Geri püskürtme

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search

​​

Geri püskürtme
Airblast.png
Bir Scout'a karşı geri püskürtme uygulayan bir Pyro.

​​

Mmphpry!
Pyro

Geri püskürtme (hava patlaması veya havada bir şeyi patlatmak olarak da bilinir), Flojistonatör hariç Pyro'nun bütün birincil silahlarıyla yapılabilen bir alternatif atıştır. Silahın ucundaki koni şeklinden çıkan gazın patlaması sonucu oluşmaktadır. Alternatif atış tuşuna basarak (varsayılan tuş: MOUSE2) düşmana karşı kullanıldığında, düşmanı birkaç mesafe uzağa iter ve bunun maliyeti yirmi (20) cephanedir (ancak Sırtyakar'da ki maliyeti elli (50), Yağyakar'da ki maliyeti yirmi beş (25) ve son olarak Ejderhanın Öfkesi'ndeki maliyeti beş (5) cephanedir). Ayrıca birçok mermi türü geri püskürtülebilinir ve yanan takım arkadaşları üzerinde hava patlamasını kullanmak onları anında söndürür; ayrıca bunu yapmak Pyro'ya 20 sağlık puanı kazandırır. Son olarak, geri püskürtme'nin su altındayken kullanılamayacağını unutmayın.

Geri Püskürtülme Nasıl Kullanılır? (Geri gönderme)

PMermiler etki alanına girdiklerinde (yani püskürtülebilecek olan alana girdiklerinde), Pyro göstergesini mermiye karşı tutarak gelen mermiyi istediği yere yeniden yönlendirip geri gönderebilir. Geri gönderilen mermiler sanki aynadan "yansıyan" bir cisim gibi değilde, daha çok Pyro mermiyi yönlendirmiş gibidir. Geri püskürtülen mermiler aslında Pyro'nun o an ki pozisyonuna göre gidişatı belirlenir, mesela direk olarak önden atılan mermiye Pyro karşılık verirken dümdüz bir şekilde geri püskürtürse mermide aynı atıldığı gibi dümdüz geri gönderilecektir ve önceden gönderilmiş olduğu yolu bir yere çarpana kadar izleyecektir. Yani mesela bir Soldier tarafından atılan roketi Pyro püskürttüğünde, roketin hangi yöne doğru gideceği Pyro'nun göstergesinin baktığı noktaya bağlıdır. Ayrıca bu durum genelde çok yakın nesnelerde çok görülmektedir, ani bir refleks ile Pyro püskürteceği için göstergesinin nereye bakacağını o anda ayarlamak zordur. Ancak zamanlamayı doğru bir şekilde yapan ve pozisyonu iyi ayarlayan yetenekli veya konumlandırmayı oldukça hakim bir Pyro, direk mermiyi gelen yöne basitce geri püskürtmek yerine istediği herhangi bir açıda mermiyi geri gönderebilir. Bu arada bir yüzeyde bulunan bombalar veya yapışkan bombalar da geri püskürtüldüğünde gösterge geri püskürtmeden önce hangi yöne doğru bakıyorsa bombalarda o yöne doğru yuvarlanacaktır.

Aşağıdaki mermi türleri geri püskürtülebilinir:

Dürüst Bizon ve Pomson 6000'in enerji patlamaları geri püskürtülemez. Ayrıca Akıncının Arbaleti hariç Medic'in herhangi bir birincil silahının mermisi (Şırıngaları) de geri püskürtülemez.

Bu arada bombalar ve beyzbol topları da geri püstürtüldüklerinde herhangi bir ek hız kazanmazlar. Bu tür mermi türlerini hedefleyip geri püskürtmek daha zordur, ancak yapılabilirse eğer yörüngeleri Pyro'nun açısı ve bulunduğu konuma göre yön değiştirebilir (yani kontrol edilebilir). Ateşlendiklerinde doğru bir şekilde geri püskürtmek için yukarı doğru püskürtülmeye çalışılmalıdır çünkü aşağıya yapılırsa zaten direk olarak mermiler yerde yuvarlanacaktır.

Mermileri geri püskürtmek sadece kendinizi korumak amacıyla yapılmamalıdır, mesela takım arkadaşınıza atılan kritik bir roketi doğru bir zamanlamayla geri püskürtmeniz durumunda hem takım arkadaşınız kurtulur hem de düşman oyuncu direk olarak ölür. Ayrıca geri püskürtülen mermiler renk değiştirdiği için bunu bir avantaja çevirebilirsiniz, örneğin RED bir takım oyuncusu tarafından size bomba atıldı ve o bombayı geri püskürttüğünüz, bomba artık Mavi yani BLU takımının rengine döner ve bombanın çevresinde herhangi bir Kırmızı yani RED takımından bir oyuncu varsa bombadan belirli bir hasar alacaktır. Ancak unutmayın ki geri püskürtülen mermiler takım rengi farketmeksizin Pyro'ya da zarar verebilir (ve tabii ki yanlış bir yönlendirme yapılırsa da zarar verir). Bu kuralın tek istisnası yapışkan bombalardır. İtilebiliyor olmalarına rağmen, sahibi asla değişmez. Yapışkan bombalar geri püskürtüldüklerinde olan tek değişiklik, eğer yapışkan bombayı fırlatan Demoman, patlama yarıçapı içinde bulunduğu bir an bombaları patlatılırsa ve ölürse eğer, Pyro'ya öldürme puanı eklenecektir. Ayrıca buna ek olarak, mesela Pyro Patlatıcı'nın fişeğini ateşledi ve fişeği biri geri püskürttü, püskürtülen fişeği hala Pyro istediği zaman patlatabilir. Geri püskürtülen Kavate ve Bozuk Süt düşman oyuncuları ıslatır ve takım arkadaşlarını söndürür yani normal Bozuk Süt ve Kavate'nin tüm özellikleri aynıdır ancak sadece Bozuk Süt'ün Kavate'nin sahipleri değiştiği için etkilerinin de kişileri değişir; Örneğin bir Pyro Kavate atan bir oyuncununu Kavate'sini geri püskürttü ve atan düşman oyuncu kendi Kavate'sine bulandı, eğer Pyro'nun takım arkadaşı o düşman oyuncuyu öldürürse, Pyro bir asist kazanmış olur. Bunun gibi oyuncuya atıldığında olumsuz etki gösteren öğeleri Pyro başarılı bir şekilde geri püskürtürse, atan kişiye ve onun takımındakileri kişilere etkiler uygulanır. Örneğin, Kara Kutu'nun bir roketini başarılı bir şekilde hedefleyip geri püskürtülürse, Kara Kutu'nun sağladığı sağlık bonusunu geri püskürten oyuncu kazanır (ancak geri püskürttüğü roket düşman bir oyuncuya zarar vermesi gerek). Aynı şekilde Akıncının Arbeleti'nin iyileştirme okları geri püskürtüldüğünde eğer püskürten oyuncunun takım arkadaşını gelirse iyileştirme oku, otomatik olarak o takım arkadaşı iyileşir. Hatta bu şekilde iyileştirilen Pyro'nun takım arkadaşı bir düşman oyuncuyu o an çok zaman geçmeden öldürürse, Pyro asist bile kazanabilir. Roket Zıplatıcısı'nın ateşlendiği roketler ve Yapışkan Zıplatıcısının fırlatılan yapışkan bombaları geri püskürtülebilse bile, patladıklarında herhangi bir şekilde asla hasar veremez.

Kritik olmayan mermiler geri püskürtüldüklerinde otomatik olarak her zaman mini-kritik mermiye dönüşürler ve kritik mermiler geri püskürtüklerinde ise kritik etkilerini korurlar. Ayrıca bir beyzbol topunu geri püskürtüldüğünde onu atan kişi yani Scout otomatik olarak birkaç saniyeliğine yavaşlayacaktır (ancak bunun geri püskürtmeyle pek bir alakası yoktur, bu Uyku Perisi'nin bir özelliğidir). Eğer Pyro kritik etkisi altındaysa, örneğin Kritzkrieg'in ÜberŞarjı aktif edilmişse eğer, Pyro'nun bütün geri püskürttüğü mermiler kritik mermilere dönüşecektir. Ancak yine bu etkilerden hiçbiri yapışkan bombalara uygulanamaz.

Tanıtım videosu

Strateji

Ayrıca bakınız: Geri Püskürtme stratejisi

Geri püskürtme yeteneği hem saldırı hem de savunma olarak kullanılabilir;

Savunma

 • Takım arkadaşlarının üzerine atılan mermileri (Demoman'ın Yapışkan bombaları hariç) geri püskürterek hem ani bir ölüm önlenir hem de geri püskürtülen mermiyi ateşleyen düşman oyuncuya bir miktar zarar verilebilir (başarılı bir geri püskürtme yapılmışsa eğer). Ayrıca geri püskürtme özellikle bomba ve roketlere karşı çok etkilidir.
 • Düşman bir Demoman'ın işini daha zor hale getirmek için yapışkan bombalara geri püskürtme uygulayarak yapışkan bombaların sürüklenmesi sağlanabilir. Bu özellikle Engineer'ın Taret'ini savunurken çok işe yarar çünkü tek bir Engineer'ın Av Tüfeği ya da Tabancasını kullanarak bütün yapışkan bombaları yok etmesi gerçekten çok zor bir durumdur.
 • Düşman ÜberŞarjını engellemek için de gerçekten iyi bir yoldur, mesela düşman takımındaki bir Medic kendi takımındaki herhangi bir oyuncuya ÜberŞarjı aktif ettiğinde, Medic'e karşı geri püskürtme uygulanıp eğer Medic uzak bir mesafeye doğru atılırsa, ÜberŞarjladığı oyuncuyla ayrılacağı için artık iyileştirdiği oyuncu ÜberŞarj etkisinde olmayacaktır. Ayrıca burada geri püskürtme her iki oyuncuya da uygulanabilir.
 • Geri püskürtme takımınızdaki bir Engineer'ın yapılarına saldırmaya çalışan yakın mesafedeki düşmanları itmek için de kullanılabilir. Geri püskürtme konusunda tecrübeliyseniz eğer düşmanları uzağa itmek yerine Taret'in menziline itmek daha etkilidir çünkü Taret'in seviyesi 2 veya 3 ise düşman oyuncuyu birkaç saniyede öldürecektir.
 • Kontrol Noktası, Tepenin Hakimi ve Yük Vagonu modlarında kullanılabilir. Mesela bir Kontrol Noktası haritasında eğer düşman oyuncular noktayı ele geçirmeye başlamışsa onları geri püskürterek kolayca ele geçirmeyi durdurabilirsiniz.
 • Geri püskürtme Pyro ve düşman arasındaki mesafeyi arttırmak için kullanılabilir, bu düşük sağlık puanına sahip olduğunuz durumlarda kaçmanıza olanak sağlar.
 • Düşman Spy'lara karşı geri püskürtme uygulamak onları yakmak kadar etkili olmasa da yinede bir Spy'a geri püskürtme uygulayarak onu kolayca bir yere sıkıştırabilirsiniz, bu sayede Spy'ın pelerini boş yere harcanır. Ayrıca takım arkadaşlarınızın kılığına girmiş bir Spy'ı geri püskürtmek çok basit bir şekilde onun bir düşman Spy olduğunu ortaya çıkarır yani şüphelendiğiniz takım arkadaşlarınızın üzerinde geri püskürme uygulamaktan kaçınmayın (zaten bu iki şey dışında Spy'lar üzerinde geri püskürtme uygulamanın herhangi bir yararı yoktur).

Saldırı

 • Savaş halindeyken düşmanlara karşı geri püskürtme uygulayarak onları uçurum gibi yerlere atıp öldürebilirsiniz. Ayrıca sadece uçurum değil haritadaki bütün çevresel ölüm tehlikelerine karşı kullanılabilir (örneğin tren gibi).
  • Bu taktik özellikle Sawmill haritasında çok etkilidir. Düşmanları haritanın ortasındaki odada ileri geri hareket eden iki testere bıçağından birine püskürtmek direk olarak düşmanı öldürecektir.
  • Ayrıca Double Cross haritasında da çok etkilidir çünkü haritanın neredeyse her yeri büyük uçurumlardan oluşmaktadır, bir düşman oyuncuyu iterek öldürmek aşırı basittir bu haritada.
 • Sıhhilah, Kritzkrieg veya Aşı Aleti'nin ÜberŞarj'ı aktif edilmiş bir oyuncuyu geri püskürtmek direk olarak ÜberŞarjı devre dışı bırakmaz ancak Pyro doğru bir şekilde iterse bundan yararlanılabilinir. Yani Medic'i geri püskürtüp iyileştirdiği oyuncudan ayırmak veya tam tersi iyileştirilen oyuncuyu geri püskürtüp Medic'ten ayırmak iyileştirilen oyuncunun ÜberŞarjı devre dışı bırakılacağı anlamına gelir; ama Medic hala tek başına ÜberŞarjlı şekilde kalır, bu yüzden ÜberŞarj bitene kadar Medic'i bir yere sıkıştırmak en doğrusudur.
  • Ayrıca ÜberŞarjlı oyuncular birçok çevresel tehlikeden etkilendiği için (örneğin testere, tren, uçurum vb.) herhangi bir çevresel tehlikeye doğru geri püskürtmek de onları doğrudan öldürebilir.
  • Geri püskürtme Hızlı Çözüm'ün ÜberŞarjı aktif edilmiş oyuncuları etkilemez.
 • Herhangi bir patlama mermisinden dolayı havaya uçan bir Scout'ın çift zıplama yeteneğini bozmak için geri püskürtme uygulanabilir.
 • Hücum Kalkanı, Görkemli Kalkan veya Dalgakıran kullanan bir Demoman'a geri püskürtme uygulayarak şarjını boşa harcaması sağlanabilir. Mesela bir Demoman kalkanının şarjını kullanarak size doğru hızlı bir şekilde gelirken iyi bir zamanlamayla onu geri püskürtürseniz Demoman'ın kalkanın şarjını boş yere kullanmış olur. Bu arada Demoman'ın geniş yakın dövüş menziline sahip yakın dövüş silahlarına da dikkat edilmelidir.
 • Geri püskürtmeyi bir düşman oyuncusunu havaya itmek için kullanılabilir, bu gibi bir kullanımda düşman oyuncusu havada herhangi bir yere doğru gidemeyeceği için bütün yapılacak olan saldırılara karşı savunmasız halde olacaktır.
  • Ayrıca önceden de üstte denildiği gibi bir düşman oyuncusunu Taret'in menziline doğru atmak da düşmanın kolay bir şekilde ölmesini sağlar.
 • Bir düşman oyuncusunu bir köşeye geri püskürterek oraya sıkıştırması sağlanabilir, bu sayede geri püskürtmeyi yapan Pyro başka silahları ile düşmanın işini bitirebilir.
  • Örneğin bir düşman oyuncuyu yaktıktan sonra İşaret fişeği ile öldürmek büyük ihtimal düşman oyuncusunu anında öldürecektir çünkü yakılan bir oyuncuya İşaret fişeği ile isabetli vuruş yapmak, vuruşun kritik olmasını sağlar. Pyro iken yanan bir oyuncuya karşı kritik hasar veren herhangi bir silahı kullanarak öldürmeye "Puff n' Sting" denilmektedir.
  • Ayrıca yine aynı şekilde düşman oyuncuyu ilk yakıp sonra Yangın Öldürücü veya Kartpostal Zımlayıcı ile vurmak, vuruşun kritik olmasını sağlar.
 • Kontrol Noktası, Tepenin Hakimi veya Yük Vagonu modlarında geri püskürtme çok yararlıdır. Özellikle bir Kontrol Noktası haritasında oynarken düşman takımındaki oyuncuların birçoğu kontrol noktasını ele geçiriyorsa ve kontrol noktasını ele geçirmeye çok az bir vakit kalmışsa eğer, ele geçirmeyi engellemek için düşman oyuncuları kontrol noktasından uzak bir mesafeye doğru geri püskürtmek çok yararlıdır.
 • Seviye 3 Taret'in roketlerini geri püskürterek hem Taret yok edilebilir hem de Taret'in yakınındaki bulunan ve Taret'i tamir eden Engineer'ı da öldürmek mümkündür (Engineer'ı öldürmek Taret'i öldürmeye kıyasla daha kolaydır).

Öldürme simgeleri

Deflected projectiles Ölüm Simgesi
Flying Guillotine Deflected Flying Guillotine Killicon skull.png
Sandman Baseball.png Deflected Sandman ball Killicon sandman ball.png
Festive ornament red.png Deflected Wrap Assassin ball (direct hit) Killicon sandman ball.png
Deflected Wrap Assassin ball (shatter) Killicon skull.png
Rocket.pngAir Strike Projectile.png Deflected rocket Killicon deflect rocket.png
RED Cow Mangler 5000 Beam.png Deflected Cow Mangler 5000 energy blast Killicon skull.png
Deflected Cow Mangler 5000 energy blast (afterburn) Killicon cow mangler 5000.png
Flare proj red.png Deflected flare Killicon deflect flare.png
Deflected flare afterburn Killicon flare gun.png
Detonator proj red.png Deflected Detonator's flare Killicon deflect flare.png
Manually detonated deflected Detonator's flare Killicon skull.png
Deflected Detonator's flare afterburn Killicon detonator.png
Manmelter Deflected Manmelter projectile Killicon deflect flare.png
Deflected Manmelter projectile (afterburn) Killicon manmelter.png
Scorch Shot Deflected Scorch Shot Killicon deflect flare.png
Deflected Scorch Shot (Afterburn) Killicon flare gun.png
Grenade proj red.pngRED Iron Bomber Projectile.png Deflected grenade Killicon deflect grenade.png
Loose Cannon proj red.png Deflected cannonballs (impact) Killicon loose cannon pushed.png
Deflected cannonballs (explosion) Killicon deflect cannonballs.png
Sticky proj red.pngRED Quickiebomb Launcher Projectile.png Deflected stickybombs Killicon deflect sticky.png
Scores proj red.png Deflected Scottish Resistance stickybombs Killicon scottish resistance.png
Sentry Rocket.png Deflected Level 3 Sentry Gun's rocket Killicon deflect rocket.png
Short circuit.png Deflected Energy Orb Killicon skull.png
Rescue Ranger Projectile RED.png Deflected repair claws Killicon deflect repair claws.png
RED Syringe Gun Ammo.png Festive Crusader's Crossbow Projectile RED.png Deflected Crusader's Crossbow's syringes Killicon deflect arrow.png
Arrow proj.pngArrow proj xmas.png Deflected arrow Killicon deflect arrow.png
Deflected arrow (Kafadan Vuruş) Killicon sniperriflehs.png
Deflected flaming arrow Killicon flaming huntsman.png
Deflected flaming arrow (afterburn) Killicon flaming huntsman afterburn.png
Monoculus angry.png Deflected MONOCULUS eye-rockets Killicon monoculus.png
Deflected projectiles Kullanılmayan Ölüm Simgesi
Sandman Baseball.png Deflected Sandman ball Killicon deflect ball.png
Arrow proj.pngArrow proj xmas.png Deflected arrow (Kafadan Vuruş) Killicon deflect arrowhs unused.png
Deflected flaming arrow Killicon deflect flaming arrow.png
Deflected flaming arrow (Kafadan Vuruş) Killicon deflect flaming arrowhs.png

These unused kill icons were created and contributed by NeoDement.

Related achievements

Leaderboard class soldier.png Soldier

Yiyorsa Bunu Da Püskürt
Yiyorsa Bunu Da Püskürt
Son 10 saniye içinde roketlerinden birini püskürtmüş olan bir Pyro'yu öldür.

Leaderboard class pyro.png Pyro

Sıcak Atış
Sıcak Atış
Bir Soldierpüskürtülmüş kritik roketle öldür.
Sıcak Patates
Sıcak Patates
Basınçlı hava patlamaları ile 100 nesneyi geri fırlat.

Kullanılmayan içerik

 • 30 Eylül 2010 tarihinden itibaren yani Mann-Konomi Güncellemesinden sonra Pyro'nun hava patlaması yeteneği artık şarj olma özelliğine sahip olacaktı (items_game.txt dosyasını düzenlenerek yapılmıştı ayar). Ne kadar şarj olursa bir o kadar geri püskürtme yeteneği güçlenecekti (mesela düşman oyuncular bir püskürtmeyle daha uzak mesafelere gidebilecekti). Ancak mermi türleri üzerinde bir etkisi yoktu.

Hatalar

 • Yanma etkisine neden olabilecek mermi türlerinden etkilenen oyuncularda yanma hasarı düzeyi Pyro'nun birincil silahı olan Yağyakar'ın yanma hasarı düzeyiyle aynıydı. Yani sonuç olarak mesela Alev Silahı tarafından yakılan bir oyuncuda meydana gelen yanma hasarı Yağyakar ile aynı oluyordu, bu sayede bir oyuncuyu yaktıktan sonra ölmesini beklemek neredeyse saçmalıktı çünkü sonradan Yağyakar'ın sonradan yanma hasarı çok düşüktü.
 • Kavurucu Atış'ın geri püskürtülen fişeği bir yüzeye çarptığında herhangi bir patlama yarıçapı hasarı vermiyordu.
 • Pyro Roket Zıplatıcısı'nın roketini kendine doğru geri püskürterek kendine zarar verebiliyordu.
 • Geri püskürtülen beyzbol topları ve keyifli süsler sadece onları fırlatan Scout'a zarar verebiliyordu. Paketleyici Süikastçi'nin geri püskürtülen keyifli süsü Scout'ın herhangi bir takım arkadaşına temas etse herhangi bir etki altına sokmuyor veya hasar vermiyordu, ancak buna rağmen Uyku Perisi'nin geri püskürtülen beyzbol topu bir düşman oyuncusuna temas ederse, düşman oyuncusunu sersemletir ancak yine de hiçbir şekilde hasar vermeyecektir.
 • Delifişek'in top bombaları geri püskürtülmesine rağmen mini-kritik etkisi altına girmiyordu ve normal bir şekilde hasar veriyordu.
 • Pyro'nun geri püskürttüğü yapışkan bombalarını Demoman patlatırsa ve bir düşman ölürse (Demoman'ın kendiside dahil) Pyro bunun için bir asist kazanacaktır ve Demoman henüz Pyro'ya hükmetmemişse, zaten hükmetme konusunda herhangi bir durum değişmeyecektir. Ancak eğer Demoman daha önceden Pyro'ya hükmetmiş ise ve Pyro'nun geri püskürttüğü yapışkan bombalar ile bir kişi öldürülmüşse, Demoman'ın hükmetmesi sıfırlanıyordu (ancak böyle bir şey olmaması gerekiyor çünkü zaten burada hükmettiğin kişiyle sadece asist yapmış olursun, bu hükmetme durumunun kaldırılması için geçerli bir sebep değildir, hükmetmeyi kaldırmak için Pyro Demoman'ı öldürmesi gerekmektedir, onunla asist yapması değil).
 • Sürekli olarak geri püskürtme tuşuna yani ikincil atış tuşuna basılı tutmak, geri püskürtme animasyonun takılı kalmasına neden oluyordu yani her zaman sadece bir kez geri püskürtmenin yapılabiliyordu ve o yapılan geri püskürtmede durmadan aynı şekilde devam ediyordu.
 • Düşman tarafından atılan ok'u geri püskürterek bir düşman oyuncuyu kafasından vurup öldürülürse (yani geri püskürtme yoluyla kafa vuruşu öldürmesi yapılırsa), sağ üst köşede çıkacak olan öldürme simgesi normal Sniper Tüfek'i ile yapılan kafa vuruşu öldürme simgesiyle aynı olmaktadır (normalde bir ok ile geri püskürtülerek kafa vuruşu yapılan öldürmeler için ayrı bir simge vardır). Ayrıca yapılan puanlama da hatalıydı, bu çeşit öldürmeler normalde Sniper'ın Tüfek ile yaptığı kafa vuruş öldürmelerinden daha fazla puan veriyordu.
 • Geri püskürtülen roketler ile düşman oyuncu öldürülürse eğer, katliam silahının öldürme sayacını arttırmıyordu (Taret'in roketleri zaten etkilemez, burada bahsedilen silahın öldürme sayacı).
  • Katliam özelliklerine sahip bir Roketatar ile yapılırsa eğer, öldürme Pyro'nun öldürme sayacına sayılır ancak ölüm bildirimi köşesinde Soldier'in önceki öldürme sayısı gösterilir.

Notlar

 • Bir Scout tarafından fırlatılan beyzbol topunu Pyro geri püskürtülse ve püskürtülen beyzbol topu Scout'a temas ederse eğer, Scout otomatik olarak sersemler ve sersemlemiş olduğu halde Pyro Scout'ı öldürürse, sağ tarafta bulunan ölüm bildirimi köşesinde Scout'ın Pyro tarafından öldürüldüğü ve asist yapan kişininde Scout olduğu görüntülenir.
 • Pyro'nun daha önceden geri püskürtme uyguladığı yani ittiği bir düşmanı takım arkadaşı eğer öldürürse, Pyro asist kazanır.
 • Ancak Pyro eğer Garip niteliğinde olan herhangi bir birincil silahıyla düşman oyuncusunu geri püskürtürse ve o geri püskürttüğü oyuncu çevresel bir tehlike tarafından ölürse (uçurumdan düşmek gibi), Garip niteliğindeki silahın leş sayısı artmayacaktır.