Zasobnik

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Inżynier i Zasobnik poziomu 3
Potrzebuję tu Zasobnik!
Skaut

Zasobnik zapewniająca amunicję, metal oraz zdrowie konstrukcja mogąca zostać zbudowana przez Inżyniera. Inżynierowie używają metalu pochodzącego z Zasobnika by utrzymać swoje pozostałe konstrukcje. Każdy gracz może uzupełnić swoje zdrowie i amunicję po prostu stojąc w pobliżu Zasobnika. Pobieranie amunicji czy zdrowia z Zasobnika nie ma wpływu na ilość zgromadzonego metalu.

Gdy efektywnie używane, Zasobniki są nieocenione we wspomaganiu drużyny. Regenerując zdrowie członków drużyny, Zasobniki spełniają rolę przenośnego źródła amunicji, dostarczając również niezbędnego Inżynierom metalu. Zasobniki sprowadzają członków drużyny w jedno miejsce, co może pomóc w przeprowadzeniu skutecznego ataku, zwłaszcza, gdy drużyna jest rozproszona; z drugiej strony takie zgrupowanie stanowi łatwy cel do ostrzelania go rakietami lub granatami. W przeciwieństwie do szafki zaopatrzeniowej, Zasobnik nie wyda nowej broni, gdy gracz zmieni swoje wyposażenie.

Zasobnik wymaga 100 jednostek metalu by być zbudowanym, 200 by zostać ulepszonym do poziomu 2 oraz kolejnych 200 by zostać ulepszonym do poziomu 3. Każde ulepszenie zwiększa szybkość leczenia oraz wydawania amunicji i metalu. Wytrzymałość zasobnika wzrasta wraz z postępem budowy, by osiągnąć 150 HP gdy budowa zostanie zakończona. Nowo wybudowany Zasobnik zawiera 25 jednostek metalu oraz generuje kolejne 40 co 5 sekund. Maksymalnie może zgromadzić 400 jednostek metalu, co widać na wskaźniku z przodu Zasobnika. Przed wybudowaniem można ustawić odpowiednią orientację zasobnika - kiedy widoczny jest schemat, należy nacisnąć przycisk odpowiedzialny za alternatywny atak (domyślnie jest to prawy przycisk myszki). Każdorazowe kliknięcie przycisku spowoduje obrócenie schematu o 90 stopni przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Zniszczony Zasobnik (niezależnie od poziomu) pozostawia 50 jednostek metalu, mogącego zostać zebranym przez każdego gracza jako amunicja lub metal.

Demonstracja

Poziomy

Poziom Wytrzymałość Koszt Prędkość generowania
Zdrowie Amunicja Metal
1

Lvl1dispenser.png

150 100 jednostek metalu 10 / sek 20 / sek 40 / 5 sek
2

Lvl2dispenser.png

180 300 jednostek metalu 15 / sek 30 / sek 50 / 5 sek
3

Lvl3dispenser.png

216 500 jednostek Metalu 20 / sek 40 / sek 60 / 5 sek

Powiązane osiągnięcia

Leaderboard class pyro.png Pyro

Niszczyciel
Niszczyciel
Zniszcz 50 konstrukcji wzniesionych przez Inżynierów.

Leaderboard class demoman.png Demoman

Szkockie Bum
Szkockie Bum
Jedną detonacją bomb samoprzylepnych wysadź Inżyniera wraz z jego działkiem strażniczym i zasobnikiem.

Leaderboard class heavy.png Gruby

Pracownik fabryki
Pracownik fabryki
Zabij 20 przeciwników w czasie, gdy doładowujesz się przy zasobniku.

Leaderboard class engineer.png Inżynier

(Przed)ostatni kowboj
(Przed)ostatni kowboj
Spraw, aby twój zasobnik leczył Grubego, który zabije 5 wrogów.


Ugaszony dżentelmen
Ugaszony dżentelmen
Ugaś za pomocą zasobników 20 płonących graczy.
Narkotykowy kowboj
Narkotykowy kowboj
Spraw, aby twoje zasobniki wydały w sumie 100 000 punktów zdrowia.


Doktor na wakacjach
Doktor na wakacjach
Spraw, aby twój zasobnik leczył 3 towarzyszy jednocześnie.

Strategia

Osobny artykuł: Strategia Inżyniera
 • Stojący w pobliżu Zasobnika Pyro może pełnić funkcję ruchomej "ściany ognia": Zasobnik uzupełnia amunicję Miotacza ognia szybciej, niż jest ona zużywana. Stanowi to doskonałą ochronę przed wrogimi Szpiegami, pozbawiając jednak drużynę jednego ofensywnego gracza.
 • Gruby może wykorzystywać Zasobnik w podobny sposób, stawiając ogień zaporowy na dużym obszarze. Może to stanowić ochronę przed wrogimi Szpiegami lub zostać wykorzystane do obrony takich obszarów jak punkt kontrolny. Każdy Gruby wykorzystujący tę technikę musi zdawać sobie sprawę z tego, iż wraz z odległością spada ilość zadawanych minigunem obrażeń. Można to wykorzystać do przejęcia kontroli w korytarzu, a nawet we wrogiej bazie (na przykład kanały w 2Fort) w taki sposób, by zapewnić drogę ucieczki lub bezpieczną lokalizację do budowy teleportu. Nieustannie strzelając, Gruby może przeczesywać dany obszar w poszukiwaniu ukrytych Szpiegów, a także niszczyć bomby samoprzylepne.
 • Stojący w pobliżu Zasobnika Snajper nie musi opuszczać swojego punktu obserwacyjnego w poszukiwaniu amunicji.
 • Po wejściu w tryb Nagłej śmierci istotne jest, by wybudować Zasobnik jako pierwszy by zapewnić swojej drużynie zdrowie, metal i amunicję.
 • Zasobniki wydają amunicję wszystkim członkom drużyny będącym w zasięgu, wliczając w to przebranych wrogich Szpiegów. Jako Szpieg, widząc wrogi Zasobnik, zamiast zniszczyć rozważ pozostawienie go nietkniętym, by zregenerować niewidzialność, uzupełnić zdrowie czy, używając Zegarka niewidzialności lub Dzwonu Zmarłego, pozostać niewidzialnym w nieskończoność.
 • Znajdując się wraz z innymi Inżynierami na jednym obszarze, rozważcie wybudowanie wszystkich Zasobników obok siebie. Mechanizmy wydawania amunicji i leczenia Zasobników nakładają się na siebie, więc wybudowanie ich obok siebie pozwoli na znacznie szybsze uzupełnianie zdrowia i amunicji członków drużyny niż w przypadki pojedynczego Zasobnika. Mimo, iż ryzyko utraty Zasobników jest wyższe, często korzyści płynące z takiego rozwiązania umożliwiają Twojej drużynie nieustanny atak. Nie zaleca się budować w pobliżu siebie więcej niż dwóch Zasobników, zwłaszcza, gdy obydwa są poziomu 3. Umiejscowienie większej ilości Zasobników obok siebie niesie ryzyko utraty wszystkich w przypadku kontrataku drużyny przeciwnej.
 • Umiejscawiając Zasobnik w wąskim przejściu, można je skutecznie zablokować, spowalniając graczy drużyny przeciwnej. Skutecznym rozwiązaniem, zwłaszcza przeciwko Skautom, jest wybudowanie w pobliżu Zasobnika Działka Strażniczego.
 • Zasobnik może być również używany do Spy checking. Nawet, gdy przebrany, wrogi Szpieg nie może przechodzić przez Twoje konstrukcje, dlatego umiejscowienie Zasobnika w wąskim korytarzu może skutecznie ich zablokować.
 • Leczenie i wydawanie amunicji działają w oparciu o różne mechanizmy, dlatego przebywanie w zasięgu promienia leczącego Zasobnika nie jest równoznaczne z byciem wystarczająco blisko by pobrać amunicję.
 • Analogicznie, Zasobnik może czasami wydawać amunicję i metal przez ściany, lecz nie może przez nie leczyć.
 • Inżynier może wskoczyć na swój Zasobnik, co umożliwia mu dostanie się w miejsca niedostępne poprzez zwykły skok, pozwalając na umiejscowienie Działek Strażniczych i innych budynków w bardziej strategicznych miejscach. Miej jednak na uwadze, że Działko Strażnicze jest wyższe od Zasobnika, niezależnie od poziomu na którym się on znajduje.
 • Czas budowy Zasobnika jest najdłuższy spośród wszystkich konstrukcji. Z reguły najlepiej jest rozpocząć budowę Zasobnika, a następnie, gdy ten się jescze buduje, rozpocząć budowę Działka.
 • Zasobniki kosztują najmniej jednostek metalu, zaraz po Mini-działku. Miej to na uwadze, gdy uciekając chcesz zablokować bomby Demomana.

Ciekawostki

 • Zasobniki poziomu 2 i 3 pojawiły się w grze wraz z Aktualizacja z 11 grudnia 2008.
 • Zasobnik poziomu 3 leczy z prawie taką samą szybkością, co Medi Gun (24 HP/sek).
 • Zasobniki mogą blokować pociski i rakiety Działek Strażniczych. Stojąc za Zasobnikiem, wrogi gracz jest chroniony przed ogniem z Działek, które mogą go jedynie namierzyć, lecz nie zabić. Jest to powszechnie wykorzystywane przez Szpiegów, którzy czekają na okazję by zabić Inżyniera.
 • Stojąc w zasięgu promienia leczącego Zasobnika, możliwe jest przebywanie w nieskończoność pod wodą.
 • Przez krótki czas po WAR Update Szpiedzy mogli budować (lecz nie ulepszać) Zasobniki, wpisując w konsoli polecenie "build 0".
 • Zgodnie z instrukcją obsługi Działka Strażniczego, pełna nazwa Zasobnika to "Dispense-O-Matic 9000 Provisions Dispenser".
 • Zasobnik BLU poziomu 1 pojawia się (jako "ciekawy zasobnik") w grze studia Telltale "Sam & Max 304: Beyond the Alley of the Dolls". Stojąc w jego pobliżu, można usłyszeć dźwięk, jaki wydaje Zasobnik przy leczeniu, Sam może ośmiokrotnie uderzyć Zasobnik kluczem, co spowoduje otwarcie dolnej szuflady zawierającej shake "Banang". Sam może spróbować zabrać shake, jednak nim jest on w stanie go podnieść, szuflada z powrotem się zamyka (to Max, jak się po chwili okazuje, wyciąga wtyczkę Zasobnika z gniazdka). Zasobnik pojawia się również w tym samym miejscu w kolejnym odcinku, "305: The City that Dares not Sleep".
Patrz Max, darmowe zdrowie, amunicja, babeczki, wskazówki i oświecenie! Czekaj, to jest puste
Sam o Ciekawych Zasobnikach