Współzawodnictwo

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Walka na mapie Badlands


Pierwsza liga!
Skaut


Termin współzawodnictwa w Team Fortress 2 odnosi się do zorganizowanej rozgrywki ligowej stworzonej w celu przyjemnej zabawy, spełniającej się poprzez umiejętną rywalizację, doświadczoną współpracę drużyn i samodoskonalenie własnych zdolności. Istnieją dwa główne rodzaje rozgrywki kompetetywnej w TF2 - tryb 6 na 6 (znany również jako '6s' i '6v6') i Highlander (skrócany do 'HL').

Format gry

Zobacz też: Standardowy tryb gry (współzawodnictwo)

Każda z rozgrywek odbywa się w oparciu o poniższe reguły:

  • Członków drużyn wybiera się przed rozpoczęciem gry.
  • Gracze używają komunikacji głosowej aby w sposób możliwie najszybszy przekazywać wiadomości.
  • Obie drużyny składają się z takiej samej liczby osób, zwykle 6 lub 9.

Wspomniane powyżej zasady są nieodłączną cechą wszystkich rozgrywek. Pomiędzy poszczególnymi ligami występują pewne różnice, jednak pomimo tego, większość z gier odbywanych w zakresie współzawodnictwa dostosowanych jest do standardowego trybu gry charakteryzującego się ograniczem możliwości wyboru klas, sześcioma graczami w każdej z drużyn oraz określonymi ustawieniami sformułowanymi w taki sposób, by możliwe w największym stopniu umniejszyć prawdopodobieństwo przypadkowej wygranej. Również znaczna część społeczności gry pickupowej (angielski) stara się postępować według tego wzoru. W przypadku Highlandera, gdzie każda klasa przypada odpowiednio na 1 gracza, większy nacisk kładzie się na mapy typu Payload , na przykład Upward lub Badwater Basin - czy też Król Wzgórza - mapy Ashville lub Lakeside.

Nadrzędnym pozostaje jednak tryb punktów kontolnych na czele z mapami Badlands, Granary i Gullywash nad Atak/Obrona, Król Wzgórza i Zdobądź Flagę; w przypadku trzech ostatnich najczęściej używanymi mapami są odpowiednio Gravel Pit, Viaduct i Turbine.

Dynamika gry

Osobny artykuł: Dynamika gry (współzawodnictwo)
Zobacz też: Kategoria:Współzawodnicwo

Na przestrzeni czasu wykształciły się pewne wzorce właściwe współzawodnictwu, które są znacznie odmienne od tych przyjętych w typowej grze.

  • Standardem są tak zwane "roll outy", których nie spotyka się na serwerach publicznych ze względu na fakt, że ich stosowanie wymaga znacznych umiejętności. Ich podstawowym celem jest przede wszystkim jak najszybsze przedostanie się na środek mapy poprzez rakietowe i bombowe skoki. W zamian za utratę zdrowia, umożliwiają one zajęcie lepszej pozycji i wykluczenie drużyny przeciwnej poza punkt kontrolny.
  • Ładunki ÜberCharge są nieodzownym elementem rozgrywki kompetetywnej. Każdy z Medyków musi jak najszybciej zgromadzić swój ładunek ubiegając przeciwnika. Jest to konieczne, jako iż jego brak czyni drużynę wrażliwą w ogromnym stopniu na ataki z drugiej strony.
  • Drużyna dzieli się na dwie grupy. Pierwsza z nich składa się z Medyka, Żołnierza i Demomana, natomiast kolejna z dwóch Skautów i Żołnierza przemieszczającego się pomiędzy centrum i flankami.

Klasy

Zobacz też: Standardowy układ graczy (współzawodnictwo), Kategoria:Klasy (współzawodnictwo) i Combo (współzawodnictwo)

Mają one do spełnienia inną rolę niż w typowej grze publicznej. Mniejsza liczebność drużyny, konieczność ciągłego poruszania się, ograniczenia w zakresie ich wyboru i inne czynniki sprawiają, że zakres działań poszczególnych klas różni się znacznie od tego znanego z gry publicznej. Standardowy skład drużyny to dwaj Żołnierze, jeden Demoman, dwaj Skauci, i jeden Medyk. Inne klasy używane są w szczególnych przypadkach. Najczęściej w ich rolę wcielają się jeden ze Skautów, lub "krążący" Żołnierz. Zwykle do obrony ostatniego punktu kontrolnego przeznacza się Grubego. Jego niewielka mobilność nie czyni w praktyce większej różnicy, jako iż jedynym jego zadaniem jest odpieranie kolejnych salw przeciwników. W przypadku patu, zwłaszcza, gdy każda z drużyn posiada ładunek Ubercharge, klasy takie jak Snajper czy Szpieg często próbują wymusić na wrogim Medyku wczesne jego użycie co zwykle przesądza wynik spotkania. Na niektórych z map gra klasą niestandardową jest bardzo dogodna, co wynika przede wszystkim z korzystnego układu mapy. Ze względu na duże różnice w stosunku do podstawowej strategii, każdej klasie poświęcony jest osobny artykuł omawiający jej rolę w zakresie współzawodnictwa.

Skaut
Leaderboard class scout.png
Żołnierz
Leaderboard class soldier.png
Pyro
Leaderboard class pyro.png
Demoman
Leaderboard class demoman.png
Gruby
Leaderboard class heavy.png
Inżynier
Leaderboard class engineer.png
Medyk
Leaderboard class medic.png
Snajper
Leaderboard class sniper.png
Szpieg
Leaderboard class spy.png

Ograniczenia w zakresie broni

Niektóre z lig zdecydowały się na wprowadzenie ograniczeń przedmiotów dozwolonych podczas meczy celem zapewnienia równowagi sił po obydwu stronach. Zobacz Ograniczenia przedmiotów (współzawodnictwo) gdzie znajdziesz listę zakazanych przedmiotów w niektórych ligach.

Mapy

Zdecydowana większość rozgrywek w trybie 6 na 6 jest organizowana w zakresie punktów kontrolnych. Najczęściej używanymi mapami są Badlands i Granary, choć istnieją wyjątki od tej reguły (np. Gravel Pit, Turbine i Viaduct). Więcej informacji na ich temat można znaleźć w poniższych artykułach.

Ligi

Świat

Ameryka Północna

Europa

Azja

Australia i Oceania

Krajowe


Każda z powyższych lig organizuje rozgrywki przede wszystkim w zakresie standardowego trybu gry, jednak niektóre decydują się również na hosting Highlander'a, 7 na 7 i 1 na 1. TeamFortressTV jest główną organizacją zajmującą się komentowaniem i streamowaniem meczy, regularnym publikowaniem wiadomości związanych ze współzawodnictwem w TF2 oraz organizowaniem turniejów. Na TeamFortressTV każdy może również dyskutować wraz z innymi lub podzielić się swoimi nagraniami.

Dodatkowe

  • Jeśli jesteś zainteresowany grą w którejkolwiek z lig, informacje na ten temat możesz znaleźć tutaj.