Saper

From Team Fortress Wiki
< Sapper(Redirected from Festive Sapper/pl)
Jump to: navigation, search
Szpieg sapuje moje działko!
Inżynier

Saper (oryg. Electro Sapper; w instrukcji obsługi działka strażniczego nazwany FM/AM Ultra-Elektrosaper), jest drugorzędną bronią dla Szpiega. Jest małym pudełkiem z inskrypcją 'Saper', pokrętłem, skalą i przełącznikami. Posiada także dwie klamry, które pojawiają się podczas używania Sapera.

Głównym celem Sapera jest niszczenie konstrukcji Inżyniera. Kiedy gracz wybierze broń i stanie w pobliżu budowli, będzie w stanie zobaczyć na niej biały zarys Sapera, co oznacza, że jest w odpowiedniej odległości do sapowania. Naciskając odpowiednio przypisany klawisz użyje broni, a budynek zacznie się powoli niszczyć, aż w końcu się rozpadnie. Zasapowanie budynku wstrzyma jego działanie (Działko strażnicze przestanie strzelać, Zasobnik nie będzie już leczył ani dawał amunicji, a Teleporter nie będzie już funkcjonować). Umieszczenie Sapera sprawi, że z działka zaczną sypać się iskry elektryczne i zacznie wydawać syczący odgłos. Umieszczenie Sapera na jednym z Teleporterów sprawi, że automatycznie pojawi się on na drugim (jeśli istnieje). Jeśli Szpieg jest przebrany, przebrana klasa odegra animację umieszczania ładunku na konstrukcji.

Gdy konstrukcja zostaje zasapowana, jej właściciel zostaje poinformowany o tym na pasku HUD i automatycznie odtworzy klip dźwiękowy informujący sojuszników znajdujących się w pobliżu o kłopotliwym położeniu konstrukcji. Inżynier może wyłączyć Saper dwoma uderzeniami swojego Klucza, Jednorękiego bandyty, lub Południowej Gościnności. Jeśli Inżynier wyłączy Saper na jednym z Teleporterów, automatycznie wyłączy go też na drugim (jeśli istnieje). Jeśli inny Inżynier uderzy w konstrukcję pierwszy, może dostać asystę za zniszczenie Sapera, a jeśli w tym samym czasie leczy go także Medyk, też dostanie asystę. Pyro wyposażony w Burzyciela może także ściągnąć Saper uderzając raz w konstrukcję. Daje to Szpiegowi szansę na pozbycie się wrogów przybywających na pomoc konstrukcji, często poprzez dźgnięcie w plecy.

Na Saperze znajduje się mała skala ze wskaźnikiem. Nie posiada ona żadnego praktycznego wykorzystania, spełnia jedynie funkcję estetyczną, choć wskazówka podnosi się, gdy Szpieg znajduje się przy konstrukcji. Saper ma nieskończoną ilość amunicji i niedostrzegalny czas odstępu między atakami. Inżynier nie jest w stanie ściągnąć z konstrukcji ciągle na nowo zakładanych Saperów, co oznacza, że Szpieg może ją zniszczyć (taktyka ta działa tylko, gdy w pobliżu nie ma żadnych przeciwników).

Saper rozpada się na kawałki metalu podczas jego niszczenia. Fragmenty te mogą zostać podniesione i zamienione na metal, tylko wtedy, gdy znajdował się on na Zasobniku. Rozpada się on łącznie na 9 fragmentów, a każdy z nich przywraca 3 jednostki metalu.

Obrażenia i czasy funkcjonowania

Zobacz też: Obrażenia
Obrażenia i czasy funkcjonowania
Obrażenia
Bazowe obrażenia 100% 25 s
Czasy funkcjonowania
Czas niszczenia konstrukcji 6.00 s
7.20 s
8.64 s
4.00 s
Wartości są przybliżone i ustalone poprzez testy społeczności

Uwaga: Zadawanie obrażeń zasapowanej konstrukcji obniży ilość czasu potrzebnego do zniszczenia tej konstrukcji poprzez redukowanie jego pkt. zdrowia. Tyczy się to także klas, które nie służą do niszczenia budowli.

Demonstracja

Wariant kuriozum


Powiązane osiągnięcia

Leaderboard class pyro.png Pyro

Zapora ogniowa
Zapora ogniowa
Podpal 5 wrogich Szpiegów, którzy umieścili sapera na przyjaznej konstrukcji.

Leaderboard class demoman.png Demoman

Szybka Sprawiedliwość
Szybka Sprawiedliwość
Zabij 20 Szpiegów w ciągu 5 sekund od podłożenia przez nich sapera na przyjaznej konstrukcji.

Leaderboard class engineer.png Inżynier

Rusz się!
Rusz się!
Dobiegnij do swojej konstrukcji oddalonej o kilka metrów i zniszcz saper umieszczony na niej.


Za garść saperów
Za garść saperów
Zniszcz 25 saperów znajdujących się na przyjacielskich konstrukcjach.
Szybki refleks
Szybki refleks
Zabij Szpiega i zniszcz 2 sapery w ciągu 10 sekund.

Leaderboard class spy.png Szpieg

Zgodna Współpraca
Zgodna Współpraca
Wyłącz czasowo działko strażnicze przeciwnika w ciągu 3 sekund od momentu, gdy członek Twojej drużyny unieruchomi inne działo.


Zagrożenie Budowlane
Zagrożenie Budowlane
Zniszcz 1000 konstrukcji Inżyniera, korzystając z saperów.
Ze Sztyletem Na Fachowca
Ze Sztyletem Na Fachowca
W ciągu 5 sekund zasapuj konstrukcję przeciwnika oraz dźgnij w plecy Inżyniera, który ją zbudował.


Człowiek I Jego Złom
Człowiek I Jego Złom
Dźgnij w plecy Inżyniera i zasapuj jego 3 konstrukcje w ciągu 10 sekund.

Mvm navicon.png Mann kontra Mosiągnięcia

Napięcie robocze
Napięcie robocze
Grając Szpiegiem, dezaktywuj saperem 10 robotów jednocześnie.

Historia aktualizacji

Aktualizacja z 2 października 2007

 • Naprawiono crash serwera związany z Saperami Szpiega.

Aktualizacja z 7 listopada 2007

 • Naprawiono możliwość Szpiega do umieszczania Saperów przez cienkie ściany.

Aktualizacja z 20 grudnia 2007

 • Zasapowane konstrukcje otrzymują teraz mniejsze obrażenia od Szpiega, które umieścił na nich Sapera.

Aktualizacja z 23 czerwca 2008

 • Naprawiono drżenie animacji Sapera.

Aktualizacja z 8 czerwca 2009

 • Naprawiono niemożność zasapowania konstrukcji, jeśli wrogi gracz stał tuż przy niej.

Aktualizacja z 13 sierpnia 2009

 • Sapery umieszczone na teleporterze automatycznie pojawiają się też na wyjściu tego teleportera, jeśli takowe istnieje.

Aktualizacja z 2 grudnia 2010

 • Naprawiono zdolność Szpiega do niszczenia własnych Saperów za pomocą komendy "destroy 3 0".

Błędy

 • Kiedy saper jest trzymany w leworęcznym modelu, napis na nim zostanie wyświetlony od tyłu.
 • Wyświetlany model Sapera przedstawia Szpiega trzymającego go w prawej dłoni, chociaż w światowym modelu trzyma go w obu rękach.
 • Wyświetlany model Sapera przedstawia jeden przewód, który jest do niego podłączony, chociaż model wyświetlany na konstrukcji posiada dwa przewody, które są do niego podłączone.
 • Saper przenika przez lampkę umieszczoną na Mini działku strażniczym. Ponadto, zaciski nie przytwierdzają się do boków urządzenia.
 • Używając wysokiego pola widzenia, z widoku gracza można dostrzec mały wielobok na dole ekranu. Jest to prawdopodobnie niewykorzystany fragment ręki, który miał zmieniać interfejs przedmiotu.
 • Gdy szkic Sapera pojawi się na konstrukcji będzie on rzucać cień, demaskując tym samym Szpiega dla pobliskich wrogów o bystrym spojrzeniu.

Ciekawostki

 • W starszej wersji Sapera Szpieg mógł powolnym ruchem zmienić jego interfejs. Nie wpływało to jednak w żaden sposób na rozgrywkę oraz nie zwiększało czasu animacji zmiany broni. Zostało to później z nieznanych przyczyn przyspieszone, tak, że było niemal niezauważalne. Animacja ta pozostała w takiej formie przez kilka następnych aktualizacji.

Galeria

Powiązane gadżety

Zobacz też