbbi Atılım
Bir Demoman'in tek ÜberŞarjla 5 düşman Engineer yapısını yok etmesine yardım et.


Ebe Krizi
Ebe Krizi
Düşman ateşi altında taretini onaran bir Engineer'ı iyileştir.


Leaderboard class sniper.png Sniper

Anti Taretleme
Anti Taretleme
3 Engineer'ın taretlerini yok et.


Leaderboard class spy.png Spy

Otomatik Bozucu
Otomatik Bozucu
1000 Engineer yapısını Elektro Bozucu ile yok et.


Enayileri Bozma
Enayileri Bozma
Bir yapıyı boz ve 5 saniye içinde sahibini sırtından bıçakla.


Karma Harekat
Karma Harekat
Takım arkadaşın bir tareti bozduğunda sen de 3 saniye içinde başka bir tareti boz.
İnşaatı Durdurma
İnşaatı Durdurma
Tareti üzerinde çalışan bir Engineer'ı öldür.


Bir Adam Ve Bozuk Silahları
Bir Adam Ve Bozuk Silahları
Bir Engineer'ı sırtından bıçakla, sonraki 3 saniye içerisinde 3 yapısını boz.


Mvm navicon.png Mann vs. Machine başarımları

GERİ ALIM
GERİ ALIM
Bir dalga sırasında bir önceki taretin yok edildikten sonra 3 saniye içerisinde 'Anında Yapı Gelişimi' ile doldurulmuş bir matara kullan ve yeni bir taret kur.
ÇELİK KAÇIŞ
ÇELİK KAÇIŞ
Engineer iken, taret patlatıcı patlamak üzereyken taretinle birlikte kaç.

Güncelleme geçmişi

20 Eylül 2007 Yaması
 • Fixed Sentry muzzleflashes not drawing unless sentry was near the map origin.

26 Eylül 2007 Yaması

 • Fixed bug with placement of Teleporters that could result in players being unable to move.

5 Ekim 2007 Yaması

9 Ekim 2007 Yaması

 • Demomen grenades now collide with players and Engineer buildings after the first bounce, but still won't explode on contact.

25 Ekim 2007 Yaması

 • Engineer buildings now explode when the Engineer dies during sudden death.
 • Fixed scoring problem where destroying a buildable added a phantom point, not attributed to any scoring bucket but still included in total score
 • Fixed some edge cases where grenades could go through player or buildings
 • The Engineer's "build X" commands will now behave properly when bound directly to keys.

7 Kasım 2007 Yaması

 • Fixed a bug in scoring Engineer building destruction.
 • Engineers no longer earn points for using their own Teleporters.
 • Fixed exploit that allowed players to teleport with the intelligence.

21 Kasım 2007 Yaması

 • Fixed building bone merge cache from dormant entities. Fixes weapons in SourceTV attached to wrong bones

20 Aralık 2007 Yaması

 • Sapped buildings now take slightly less damage from the Spy who sapped them.
 • Fixed the teleporter's player shaped particles not drawing.

14 Şubat 2008 Yaması

 • Added server log entry for buildings destroyed by their owner.
 • Fixed Sentry Gun shadows being clipped.

28 Şubat 2008 Yaması

 • [Belgelenmemiş] Changed Engineer buildings to detonate when a player disconnects instead of blinking out.
 • [Belgelenmemiş] Fixed Engineer being able to detonate buildings that are being sapped.
 • [Belgelenmemiş] Fixed potential client crash for players being healed by a Medic or Dispenser.

29 Nisan 2008 Yaması (Gold Rush Update)

 • Teleporter effect no longer shows up on invisible or disguised Spies.
 • Fixed "times used" entry in Teleporters maxing out at 32.
 • Mapmakers can now place Engineer buildings directly into a map, with an option for them to be invulnerable.

11 Aralık 2008 Yaması

 • Teleporters can now be upgraded to level three. It will recharge faster the higher level it is.
 • The Engineer's Dispensers can now be upgraded to level three. It will give out metal and heal faster as it is upgraded.

15 Aralık 2008 Yaması

 • Added teleporter sounds for level 2 and 3 Teleporters.

28 Ocak 2009 Yaması

 • Fixed teleporter entrance/exit effects being drawn when they don't have a matching teleporter entrance/exit.

24 Şubat 2009 Yaması (Scout Update)

 • Added new sounds for upgraded Teleporters.

21 Mayıs 2009 Yaması (Sniper vs. Spy Update)

 • Spies can now use enemy Teleporters.

29 Mayıs 2009 Yaması

 • Fixed Spies not being telefragged when standing on an enemy teleporter exit with the Dead Ringer enabled.

23 Haziran 2009 Yaması

 • Fixed Teleporters not being buildable in some places where they should be (such as within the pit at the end of Badwater Basin).

13 Ağustos 2009 Yaması (Classless Update)

 • Fixed Sentry Guns firing at a fully cloaked Spy if they're still the closest target.
 • Engineers wrenching a teleporter will repair the other end as well, and remove Sappers from both if they exist.

31 Ağustos 2009 Yaması

 • Fixed being able to burn buildings that are in the water while standing outside the water.
 • Fixed teleporting Spies getting stuck in enemy players standing on the exit.
 • Fixed server log not listing telefrag kills as weapon "telefrag".

28 Nisan 2010 Yaması

 • Killing yourself with your own Sentry Gun no longer increments the Sentry Gun's kill counter.

29 Nisan 2010 Yaması (119th Update)

 • Fixed Teleporters not reverting to level 1 when their other side is destroyed.
 • Fixed Teleporter exit using the wrong particle effect.

30 Nisan 2010 Yaması

 • Fixed the Engineer being able to build more than 1 of each type of building.

8 Temmuz 2010 Yaması (Engineer Update)

 • Engineers can now pickup & move their buildings.
 • Fixed a server crash related to carrying buildings.
 • 'Wrenching' a Sentry Gun now upgrades, repairs and restores ammunition all at once per Wrench hit, prioritizing repairs and upgrading if not in possession of enough metal.

9 Temmuz 2010 Yaması

 • Fixed an exploit that allowed Engineers to build level 2/3 mini Sentry Guns.
 • Fixed a bug that allowed sapped buildings to be picked up by the Engineer.
 • Fixed a bug where Wrangled level 3 Sentry Guns would still fire rockets when they were out of ammo.
 • Fixed a bug where players would go into reference poses when switching classes while carrying a building.
 • Engineers can no longer pick up buildings while stunned or in loser state.
 • Fixed an issue where Wrangled sentrygun effects wouldn't be attached to the sentrygun.
 • Fixed a server crash in the player death code, related to building carrying.

13 Temmuz 2010 Yaması

 • Fixed a server crash related to carrying buildings at round start.
 • Fixed players picking up buildings before a round has started.
 • Fixed an exploit where Engineers could create level 3 Mini-Sentry Guns.

19 Temmuz 2010 Yaması

 • Fixed a problem with not being able to pick-up buildings in Arena mode.
 • Fixed an exploit that allowed team kills with Wrangled Sentry Guns.
 • Fixed a bug where Teleporters could be given more than their normal amount of health.

8 Ekim 2010 Yaması

 • Fixed a Sentry Gun exploit that let Engineers build multiple Sentry Guns.
 • Fixed Engineers being able to build level 3 mini-Sentry Guns using the Wrangler.

19 Ekim 2010 Yaması

 • Fixed another Sentry Gun exploit that let Engineers build multiple Sentry Guns.
 • Fixed Engineers being able to build level 3 Mini-Sentry Guns using the Wrangler for real this time.

2 Aralık 2010 Yaması

 • Fixed Engineers being able to destroy sapped buildings by issuing the command directly in the console.

10 Ocak 2011 Yaması

 • Added the mini-sentry kill icon.

22 Şubat 2011 Yaması

 • [Belgelenmemiş] Several particle effects, including critical rockets, pipes, and stickies, were altered to appear brighter. These changes do not apply to ATi graphics card users and some others.

10 Mart 2011 Yaması

 • Fixed the Best Little Slaughterhouse in Texas achievement not counting Wrangler and Mini-Sentry kills.

17 Nisan 2012 Yaması

 • Fixed being able to place buildings in nobuild zones.

10 Mayıs 2012 Yaması

 • Fixed a bug that allowed buildings to be built in nobuild/respawn volumes.

17 Ekim 2012 Yaması

 • Fixed floating arrows on carried objects.

12 Aralık 2012 Yaması

 • Fixed missing HUD sounds for Engineer building status panel.

22 Şubat 2013 Yaması

 • Fixed buildings not always being downgraded at the same rate by the Red-Tape Recorder.

3 Nisan 2013 Yaması

 • Fixed buildings destroyed by the Red-Tape Recorder not always displaying a death notice.

Kullanılmayan içerik

 • Repair Node, Engineer Güncellemesi'nde oyuna eklenmesi düşünülmüş bir yapıdır, fakat daha sonradan eklenmekten vazgeçilmiştir.

Hatalar

 • Taşınmış bir seviye 2 ya da seviye 3 Taret seviyeye ulaşma ile seviye atlama animasyonu arasında düşmanları hedeflemeye çalışabilir. Eğer Taret direkt olarak bir düşmana doğru kurulursa seviye atlama animasyonundan önce de ateş açmaya başlayabilir.
 • Eğer bir Engineer sınıf değiştirirse yapıları basitçe yok olur; fakat yakın dövüş silahı değiştirme, sınıf değiştirme ve sunucudan ayrılmada yapıları patlayarak yok olur.
 • Eğer bir yapı hasar alırken taşınıp kurulursa yapı HUD'u daha sonra onarılsa bile hala hasar almakta olduğunu bildirebilir.
 • Bir yapı taşındıktan sonra kurulma aşamasındayken onarmak için kullanılan metal yapıya etki etmez ve boşa harcanmış olur. Bu şekilde bir yapının kurulumunu hızlandırmaya çalışırken boşa metal harcanabilir.
 • Yer çekimi ve fizik yapılara etki etmez. Bir yapının altındaki bölge kaldırılırsa yapı havada asılı kalır.
 • Çok fazla hasar görmüş yapılar daha sonra onarılsa bile hala hasarlı şekilde gözükebilir. Yapıyı taşımak bunu ortadan kaldırabilir.
 • Bir Tareti canlanma noktasına taşımak Taretin patlamasına neden olur.
  • Bir Tareti canlanma noktasının çok yakınına kurmak da Taretin patlamasına neden olur.
 • Bir yapı seviye 3'e ilk yükseltildiğinde 1 ek sağlığı daha olur ve toplamda 217 sağlık puanı olur. Taşınıp kurulduğunda da ek sağlık hala durur. Fakat hasar aldıktan sonra onarılırsa sağlığı en fazla 216 olur.
 • Mann vs. Machine'de bir sunucuya katılındığında yapı HUD'u kısa bir süreliğine tek kullanımlık taret gösterir.

Resim galerisi

Ico camera.png İlgili resimler: