Cywil

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search


Cywil
Civilian
Podstawowe informacje
Ikona: N/A
Typ: N/A
Zdrowie: 50 /Medic emblem RED.png75
Prędkość: 100%
Zatrzymać kuriera!
Administratorka

Cywil jest klasą niewykorzystaną w ostatecznej wersji gry. Stanowi on niedokończony odpowiednik Cywila z oryginalnego Team Fortress.

Opis

Klasa Cywil

Domyślnie Cywil używał modelu Skauta choć tę rolę mogła odgrywać każda inna klasa. Posiadał on niewielką ilość zdrowia – najmniejszą spośród wszystkich klas – dokładnie tyle co jego pierwowzór z Team Fortress Classic. Nie posiadał on żadnej broni – przez co nie był zdolny do jakiegokolwiek ataku. Brakowało mu komend głosowych i drwin, przez co używał ogólnych plików dźwiękowych w przypadku zranienia lub zabicia. Nie posiadał jakichkolwiek animacji, prócz ragdolla i efektu rozczłonkowania w momencie śmierci, dlatego też poruszając się nieustannie przebywał w bezwładnej pozie. Pierwotnie grę Cywilem umożliwiała komenda join_class civilian.

Istnienie Cywila może sugerować chęć włączenia do gry trybu znanego, jako Eskorta VIP-a. Równie prawdopodobne może być celowe pozostawienie go dla modderów i twórców map, by ci mogli w przyszłości dodać tę postać do świata gry. Co więcej, Administratorka posiada specyficzną komendę głosową - "Zatrzymać kuriera!". Stanowi to dowód na to, że omawiany tryb był opracowywany we wczesnym etapie produkcji gry.

Poza "bezwładności"

Cywilem często określa się gracza przebywającego w pozie bezwładności. Gracz ją przybierający nie posiada możliwości użycia broni, zaś model wybranej przez niego klasy pozostaje statyczny. Nie wpływa ona na zdrowie ani szybkość poruszania się, ani też specjalne umiejętności niektórych klas (na przykład na podwójnego skoku).

Przybieranie pozy bezwładności

 • Istnieją glitche umożliwiające graczowi przybranie pozy bezwładności, tym samym dając mu podobny wygląd do pierwotnego modelu Cywila.
  • Grając Żołnierzem używającym Kanonierek lub Miażdżycieli należy włączyć opcję "pamiętaj o aktywnej broni pomiędzy życiami", następnie upewnić się że nie posiada się Kanonierek ani Miażdżycieli, użyć broni a następnie umrzeć. Przed odrodzeniem, należy zamienić broń na Kanonierki lub Miażdżyciele. Ten sposób działa u klas posiadających przedmioty które spełniają jedynie bierną funkcję, jak na przykład Antyklinga Snajpera lub tarcze Demomana.
  • Grając Szpiegiem należy wyjąć Sappera i użyć jednej z drwin slotu akcji, następnie szybko włączyć konsolę dewelopera i wpisać build 3 0 zanim skończy się drwina. (Alternatywnym sposobem może być trzymanie przycisku "h" używając drwiny "Przybij piątkę!").
  • Grając Inżynierem, należy wyposażyć slot akcji w którąś z drwin, a następnie otworzyć konsolę dewelopera. Wtedy należy aktywować komendę build 1, następnie użyć drwiny i ponownie włączyć konsolę tym razem wpisując komendę build 2.
  • Gracz straci pozę w momencie śmierci lub w chwili użycia broni.

Dziesiąta klasa

Mimo iż Cywil został usunięty z ostatecznej wersji gry, wciąż istnieje możliwość, że dziesiąta klasa zostanie z czasem do niej włączona. W wywiadzie udzielonym Escapist Magazine w 2009 roku, Robin Walker powiedział:

Walker powiedział że nie podjęli żadnej decyzji odnośnie dodania nowych klas, lecz nie oznacza to, że nie rozważają takiej możliwości. "Mamy wiele pomysłów odnośnie kilku nowych klas, z których wiele przypada nam do gustu, jednak obecnie skupiamy się na rozszerzaniu istniejących, poprzez dodawanie nowych przedmiotów"
Robin Walker w wywiadzie dla Nathana Meuniera z Escapist Magazine [1]

Jednakże, w późniejszym wywiadzie dla TFPortal.de, Walker zmienił swoje zdanie w tej kwestii:

TFPortal.de: W kolejnym z wywiadów wspomniał pan o 10 Klasie dla Team Fortress 2. Czy uznaje pan ten pomysł za słuszny? Mamy już 3 Klasy Wsparcia, 3 Ofensywne i 3 Defensywne. Tak więc wierne odzwierciedlenie dziewięciu klaz z pierwotnego Team Fortress.
Robin Walker: Mamy kilka pomysłów odnośnie kolejnych klas, lecz w tym momencie skupiamy się na nowych trybach gry i przedmiotach, które mają stanowić dodatek dla wszystkich klas. Pomysł włączenia do gry dziesiątej klasy jest bardzo pociągający, jednak wcielenie go w życie wymaga znacznie więcej pracy niż dodanie przedmiotów. Dziewięć klas zapewnia wystarczająco dużo przestrzeni do rozgrywki, zaś nowe koncepcje dotyczące wprowadzenia klas są mało innowacyjne. W niektórych przypadkach, jesteśmy w stanie zaprojektować przedmiot który sam w sobie na tyle mocno wpływa na rozgrwkę, że pomysł stworzenia nowej klasy w jego obliczu staje się bezcelowy."
Robin Walker w wywiadzie dla tfportal.de[2]

Od momentu wydania Team Fortress 2, dziesiąta klasa będąca żartem wśród deweloperów poczęła oblegać całą społeczność.

Pies Strażniczy, proponowana (fałszywa) Dziesiąta Klasa.
WTOREK, 6 KWIETNIA, 2010

...Dziś wielkie spotkanie. Przybyłem przygotowany. Programowałem grywalne demo TF2, z całkowicie nową, dziesiątą klasą. Musiałem się nauczyć , programowania, modelowania, projektowania poziomów i postaci, oraz jeszcze innych dwudziestu umiejętności, lecz owoce mojej pracy mówią same za siebie. Każdy chciał w to grać.

"Całkiem zrównoważona rozgrywka," przyznał Robin.

"Fajnie że nie znaleźlismy jeszcze żadnych czapek," powidział Brandon Reinhart. "Zdecydowanie trzyma w napięciu. Piszę się na to.'Kiedy znajdę jakąś czapkę?'"Wszyscy się zaśmiali.

"Mam nadzieję że niedługo, dłużej już nie wytrzymam" powiedział Corey Peters. "Spójrz jak głupio wygląda łysa głowa tej dziesiątej klasy!" Kolejna salwa śmiechu.

"Tak w zasadzie to w tym demo nie ma żadnych czapek," powiedziałem. Nastała grobowa cisza. W następnej chwili wszyscy przestali grać. Eic Smith naprawdę się wkurzył i rzucił klawiaturą o ścianę, potem wybiegł jak oparzony z pokoju i poszedł do domu. Robin poprosił mnie o rozmowę w cztery oczy.
Wpis: tydzień z życia Drużyny TF2. [3]

Żart nie ominął fanów gry. Pomysł nowego członka najemników zainspirował społeczność do poszukania wskazówek w każdej z aktualizacji oraz stworzenia własnej dziesiątej klasy; niesławnym przypadkiem jest Aktualizacja Psa Strażniczego – fanowska aktualizacja grafika Diogo Limy. Koncepcja ukazywała psa uzbrojonego w specjalne urzędzenie umożliwiające pomoc najemnikom w walce; projekt był bardzo szczegółowy, imitował styl gry i okazał się na tyle przekonujący że przebrnął przez całą społeczność, zwracając uwagę Valve, które dowcipnie wysłało list (od samego Saxtona Hale'a) dziękując za wysiłek włożony w projekt.

Co więcej, mapa Harvest Event zawiera nagrobek z napisem "RIP The Tenth Class".

Historia aktualizacji

Aktualizacja z 20 grudnia 2007

 • Uniemożliwiono grę cywilem.

Aktualizacja z 22 lipca 2011

 • [Nieudokumentowane] Naprawiono błąd przybierania pozy bezwładności w przypadku zmiany obecnie niesionej broni i wykonywania drwiny w pobliżu szafki z zaopatrzeniem.

Aktualizacja z 23 sierpnia 2011

 • Usunięto błąd z związany z regenerowaniem zdrowia graczy w trakcie wykonywania drwiny.

Ciekawostki

 • Snajper trzyma małą figurkę Cywila z oryginalnego Team Fortress w swoim wanie. Jedno z ujęć filmu Poznajcie Szpieg ją pokazuje.
 • Pierwotny Cywil posiada całkiem unikalne krzyki w chwili śmierci. Te dźwięki można znaleźćw w folderze gry jest to plik crit_death1-5.wav. Były to jednocześnie krzyki śmierci wszystkich klas, zanim każda otrzymała osobnego aktora. Pierwszy Drugi Trzeci Czwarty Piąty

Galeria

Zobacz też

Odniesienia

 1. Escapist Magazine interview with Robin walker
 2. TFPortal.de interview with Robin Walker
 3. TF2 Blog's A Week in the Life of the TF2 Team blog entry