Çevresel ölüm (dış etkenlerden)

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Evet, az önce ne oldu?
Demoman balkabakları patlarken
Saf bir Scout kazanın içine bir adım atmaya karar verir...
...ve mutsuz sonla tanışır

Çevresel ölüm (dış etkenler veya çevre nedenli ölüm olarak da bilinir), genellikle her bir haritada en az bir tane bulunabilen ve çeşitli ölüm tehlikelerine ilişkin olarak birçok farklı şekilde olabilen bir harita unsurudur. Bu tehlikeler, düşman takımına karşı silah veya bir engelleyici faktör olarak kullanılabilir ve neredeyse tüm harita tehlikeleri, düşmanı engelleyerek veya bölgeye gelmesini zorlaştırarak bir avantaj sağlar. Bu tehlikelerin farkında olmak sadece oyunun her anında gereksiz (ayrıca utanç verici) ölümleri önlemekle kalmaz, aynı zamanda düşmanları hızlı bir şekilde yok etmeye ya da bölge ele geçirmeye (oynanılan moda bağlı olarak bunlar değişebilir) fayda sağlayabilir.

Anında öldüren tehlikeler

Aşağıdaki tehlikeler oyuncunun sağlığı farketmeksizin anında ölüme neden olur. Bonk! Atomik Kuvvet veya ÜberŞarj (bir istisna hariç) gibi ölümsüzlük etkisi altındaki oyuncuları da etkiler.

Testere bıçakları

Sawmill haritasının orta noktasında bulunan testere bıçakları.
Ana madde: Testere bıçakları
Killicon saw blade.png
 Heavy

Testere bıçakları, ilk kez Sawmill haritasında resmi olarak görülen tarafsız varlıklardır ve daha sonra özellikle Trainsawlaser haritası başta olmak üzere bir çok haritada görülebilir. Belirlenen bir yol üzerinde ileri geri hareket ederler ve onlara temas eden herkesi anında öldürürler. Görünüş olarak ise eğer testere bıçağı birisini öldürürse kanla kaplanır ve yeni bir tur başlayana kadar öyle durmaya devam eder.

Testere bıçaklı haritalar

Trenler

Well haritasının orta noktasında bulunan tren rayları.
Ana madde: Trenler
Killicon train.png
 Medic

Trenler, yollarının üzerinde duran herkesi anında öldürebilen tarafsız varlıklardır. Bir trenin gelişi genellikle yolun her bir ucundaki yanıp sönen ışıklar ve oyuncuların yeterince oraya yakın olması durumunda duyabildikleri bir çan sesi ile belirtilir. Buna ek olarak, Trenler genellikle yolun girişine hemen girecekken bir bir ses çıkarır, büyük olasılıkla oyuncuların raydan çıkmaları için son bir uyarıdır. Trenin türü GP38-2 gibi görünmektedir ve boya şemasıda bir zamanlar Batı Amerika'da faaliyet gösteren Southern Pacific şirketinin demiryolu ağlarında çalıştırılan trenlere benzer şekildedir.

Bir trenin yanlarına dokunmanın oyunculara zarar vermeyeceğine dikkat edilmelidir; aslında oyuncular geri atlamak şartıyla güvenli bir şekilde trenlerin üstüne bile binebilirler.

Ayrıca Frontier haritasına özgü ve diğer bütün vagonlara benzemeyen "Lil' Chew-Chew" adında bir itilebilir yük vagonu vardır. Bu türün önemli özelliği sadece görünüşden ibaret değildir, üç veya daha fazla BLU oyuncusu tarafından itilirse eğer, trene benzer bir özellik olan "chew (çiğneme)" özelliği aktif olur ve önünde duran bütün şanssız oyuncuları öldürür.

Trenli haritalar

Tuzak Çukurları

Upward haritasının son noktasındaki çukur
Killicon skull.png
 Soldier sakarca düşerek öldü.

Tuzak Çukurları, çıkıntının içine düşüp ölüme ya da uçurumun çökmesine sebep olabilen bir çevre tehlikesidir. Diğer yaygın küçük çukurlara kıyasla büyük bir çukurun olması, belirli Yük Vagonu haritalarında son bölüme yani vagonun son noktasına gelindiğinde ve Yük Vagonu çukura itildiğinde, düşerek büyük ekstra bir patlamaya sebebiyet verir ve sadece vagonun yanındakileri değil çukurun yakınındaki olan bütün herkesi öldürür.

Düşme hasarından farklıdır yani düşme hasarı gibi yükseklik mesafesi ele alınıp yer ile temasta hasar vermez, belirli bir mesafeyi geçtikten sonra yere temastan bağımsız olarak direk öldürür. Tuzaklar, oyuncuları daha önceden ilk kez kendi bölgelerinde öldürmek için kullanılan trigger_hurt komutu sayesinde öldürülür.

Çukurların derinliği dışarıdan bakışla yüzeyi mutlaka görünür, çünkü çukura düşüp öldükten sonra ceset, silah veya cephane kutusunun düşmeye devam edeceği görülebilir.

Belirli mesafeyi geçtikten sonra bile, oyuncu ÜberŞarj etkisi altında olsa bile Tuzak Çukurunda hayatta kalma şansı yoktur. Düşüşü geciktiren veya yavaşlatan etkileri kullanarak (örneğin Zıplama veya Paraşüt) Tuzak Çukuru'nun ölüm mesafesi atlatılamazsa eğer, kaçınılmaz sonu geciktirmek dışında Tuzak Çukurları üzerinde hiçbir özelliğe sahip değildir.

Çukur bulunan haritalar

Lav

Hell haritasını Hell bölgesinde bulunan akan Lav.
Killicon skull.png
 Pyro
Killicon fire.png
 Pyro

Lav, çoğu Cadılar Bayramı temalı olmak üzere birkaç haritada olan bir tehlikedir.

Şeytani Lav: Lav akışı animasyonu hariç, Lav çoğu durumu Tuzak Çukurundan bile ayırt edilemez. Düşme yüksekliğinin ne kadar kısa olduğuna bakılmaksızın, öldürme süresi anında öldürmedir. Ölüm animasyonu, Tuzak Çukuru ile aynı olabilir ancak belirli haritaya göre değişebilir.

Çehennem Ateşi (Hellfire) Lavı: Hellfire haritasındaki Cadılar Bayramı temalı olmayan Lav'da ölüm canı tamamen dolu oyuncular için anında değildir, ancak birkaç saniye beklenildiğinde öldürür ve Lav'dan çıkma şansı çok düşüktür. Çehennem Ateşi Lavı animasyonunda ayrıca küçük parlamalar ve Ateş topları da vardır ve yanarak ölünürse eğer, öldürme simgesi ateşte yanan kuru kafa olabilmektedir.

Lavlı haritalar)

Ölümcül sular

Eyeaduct haritasının, Loot Adasındaki ölümcül sular.
Killicon skull.png
 Heavy

Bazı haritalardaki sulara dokunmak ölümcül bir şeydir - öldürme şekli Tuzak Çukuru'na benzerdir; ama direk olarak aynı da değildir, mesela ölüm için belirli bir mesafeyi geçme kuralı ve noktası yoktur. Ölüm animasyonu suda süzülen bir cesettir.

Stygian (Karanlık) sular, Eyeaduct haritasının Underworld bölgesindeki bazı yerlerin çevresini kapsar.

Whitewater (Beyaz Su) ise direk olarak anında öldürmez yani üstünden zıplanılabilinir veya hızlı adımlarla geçilebilir.

Sygian (Karanlık) suyu bulunan haritalar
Whitewater (Beyaz Su) suyu bulunan haritalar

Timsahlar

Mercenary Park haritasındaki ilk noktanın yanında bulunan Timsahlı alan.
Killicon crocodile.png
 Heavy

Timsahlar bulunan suyun içine girilirse eğer, oyuncu Timsahlar tarafından hemen yakalanır ve anında ölür.

Timsahlı haritalar

Yük Vagonu patlaması

Badwater Basin haritasında patlamış olan bir yük vagonu.
Ana madde: Yük Vagonu
Killicon skull.png
 Scout

Herhangi bir Yük Vagonu veya Yük Vagonu Yarışı haritasının son (veya tek) turu sırasında, Yük Vagonu son noktaya ulaştığında ve çukurdan aşağı itildiğinde Yük Vagonu patlar ve bu da çevredeki tüm oyuncuların ölmesine sebebiyet verir. Bazı haritalarda ortaya çıkan patlama krater yaratır; içine düşülürse eğer, Tuzak Çukuru ölümüne neden olur.

Yük Vagonu patlası olan haritalar

Ezilme

DeGroot Keep haritasındaki kapılar.
Killicon skull.png
 Demoman

Ezilme, herhangi bir oyuncunun iki sert yüzey arasında sıkışarak anında ölüme sebebiyet veren bir ölüm türüdür.

A ve B noktalarının her ikisi de ele geçirildiğinde açık DeGroot Keep haritasının kapısı, son noktanın ele geçirilmesi ile belirli bir süre sonra kapanır. Bir oyuncu kapı kapanırken kapının altında duruyorsa veya kapı açılırken kapıya çok yakınsa, muhtemelen ezilip ölecektir.

Dustbowl haritasının 3. turunda eğer BLU takımı ilk kontrol noktasını ele geçirirse, ilk kontrol noktasına giden soldaki canlanma kapısı, altında kalan tüm oyuncuları anında öldürür.

Doomsday haritasında, roket kapağına Australium konulduktan sonra platform yükselir ancak eğer epey yükseldikten sonra çalınırsa, platform aşağı doğru inerek altında kalanlar anında ölür.

Egypt haritasında ise tüm kapılar yavaşça açılır ve kapanır ancak oyuncuları ezebilir. Ayrıca, 1. turda, RED takımının ilk kontrol noktası ele geçirilirse eğer, RED canlanma bölgesinden A noktasına giden bir içten bir oda vardır ve orada bulunan kapıya sıkışabilinir. Ele geçirmeden kısa bir süre sonra, odanın kapısı yavaşça inmeye başlar ve altında kalan tüm oyuncuları öldürür.

Hightower ve Helltower haritalarında, bir takım diğerinin yük vagonunu kontrol platformunun tepesine doğru itmesini engelleyebilirse, platform düşerek ve altındaki oyuncuyu ezecektir

Snowplow haritasında, trene zarar vermek için kullanılan büyük cihaz, altındaki oyuncuları ezebilir.

Enclosure haritasındaki Gate 01 kapısı, Kontrol noktası (B) ele geçirildikten sonra kapanıp oyuncuları ezebilir.

Ezilebilinecek haritalar

Kazan ateşi

Foundry haritasındaki BLU takımının canlanma alanının yakınında bulunan bir Kazan.
Killicon skull.png
 Heavy

Kazan, her iki takımın da canlanma bölgelerinin yanında bulunan Foundry haritasına özgü çevresel bir tehlikedir. Ateşin içine giren her oyuncu anında ölecektir. Bir düşmanı kazanın içine itmek, BENİMLE GELİYORSUN başarımını kazandıracaktır.

Kazan ateşi bulunan haritalar

Roketin çıkış noktası

Doomsday haritasındaki roketin kalkıştan sonraki arkasından bıraktığı gaz dumanları.
Killicon skull.png
 Soldier

Doomsday haritasında, turun sonunda roket ateşlenerek arkasında gaz dumanları bırakırken çıkmış olduğu çukur patlar. Kazanan takımdan bir oyuncu herhangi bir düşmanı bu çukara itmeyi başarırsa eğer, oyuncu Havalandırılan başarımını kazanacaktır.

Steel haritasında, eğer RED takımı oyunun sonuna kadar E noktasını başarılı bir şekilde savunursa, son noktanın üzerindeki roket ateşlenir ve gaz dumanının altında kalan herkesi öldürür.

Roket çıkış noktası bulunan haritalar

Öğütücü

Mannhattan haritasındaki bir öğütücü.
Killicon skull.png
 Pyro

Öğütücü, bir oyuncunun makinenin üstüne doğru gitmesiyle meydana gelen bir çevresel ölümdür. Bu şekilde ölen oyuncular, iki yüsek sesten birinin öldürme sesine neden olur.

Mannhattan haritasında ise bu şekilde ölen Robotlar, üç benzersiz ölüm sesinden birine neden olurlar. Ayrıca, Manhattan haritasındaki öğütücü makinesinin yakınında bulunan ve pek göze çarpmayan bir muz kabuğu vardır; üzerine basmak kayma ses efektine neden olup direk oyuncuları (ve robotları) öğütücüye doğru iter.

Öğütücü bulunan haritalar

Lazerler

Asteroid haritasındaki lazerler.
Killicon skull.png
 Medic

Laserler, belirlenmiş bir yol boyunca yukarı ve aşağı hareket eden Asteroid haritasına özgü bir çevresel ölümdür. Temas eden oyunculardan gözle görülür "kıvılcımlar" çıkar ve anında ölürler.

Ancak ÜberŞarj etkisi altında olan oyunculara lazer etki bitene kadar zarar vermez. Ayrıca ÜberŞarj etkisinin zarar vermediği tek anında ölümdür.

Lazerli haritalar

Tyrannosaurus Rex (Tiranozor)

T-Rex encounter on Enclosure.
Killicon skull.png
 Scout

Tyrannosaurus Rex, Enclosure haritasının üçüncü turunda ki "T-REX" noktasına yani son noktaya özgü bir çevresel ölümdür. Yük Vagonunu kapının önündeki platforma kısa bir mesafe ittirdikten hemen sonra patlama olur ve bir veya iki saniye sonra, Tyrannosaurus Rex kapıya farkedilir bir şekilde vurarak, duman ve alevlerin ortasına doğru giderek Rexxy'yi görmek için giderken yakınında bulunan herkesi öldürür.

Tyrannosaurus Rex bulunan haritalar

Ani olmayan ölüm tehlikeleri

Bu çevresel ölüm tehlikeleri oyuncuları anında öldürmez, ancak bu çevresel ölüme sebebiyet vermeyeceği anlamına gelmez.

Ateş

Egypt haritasının BLU takımının canlanma alanındaki meşaleler.
Killicon skull.png
 Spy

İlk kez Egypt haritasında görülen çevresel ateş, Alev Silahından veya oyuncular tarafından yapılan diğer ateş türlerinden farklıdır. Çevresel ateş, oyuncunun sağlığını yavaşça ve sadece oyuncu doğrudan tehlikeli bölgede bulunduğu sürece hasar verir.

Ayrıca çevresel ateş Sniper'ın oklarını tutuşturmaz.

Çevresel ateş bulunan haritalar

Ateş topları

Hellfire haritasında bulunan "Ateş topu"
Killicon skull.png
 Pyro

İlk kez Hellfire haritasında görülen ateş topları, kendileriyle temas eden herhangi bir oyuncuya yangın hasarına neden olur ve Alevler yükselir.

Bir oyuncunun bir Ateş topun'dan aldığı hasar miktarı, her halükarda oyuncunun canını geniş ölçüde azaltacaktır; yani temas halinde oyuncunun sınıfına bakılmaksızın sağlığının yarısını kaybedecektir. Ayrıca her sınıf (Pyro hariç), alevlerle en ufak bir temastan bile kısa bir süre sonra yanar.

Ateş topları Sniper'ın oklarını tutuşturmaz.

Ateş topu bulunan haritalar

Boğulma

Well haritasındaki su geçidi
Ana madde: [[Water/tr|]]
Killicon skull.png
 Pyro

Derin suyun altındaki oyuncular (oyuncunun tamamen suya battığu su) boğulmaya başlamadan önce yaklaşık 12 saniye boyunca yüzebilir. Su üstüne yükselmemek, boğulmaya ve her saniyede 5 sağlık puanı kaybına neden olur. Boğulma ile kaybedilen herhangi bir sağlık puanı, bir oyuncu yüzeye ulaşır ulaşmaz, her 2 saniyede bir 10 sağlık hızında yavaş yavaş yeniden dolacaktır. Ancak sağlık puanı tam dolmamışken tekrardan su altına geri dönmek sağlığın dolumunu durduracaktır ve oyuncu tekrar su üstüne çıkana kadar dolmayacaktır.

Derin sulu haritalar

Sağlık boşalımı

Killicon skull.png
 Demoman

Sağlık boşalımı, belirli haritaların bir veya daha fazla belirli alanında yaşanan sürekli veya artan sağlık kaybı oranıdır. Mesela, Cadılar Bayramı haritalarındaki Underworld bölgeleri, Probed haritasındaki uçan daire içindeki yaşanan etki vb. gibi şeyler. Boşalım, kanama veya yanma etkilerine benzer bir hasar-zaman etkisidir; ama zaman sınırlı değildir. Sağlık boşalımı, sadece bir oyuncu belirli bir alana girdiğinde ve oyuncu alandan çıkmadığı veya oyuncu öldürülene kadar devam ettiği zaman gerçekleşir.

Sağlık boşalımı olan haritalar

Buhar

Brimstone haritasındaki buhar bulutu.
Killicon skull.png
 Heavy

Buhar, volkanik gaz, veya zehirli gaz olarak da bilinir, ilk kez Brimstone haritasında ortaya çıkmış bir hasar-zaman etkisidir. Zaman ve etkinin alanı, büyüyen bir buhar bulutu ile gösterilir. Buhar bulutuna giren oyuncular, hayatta oldukları süre boyunca ve bulutta kaldıkları süre de zamanla hasara uğrarlar.

Buharlı haritalar

İlgili başarımlar

Leaderboard class scout.png Scout

Klasik Düşüş
Klasik Düşüş
Kontrolsüz Güç'ün geri tepme etkisini kullanarak düşerek ölmeye neden ol.


Faul Bölgesi
Faul Bölgesi
Bir düşmanı sersemleterek çevresel bir ölüme sebep ol.


Leaderboard class demoman.png Demoman

Yapışkan Düşüş
Yapışkan Düşüş
Yapışkan Bomba Atar kullanarak bir düşman oyuncunun çevresel etmenlerden ölmesine sebep ol.


Leaderboard class medic.png Medic

Tıbbi Müdahale
Tıbbi Müdahale
Yüksekten düşüp ölmek üzere olan bir takım arkadaşını kurtar.


Pumpkin.png Cadılar Bayramı başarımları

Balkabağı Saldırısı
Balkabağı Saldırısı
Patlayan balkabaklarını kullanarak 5 kişinin ölmesine sebep ol.


Backpack Full Head Of Steam.png Foundry başarımları

Benimle Geliyorsun
Benimle Geliyorsun
Bir oyuncuyu kazan ateşine iterek öldür.


Doomsday icon.png Doomsday başarımları

Havalandırılan
Havalandırılan
Raunt sonunda bir oyuncuyu roketin arkasında bıraktığı alana it.


Halloween_achievements#2013:_Bereavements Cadılar Bayramı başarımları

Helltower: Maden Oyunları
Helltower: Maden Oyunları
Hell haritasında 17 düşmanı çevresel etmenlerle öldür


Halloween_achievements#2014:_Merasmachievements Cadılar Bayramı başarımları

Carnival of Carnage: Çarpışan Mahsuller
Carnival of Carnage: Çarpışan Mahsuller
30 düşmanı çarpışan arabalarını yol dışına çarparak öldür.


Ayrıca bakınız