Kritik vuruşlar

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Engineer bir kritik vuruştan etkileniyor.
Bu dünyada beni öldürmeye yetecek kadar krit yok!
Scout

"Kritik", "Krit" veya "Tam kritik" olarak da bilinen Kritik vuruşlar, hem ateşlendiğinde, hem de bir hedefe çarptığında farklı sesler üreten ve fazladan hasar veren saldırılardır. Kritik bir vuruştan etkilenen oyuncuların başlarının üzerinde yeşil harflerle "KRİTİK VURUŞ!!!", veya sarı harflerle "MİNİ-KRİTİK!" yazısı çıkar. Binalar her iki kritik vuruş türünden de etkilenmez.

Kritik vuruşlar, normal saldırılardan kolaylıkla ayırt edilebilirler. Çoğu yakın dövüş silahının kendilerine has sallama animasyonları vardır, roketler veya yapışkan bombalar gibi patlayıcı mühimmatların takım renkli parlama ve kıvılcım efektleri bulunmaktadır (İnek Mengenesi 5000, Dürüst Bizon ve Pomson 6000 bunlardan muaftır), mermiler takımın rengine göre iz bırakılar ve Alev Silahları ilave olarak takım renkli parçacıklar çıkarır. Bu görsel efektlere kritik vuruş ateşlendiğinde veya isabet alındığında çıkan çatırtılı bir elektrik sesi eşlik eder.

Oyuncuların kendilerine vurdukları kritik vuruşlar kritik hasar vermez ama kritik vuruş sesini yine de duyarlar.

Kritik Vuruşlar, silahın temel hasarının üç katı kadar hasar verirler ve normal saldırıların tâbi olduğu mesafe kaynaklı düzenlemeler ve rastgele hasar düzenlemelerinden etkilenmezler; ama patlayıcı silah kritikleri patlama sıçrama hasarı düşüşlerinden etkilenirler. Bunun sonucunda, normalde uzun mesafeden baş belası haline gelen silahlar (Minigunlar gibi) kritik vuruş yaptıklarında tehlikeli bir hale gelebilirler. Verilen ekstra hasar, silahın asıl hasarına eklenmek yerine "kritik" tipi kendine özgü bir hasardır, bu Aşı Aleti'nin normal iyileştirmesi veya Geliştirme İstasyonu geliştirmeleriyle bu hasara direnç gösterilemeyeceği anlamına gelir - ancak bu özellik aynı zamanda bazı diğer mekaniklerin direkt olarak kritik hasar türünü hedef alıp direnç gösterebileceği anlamına da gelir, örneğin Tümen Desteği ve Aşı Aleti'nin ÜberŞarjlı hali gibi silahlar kritik hasarı tamamen etkisiz hale getirebilir.

Bir oyuncu kritik vuruşla öldürüldüğünde, normal yakın dövüş harici silahlı ölümlerde çıkarılan ölüm seslerinden farklı yüksek sesli bir haykırışla ölür (oyuncu parçalara ayrılarak öldürülmediği sürece, bu durumda da normal patlayıcı ölümlerin sebep olduğu "ah" ölme seslerinden daha yüksek bir ses çıkarırlar). Kritik vuruştan dolayı oluşan ölümlerin ölüm mesajında silah simgesi kırmızı bir parıltıyla kaplı olur.

Kritik vuruşlar ve mini-kritikler hiçbir şekilde istiflenmezler — yani, bir kritik veya mini-kritik vuruş yapmak için gereken birden fazla şartın sağlanması, normalden daha fazla ekstra hasar vermez. Örneğin, Yargısız İnfazın "İntikam" kritleri, Engineer bir Kritzkrieg ÜberŞarjı alsa bile daha fazla hasar vermeyecektir, veya ölüm işareti olan ve aynı zamanda Kavate ile kaplı bir oyuncu standart mini-kritik hasarından daha fazla hasar almayacaktır. Bunun anlamı birden çok kişinin kritik vuruş hasarı verebilecek yöntemleri varsa, koordine olarak hareket etmeliler, yoksa verebilecekleri ekstra hasar boşa gider. Eğer bir saldırı aynı anda hem kritik vuruş hem de mini-kritik hasarı verebiliyorsa, kritik vuruş mini-kritiği geçersiz kılar.

Kritik vuruş şansı

Ayrıca bakınız: Hasar
Hasara dayalı kritik vurma şansı.

Standart silahların temel kritik vurma şansları %2'dir. Fazladan bir oran, oyuncunun son 20 saniye içinde vurduğu hasar miktarına göre eklenir. 0 hasarda %0 iken 800 hasarda %10'dur.[1] Örneğin, eğer oyuncu son 20 saniye içinde 200 hasar verdiyse, ek bonus yüzde %2.5'tur ve toplam kritik vurma şansı %4.5'tur. Sonuç olarak, ulaşılabilecek en yüksek doğal kritik vuruş şansı %12'dir.

Yakın dövüş silahları, yakın mesafede kullanılmasının teşvik edilmesi için menzilli silahlara kıyasla çok daha sık kritik vuruş yapmaları için tasarlanmıştır. Temel kritik vurma şansları %15 ile başlar — menzilli silahlar ile maksimum hasar bonusunun ulaşıldığı orandan daha fazla — ve yakın zamanda verilen hasar bonusları da %0'dan %45'e kadar artar, yani son 20 saniye içinde 800 veya daha fazla hasar veren oyuncular %60 yakın dövüş kritik vuruş şansına sahip olurlar.

Rastgele kritik vuruş yapabilen silahlarda, kritik vurma şansının belirlenmesi silahın tipine göre farklı bir şekilde meydana gelir. Av Tüfeği, Altıpatlar, ve Roketatar gibi tek atışlık silahlarda, her bir atış için kritik vurma şansı hesaplanır. Daha önceden bir hasar verilmediği göz önünde bulundurulursa, Av Tüfeği'nin %2'lik bir kritik saçma atışı şansı vardır. Minigun, Şırınga Silahı, ve Alev Silahı gibi hızlı atış yapan silahlar için ise, kritik vuruş şansı her saniyede bir kez kontrol edilir. Bunlar ve benzeri silahlarda, başarılı bir kritik vuruş kabulü, sonraki iki saniye için yapılan tüm atışların kritik olmasıyla sonuçlanır.

Özel durumlar

Bir Engineer, Yargısız Infaz'ın İntikam kritiklerini kullanırken.

Bir silahın kritik vuruş yapabilip yapamayacağını etkileyen çok çeşitli durumlar vardır.

Hem rastgele hem de durumsal kritik vuruş kazanabilen silahlar

Aşağıdaki silahlar bazı belirli durumlarda garanti kritik vurma özelliği kazanabilmenin yanı sıra bu vuruşları rastgele de yapabilir.

Rastgele kritik vuramayan ama durumsal kritik vuruş kazanabilen silahlar

Aşağıdaki silahlar her durumda %0 rastgele kritik vuruş şansına sahip olsa da, belirli bazı durumlarda veya kritik desteğine sahip olduklarında yine de kritik vuruş yapabilirler.

Rastgele veya durumsal kritik vuruş kazanamayan silahlar

Aşağıdaki silahlar her durumda %0 kritik vuruş şansına sahiptir ve kendi başlarına hiçbir durumda kritik vuruş kazanamazlar, ancak Kritzkrieg gibi dış etkilerin yardımıyla yine de kritik vuruş yapabilirler.

Hiçbir şekilde kritik vuruş yapamayan silahlar

Aşağıdaki silahlar hiçbir şekilde kritik vuruş yapamaz, çünkü kritik vuruş yapmaları gereken durumlarda mini-kritik vuruş yaparlar. Mini-kritik vuruş kazandıkları takdirde bu silahlar normal çalışır.


Muaf silahlar

Aşağıdaki silahlar hiçbir şekilde kritik veya mini-kritik vuruş yapamazlar, çünkü bu silahlar hasar vermezler. Her ne kadar bu eşyaların bazıları kritik desteği aldıklarında yine de parlayacaktır, ancak bunun hiçbir etkisi olmayacaktır.


Kritik desteği

Kritik destekli bir Roket Atar..

Kritik desteği, veya krit desteği, bir oyuncunun ne olursa olsun kritik vuruş yapamayan silahlarının haricinde tüm silahlarının garanti kritik vuruş yapmasını sağlayan bir durumdur. Kritik desteğinin kazanılması, silahların takım renkli bir parlamayla kaplanmasıyla, elektrik kıvılcımlarının her tarafından çıkmasıyla ve çatırdamasıyla gözlemlenir. Bu destek normalde rastgele kritik vuruş yapamayan, Bıçak, Tüfek, Elçi, ve Göz Parlatan gibi çoğu silahın destek süresinin sonuna kadar rastgele vuruş yapabilmesini sağlar; ancak düşmanlara hasar veremeyen silahlar (örneğin Bozuk Süt, Kavate, Bonk! Atomik Kuvvet, veya Kritik Kola) bu destekten herhangi bir fayda sağlamaz. Bu kuraldan sadece İnek Mengenesi 5000 muaftır, çünkü bu silah kritik yerine mini-kritik vuruş yapmaktadır.

Aşağıdaki durumlarda kritik desteği sağlanabilir:

 • Aşağılanma sırasında, kazanan takım kritik desteğine sahiptir.
 • Kritzkrieg'ten gelen ÜberŞarj, Medic'in iyileştirme hedefine 8 saniyelik kritik desteği sağlar.
 • Bir Bayrak Kapmaca oyununda istihbarat ele geçirildiğinde, ele geçiren takımın tamamı 10 saniyelik bir kritik desteği kazanır. Bu değer sunucu sahibinin konsoluna bir komut girilmesiyle değiştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir.
 • Cadılar Bayramı sırasında Cadılar Bayramı haritalarında, öldürülen oyuncular bazen içi şeker dolu Cadılar Bayramı balkabakları düşürürler. Alındığında, oyuncu 3-4 saniyelik bir kritik desteğiyle ödüllendirilir.
 • Kitle Gebertici Boks Eldivenleri ile bir düşman öldürdüğünde, Heavy 5 saniyeliğine kritik desteği kazanır. Krit desteği sadece Kitle Gebertici Boks Eldivenleri'ne değil, Heavy'nin tüm silahlarına etki eder.
 • Flojistonatör, "Mmmph" etkinleştirildiğinde Pyro'ya yaklaşık 10 saniyelik bir kritik desteği sağlar, ancak bu destek sadece Flojistonatör'ü (veya bu 10 saniyelik zaman diliminde alınan başka bir alev silahını) etkiler.
 • Mann vs. Makine'de, oyuncular Güçlendirme Mataralarını Kritik Vuruş Desteği ile doldurabilir, bu destek etkinleştirildiğine oyunculara 5 saniyelik bir kritik desteği sağlar.

İlk Kan

Arena Modunda, bir rauntta herhangi birini öldüren ilk kişi, bir 'İlk Kan' desteği kazanır. Bu 5, saniye süren bir kritik vuruş desteğidir.

 • Eğer bu destek sırasında silah değiştirilirse, silahlarının etrafındaki kıvılcım efekti kaybolur ama kritik vuruş desteği süre bitimine kadar devam eder.
 • Kusursuz Kopya'nın tetiklenmesi saldırana 'İlk Kan' desteğini verir.
 • 'İlk Kan' bonusu, Heavy'nin Heavy başarımlarından Üstün Sovyet başarımında ilerleme kaydedebileceği bir ÜberŞarj sayılır.
 • Scout ile 'İlk Kan' desteği kazanmak, İlk Kan başarımının kilidini açar, 'İlk Kan' desteğiyle beş düşman öldürmek İlk Kan, 2. Bölüm başarımının kilidini açar.
 • 'İlk Kan' başarımının kilidi Scout ile Rekabetçi Modunda da açılabilir, ancak bu öldürme kritik vuruş desteği sağlamayacaktır.


Mini kritik

Bir Demoman'in üzerine mini-kritik yağmuru yağıyor.
"Ölüm İşareti" alan hedeflerin üzerinde görüntülenen ve tüm kaynaklardan mini-kritik hasar alacağını belirten simge.
Oyuncu Ölüm İşareti aldığında gösterilen ve tüm kaynaklardan mini-kritik hasar alacağını belirten oyun arayüzü simgesi.

Mini-kritler bir silahın hasarına ek %35 hasar ekler. Normal kritik vuruşlar gibi, mesafe kaynaklı hasar düzenlemelerinden etkilenmezler, ancak kritiklerin aksine yakın mesafede yine de arttırılmış hasardan ve rastgele hasar düzenlemesinden etkilenirler. Tam kritik vuruşlar mini-kritik vuruşları geçersiz kılar. Tam kritik vuruşlar gibi, mini-kritlerin ölüm mesajlarındaki silah simgesi kırmızı bir parıltıyla kaplı olur ve savaş yazıları etkinleştirildiğinde daha büyük bir yazı tipiyle gösterilir. Eğer bir oyuncu mini-kritik desteği altındalarsa (Destek Sancağı veya Bizon Biftekli Sandviç gibi), veya eğer kurban bir kısıtlamaya sahipse (Kavate ile kaplanmak veya ölüm işareti almak gibi), tüm alay hareketi saldırıları da mini-kritik hasar verir. Estetiklik amacıyla, tam kritik hasarların aksine, mini-kritler kurbanlardan kritik ölüm repliklerini oynatmazlar.

Günümüzde bir oyuncunun tüm diğer oyunculara devamlı mini-kritik vurmasının on bir farklı yolu vardır:

Ayrıca, günümüzde bir oyuncunun gelen her hasarı mini-kritler olarak almaya zorlayan altı farklı efekt de vardır (Ayrıca bakınız: Ölüm İşareti):

 • Harp Müptelası ile işaretlenmek.
 • Hızır Polis kuşanmış, bina taşıyan veya son üç saniye içinde taşımış bir Engineer olmak.
 • Kavate ile kaplanmak.
 • Kaçış Planı kullanan, veya son üç saniye içinde kullanmış bir Soldier olmak.
 • Mannpower oyun modunda 90 saniyeden daha uzun bir süre istihbaratı taşımak ve ele geçirmemek.
 • PAS Zamanı oyun modunda yakınında takım arkadaşları olmadan JAK'ı taşımak.

Ve son olarak, hem saldıranın hem de hedefin belirli bir durumun içinde bulunduğu takdirde mini-kritiğin erişildiği dört farklı durum vardır:

Mini-kritik desteği

Bir mini-kritik desteği, verilen tüm hasarın mini-krit hasarına değiştirildiği durumdur. Günümüzde, bu duruma Kritik Kola'nın etkisi altındayken, aktif bir Tümen Desteği bulunduruluyorken, Temizleyicinin Kısa Tüfeği'nin "AMAN" şarjının etkinleştirilmesinden ve Bizon Biftekli Sandviç'in etkisi altındayken ulaşılabilir. Bir oyuncu Tümen Desteği'nden mini-kritik desteği aldığı sırada, etkin silahları RED'deyken soluk bir sarı, BLU'dayken de soluk bir mavi-yeşilimsi bir renkle parlar, aynı renk efektli parçacıkları ayaklarının etrafında döner ve sağlık barlarının üzerinde "MİNİ KRİTİK!" yazısı belirir. Kritik Kola ile mini-kritik desteği alındığında normal bir kritik dseteğini daha çok anımsatıcaktır, ancak silah daha hafif parlayacaktır.

Tüm hasar kaynakları, yanma sonrası ve taretler dahil, sadece eğer hasarı veren oyuncu destek altındaysa mini-kritik hasar verir. Eğer oyuncu bir mermi ateşledikten sonra mermi hala havadayken desteğini kaybederse, o mermi mini-kritik olmaktan çıkacaktır. Ve aksine, bir Pyro birkaç oyuncuyu yaktıktan sonra, mini-kritik desteği almaya geri dönerse verilen tüm yanma sonrası hasarları anında mini-kritik haline dönüşür. Taretler sadece eğer Engineer bir mini-kritik desteği altındaysa mini-kritik hasarı verir.

İlgili başarımlar

Leaderboard class scout.png Scout

İlk Kan
İlk Kan
Bir Arena ya da Rekabetçi oyununda ilk düşmanı sen öldür.
İlk Kan, 2. Bölüm
İlk Kan, 2. Bölüm
İlk Kan kritik desteği ile 5 düşman öldür.


Leaderboard class soldier.png Soldier

Şanslı Roketler
Şanslı Roketler
2 kritik roketi rastgele arka arkaya at.
Bir Taşla Üç Kuş
Bir Taşla Üç Kuş
Tek bir kritik roketle 3 düşmanı öldür.


Leaderboard class pyro.png Pyro

Sıcak Atış
Sıcak Atış
Bir Soldierpüskürtülmüş kritik roketle öldür.


Leaderboard class demoman.png Demoman

Patakla Beni, Scotty!
Patakla Beni, Scotty!
Göz Parlatan ile 5 kişiyi kritik vuruşlarla öldür.


Leaderboard class heavy.png Heavy

Komünist Yumrukları
Komünist Yumrukları
Bir düşmanı kritik yumrukla öldür.
Kritik Engeli
Kritik Engeli
Kritik bir roket ile vurulduğun halde hayatta kal.


Leaderboard class engineer.png Engineer

İntikamcılık
İntikamcılık
Taretini yok etmiş bir düşman oyuncuyu intikam kritiği ile öldür.
Affedilmeyen
Affedilmeyen
Hiç ölmeden 3 düşmanı intikam kritikleriyle öldür.


Leaderboard class medic.png Medic

Triyaj
Triyaj
Takım arkadaşına bir kritik patlayıcı isabet etmeden hemen önce onu ÜberŞarjla.


Controlpoint.png Foundry başarımları

Nokta Tuzağı
Nokta Tuzağı
Kontrol noktasını ele geçirmeye çalışan bir düşmanı kritik bir vuruşla öldür.


Mvm navicon.png Mann vs. Machine başarımları

Kritik Hata
Kritik Hata
'Krit Desteği' ile doldurulmuş bir matara kullan ve bir dev robotu yok et.

Güncelleme geçmişi

20 Aralık 2007 Yaması
 • Kritik mermi izlerinin, ateşleyen kişi haricindeki oyunculara görünmemesi düzeltildi.

14 Şubat 2008 Yaması

 • Yakınlaştırılmış bir Sniper atışının kritik vuruş yapabilmesinden önce küçük bir gecikme (200 ms) eklendi.

28 Şubat 2008 Yaması

 • Özel oyun modları oluşturmak isteyen sunucular için seçenekler eklendi: Kritik vuruşları devre dışı bırakma (tf_weapon_criticals), canlanma süresini kapatma (mp_disable_respawn_times), ve maksimum oyuncu sayısını 24'ün üzerine çıkarma.

6 Mart 2008 Yaması

 • Kritik olasık değiştiricisinin patlayıcı silahlarda (roketler, boru bombaları) istenenden daha yüksek bir kritik vuruş şansı oluşturması düzeltildi.

2 Şubat 2009 Yaması

 • Kritik vuruş hesaplama sistemi değiştirildi. Genel anlamda, artık kritik vuruş şansı önceki performansa çok daha fazla dayalı oldu:
  • Başlangıç olasılığı artık %2 (eskiden %5 ti)
  • Hasara dayalı bonus aralığı %0-15'ten %0-10'a değiştirildi
  • Bonus için gereken hasar aralığı 0-1600'tan 0-800'e değiştirildi
 • Sniper'ın tüfeği artık diğer silahlarda olduğu gibi kritik desteği alabiliyor (örn. Kritzkrieg tüm atışları kritik vuruş yapıyor)

24 Şubat 2009 Yaması (Scout Güncellemesi)

 • Kritik desteği açılma/kapanma ses efektleri eklendi.

14 Temmuz 2009 Yaması

 • Mini-kritiklerin kısa mesafeli silahlarda azaltılmış hasar vermesi düzeltildi.

21 2009 Temmuz Yaması (Xbox)

 • Kritik vuruşları açma/kapama seçeneği eklendi.

13 Temmuz 2010 Yaması

30 Eylül 2010 Yaması (Mann-Conomy Güncellemesi)

19 Ekim 2010 Yaması

 • Arena modunda Kutsal Palamut ile vurulan bir darbenin İlk Kan desteğini etkinleştirmesi düzeltildi.

10 Ocak 2011 Yaması

 • Heavy'nin yumruklarının kritik vuruş animasyonunu oynatmaması düzeltildi.

7 Şubat 2011 Yaması

 • Güneş Asası, saldırı zaten kritik değilse yanan düşmanlara karşı her zaman mini-kritik vuruş yapacak şekilde değiştirildi.

11 Mart 2011 Yaması

 • İntikam kritik etiketinin doğru bir biçimde yerelleştirilmemesi düzeltildi.

14 Nisan 2011 Yaması (Şapkasız Güncelleme)

15 Nisan 2011 Yaması

 • Aşağıdaki silahların -%25 hasar niteliği "kritik vuruş yapamaz" niteliği ile değiştirildi:
  • Göz Parlatan
  • Silahşör
  • Güney Misafirperverliği
  • Horseless Headless Horsemann'in Kelle Alıcısı
  • Ullapool Oyun Sırığı
  • Meşhur İskoç Kılıcı

28 Haziran 2011 Yaması

 • Kritik destek efektlerinin iyileştirilen oyunculardan kalktığı bir durum düzeltildi.
 • Arena modunda İlk Kan kritik desteğinin doğru zamanda kaldırılmadığı bir sorun düzeltildi.

2 Şubat 2012 Yaması

 • Yılbaşı Yumruğu kritik saldırılarının fizik objelerine temas etmesi sonucu oluşan bir sunucu çökme arızası düzeltildi.

27 Nisan 2012 Yaması

 • [Belgelenmemiş] Yapışkan bombalar ve boru bombaları artık ateşlendiğinde takım renkli bir auraya ve seri bir şekilde parlayan bir kritik parçacık efektine sahip.

21 Aralık 2012 Yaması

 • Mini-kritik hasar hesaplamasında oluşan bir gerileme düzeltildi.

8 Ocak 2013 Yaması

 • Mini-kritiklerin uzun mesafe düzenlemesinden etkilendiği bir gerileme düzeltildi.

7 Ocak 2015 Yaması

 • Panik Atak kritik desteği materyal efekti düzeltildi.

11 Şubat 2015 Yaması #1

 • Panik Atak'ın kritik vuruşlar için doğru ses efektlerini kullanmaması düzeltildi.

12 Mart 2015 Yaması

 • Silahşör ile takım arkadaşlarına vurarak garanti kritik olan üçüncü vuruşu elde etmeye neden olan hata açığı düzeltildi.
 • Flojistonatör'ün şişesinin kritik desteği materyal efektini almaması düzeltildi.

Hatalar

 • Efektlerin ve başarımların büyük bir çoğunluğu bir kritik vuruş ile bir mini-kritik vuruşun arasındaki farkı ayırt edemiyor, bu nedenle tüm mini-kritikleri normal kritikmiş gibi varsayıyorlar. Bu durum da kritik vuruşlar ile ilgili başarımların çoğunun kilidini mini-kritiklerle açabilmeyi mümkün kılıyor.
 • Eğer savaş yazıları etkinse bir takım arkadaşınız size bir mini-kritikle asist yaptığında, verdiği hasarı göstermek yerine "Mini Kritik!" yazısı yine de görünebilmektedir.
 • Bazen, kritik desteğiyle ölündüğünde, parçacık efektleri ve sesler kritik vuruş verilmemesine rağmen oynatılmaya devam edecektir.
  • Bu ses hatası konsola snd_restart yazılarak düzeltilebilir.
 • Bazen, kritik bir atış yapıldığında, kritik ses efekti oynatılmaz. Bu durum sadece rastgele kritik vuruşları etkiler.
  • Bu durumun tersi de yaşanabilir, kritik ses efekti oynatılır ancak yapılan atış kritik değildir.

Notlar

 • Kritik vuruş göstergeleri, hedef ÜberŞarjlı olsa ve hasar almasa dahi gösterilir.
 • Bir Spy, Kusursuz Kopya kullanarak sahte bir ceset oluştursa dahi, "KRİTİK VURUŞ!!!" bonus-efekti pelerinli Spy'ı takip etmeye devam eder, bu da Spy'ın konumunu ifşa eder.

Galeri

References