Öğeleri özelleştirme

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Ana madde: Ana Menü
Öğeleri özelleştirme menüsü

Öğeleri özelleştirme menüsü, Team Fortress 2 deki ana menü arayüzünde bulunan bir bölümdür ve ekipman, çanta, işleme, Mann Co. Kataloğu ve takas gibi alt menülerine erişim sağlamaktadır. Ayrıca birde istatistikler bölümü vardır ve burada oyuncunun kişisel istatistiklerini veya yaptığı yüksek skorlar gibi rekorları gösteren bir istatistik sayfası vardır. Yine aynı şekilde eşyalar düğmesini bastıktan hemen sonra ekipman bölümünün yanındadır, ayrıca m tuşuyla (veya open_charinfo_direct komutuyla) bir sunucudayken yani oyun içindeyken direk olarak eşyalar bölümünü açarak Ekipman ve İstatistikler sayfaları görüntülenebilir.

İşlevleri

Eşyalar bölümüne girdikten sonra (yani ekipman sayfasındayken) dokuz sınıfın ayrı bir şekilde resimleri ortaya çıkar ve herhangi bir sınıfa tıklarsa oyuncu doğrudan ilgili sınıfın ekipmanına yönlendirilir. Ayrıca alt kısımda da dört tane ikon vardır bunlar; Sırt çantası (çanta), İşleme örs'ü (işleme), Mann Co. Kataloğu kitabı (Mann Co. Kataloğu) ve Takas paketi'dir (takas), oyuncu herhangi birinin üzerine tıkladığında ayraç içine alınmış olan ilgili menülere yönlendirir.

Ekipman ve Alay hareketi yuvaları

Örnek bir ekipman ekranı.
Olağandışı efektini kaydırarak ayarlamayı sağlayan bir çubuk
Eski Ekipman ekranı

Ekipman menüsü oyuncunun eşyalarını ve alay hareketlerini kuşanabilmesini sağlar.

Ekipman ekranının solunda (yani sınıf karakterinin hemen yanında) birincil, ikincil ve yakın dövüş silahlarının yuvaları bulunur ve orada da oyuncunun seçmiş olduğu silahlar vardır. Ayrıca Spy'ın menü ekranında ikincil yuva yerine PDA yuvası vardır ve o yuva Görünmezlik saatleri içindir. Bu arada Engineer ve Spy'ın ekipman ekranlarında 4'üncü bir PDA yuvası daha vardır, Spy iken sadece o yuvaya Bozucu (PDA) kuşanılabilir, Engineer iken ise otomatik olarak Kurulum Aracı (PDA 1) kuşanılır. Hemen sağ tarafta ise dört tane de yuva vardır, bu yuvaların 3'ü kozmetikler ve diğer bir taneside eylem öğeleri içindir. Kozmetik yuvasının 3 tane olması aslında her türden kozmetik kuşanılabilmesi içindir (yani kullanım bölgeleri farklı olan) ve bunların 1 tanesi temel olarak Şapkalar diğer ikiside Çeşitli eşyalar (yani kullanım bölgesi benzersiz veya farklı olanlar) içindir. Sınıf karakterinin altındaki film makarasına tıklamak, envanterinizdeki herhangi bir alay hareketinizi kuşanabilmenizi sağlayan bir menüyü açar ve en fazla 8 tane alay hareketi kuşanılabilir. Diğer yanındaki (solundaki) yapı çantası bulunan kutuya basmak tekrardan ekipman bölümüne geri yönlendirir. Herhangi bir alay hareketi kuşanmış bir şekilde iken oyun içinde "G" tuşuna basarsanız eğer, alay hareketini seçmenizi sağlayan bir HUD ortaya çıkar (eğer zaten herhangi bir alay hareketi kuşanılmazsa direk olarak sınıftaki silaha özel olan alay hareketi yapılır). Ayrıca alay hareketi menüsü ortaya çıktıktan sonra birdeha "G" tuşuna basmak silaha özel olan alay hareketini etkinleştirir.

Herhangi bir silah kuşanmış iken kuşanılan yuvanın üzerine (yani silahın üzerine) gelinirse eğer, eşyanın özelliklerini ve bilgilerini gösterir, aynı çanta bölümündeyken olduğu gibi. Ayrıca kozmetikler için de aynı şey geçerlidir, herhangi bir kozmetik eşya kuşanmış iken kuşanılan yuvanın üzerine gelindiğinde kozmetiğin bilgilerini ve açıklaması görülebilir. Ayrıca illaki o herhangi bir eşyanın açıklaması, bilgilerini (veya daha fazlasını) öğrenmek için o eşyaya sahip olunmak ve herhangi bir yuvada kuşanmaya gerek yoktur, direk olarak Mann Co. Kataloğuna girip, o eşyayı bulup eşya hakkında istenilen bilgiler görüntülenebilir. Son olarak yuva bölgesinde kuşanılan eşya sınıf karakteri modelinde de bir önizlemesi gözükür.

Bir oyuncu oyun içindeyken sınıfının ekipman bölümünde silah veya kozmetik yuvalarında değişiklikler yaparsa eğer, herhangi bir ikmal dolabına gittiğinde değişiklik uygulanır, ancak yeniden canlanma alanında iken değişiklik yaparsa otomatik olarak tekrardan canlanır ve yaptığı değişiklikler anında uygulanır, ancak hem yeniden canlanma alanında değilse hem de ikmal dolabı yoksa eğer yakınlarında geriye tek seçenek öldükten sonra yeniden canlanmaktır zaten o şekilde de yeniden canlanıldığında değişiklikler uygulanmış olur.

Çanta

Backpack case.png
Ana madde: Çanta

Çanta, bir oyuncunun kişisel envanteridir ve tüm oyun içi eşyaların depolandığı yerdir. Öğeler ayrı ayrı yuvalara yerleştirilir ve çanta arayüzünden görüntülenebilir, taşınabilir, özelleştirilebilir (ismini veya açıklamasını değiştirmek gibi) veya silinebilir. Her çantada 50 tane yuva vardır yani her 50 öğe başına bir sayfa bulunmaktadır. Eşyalar nadirliğe, türe, sinifa, kuşanışa ve tarihe göre siralanabilir.

İşleme

Crafting anvil.png
Ana madde: İşleme

İşleme, oyuncuların çantasındaki eşyaları yeni öğelerle birleştirebilmesini sağlayan bir işlemdir. Önceden ayarlanmış işleme planlarındaki öğelerin hepsini sağladıklarında hangi silah ortaya çıkması için ayarlanmışsa onu elde edebilirler. Ayrıca denildiği gibi bir işleme planı yani gerekenler listesi vardır, yani unutulmamalıdır ki tüm öğeler işleme üzerinde bir gereken bir malzeme olarak kullanılamayabilir.

Mann Co. Kataloğu

Catalog book.png
Ana madde: Mann Co. Kataloğu

Mann Co. Kataloğu'nda oyundaki hemen hemen her eşya bulunmaktadır ve o eşyanın görünümünü, özelliklerini ve açıklaması gibi tüm herşey vardır, yani kısacası hakkındaki tüm bilgilere hızlı bir şekilde ulaşılabilmesini sağlar. Ayrıca bir eşyanın üzerine gelindiğinde Mann Co. Mağazası'nda eğer varsa alt kısımda "Mağazada İncele" adlı bir düğme belirir, ek olarak hemen açıklamanın altı (yani Mağazada İncele düğmesinin sağ tarafında), "Eşyanın Wiki Sayfası" adlı bir düğme daha vardır ve bu düğme ilgili eşyanın Team Fortress Wiki sayfasının bağlantısını içerir.

Takas

Trading parcel.png
Ana madde: Takas

Takas ikonu aslında bir alt menüdür (veya yardımcı menü), oyuncunun doğrudan arkadaş listesindeki dostlarıyla, mevcut sunucudaki oyuncularla veya direk Steam profili aracılığıyla, Steam Topluluğundaki bir adres yoluyla takas yapabilmesini sağlar. Ancak bu ayrıcalık (hatta direk olarak Takas yapma özelliği) tüm ücretsiz oyuncular için kısmen devre dışı bırakılmıştır; mesela ücretli bir hesaba sahip bir oyuncu ücretsiz hesaptaki oyuncuya takas daveti yaparak ona eşyalar verebilir ancak karşılığında ücretsiz hesap herhangi bir eşya veremez veya direk olarak bir takas başlatamaz.

İstatistikler

Örnek bir istatistik ekranı.

İstatistik sekmesi, oyuncunun en iyi anlarını ve performans raporunu açar. İzlenen istatistikler şunlardır:

Açılır penceredeki kutulara tıklamak, belirli sınıfların istatistiklerini görüntüler ve istatistiklerinize bakabilmenizi sağlar. Ayrıca performans raporunun hemen altında rastgele bir ipucu da görüntülenir, yeni bir ipucuyu görüntülemek için "Sonraki İpucu" düğmesini basılmalıdır, ayrıca ipucular tamamen rastgeledir yani aynı ipucunun 2-3 seferde gelebilmesi olağan bir durumdur. Ayrıca yukarda sayılan istatistiklerin altında bulunan "İstatistikleri Sıfırla" düğmesini basmak, bütün bu istatistikleri sıfırlar (ayrıca sıfırlandığında daha açılmamış olan yani sadece ilerlemesi bulunan başarımlarda otomatik olarak sıfırlanır, ancak daha önceden kazanılan başarımlar sıfırlanmaz).

Tanıtım videosu

Ayrıca bakınız