Granat spowalniający (Klasyczny)

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search


Granat spowalniający lub Granat wstrząsu jest granatem z klasycznych gier z serii Team Fortress. Gdy zakończy się odliczanie granat wybuchnie, uwalniając podmuch energii, który odepchnie każdego kto znajdzie się w zasięgu podmuchu, kiedy granat eksploduje. Ponadto spowoduje trwające przez chwilę obracanie się widoku gracza w różnych kierunkach uniemożliwiające trafienie w cel. Jest on stosowany przez Skauta i Medyka.

Podczas, gdy broń ta miała służyć do rozpraszania wroga, przekształciła się w narzędzie do szybszego przemieszczania się, które jest niemal niezbędne dla graczy przechwytujących flagi. Sprawdź skok na granacie spowalniającym, aby dowiedzieć się więcej.

Obrażenia

Brak.

Strategia

 • Granat spowalniający ma dwie funkcje: może być stosowany do "skoku na granacie spowalniającym", pozwalając graczowi przemierzać znaczne odległości bardzo szybko, lub (o dziwo, ale rzadziej) jest używany do dezorientacji przeciwników. Efekt wstrząsu powoduje nienaturalne kołysanie się kamery ofiary, przez co ciężko jest namierzyć cel.
 • Gdy jest używana w ofensywie, najlepiej sprawuje się przeciwko Snajperowi i Grubemu, ponieważ efekt rozproszenia doskonale uniemożliwia im efektywnie korzystać ze swoich podstawowych broni.
 • Nawet jeśli nie jest to łatwe, to wciąż można kontrolować swoje namierzanie celu, gdy jesteś pod wpływem efektu rozproszenia granatu spowalniającego. Musisz wziąć pod uwagę dwie rzeczy:
  • Będziesz strzelać w kierunku, w który wymierzona jest broń, więc użyj modelu broni jako punktu odniesienia
  • Kamera nie obraca się w sposób losowy, jej wzór jest dokładnie taki sam za każdym razem i przypomina on cyfrę 8.
 • Grając jako Gruby możesz odzyskać kontrolę nad celem wykorzystując znaczniki Działa szturmowego, jeśli go aktualnie używasz.
 • Pamiętaj o tym, że wrogowie również zostają odepchnięci podczas wybuchu granatu, nawet jeśli nie przyda to się zbyt często, warto jednak o tym pamiętać.

Skok na granacie spowalniającym

Granat spowalniający może być użyty do wykonania "skoku na granacie spowalniającym" - niezwykle przydatnej (gdy wykonany prawidłowo) techniki, która czyni Skauta oraz Medyka bardzo zwinnymi. Skok na granacie spowalniającym można wykonać na dwa sposoby:

 • Poprzez wyrzucenie granatu i wskoczenie na niego tuż przed jego wybuchem. Zazwyczaj ta technika jest łatwiejsza - wystarczy tylko pamiętać, że siła podmuchu granatu spowalniającego zwiększa się wraz ze spadkiem odległości od centrum wybuchu - jest więc najsilniejsza dokładnie na skraju wybuchu.
 • Możesz także uzbroić granat spowalniający (przytrzymaj klawisz granatu drugorzędnego) i wyrzuć go jednocześnie podskakując w odpowiednim momencie. Ten sposób skoku na granacie spowalniającym bywa nieco trudniejszy do wykonania i zależy także od twojego pingu.

Można także wykonywać serie nieprzerwanych skoków na granacie spowalniającym. Połączenie dwóch granatów może być bardzo przydatne podczas rozgrywki, jak na przykład wyrzucenie jednego granatu pod nogi i następnie uzbrojenie drugiego w ręce. Jednakże, używanie więcej niż dwóch granatów jest mało przydatne w normalnej rozgrywce i jest stosowane głównie do przejścia map polegających na wykonywaniu "sztuczek".

Quake Team Fortress

W Quake Team Fortress osoba będąca pod wpływem efektu granatu spowalniającego będzie mieć w sposób losowy trzęsące się pole widzenia.

Galeria


Ciekawostki

 • Zgodnie z planami Granat spowalniający miał się pojawić w Team Fortress 2, lecz został odrzucony, gdy z gry usunięto wszystkie granaty. W przeciwieństwie do klasycznych gier z serii Team Fortress, w Team Fortress 2 Granat spowalniający był przeznaczony tylko dla Skauta, natomiast Medyk miał otrzymać Granat Leczniczy.