Kritické zásahy

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search


The Engineer feeling a critical hit.
Dere ain't enough crits in the world ta kill me!
The Scout

Kritické zásahy, také známy jako "krity" nebo "crity" jsou útoky, které udělují extra poškození a mají specifické zvukové efekty od vypálení až po zasáhnutí cíle. Hráčům kteří obdrží kritický zásah, se nad hlavou zelenými písmeny zobrazí 'Critical Hit!!!' (nebo 'Mini-Crit!') za doprovodu hlasitého cinknutí.

Kritické zásahy mohou být jednoduše rozlišeny od normálních zásahů. Většina zbraní na blízku má své unikátní animace. Explozivní projektily jako rakety nebo stickybomby, mají týmově zbarvenou záři a jiskřivý efekt. Kulky mají týmově zbarvené trasy.

Sebepoškozující krity neudělí kritické poškození, ale pouze přehrají zvukový efekt.

Kritické zásahy udělují 300% základního poškození a ignorují obě modifikace vzdálenosti. Modifikace náhodného poškození normálních střel jsou k tomu také náchylné. Krity explozivních zbraní stále trpí z rozstřiku poškození.

Když je hráč zabit kritickým zásahem, třída vydá hlasitý výkřik, který se liší od obyčejných smrtí, pokud nebyl hráč zabit kritickou explozí. Ikona zabití kritickým zásahem může být jednoduše rozpoznána, jelikož zbraň bude obklopena červenou září.

Krity a mini-krity nelze sčítat, to znamená, že pokud nastane situace, kdy se sejde více druhů kritů, zbraň neudělí větší poškození než je běžný kritický zásah. Například, odplatní krity Frontier Justice neudělí větší poškození, i když je Engineer pod vlivem ÜberCharge od Medica používající Krietzkrieg. Pokud je hráč pod vlivem Jarate i Fan O'Waru, obdrží pouze jeden mini-krit. To znamená, že je nutná týmová koordinace, pokud se více hráčů snaží zvýšit své kritické poškození nebo bude extra poškození promarněno. Pokud krit zasáhne cíl společně s mini-kritem, kritický zásah bude mít nad mini-kritem navrch.

Pokud se udělené poškození zobrazuje jako text na hlavou cíle, znamená to, že je tak nastaveno v pokročilém nastavení nebo pomocí konzolového příkazu hud_combattext 1, tím pádem se text 'Critical Hit!!!' nebude zobrazovat a kritické poškození bude zobrazeno větším písmem.

Šance na kritický zásah

Zhlédněte také: Damage
Critical hit chance based on damage.

Standardní zbraně mají základní šanci na krit 2%, kdežto zbraně na blízku mají šanci 15%.[1] Další bonusová procentuální část je přidána na základě celkového poškození vytvořeného hráčem za posledních 20 sekund, která je od 0% za 0 poškození po 10% za 800 poškození.[1] Například, udělení 200 poškození za posledních 20 sekund přidá 2.5% bonusové procentuální části.

Kritický zásah pro zbraně na blízku má ostřejší měřítko než zbraně na dálku. Šance na kritický zásah u ručních zbraní může dosáhnout hodnoty až 65%, to znamená, že měřítko je mezi 0% a 50%.[2]

I když se krity u těchto zbraní zapínají náhodně, pravděpodobnost kritického zásahu je určena podle druhu zbraně. Jedno-rané zbraně, které zahrnují například Shotgun, Revolver a Rocket Launcher, u těchto zbraní je šance na krit počítána každou střelou. Takže každá rána z Shotgunu má 2% šanci na vystřelení vlny kritických broků, za předpokladu, že neudělala žádné předchozí poškození. Rychlo-palné zbraně, které zahrnují Minigun, Syringe Gun, Flamethrower a Pistol kontrolují šanci na kritický zásah každou sekundu. Se zbraněmi jako tyto vychází, že jsou všechny střely kritické po příští dvě sekundy.

Speciální Případy

The Engineer wielding the Frontier Justice with Revenge crits.
 • Některé předměty nefungují jako konvenční zbraně a nekritují za žádných okolností (to jsou především předměty, které neudělují žádné poškození). Toto zahrnuje: Bonk! Atomic Punch, Crit-a-Cola, Mad Milk, Buff Banner, Battalion's Backup, Concheror, Gunboats, Mantreads, Ali Baba's Wee Booties, Bootlegger, Chargin' Targe, Splendid Screen, Dalokohs Bar, Fishcake, Sandvich, Buffalo Steak Sandvich, Wrangler, Medi Gun, Kritzkrieg, Quick-Fix, Razorback, Darwin's Danger Shield, Jarate, Sapper, Disguise Kit, Invisibility Watch, Cloak and Dagger, Dead Ringer, Enthusiast's Timepiece a všechny PDA.
  • Jarate a Mad Milk moho vypadat při hození jako kritické, avšak je to pouze kosmetický efekt.
  • Rocket Jumper má také náhodné kritické zásahy a může být kriticky podpořen. Ale protože zbraň sama o sobě uděluje 0 poškození, kritické zásahy udělí trojnásobek nultého poškození.
 • Taunty nekritují, ale při podpoře od Buff Banneru nebo Crit-a-Coly, nebo pokud je oponent po vlivem Jarate nebo Crit-a-Coly, vyústí zabití tauntem v mini-krit.
 • Sun-on-a-Stick, krituje při zásahu hořícího nepřítele, ale má i šanci na náhodný kritický zásah.
 • Cow Mangler 5000 nekrituje za žádných okolností, ale může získat podporu mini-krity použitím Buff Banneru. Nicméně, odražené projektily nepřátelským Pyrem udělí plné kritické poškození.
 • Market Gardener nemá šanci na náhodný kritický úder a uděluje krity pouze využívá-li Soldier rocket jumpingu.
 • Backburner nemá šanci na náhodný kritický úder, ale garantuje kritické zásahy zezadu.
 • Flare Gun krituje pokud je nepřítel zapálen, má také šanci na náhodný kritický zásah.
 • Axtinguisher a Postal Pummeler udělí kritický zásah je-li nepřítel zapálen jinak udělí poloviční poškození. Stále se může objevit animace kritického zásahu to ovšem nebude mít vliv na poškození, pokud není hráč zapálen. Při přinucení zbraně ke kritu, přehraje kritickou animaci a udělí extra poškození poté co projde modifikátorem, který jej sníží.
 • Eyelander, Claidheamh Mòr, Horseless Headless Horsemann's Headtaker, Persian Persuader, Nessie's Nine Iron a Ullapool Caber nemají náhodnou šanci na kritický zásah, udělí krity pouze v případě je-li zbraň pod efektem podpory kritickými zásahy nebo při použití Chargin' Targe nebo Splendid Screenu. Chargin' Targe nebo Splendid Screen, mohou být také použity k udělení kritického zásahu s Bottle, Pain Train, Scotsman's Skullcutter nebo Frying Pan.
 • Killing Gloves of Boxing maji šanci na náhdný kritický úder jako klasické zbraně. Nicméně po zabití cíle garantují kritické zásahy po dobu 5 sekund všem Heavyho zbraním.
 • Frontier Justice nemá šanci na náhodný kritický zásah. Místo toho obdrží dva kritické zásahy za každé zabití a jeden za každou asistenci Sentry Gunu, je-li Engineerova Sentry Gun zničena.
  • Podobně je to i u Diamondbacku, který nemá šanci na náhodný kritický zásah, ale s každou zničenou stavbou pomocí Sapperu garantuje kritický zásah.
  • Manmelter nemá šanci na náhodný kritický zásah. Místo toho nahromadí kritické zásahy za každé uhašení spoluhráče.
 • Phlogistinator nemá šanci na náhodný kritický zásah, ale místo toho naplňuje "Mmmph" metr za udělené poškození, který při naplnění Pyrovi dovoluje využít 10 sekund garantovaných kritických zásahů. Tato podpora je možná pouze s Phlogistinatorem.
 • Gunslinger nemá náhodné kritické zásahy. Místo toho garantuje kritický zásah pokud Engineer udeří třikrát nepřítele. Tento zásah má jinou ikonu zabití. Engineer může udeřit vice nepřátel před využitím toho kritu.
 • Sentry Guny nikdy nezískají náhodný kritický zásah. Nicméně udělí mini-krity pokud je nepřítel pod vlivem Jarate, Scouti pod vlivem Crit-a-Cola, Heavyové pod efektem Buffalo Steak Sandvich a bude také udílet mini-krity nepřátelům je-li Engineer, který ji postavil podpořen Soldierovým Buff Bannerem.
 • Sniper Rifle, Machina, Ambassador, Huntsman a Bazaar Bargain nemají šanci na náhodný kritický zásah, ale automaticky udělí kritický zásah při úspěšném headshotu. Sniper Rifle, Machina a Bazaar Bargain mohou udělit headshot pouze je-li nepřítel zaměřen dalekohledem a Ambassador pouze je-li plně zaměřen na hlavu nepřítele. Avšak budou udělovat kritické zásahy i pod vlivem podpory kritickými zásahy.
 • Soda Popper, Sticky Jumper, Southern Hospitality a Sydney Sleeper nemají náhodné kritické zásahy.
 • Bushwacka udělí plný krit kdykoli by měla udělit mini-krit, například Scoutům pod efektem Crit-a-Coly, a Heavyům pod efektem Buffalo Steak Sandviche, nepřátelům namočenými Jarate nebo pokud je Sniper pod vlivem Soldierova Buff Banneru. Má také šanci na náhodné kritické zásahy.
 • Mechaniky krvácení a hoření náhodně nekritují, ale udělí mini-krit pokud je útočník podpořen mini-krity nebo pokud je cíl pod efektem mini-kritické demoralizace.
 • Spyovy ruční zbraně udělí kritický zásah pouze při Backstabu a během podpory kritickými zásahy.
 • Backstab okamžitě zabije nepřítele udělením poškození 6x většího než je momentální zdraví nepřítele (pokud Spy nebackstabnul nepřítele při použití Dead Ringeru, v tomto případě je udělené poškození 6/10 momentálního zdraví Sype). Při přinucení zbraně ke kritu, je Knife jako ostatní Spyovy ruční zbraně, přehrají animaci Backstabu, ale udělí pouze 120 poškození. Poškození Backstabem je rovno dvojnásobku nepřítelova zdraví a udělí automatický kritický zásah s kritem zvyšujícím poškození na 6x a produkováním animace kritického zásahu.

Podpora Kritickými Zásahy

Podpora kritickými zásahy je stav kdy má hráč garantováno, že udělí kritické zásahy s jakoukoliv zbraní. Podpora kritickými zásahy je zobrazena jako týmově zbarvená zář s jiskrami. Toto ovlivňuje i zbraně, které normálně neudělují náhodné kritické zásahy, jsou to například Knife, Sniper Rifle, Gunslinger a Eyelander a uzpůsobuje je ke kritickým útokům po dobu podpory. Cow Mangler 5000 neobdrží kritické zásahy od podpory kritickými zásahy.

Podpora kritickými zásahy může být získána za těchto okolností:

 • Zajmutí inteligence v módu Capture the Flag dá celému týmu podporu po 10 sekund. Tuto hodnotu lze zapnout a vypnout příkazem v konzoli hostitelského serveru.
 • Při události na Harvestu a Mann Manor během Halloweenu, ze zabitých hráčů náhodně vypadne sladkostmi naplněná Halloween pumpkin. Při zvednutí je hráč obdařen podporou po dobu 3-4 sekund.
 • Po zabití nepřítele pomocí Killing Gloves of Boxing, obdrží Heavy podporu po dobu 5 sekund. Podporu kritickými útoky lze získat pouze s Killing Gloves of Boxing, ale funguje na všechny Heavyho zbraně.
 • Phlogistinator dovoluje Pyrovi využít jeho podpory po dobu 10 sekund při aktivaci "Mmmph", lze ji však použít pouze s Phlogistinatorem.

First Blood - První Prolítá Krev

V Arena Módu je 'First Blood' garantován hráči, který získat první zabití v kole. Jedná se o 5 sekundovou podporu kritickými útoky.

 • Pokud hráč vymění zbraň během této podpory, elektrický efekt okolo jeho zbraně zmizí, ale kritické útoky budou stále funkční.
 • Zapnutí falešné smrti s Dead Ringerem daruje útočníkovi 'First Blood' podporu.

Mini-krity

A Demoman being pelted by mini-crits.

Mini-krity přidávají 35% extra poškození k základnímu poškození zbraně. Jako normální kritické zásahy ignorují opadnutí poškození, ale na rozdíl od kritických zásahů stále mají dobu náběhu a náhodné rozšíření. Plné krity mají nad mini-krity navrch. Tak jako plné krity, tak i mini-krity mají zářící červený obrys kolem zbraně v ikoně zabití a pokud má hráč zapnut combat text budou napsána větším písmem.

Momentálně je zde 14 možnosti jak získat mini-krit:

 • Zasáhnutí nepřítele pokrytého Jarate.
 • Rána na blízku uprostřed rozběhu s Chargin' Targem nebo Splendid Screenem.
 • Útok na nepřítele s podporou přátelského Soldierova Buff Banneru.
 • Zasáhnutí nepřítele, který byl vystřelen do vzduchu explozí z Direct Hitu.
 • Útok na nepřátelského Scouta, který je pod vlivem Crit-a-Coly.
 • Útok za Scouta pod vlivem Crit-a-Cola.
 • Útok na nepřátelského Heavyho, který je pod vlivem Buffalo Steak Sandvich.
 • Útok za Heavyho pod vlivem Buffalo Steak Sandvich.
 • Zasáhnutí nepřítele Pyrem s odraženým projektilem, jiným než stickybomba.
 • Útok na nepřítele se značkou od Fan O' Waru.
 • Útok za Scouta pod hype efektem od Soda Popper.
 • Střelení nepřítele, který byl vystřelen do vzduchu, s Reserve Shooter během 3 sekundové podpory mini-krity po přehození na něj.
 • Trefení hořícího nepřítele s Detonatorem.
 • Střelení nepřítele s nabitou střelou od Cow Mangleru 5000.

Původní způsoby jak získat mini-krit:

 • Sun-on-a-Stick původně uděloval mini-krity hořícím nepřátelům. Nyní jsou to plné krity.
 • Flare Gun původně uděloval, mini-krity hořícím nepřátelům na blízké vzdálenosti. Nyní uděluje plné krity nehledě na vzdálenost.
 • Původně šlo vystřelit mini-krity při zásahu nepřítele do hlavy s Ambassadorem. Nyní jsou to plné krity.
 • Pyrovo odfouknutí původně obracelo nepřátelské stickybomby na mini-kritické po jejich odfouknutí. Nyní neuděluje při odfouknutí stickybomb žádnou podporu.
 • Direct Hit původně uděloval mini-krity jakémukoliv cíli vystřelenému do vzduchu. Zbraň nyní uděluje mini-krity pouze cílům vystřeleným do vzduchu explozí.

Podpora Mini-krity

Podpora mini-krity je stav kdy je všechno poškození modifikováno tak, aby udělovalo mini-krity. Momentálně je tento stav dosažitelný pomocí: Crit-a-Coly, aktivním Buff Bannerem, Buffalo Steak Sandvichem, nebo spuštěným hype metrem Soda Popperu. Při podpoření mini-krity hráčova aktivní zbraň září chabě žlutou u červeného týmu, nebo chabě modro-zelenou u modrého týmu a má stejně barevný efekt částic běhajících okolo hráčových nohou.

Všechny zdroje poškození, zahrnující hoření a Sentry Guny, pouze udělují mini-krity když je hráč posílený. Pokud hráč ztratí posilu během vypálení projektilu, projektil, který je ve vzduchu ztratí status mini-kritu. Naopak poté co Pyro zapálí několik nepřátel a vrátí se mu podpora mini-krity, zapálení nepřátelé okamžitě obdrží mini-krity. Sentry Guny udělují mini krity pouze má-li Engineer podporu mini-krity.

Související achievementy

Controlpoint.png Foundry

Cap Trap
Cap Trap
Zabij nepřítele kritickou ranou, zatímco zabírá kontrolní bod.


Leaderboard class scout.png Scout

First Blood
First Blood
Proveď první zabití v módu Arena nebo v kompetitivním režimu.
First Blood, Part 2
First Blood, Part 2
Zabij 5 nepřátel, když jsi pod vlivem First Blood kritického nabití.

Leaderboard class soldier.png Soldier

Crockets Are Such B.S.
Crockets Are Such B.S.
Vystřel 2 náhodné kritické rakety za sebou.
Tri-Splatteral Damage
Tri-Splatteral Damage
Zabij 3 nepřátele jednou kritickou raketou.

Leaderboard class pyro.png Pyro

Hotshot
Hotshot
Zabij Soldiera pomocí odfouknuté rakety.


Leaderboard class demoman.png Demoman

Beat Me Up, Scotty
Beat Me Up, Scotty
Zabij 5 nepřátel kritickým švihem Eyelanderu.


Leaderboard class heavy.png Heavy

Communist Mani-Fisto
Communist Mani-Fisto
Zabij nepřítele kritickým úderem.
Crock Block
Crock Block
Přežij přímý zásah kritickou raketou.

Leaderboard class engineer.png Engineer

Revengineering
Revengineering
Použij kritický zásah odplaty k zabití nepřítele jenž zničil tvou Sentry.
Unforgiven
Unforgiven
Zabij 3 nepřátele pomocí kritických zásahů odplaty, aniž by jsi zemřel.

Leaderboard class medic.png Medic

Triage
Triage
Spusť Übercharge na spoluhráči vteřinu předtím, než dostane kritický zásah výbuchem.


Historie Aktualizací

Patch z 20. prosince 2007
 • Opraveny trasy kritický kulek, které nebyly viditelné ostatním hráčům.

Patch z 14. února 2008

 • Přidána malá prodleva (200 ms), než může střela zaměřeného Snipera získat kritický zásah.

Patch z 6. března 2008

 • Opraven kritický modifikátor pro explozivní zbraně (rakety, granáty), který příliš často zvyšoval šanci na kritické zásahy.

Patch z 24. února 2009 (Scout Aktualizace)

 • Přidán zvukový efekt ke kritickým zásahům.

Patch z 14. července 2009

 • Opraveny Mini-Crity, které snižovaly poškození zbraní na blízké vzdálenosti.

Patch (Xbox) z 21. července 2009

 • Přidána možnost zapnout Kritické zásahy.

Patch z 30. září 2010 (Mann-Conomy Aktualizace)

 • [Nezmíněno] Frontier Justice nyní pracuje správně s CritBoostem.

Patch z 19. října 2010

 • Opraveno zapínání CritBoostu u Holy Mackerel při prvním zabitií v Aréna módu.

Patch z 10. ledna 2011

 • Opraveny Heavyho Fisty, které nepřehrávaly animaci kritického zásahu.

Patch z 7. února 2011

 • Sun-on-a-Stick byl změněn na mini-crity proti hořícím cílům, pokud útok již není kritický.

Patch z 11. března 2011

 • Opraveny odplatní kritické zásahy, které nebyly správně lokalizovány.

Patch z 14. dubna 2011 (Hatless Update)

Patch z 15. dubna 2011

 • Vyměněn atribut -25% poškození za no-crit atribut u následujících zbraní: Eyelander, Gunslinger, Southern Hospitality, Horseless Headless Horsemann's Headtaker, Ullapool Caber a Claidheamh Mòr.

Patch z 28. června 2011

 • Opraven případ, kdy efekt CritBoostu byl odstraněn z hráčů léčením.
 • Opraven problém CritBoostu při prvním zabiti v módu Aréna, který se neodstraňoval ve správný čas.

Patch z 2. února 2012

Patch z 27. dubna 2012

 • [Nezmíněno] Stickybomby a granáty mají nyní při vystřelení týmově zbarvenou auru a rapidně blikají kritickým, částicovým efektem.

Chyby

 • Rozsáhlý počet efektů a achievementů nedokáže rozlišit mezi kritickým zásahem a mini-kritickým zásahem a tak se všechny mini krity berou jako kritické zásahy. Tímto je možné získat achievementy potřebující ke splnění kritický zásah i s mini-kritem.
 • Elektrizující efekt CritBoostu se ve velkém množství náhodně objeví na mapě ke konci kola.
 • Pokud hráči asistoval spoluhráč mini-kritem a má povolený bojový text zobrazí se text "Mini Crit!", místo vypsání uděleného poškození.

Drobnosti

 • V herním kódu jsou kritické zásahy naprogramovány jako chemické poškození.

Odkazy