Decorated/tr

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Backpack Warhawk Rocket Launcher Factory New.png
Warhawk Roketatar
Seçkin Seviyesi Roketatar (Fabrikadan Yeni Çıkmış)
Eğer Tanrı birilerini vuracak olsaydı bunu kullanırdı.
Soldier nadir bir Süslenmiş silahı kutudan çıkarınca

Süslenmiş bir (keyifli) dokuya, özel sınıf faktörüne, kullanılmışlığına göre bir dış görünüşe ve mümkünse Garip sayaca ve/veya Olağandışı efekte sahip olan silahlara atanmış olan eşya niteliğidir. Bunlar Gun Mettle Güncellemesi ile tanıtılmıştır.

Süslenmiş silahlar Avustralyum silahlara benzer bir şekilde bir "dokuya" sahiptir ancak bu doku Avustralyum kaplamanın aksine içinde bulunduğu Silah Koleksiyonuna göre bir desene sahiptir. Her Süslenmiş silahın dokusu aynı desenin farklı ölçeklerde ve açılardan (oyuncu silahı ilk defa elde ettiğinde oyun tarafından rastgele bir biçimde) yerleştirilmiş hali olduğundan tamamıyla aynı dokuya sahip olan iki farklı Süslenmiş silah bulmak fazlasıyla düşük bir ihtimaldir.

Süslenmiş silahların Seviye olarak da bilinen 6 nadirlik seviyesi bulunmaktadır. Aynı zamanda dış görünüş olarak kullanılma oranını belirten ve "Aşınma" olarak bilinen bir alt nadirlik derecelendirmesi de bulunmaktadır.

Bir Süslenmiş silah elde etmenin yolu şimdilik sadece sözleşmeleri tamamlayarak rastgele düşürme üzerinden elde etmek veya belirli silah kasalarını açmaktır. Kasalardan çıkarılan Süslenmiş silahlar düşük bir şansla Garip, daha düşük bir şansla Olağandışı ve çok daha düşük bir şansla her iki niteliğe de sahip olabilir. Garip Süslenmiş silahların yanında leşleri (ya da Sıhhilah ise ÜberŞarjları) sayan bir İstatistik Saati bulunmaktadır. Ayrıca Sivil Sınıf silahlar Sivil Sınıf İstatistik Saati ile garipleştirilebilir.

Bir oyuncu bir Süslenmiş silahı tutarken inceleme tuşuna basarak (Varsayılan tuş: F) silahı farklı açılardan görüntüleyebilir. Süslenmiş silahlar tamamıyla kozmetik bir şeydir ve oynanışı etkilemez.

Envanterde fareyi Süslenmiş bir silahın üzerine getirince eşyanın dönen bir modelini gösteren detaylı bir pencere belirir. Pencere ayrıca silahın sınıfını ve kullanılma oranıyla beraber silahın içinde bulunduğu koleksiyonun diğer silalarını da gösterir (oyuncunun koleksiyonda sahip olduğu silahların yanında bir tik işareti bulunur). Silahı menüdeki İncele tuşu üzerinden inceleyecek olursanız silahın elle döndürülebilen bir modelinin olduğu daha büyük bir pencere açılacaktır.

Oyunu dxlevel -80 ya da dxlevel -81 ile çalıştırdığınızda Süslenmiş silahların dokuları ve kullanılmışlıkları gözükmez. Dekorasyonlar yerine sadece standart halleri gözükecektir. Oyunu bu DirectX seviyelerinde çalıştırırken Süslenmiş silahların açıklamaları değişerek yeni bir satır eklenir: "DirectX 8 kullanıyorsunuz. Dekorlu silahlar desteklenmiyor ve stok silahlar gibi görünüyor.". Mann Co. Mağazası'nda satın alım tamamlarken sepette Gun Mettle Sefer Bileti bulunması halinde oyuncuyu Süslenmiş silahların DirectX 8 ile uyumlu olmadığına dair bir uyarı mesajı belirir.

Oyun içerisinde Süslenmiş silahlar sınıflarının nitelik rengini kullanacaktır.

Steam envanterinde, takasta ve Steam Topluluk Pazarı'nda sınıfına bağımlı olmaksızın Süslenmiş silahların hex renk kodu #FAFAFA'dır.

Sınıflar

Ana madde: Grade

Süslenmiş silahlar altı sınıfa ayrılmıştır. Her süslenmiş silahın özel bir Sınıfı bulunmaktadır ve bu silahın nadirliğini belirtmektedir. Öte yandan Seçkin Seviyesi Ahır Yakar'ın veya Bağımsız Seviyesi Kum Topu'nun bulunmasının mümkün olmadığı gibi her ikisinin de Paralı Asker veya Seçkin Seviyesinde bulunması da mümkün değildir.

Şimdilik oyunda mevcut olan Sınıflar aşağıda listelenmiştir ve her sınıfın ekipman ekranında kendine has bir rengi bulunmaktadır.

Renk İsim Örnek
#B0C3D9 Sivil Sınıf Çifte
#5E98D9 Bağımsız Sınıfı Yapışkan Bomba Atar
#4B69FF Paralı Asker Seviyesi Minigun
#8847FF Komando Seviyesi Alev Silahı
#D32CE6 Suikastçi Seviyesi Tüfek
#EB4B4B Seçkin Seviyesi Roketatar

Aşınmışlık

Süslenmiş silahların ayrı olarak beş farklı aşınma seviyesi de bulunmaktadır. Aşınma silahın seviyesinden sonra parantez içerisinde belirtilir [örneğin Paralı Asker Sınıfı SMG (Eskimiş)].

Sınıfların aksine aşınma düzeyleri bütün sınıflarda her biçimde görülebilir. Mesela Savaş Görmüş Seçkin Seviyesi bir silahın da Fabrikadan Yeni Çıkmış Sivil Sınıf silahın da varlığı mümkündür. Aşınmışlık, silahın kullanılmışlık açısından estetik görünümünü belirtir. En yüksek seviyede silah yepyeni bir görünüme sahipken aşınmışlık artıkça silahta çizikler ve bir süre sonra kan lekeleri belirmeye başlarken en yüksek aşınmışlıkta desen neredeyse hiç görünmez.

Aşınmışlık düzeyleri en az aşınmıştan en çok aşınmışa şunlardır:

 • Fabrikadan Yeni Çıkmış
 • Az Aşınmış
 • Görevde Kullanılmış
 • Eskimiş
 • Savaş Görmüş

Görevde Kullanılmış veya daha çok aşınmış silahlarda silahın üzerinde kan lekeleri belirmeye başlar ve aşınma artıkça bu lekeler de büyür. Bu lekeler Süslenmiş silahın doku yerleştirmesi esnasında rastgele yerleştirilir.

Oyun, oyuncunun sahip olduğu Süslenmiş silaha göre envanterde farklı bir envanter simgesi üretse de Steam Topluluk Pazarı'nda silahların aşınmaya göre ortak envanter simgeleri bulunmaktadır.

Gun Mettle Koleksiyonları

Aşağıdaki galeri silahların dokularının (referans olarak) mümkün olan yerleştirmelerinden birini göstermektedir.

Teufort Koleksiyonu

Teufort koleksiyonundaki silahlar

Teufort Koleksiyonu sözleşme tamamlayarak elde edilebilen iki Süslenmiş silah koleksiyonundan biridir. Bu koleksiyondaki silahlarda tahta kalaslar, metal plakalar ve toprak zemin gibi 2Fort'un baz alındığı dokular kullanılmıştır.

Craftsmann Koleksiyonu

Craftsmann koleksiyonundaki silahlar

Craftsmann Koleksiyonu sözleşme tamamlayarak elde edilebilen ikinci Süslenmiş silah koleksiyonudur. Bu koleksiyon Kendin-Yap projelerine yakın bir temayı baz almıştır ve silahlar ev malzemesi ve/veya kumaş temalı dokulara sahiptir. Takım rengine göre renk değişiklikleri genelde ekoseli kumaş desenlerinde görülmektedir.

Gizlenmiş Katil Koleksiyonu

Gizlenmiş Katil koleksiyonundaki silahlar

Gizlenmiş Katil Koleksiyonu sadece Gun Mettle Seferi esnasında kazanılan kasalardan elde edilebilen bir Süslenmiş silah koleksiyonudur. Bu koleksiyondan bir silah elde edebilmek için oyuncu bir Gizlenmiş Katil Silah Kasası açmalıdır. Bu koleksiyon askeri temalı ve çeşitli renklerdeki ve dokulardaki kamuflaj desenlerini esas almıştır.

Powerhouse Koleksiyonu

Powerhouse koleksiyonundaki silahlar

Powerhouse Koleksiyonu sadece Gun Mettle Seferi esnasında kazanılan kasalardan elde edilebilen ikinci Süslenmiş silah koleksiyonudur. Bu koleksiyondan bir silah elde edebilmek için oyuncu bir Powerhouse Silah Kasası açmalıdır. Bu koleksiyonda genel olarak elektriği ve güç istayon logolarını anımsatan ve bir kısmı da Powerhouse haritasıyla ilgili olan parlak desenlere odaklanılmıştır.

Sıkı Mola Koleksiyonları

Aşağıdaki galeri silahların dokularının (referans olarak) mümkün olan yerleştirmelerinden birini göstermektedir.

Diğerlerinden farklı bir şekilde bu koleksiyonlarda silahların bir kısmının veya çoğunluğunun parlaklık oranı artırılarak daha parlak ve ilgi çekici olmaları amaçlanmıştır (Centilmenne'nin Koleksiyonu'nun çoğunluğu ve Savaş Kuşu Koleksiyonunun Korsan Gemisi türleri). Öte yandan bu silahlar Topluluk niteliğine sahip eşyaların dışında oyuncular tarafından elde edilebilen parlaklığı artırılmış tek silahlardır.

Hasat Koleksiyonu

Hasat Koleksiyonu Sıkı Mola sözleşmelerini tamamlayarak elde edilebilen iki Süslenmiş silah koleksiyonundan biridir. Koleksiyondaki dokuların yarısında yapraklar, balkabakları ve ağaçlar gibi sonbahar temalı renkler ve desenler tercih edilmiştir. Dokuların diğer yarısında da daha ürkütücü veya Cadılar Bayramı tabanlı temalar esas alınmıştır.

Centilmenne'nin Koleksiyonu

Centilmenne'nin Koleksiyonu Sıkı Mola sözleşmelerini tamamlayarak elde edilebilen ikinci Süslenmiş silah koleksiyonudur. Bu koleksiyondaki dokularda süslü, şatafatlı ve pahalı görünmlü bir tema esas alınmıştır. "Savurgan" setinde kumarhane veya kumar teması esas alınmıştır. "Tabut Çivisi" setinde sigara teması baz alınmıştır ve diğerlerinden farklı bir şekilde silahın aşınmışlığı artıkça silahın namlusunda (silah içilen bir sigaraymış gibi gösteren) parlayan "yanıklar" belirecektir.

Pyro Adası Koleksiyonu

Pyro Adası Koleksiyonu sadece kasalardan elde edilebilen bir Süslenmiş silah koleksiyonudur. Bu koleksiyondan bir silah elde edebilmek için oyuncu Sıkı Mola Anahtarı ile bir Pyro Adası Silah Kasası açmalıdır. Bu koleksiyonda gökkuşakları ve kediler gibi Pyroland'de bulunabilecek desen ve tasarımlara odaklanılmıştır.

Savaş Kuşu Koleksiyonu

Savaş Kuşu Koleksiyonu sadece kasalarden elde edilebilen ikinci Sıkı Mola Süslenmiş silah koleksiyonudur. Bu koleksiyondan bir silah elde edebilmek için oyuncu Sıkı Mola Anahtarı ile bir Savaş Kuşu Silah Kasası açmalıdır. Bu koleksiyondaki dokularda ABD Ordusu Hava Kuvvetleri ve Luftwaffe dahil olmak üzere II. Dünya Savaşı'nda yer alan hava kuvvetlerinin kullandığı desenler esas alınmıştır.

Kullanılmamış içerik

Şenlendiriciler

22 Aralık 2015 Yaması ile beraber oyuncular Gun Mettle ve Sıkı Mola Şenlendirici ile Süslenmiş silahlarını şenlendirebilirler. Şenlendiriciler bir silaha uygulandığında silah Keyifli silahlarda olduğu gibi yanıp sönen ışıklar elde ederken isimlerinin başına da Şenlendirilmiş eki gelir ve Keyifli eşya özelliğini kazanır.

Olağandışı Efektler

Olağandışı Süslenmiş silahların atanmış noktalarında olağandışı efekt bulunur. Olağandışı efekte ve silaha göre parçacıkların yer aldığı bölge farklılık gösterebilir, mesela İzotop efekti silahın namlusun kaplarken (ancak Tabanca veya Altıpatlar gibi küçük silahlarda efekt silahın tamamını kaplayabilir), Sıcak ve Soğuk efektleri bütün silahta dolaşarak Roketatar gibi silahlarda daha belirgin olabilir.

Hatalar

 • Takım renginde Süslenmiş silahlar seçim ekranında her zaman RED takımına göre görüntülenir.
 • Takım rengi parıltılı katliam efektine sahip takım renginde Süslenmiş silahlar envanterde incelendiğinde her zaman RED takımının parıltısı görüntülenir.
 • Yerden alınan takım renginde Süslenmiş silahlar oyuncunun takımının rengini almaz.
 • Yeniden doğulduğunda Olağandışı efektler bazen oyuncunun ekranında belirip görüntüyü kapatabilir. Bu hata silah değiştirerek giderilebilir.
 • Sıkı Mola koleksiyonundaki hiçbir takım renkli silahta "Takım Renginde Süslenmiş Silah" açıklamas bulunmamaktadır ve envanterde BLU takımı için olan tarzı görüntülenemez.
 • Altıpatlarlardaki Olağandışı efektler kılık değiştirince kaybolur ve silah değiştirene kadar ortaya çıkmaz.

Güncelleme Geçmişi

2 Temmuz 2015 Yaması #1 (Gun Mettle Güncellemesi)
 • 4 silah koleksiyonu eklendi: Teufort Koleksiyonu, Craftmann Koleksiyonu, Gizlenmiş Katil Koleksiyonu ve Powerhouse Koleksiyonu.
 • [Belgelenmemiş] Süslenmiş niteliği eklendi.

2 Temmuz 2015 Yaması

 • Süslenmiş silahların takas edildikten veya Steam Topluluk Pazarı'nda listelendikten sonra farklı görünmesine dair hata giderildi. Etkilenmiş olan eşyalar asıl (kalıcı) hallerine geri getirildi.

6 Temmuz 2015 Yaması

8 Temmuz 2015 Yaması #1

15 Temmuz 2015 Yaması #1

 • Olağandışı Altıpatlarlarda olağandışı efektin Spy'ın sahte ölümünde, kılık değiştirmesinde, görünmez olmasında vs. kaybolmamasına dair hata giderildi.
 • Süslenmiş silahların eski model gölgelendirme 2.0 donanımına sahip müşterilerde tam olarak görüntülenememesine dair hata giderildi.

23 Temmuz 2015 Yaması #1

 • İstatistik Saati modellerinin Spy ile görünmez olmamasına dair hata giderildi.

24 Eylül 2015 Yaması

 • Oyuncu alay hareketi yaparken İstatistik saatinin havada kalabilmesine neden olan hata giderildi.

17 Aralık 2015 Yaması (Sıkı Mola Güncellemesi)

 • 4 silah koleksiyonu eklendi: Hasat Koleksiyonu, Centilmenne'nin Koleksiyonu, Pyro Adası Koleksiyonu ve Savaş Kuşu Koleksiyonu.

22 Aralık 2015 Yaması

 • Süslenmiş silahların krit desteği efektini göstermemesine dair hata giderildi.