Kılık Değiştirme

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Pyro kılığına girmiş bir Spy
Bu odada bile olabilir! Belki sen olabilirsin! Belki de ben olabilirim! Hatta sen de—
BLU Spy RED Spy olduğu sanılıp BLU Soldier tarafından kafası havaya uçurulmudan birkaç saniye önce

Spy hem kendi takımındaki sınıfların hem de diğer düşman sınıfların kılığına girme yeteneğine sahiptir. Görünmez olma yeteneğinin yanı sıra, bu yetenek diğer düşman oyuncular arasında fark edilmeden dolaşmasına da yardımcı olan bir etkendir. Kılık değiştirmiş iken Spy diğer düşman takıma göre, görünümü aynı düşman takım nasılsa öyle olur. Yani rengi, görünüşü, hareket hızı gibi her şeyi aynı olur, ancak Spy'ın kendi takım arkadaşlarına göre ise, o an Spy hangi kılığa girmiş ise onu temsil eden bir maske takıyor gibi görünür, bunun sebebi dost bir Spy olduğu anlaşılıp karıştırılmaması içindir.

Kılık değiştirmeyi yapmak

Kılık değiştirmiş bir Spy'ın takım arkadaşları tarafından görülebilen maskeler. Maskeler sayesinde Spy'ın düşman veya dost olduğu basit bir şekilde anlaşılır. Ayrıca maskeler hangi sınıfın kılığına girilmişse ona göre seçilir

Konsol sürümünde, ilk önce Kılık Değiştirme Seti açılır, kılığına girmek istenilen sınıf seçilir ve daha sonrasında onaylayarak o seçilen sınıfın kılığına girmiş olunur (varsayılan tuş: Xbox Button A.png - Xbox 360). PC'de ise, kılığına girmek istenilen sınıf hangi sayıya atanmış ise ona basarak kılık değiştirilir (oyuna başlarken gösterilen sınıf seçme ekranında ki sırayla aynıdır). Örneğin oyuncu bir oyuncu düşman Heavy'nin kılığına girmek istiyorsa 5 tuşuna basmalıdır.

Alternatif olarak, bir PC oyuncusu Gelişmiş Seçenekler'e girerek 'Basit Kılık Değiştirme Menüsünü Kullan' seçeneğini kullanabilir. Basit Kılık Değiştirme Menüsü kullanıldığında, oyuncu artık kılık değiştirme menüsünü açtığında ilk önce bir kategori seçmesi gerekir (Saldırı, Savunma veya Destek) ve hangi kategoriyi seçmek istiyorsa ona göre 1, 2 ve 3 tuşlarını kullanır, ardından o gruptan hangi sınıfı seçmek istiyorsa tekrardan 1, 2 ve 3 tuşlarını kullanır. Örneğin bir oyuncu Saldırı sınıfından Pyro'yu seçmek istiyor; ilk önce Kılık Değiştirme Menü'sü açılır, 1 tuşuna basılır ve ardından 3 tuşuna basılarak Pyro'nun kılığına girilir.

Oyuncu karşı takımın bir sınıfının kılığına girebilir ancak aynı zamanda Kılık Değiştirme Menüsü açık iken 'Kılığına Gireceğin Takımı Değiştir' tuşuna basarak (PC'de varsayılan tuş: -, Xbox 360'da ise Xbox Button Bumper Right.png) kendi takımından olan herhangi bir sınıfın da kılığına girebilir. Kendi takımından olan bir sınıfın kılığını seçtikten daha sonra tekrardan 'Kılığına Gireceğin Takımı Değiştir' tuşuna basılarak düşman maskelerine geri dönülebilir. Son olarak PC'de 'Son Kılık' tuşuna basıldığında (varsayılan tuş: B) oyuncu otomatik olarak en son hangi sınıfı seçtiyse onun kılığına girer (vakit kazanmak için çok faydalıdır).

Kılık Değiştirme Seti ile herhangi bir sınıfın kılığı seçildiğinde, o sınıfın kılığına anında girilmez. Kılığına girilecek olan sınıf seçildiğinde Spy'ın üstünde takım renginde parlayan parçacıklar belirir ve vücudunun neredeyse her yerini yaklaşık iki saniye boyunca kısa bir duman bulutu sarar, ardından parçacıklar yayılmayı bırakır ve duman bulutu yok olarak hangi sınıf ve takım seçilmişse tamamen onun kılığına girilir. Bu aslında sizin bir kılık değiştirmiş bir Spy olduğunuzu ortaya çıkaracağı için ilk önce kimsenin olmadığı bir yerde düşman sınıfının kılığına girilmesi gerekir; çünkü bir kez düşmanın kılığına girildiğinde, diğer yapacağınız kılık değiştirmeler de duman bulutu görünmez (veya çok az görünür); bununla birlikte eğer zaten kılık değiştirmiş iken bir başka düşmanın kılığı seçilirse duman bulutu veya takım renkli parçacıklar hiç görünmeyecektir. Ancak her iki durumda da kılık değiştirme yapıldığı için bir miktar görünmezlik saatin'de kullanılan aynı gürültü oluşur, bu sesler Spy'ın yerini apaçık bir şekilde belli etmese bile yinede belli olmanıza sebep olabilir.

Oyuncunun Envanterin'de Ebedi Ödülün seçilmiş ise, kılık değiştirme devre dışı bırakılır. Ebedi Ödülün kuşanmış bir Spy'ın kılık değiştirmesinin tek bir yolu vardır ve o yolda düşman bir takım oyuncusunu başarılı bir şekilde arkadan bıçaklamaktır. Ancak başka bir şekilde kılık değiştirilemediği için bu öğeyi kullanmak çok büyük dezavantajlar sağlar ve eğer başarılı bir vuruş yapılabilirse, sadece arkadan bıçakladığınız oyuncunun kılığına hızlı bir şekilde girebilirsiniz.

Değiştirilmiş olan Kılığı İptal Etme

'Kılık Değiştirme Menüsü'nden seçtiğiniz bir kılığı iptal etmek için Kılık Değiştirme Menüsü'nde iken 'Son Kılık' tuşuna basmak gereklidir (varsayılan tuş: q).

Değiştirilen kılığı anında bırakmak için (örneğin bir Kontrol Noktasını ele geçirmek istediğinizde - Spy'ın Kısıtlamalarından dolayı ele geçiremezsiniz o an) varsayılan olarak ayarlanmış bir tuş yoktur, ancak aynı takım rengindeki bir Spy'ın kılığına girmek için konsoldan bir tuşa bu görev atanılabilir.

  bind "x" "disguise 8 -2"

Gelişmiş Spy konfigürasyonları için bakınız; Spy konfigürasyonları

Oyunu kılık değiştirmiş iken oynama

Mevcut sahte kılığın, sahte ismin, sahte sağlık puanının ve sahte silahın HUD ekranındaki görünümü.

Kılık değiştirmiş iken Spy'ın takım arkadaşları Spy'ı bir kesilmiş kağıt maskesi takılmış halde görürler ve ayrıca o kağıt maskesinde Spy'ın kılığına girdiği sınıfın yüzü olur. Ayrıca takım arkadaşları Spy'a baktıklarında (işaret ettiklerinde) Spy'ın sağlık göstergesini, adını ve adının altında kılığına girdiği sınıfı görebilirler (örneğin "Düşman bir Demoman'ın kılığına" veya "Dost bir Sniper'ın kılığına" girilmiş bir şekilde iken bunları görebilirler). Öte yandan düşman kılık değiştirmiş bir Spy'a baktığında sanki kendi takımından olan bir takım arkadaşıymış gibi görür. Ayrıca gerçekten düşman takımından olan bir sınıfın kılığına girerse eğer Spy, düşman takımından bir kişi Spy'a baktığında takımındaki o diğer oyuncu ile aynı sağlık puanına, aynı kozmetiklere ve aynı isme sahip olduğunu görecektir. Ancak seçilen sınıf eğer düşman takımında olmayan bir sınıf ise, Spy sınıf farketmeksizin seçilen takımdaki herhangi bir oyuncunun rastgele adını üstlenir. Bir Spy düşman takımdan bulunmayan bir sınıfı rastgele seçmediği sürece, seçtiği sınıf eğer gerçekten düşman takımında var ise en ince detayına kadar bütün her şey aynı olur; yani düşmanın ismi, sağlık puanı ve hatta o an hangi silahı aktif olarak kullandığı bile. Eğer seçtiği sınıf o takımda yok ise standart bir envanter şekline sahip olunur (mesela Spy düşman takımındaki bir Spy'ın kılığına girerse ve düşman takımında öyle bir sınıf bulunmuyorsa otomatik olarak Çifte alınır ve herhangi bir ek kozmetik öğe bulunmaz). Seçilen sınıf Spy'dan daha yavaş hareket hızına sahipse, Spy görünmez olduğu zaman hariç her zaman sınıfının varsayılan hızına uyacak şekilde hızını düşürecektir. Ancak mesela Demoman kılığına girmiş olan bir Spy o anda düşman takımındaki Demoman İskoç Kelle Keseri kullanıyorsa İskoç Kelle Keseri'nin %15'lik daha yavaş hareket hızı kılık değiştiren Spy'a etki etmez. Ayrıca son olarak eğer Spy'ın seçtiği sınıf kendi hızından daha yüksek ise (zaten tek örnek Scout'dır burada), Spy ekstra bir hızlanma bonusu kazanmaz.

Spy bir düşmanın kılığına girdiğinde, herhangi bir düşman saldırısı tarafından olacak kanatma etkisi Spy'lara işlemez (bir Scout'ın Boston'lu Vurucu ile vurması gibi ve ayrıca işlemez'den kast edilen şey kanadığı görülmezdir). Ayrıca Pyro'nun Geri püskürtmesinden ve Kontrolsüz Güç'ün itme gücü hariç diğer bütün saldırı türlerinden Spy etkilenmez. Mesela düşman takımdna Kan Emici kullanan Medic, diğer takımdan olan kılık değiştirmiş bir Spy'a Kan Emici ile vurursa "İsabet Hâlinde: En fazla +3 sağlık kazandırır" özelliğinden dolayı Spy vuruşlardan etkilenmez (bu Kan Emici gibi "İsabet Hâlinde" etkisi olan bütün silahlar için geçerlidir). Ancak Yanma, Kavate ve Bozuk Süt gibi kılık değiştirmiş Spy'ları ortaya çıkaran şeyler tabii ki de Spy'a etki edecektir (hem hasar olarak hem de yerini belli etme açısından). Burada birkaç tane istisna olabilir mesela Disiplin Cezası ve Akıncının Arbaleti gibi takım arkadaşlarına isabet halinde olumlu yönde etkileyen silahlar eğer kılık değiştirmiş bir Spy'a yapılırsa (yani isabetli vuruş yapılırsa), Spy'a takım arkadaşlarında olduğu gibi olumlu bir etki sağlamayacaktır ve normal bir şekilde hasar verecektir.

Kılık değiştirmiş bir Spy düşman oyuncuları tarafından bakıldığında kılığına girdiği oyuncunun sağlık puanıyla gözükür (kendi sağlık puanı az veya çok farketmeksizin), ancak Spy eğer bir sağlık paketi alırsa kendi sağlığının yanı sıra, kılığına girdiği oyuncunun sahte sağlık göstergesine de etki eder. Bu sadece kılığına girdiği oyuncunun sağlığı, tam dolu sağlığın altındaysa işe yarar. Ayrıca bu sahte sağlık iyileşmesi, Spy'ın gerçek sağlığı dolu olsa bile hala etki eder. Tam terside olabilir ama istisna vardır; mesela kılık değiştirmiş bir Spy yaralanmışsa eğer, kılığına girdiği oyuncu tam dolu sağlık puanına sahip olsa veya fazladan iyileştirilmişse bile Spy Sağlık Paketi alabilir (bu sahte sağlık göstergesine etki etmez çünkü zaten kılığına girilen oyuncunun sağlık puanı doludur). Ancak sağlık paketini aldığı anda iyileşme etkisi gerçekleştiği için Spy'ın kafasında haç simgesi görünür ve simgeler Spy'ın gerçek takımının renginde olur, kılığına girdiği oyuncunun takımının renginde olmaz.

Bir Spy düşman kılığına girdiğinde düşman takımındaki Medic'ler Spy'ı herhangi bir iyileştirme silahları ile iyileştirebilir. Düşman Medic Spy'ı iyileştirmeye başlarsa Spy'ın hem gerçek sağlığı hem de sahte sağlığı iyileşecektir ve hatta fazladan bile iyileştirilebilir. Spy kılık değiştirmeyi iptal ederse eğer, hemen iyileşme sonlandırılır. Eğer bir Medic kılık değiştirmiş bir Spy'ı iyileştirmeye başlarsa, Spy'ın "cephane sayısı" kılığına girdiği oyuncunun silahına göre 1'den olabilecek en yükse sayıya kadar rastgele geçerli bir sayı olarak belirlenir ve Medic'e de aynı o şekilde gözükür. Bu arada mesela kılığına girdiğiniz bir Heavy Minigun ile ateş ediyor ve o sırada ateş ettiği için sanki sizinde Minigun'ınızın mermisi azalıyor gibi görünür ve zaten ateş etme animasyonu görünmeyeceği için sizi iyileştiren Medic eğer gerçekten dikkatli bir oyuncu ise bunu farkedecektir. O yüzden dikkatli olmalısınız, büyük ihtimal farkettiği zaman sizin gerçekten bir Heavy mi yoksa kılık değiştirmiş bir Spy olduğunuzu kontrol etmek için size saldırmaya başlayacaktır. Son olarak bir Medic kılık değiştirmiş Spy'a ÜberŞarjı aktif ederse eğer, Spy gerçek takım rengiyle görüneceği için düşman bir Spy olduğu anlaşılabilir.

Kılık değiştirmiş bir Spy, Engineer'ın yapılarından olumsuz bir şekilde etkilenmez. Mesela Taret'ler kılık değiştirmiş bir Spy'a ateş etmez, ayrıca kılık değiştirmiş bir Spy Dispanserler'den hem mermisini, hem sağlık puanı hem de Görünmezlik Saati'nin şarjını dolduracaktır (veya Kusursuz Kopya'nın). Hatta düşman Engineer'ların kurduğu Işınlayıcıları bile kullanabilirler, ancak kılık değiştirmiş bir Spy ışınlayıcıdan çıktıktan sonra oluşan parçacıklar gerçek takım renginde olur.

Kılık değiştirmiş bir Spy kontrol noktasını ele geçiremez, Yük Vagonlarını itemez veya bunları bir düşman oyuncusu yapıyorsa engellemez. Tam tersi şekilde, kılık değiştirmiş bir Spy düşman oyuncuların kontrol noktasını veya Yük Vagonlarını itmesine yardım edemez ve son olarak mesela kendi takımının kılığına girmiş bir Spy eğer bir kontrol noktasını ele geçirmeye çalışırsa hangi kılığa girdiği farketmeksizin Spy normalde ne kadar ele geçirebiliyorsa o kadar geçirir (yani burada demek istenilen mesela Scout kılığına girse bile 2'lik yerine 1'lik ele geçirme olduğudur).

Kılık değiştirme eylemleri

Düşman takım oyuncularına sizin bir aslında Spy olmadığınızı ikna ettirmek için özel olarak tasarlanmış çeşitli eylemler vardır:

 • Kılık değiştirmiş iken silahı değiştirme - Birincil, ikincil veya yakın dövüş silahını seçmek silahınızı değiştirmenizi sağladığı gibi kılık değiştirmiş iken kullanıldığında yine aynı şekilde işe yarar ancak silahlarınızın görünüşü kılığına girdiğiniz oyuncunun silahlarıyla aynı olur yani bir nevi taklit etmiş olursunuz (örneğin: Bir Scout'ın kılığına girdiğiniz anda bıçağı tutmak, Sopa olarak gözükmesini sağlar). Ayrıca 'Son Kılık' tuşuna basarak (varsayılan tuş: B), kılığına girdiğiniz oyuncunun o an için hangi silahı kullanıyorsa direk olarak sizinde sanki o silahı kullanıyor gibi gözüktürmesini sağlar.
 • Silahın mermisini doldurma - Eğer kılık değiştirdiğiniz oyuncu yeniden doldurulabilir bir silah kullanıyorsa (örneğin Av Tüfeği, Roketatar, Çifte, SMG vb.), sizde Altıpatlar'ı aktif olarak kullanırken yeniden mermi doldurma tuşuna basarsanız (varsayılan tuş: R), Altıpatlar'ın görünüşü kılığına girdiğiniz kişinin silahı gözükmesi gibi aynı yeniden doldurma animasyonları da geçerli olur, yani kılığına girdiğiniz oyuncunun silahının mermisini yeniden dolduruyor gibi gözükürsünüz. Bu mermisi yeniden doldurulmayan silahlar için geçerli değildir (Tüfek, Minigun veya İşaret Fişeği gibi). Yani bir düşman Heavy'nin kılığına girmiş iken Altıpatlar'ın mermisini yeniden doldurmak bir işe yaramaz çünkü Minigun'ın bir yeniden doldurma animasyonu yoktur. Son olarak yeniden mermisini doldurduğunuz silahın sadece görünüşü aynı gözükür, silahın mermisini doldururken ki çıkan ses taklit edilmez.
 • Ses Komutları - Kılık değiştirmiş iken yaptığınız her türlü ses komutunu hem takımınız hem de düşman takım kılığına girdiğiniz kişinin ses şekliyle duyar. Bu şekilde sizi iyielştirmesi için düşman bir Medic'i kandırabilirsiniz. Ancak bunu gereksiz bir şekilde kullanmayın, çünkü kılığına girdiğiniz oyuncuda çıkardığınız sesi duyacağı için belki kılığına girdiğiniz oyuncu sizi görüp takımına sizin bir düşman Spy olduğunu bildirebilir.

Kılığı iptal etme durumları

Kılık değiştirmiş olan bir Spy öldüğünde veya İstihbaratı otomatik olarak kılık değiştirmesi devre dışı bırakılır ve normal haline döner. Bu arada mesela bir düşman Spy takımınızın bir Taret'ine Bozucu kurdu ve daha hızlı Taret'i yok etmek için birkaç el ateş etti, ateş ettiği için kılık bozulur ancak tekrardan Kılık Değiştirme Menüsü'nü açması pek uzun sürmez yani tekrardan kılığını değiştirebilir. O yüzden bu gibi durumlarda ortamdaki bulunan oyuncuların bir düşman Spy olduğunu kontrol etmek için onlara birkaç saldırı yapmaktan çekinmeyin.

Tanıtım videosu

Notlar

Sınıfların hitbox bölgeleri (mermi isabet yerleri) birbiriyle uyuşmadığı (denk gelmediği) için kılık değiştirmeyi bir avantaja çevirebilirsiniz, yani mesela kafa vuruşu riskini en aza indirmek için kılık değiştirmeyi kullanabilirsiniz
Bir Sniper kılığına girmiş olan Spy'ın, imkansız envanter kuşanımı yapmış hali (oyunda gerçek bir Sniper asla hem SMG'yi hem de Darwin'in Tehlike Kalkanı'nı birlikte kuşanamaz).
 • Kılık değiştirme gerçek hitbox boyutlarını (mermilerin isabet yerleri), modelin şeklini veya pozisyonlarını değiştirmez. Bu nedenle belirli sınıfların kılığına girmek, Kafa Vuruşu riskini azaltabilir.
 • Sağlık paketlerini toplarsanız veya herhangi bir kaynaktan iyileşirseniz, kılığına girdiğiniz oyuncunun sahte sağlık puanı göstergesine de etki eder. Hatta gerçek sağlık puanınız dolu olduğu halde bir sağlık paketi alırsanız ve kılığına girdiğiniz oyuncunun sağlık puanı dolu değilse eğer, o aldığınız sağlık puanı sahte sağlık puanı göstergesine sağlık kazandırır.
 • Kılık değiştirmiş iken alay hareketi yapamazsınız.
 • Bazı istisnalar dışında, kılığına girdiğiniz oyuncunun takımının rengine bakılmaksızın patlama mermileri gibi size havaya uçuracak etkenlere karşı bağışıklık kazanırsınız (örneğin Pyro'nun geri püskürtmesi gibi).
 • Kılık değiştirmiş iken takım arkadaşlarınızın içinden geçebilirsiniz ancak düşman takım oyuncularından geçemezsiniz.
 • Bozucu kullanmak kılık değiştirmenizi bozmaz (yani kılık değiştirmiş bir haldeyken herhangi bir yapıya Bozucu yerleştirilebilinir).
 • Aktif olarak kullanılmayan ancak önceden kuşanılarak oyuncunun oyun içinde sahip olacağı bazı sınıfların öğeleri vardır (örneğin Jiletsırt, Darwin'in Tehlike Kalkanı veya Koruyucu Botlar gibi), mesela Darwin'in Tehlike Kalkanı'nı kullanan bir Sniper düşünelim ve o Sniper'ın kılığına giren bir Spy, eğer Spy kendi ikincil silahını seçerse bir Sniper kılığına girdiği için bu SMG olarak gözükecektir (Darwin'in Tehlike Kalkanı olarak gözükmez çünkü zaten Spy kılığına girdiği zaman otomatik olarak Darwin'in Tehlike Kalkanı arkanızda takılı gözükecektir ve aktif olarak kullanılamayan bir öğe olduğu için onu değiştiremezsiniz) ve bu sayede imkansız bir envanter kuşanımı ortaya çıkacaktır çünkü gerçek bir Sniper oyunda asla Darwin'in Tehlike Kalkanı ile birlikte bir SMG kullanamaz (çünkü ikisi de ikincil yuva için kullanılan öğelerdir). Yani özet olarak eğer böyle bir hata yaparsanız dikkatli oyuncular tarafından farkedilip öldürülebilirsiniz. Sağdaki resimde anlatılanın resimli halini görebilirsiniz.
 • Pyro'nun birincil silahları duyulması gerçekten zor bir ses çıkarır (bu ses Team Fortress 2'nin eski versiyonlarında daha net bir şekilde duyuluyordu, şimdi biraz daha zor) ve bu ses kılık değiştirdiğinizde ve kılık değiştirmiş halde iken Görünmez olduğunuzda da geçerlidir. Yani bir Spy Pyro'nun kılığına girerse eğer ve Spy kendi birincil silahını seçerse bu Pyro'nun kullandığı birincil silah gibi gösterileceği için (örneğin Yağyakar gibi), Spy'daki görünüşü sahte olan birincil silah dikkatli bir şekilde dinlenirse o ses duyulabilir. O yüzden dikkatli olunmalıdır deneyimli oyuncular bunu fark edebilir. Mesela etrafta hiç Pyro sınıfını kullanan oyuncu yoksa veya birden fazla Alev Silahı'nın sesinin duyulması durumunda düşman bir oyuncu yakınlarda kılık değiştirmiş bir Spy olduğunu anlayabilir.
 • Düşman bir Spy kılığına girildiği zaman, düşman oyuncularının gözünden maske takmış bir Spy olarak gözükürsünüz. Hangi sınıfın yüzü olan maskenin gösterildiğini kontro edemezsiniz ve maske olmadan görünmek imkansızdır. Yani özet olarak; düşman bir Spy'ın kılığına girildiğinde, düşman oyuncuları sizi sadece düşman oyuncularının (onlara göre) kılığına girmiş bir kendi takımında ki Spy olarak görebilir.


PC'de Kılık değiştirme fonksiyonu, 'X Y' komutunu aşağıdaki parametrelerle kullanarak doğrudan geliştirici konsolundan da erişilebilinir:

Sınıf X Değeri Takım Y Değeri
Leaderboard class scout.png Scout 1 Düşman -1
Leaderboard class soldier.png Soldier 3 Takım arkadaşı -2
Leaderboard class pyro.png Pyro 7 BLU 1
Leaderboard class demoman.png Demoman 4 RED 2
Leaderboard class heavy.png Heavy 6
Leaderboard class engineer.png Engineer 9
Leaderboard class medic.png Medic 5
Leaderboard class sniper.png Sniper 2
Leaderboard class spy.png Spy 8

Sorunlar (veya Hata olarak sayılabilecek şeyler)

 • Bir Spy Demoman kılığına girerse eğer ve Demoman İskoç Kelle Keseri gibi kuşanıldığında kişiye olumlu veya olumsuz etki veren bir öğe kullanıyorsa eğer, bu Demoman'ın kılığına girmiş olan Spy için etki aktif olmayacaktır yani pasif olacaktır (örneğin, hareket hızının azaltılması gibi).
 • Düşman takımda olmayan bir oyuncunun kılığına girmek, kılık değiştirmiş iken görülen sahte sağlık puanı göstergesinin imkansız bir değere dönüşmesine neden olabilir. Mesela düşman takımında bir Scout yoksa ve Spy bir Scout kılığına girerse eğer, Scout kılığı otomatik olarak sahte sağlık göstergesine bir sağlık puanı değeri ekleyebilir, mesela Heavy'nin 300 sağlık puanını gösterebilir. Yani özet olarak herhangi bir düşman oyuncusu size bakarsa (yani sizi işaret ederse), bir Scout'ın 300 gibi bir sağlık puanına sahip olamayacağını açıkca farkeder ve sizin bir kılık değiştirmiş bir Spy olduğunuzu anlar.
  • Ancak kılık değiştirmiş iken bir Sağlık paketi almak, sahte sağlık göstergesinin sağlık puanı değerini geçerli bir sayıya düşürecektir.
 • Düşman takımındaki bir sınıfın kılığına giren bir Spy'ı tam ses komutlarını kullandığı sıra da eğer düşman takımındaki bir oyuncu işaret ederse eğer, gerçek takma adını görebilir. .
 • Bir Spy Av Tüfeği kullanabilen bir sınıfın kılığına girerse eğer (hangi sınıf olunduğuna bakılmaksızın) ve kılığına girdikten sonra Spy eline Bozucu alırsa eğer aniden kılık değiştirilen model Civilian'ın pozisyonuna girer. Daha sonrasında Spy kendi stok silahını seçerse, kılığına girdiği oyuncunun da elinde Spy'ın seçtiği stok silah görülebilir. Hatta Engineer iken Bozucu'yu aktif olarak kullandığınızda kılık değiştirdiğiniz Engineer modelinin bir yapı taşıdığını görebilirsiniz. Bu hata Av Tüfeği'nin sahte silah görünüşünün Spy'da gösterilmemesinden dolayı meydana gelmekteydi.
  • Ayrıca Engineer kılığına girmiş bir Spy eline Kılık Değiştirme Seti'ni alırsa eğer (aktif olarak kullanırsa yani), Engineer modelinin PDA tutma pozisyonuna girdiği de görülebilir.
   • Ayrıca bu hatayı eşzamanlı silah değiştirme komutu aktif edilmiş bir Bot ile yapılarak hatanın tam olarak nasıl meydana geldiğini gösteren video'yu izleyek daha iyi anlayabilirsiniz. Video[1]
 • Eğer bir Spy Savaşcı Bob'un "Kasksız" tarzını kullanan bir düşman Soldier kılığına girerse eğer, kılığına girilen düşman Soldier'ın kafasında bir kask olacaktır (yani Savaşcı Bob'un "Kasksız" tarzlı halindeki kılığa girilemiyordu).
 • Bir Spy Kaynak Maskesi kuşanmış bir Engineer'ın kılığına girdiğinde eline Bozucu'yu alırsa eğer, Kaynak Maskesi kılığına girdiği Engineer'ın modelinin yüzüne düşer.
 • Eğer bir Spy elinde Katliam veya Profesyonel Katliam silahı tutarken kılık değiştirirse, düşman takım Spy'ın kılığına girdiği sınıfın silahlarının parladığını görecektir.

İlgili başarımlar

Achieved.png Genel

Kılık Değiştirme Ustası
Kılık Değiştirme Ustası
Bir rakip Medic'i kandırarak seni iyileştirmesini sağla.


Pumpkin.png Cadılar Bayramı başarımları

Kostüm Yarışması
Kostüm Yarışması
Sınıfının kılığına girmiş bir Spy'ı öldür.


Leaderboard class pyro.png Pyro

Ben Kızartırım
Ben Kızartırım
10 kılık değiştirmiş Spyateşe ver.


Leaderboard class engineer.png Engineer

İngiliz Anahtarı
İngiliz Anahtarı
Kılık değiştirmiş bir Spyİngiliz Anahtarı ile öldür.


Leaderboard class medic.png Medic

Ben Bir Medic'im. Bilginize...
Ben Bir Medic'im. Bilginize...
'Medic!' çağrısı yapan 5 Spy'ı öldürmek için kemik testeresini kullan.


İki Yüzlülük Yemini
İki Yüzlülük Yemini
İyileştirdiğin düşman Spy'ı öldür.


Leaderboard class spy.png Spy

Anti Casusluk
Anti Casusluk
Kılık değiştirmiş bir Spy'ı sırtından bıçakla.


Ben Bir Spy'ım. Bilginize...
Ben Bir Spy'ım. Bilginize...
Son 5 saniye içinde seni iyileştirmiş bir Medic'i sırtından bıçakla.
Kimlik Hırsızı
Kimlik Hırsızı
Kılığına girdiğin düşmanı sırtından bıçakla.


Sigorta Dolandırıcılığı
Sigorta Dolandırıcılığı
Düşman Medic tarafından iyileştirilirken bir düşman öldür.

Hatalar

 • İzleyici takımındayken kılık değiştirmiş bir Spy'ı izlerken "Hedefi ya da Eşyayı Tespit Et" tuşuna basarak Spy'ın kılığına girdiği oyuncunun silahları ve öğeleri görüntülenebiliyor.
 • Bir Spy kendi takımından bir oyuncunun kılığına girdiğinde sesli komutları kullanırsa, düşman takımın konuşma (cheat) bölümünde bu yapılan ses komutları görünebilir.
  • Bu ayrıca İzleyici takımındayken de görülebilir (ancak bunun olması gerçekten imkansız olması gerekiyordu çünkü İzleyici takımındaki bir oyuncu zaten normalde konuşma bölümüne bile herhangi bir şey yazamaz ve karakter seçmediği için ses komutları kullanamaz).

Referanslar

 1. http://www.youtube.com/watch?v=3dPEZIJWhf8

Ayrıca bakınız