Dominacja

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Dominacja Hippisie! Znajdź sobie pracę.
To palące uczucie? To wstyd.
Gruby

Dominacja to nagroda otrzymywana za czterokrotne pokonanie, lub asystowanie w pokonaniu danego przeciwnika. Chcąc zdominować nieprzyjaciela gracz nie może zostać zabitym bezpośrednio przez niego lub pośrednio, przez członka drużyny przeciwnej oraz współpracującego z nim wspomnianego wroga. Jeśli gracz zdominuje przeciwnika, zostanie odegrany charakterystyczny dźwięk, zaś gracz stanie się Nemezis wroga. Na tabeli wyników, tuż obok jego nicku pojawi się ikona dominacji. Jednakże, jeśli to gracz zostanie zdominowany, odegrany będzie troszkę inny dźwięk, zaś na tablicy wyników zostanie przedstawiona ikona dwóch pięści. Taka sama ikona pojawi się nad głową nieprzyjaciela, choć będzie ona nosiła barwy drużynowe. Jeśli gracz zabije przeciwnika ten straci Dominację, oraz status Nemezis; znane jest to także pod nazwą Zemsty. Dominacje zdobyte w jednym życiu są podliczane w ciągłych statystykach. Przy dominacji graczy, na tabeli wyników pojawi się symbol medalu, wraz z liczbą odpowiadającą ilości zdominowanych przeciwników. Dominacje są zachowywane przy zmianach faz rozgrywki, lecz nie przy zmianie drużyny lub mapy. Co więcej, przy zmianie drużyny gracz traci wszystkie dominacje, przy czym to samo tyczy się jego przeciwników. Zdominowanie przeciwnika może czasem skłonić postać do odegrania odpowiedzi głosowej. Zdominowanie kilku osób w jednej rundzie spowoduje entuzjastyczne reakcje ze strony klasy w której rolę wciela się obecnie gracz.

Nemezis

Gdy przeciwnik staje się Nemezis gracza, nad jego głową pojawia się określona ikona, które pozwala na identyfikację (o ile nie jest Niewidzialnym lub przebranym Szpiegiem). Tylko gracz widzi tę ikonę. Jeśli Nemezis gracza go zabije, zostanie to wykazane przez Migawkę oraz zostanie wyświetlona informacja iż gracz został ponownie zabity.

Liczba przeciwników dominujących gracza w danej rundzie jest nieograniczona. Po zabiciu Nemezis, gracz otrzymuje punkt za Zemstę, który wlicza się do statystyk gracza, zaś dominujący przeciwnik traci status Nemezis.

Omawiany aspekt rozgrywki został włączony do gry by zachęcić graczy do budowania więzi między sobą, dając możliwość wzmocnienia poprzez umożliwienie im uzyskania dodatkowych punktów za pomocą Zemsty.

Zemsta

Wróciłem, ty nienormalny półgłówku!

Zabicie Nemezis określa się mianem Zemsty. Towarzyszy temu dźwięk oraz specjalny komunikat na ekranie HUD. Uzyskanie Zemsty spowoduje także krótką reakcję głosową ze strony danej klasy.

Punkt za Zemstę jest warty dwa punkty uzyskiwane normalnie za zabójstwo oraz usunie Dominację gracza. Gracze otrzymają osiągnięcie Nemezis po uzyskaniu "Zemsty" pięciokrotnie. Zemsta może mieć miejsce również podczas Upokorzenia, bardzo dogodnym i dającym dużą przewagę czasie, kiedy to przeciwnik będzie całkowicie podatny na każde trafienie.

Powiązane osiągnięcia

Achieved.png Ogólne

Świeże spojrzenie
Świeże spojrzenie
Zdominuj przeciwnika noszącego gogle pyrowizyjne i zdobądź parę dla siebie!

Nagroda: Gogle pyrowizyjne


NPNZ²
NPNZ²
Miej 2 NAJLEPSZYCH PRZYJACIÓŁ jednocześnie.
Nemezis
Nemezis
Zabij pięciu przeciwników w odwecie.

Leaderboard class soldier.png Żołnierz

Dominator
Dominator
Zdobądź 3 dominacje w ciągu jednego życia.
Bój w okopach
Bój w okopach
Zabij swojego nemezis saperką.

Leaderboard class pyro.png Pyro

Dobór naturalny
Dobór naturalny
Spraw, aby zdominowany gracz opuścił serwer.

Leaderboard class demoman.png Demoman

Do Trzech Razy Sztuka
Do Trzech Razy Sztuka
Zdomimnuj 3 wrogich Inżynierów.
Pozostanie Tylko Jeden
Pozostanie Tylko Jeden
Obetnij głowę swojemu nemezis.

Leaderboard class heavy.png Gruby

Wisienka na torcie
Wisienka na torcie
Zabij 20 razy graczy, nad którymi dominujesz.


Pomocna dłoń
Pomocna dłoń
Pomóż 5 towarzyszom zemścić się na swoich prześladowcach.
Czerwony Oktoberfest
Czerwony Oktoberfest
Zdobądź dominację dla Medyka, który cię leczy.

Leaderboard class medic.png Medyk

Lekarz zaangażowany
Lekarz zaangażowany
Pomóż w odwecie na 20 przeciwnikach.

Leaderboard class sniper.png Snajper

Zasady australijskie
Zasady australijskie
Zdominuj wrogiego Snajpera.
Twarda jazda, mokra robota
Twarda jazda, mokra robota
Zaatakuj Sikwondem przeciwnika, którego dominujesz.

Leaderboard class spy.png Szpieg

Cel Szczególnej Wartości
Cel Szczególnej Wartości
Dźgnij w plecy przeciwnika, który dominuje 3 lub więcej członków Twojej drużyny.


Zemsta Sztywniaka
Zemsta Sztywniaka
Zabij w odwecie przeciwnika dźnięciem w plecy.
Krucjata W Melbourne
Krucjata W Melbourne
Zdominuj Snajpera.

Pumpkin.png Scarechievements

Twój własny cylinder
Twój własny cylinder
Zdominuj przeciwnika noszącego upiorny cylinder, by zdobyć swój własny.

Historia aktualizacji

Aktualizacja z 27 maja 2010

 • Poprawiono komunikaty dominacji/zemsty nie używające kolorów drużyn dla nazw graczy.

Aktualizacja z 19 marca 2013

 • Poprawiono błąd tabeli wyników który sprawiał że naliczanie dominacji było redukowane o 2 gdy zdominowany gracz opuścił serwer.

Błędy

Nemezis po zmieszaniu składów drużyn.
 • Jeśli gracz aktywuje tryb udawania własnej śmierci Martwego Dzwonu Szpiegów, którzy zostali zdominowani lub zabici na zasadzie Zemsty w przeszłości, raport zabójstw ogłosi że gracz ich dominuje lub powziął na nich Zemstę, lecz tabela wyników będzie temu przeczyć.
 • Czasem, po tym jak autobalans przydzieli zdominowanego gracza do drużyny Nemezis lub vice-versa, ikona Nemezis może pozostać widoczna nad graczem.

Ciekawostki

 • Dominacje zostały pierwotnie stworzone z myślą o nadaniu interakcji między graczami bardziej osobistego wymiaru i zachęceniu graczy do współzawodniczenia.
 • Dominacja graczy za pomocą asysty nie aktywuje komendy głosowej ze strony klasy, lecz klasy której przyznano punkt za zabicie.
  • Ten sam efekt tyczy się Zemsty.
 • Zabicie Szpiega używającego Dzwonu Zmarłego (jeśli jest to czwarte zabicie wspomnianego gracza) skutkuje komunikatem o jego dominacji. Jednakże, w momencie gdy się ujawni, nie będzie już "Zdominowany". Szpiedzy udający własną śmierć nie zapewniają umożliwiają Zemsty.
 • Jeśli gracz zdominuje więcej niż 16 graczy, nie zostanie wyświetlona większa liczba, jako że twórcy nie istnieje symbol który by to wykazał.
 • Gracze używający Pyrowizji będą postrzegać Dominacje i Zemsty jako "Gracz jest NAJLEPSZYM PRZYJACIELEM Gracza" oraz "Gracz ZERWAŁ z Graczem".
 • Możliwe jest zdominowanie gracza z własnej drużyny. Może to zrobić Medyk lecząc przebranego Szpiega który dźgnie w plecy któregoś z sojuszników Medyka, dając mu asystę za śmierć jednego z sojuszników.

Galeria

Symbole na tabeli wyników

Zobacz też