Frontier

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search


Frontier
Pl frontier.jpg
Podstawowe informacje
Rodzaj mapy Ładunek
Nazwa pliku: pl_frontier_final
Autor(zy): Patrick "MangyCarface" Mulholland
Arthur "Arhurt" Bobany de Queiroz
Informacje o mapie
Środowisko: Alpejskie
Sceneria: Dzienna, Słoneczna
Zagrożenia: Przepaść, Mały Ciuch-Ciuch
Znajdźki na mapie
Healthico.png Apteczki: Smallhealth.png ×8  •  Mediumhealth.png ×11  •  Largehealth.png ×3
Ammoico.png Skrzynki z amunicją: Smallammo.png ×5   •   Mediumammo.png ×15   •   Largeammo.png ×4
Zdjęcia mapy
Menu photos pl frontier final.png
Widok mapy
Frontier overview.png
Znaczek mapy
Item icon Map Stamp - Frontier.png
Lista wspierających
Poznaj "Małego Ciuch-Ciuch" - szablastozębny wózek drużyny BLU zaprojektowany, by pożreć każdego najemnika nieopatrznie znajdującego się na jego drodze przez tą jednoetapową mapę. Wygryź sobie drogę przez obronę drużyny RED przy pomocy lśniącej, metalowej i zabójczej maszyny napędzanej krwią twoich przeciwników i benzyną (głównie benzyną, jeśli mam być szczery).

Frontier jest jednoetapową mapą typu Ładunek z czterema punktami kontrolnymi do zdobycia przez drużynę BLU. Została zaprojektowana w sposób promujący pchanie wózka i korzystanie z jego ochrony zamiast bezpośredniej walki z przeciwnikami, ponieważ układ mapy sprzyja bardziej drużynie RED. Najważniejszą nowością mapy Frontier jest jej unikalny wózek - "Mały Ciuch-Ciuch".

Mapa Frontier została dodana do gry Aktualizacja z 24 lutego 2011 ze względu na swoją nienaganną jakość.

Mały Ciuch-Ciuch

Wózek - Mały Ciuch-Ciuch.
Zobacz też: Wózki

Zamiast standardowego wózka BLU na mapie Frontier znajduje się duża lokomotywa znana jako "Mały Ciuch-Ciuch". Zapewniający ochronę z przodu pociąg jest w stanie natychmiast zabić każdego na swojej drodze, jeżeli porusza się do przodu (samoczynnie lub gdy jest pchany). Posiada także wbudowany Zasobnik dla drużyny BLU. Możliwość natychmiastowego zabicia jest dostępna, kiedy przynajmniej 3 graczy pcha pociąg. Mały Ciuch-Ciuch ma zauważalnie większy zasięg pchania niż normalne wózki.

Lokacje

Punkt kontrolny 1

Punk kontrolny 1 położony jest w miejscu otoczonym przez wysokie klify i budynki przed wejściem do początkowego miejsca odrodzenia drużyny RED.

 • Szopa jest małym dwupiętrowym budynkiem z prawej strony bazy BLU. Posiada mały balkonik, na którym można umieścić Działko strażnicze mające w zasięgu długi odcinek torów.
 • Jaskinia położona jest naprzeciwko Szopy. Także posiada mały balkonik, na którym można postawić Działko strażnicze obejmujące zasięgiem główne wyjście z bazy BLU. Miejsce to jest jednak słabiej osłonięte niż analogiczne w Szopie.

Punkt kontrolny 2

Punkt kontrolny 2 znajduje się na szczycie wzniesienia wewnątrz hali.

 • Skalna ściana oddziela drugi punkt kontrolny od małego magazynu, przez który mogą przechodzić członkowie drużyny atakującej.
 • Mesa jest małym podwyższonym przejściem poniżej wzgórza umożliwiającym drużynie RED przejście na wyższe tereny oraz do pomieszczenia, w którym znajduje się drugi punkt kontrolny.

Punkt kontrolny 3

Trzeci punkt kontrolny znajduje się pomiędzy budynkiem a skałą.

 • Płaska skała znajduje się tuż przed trzecim punktem i jest idealnym miejscem na rozstawienie przez RED swoich Działek strażniczych. Jest tu także wysoka skała, na której znajdują się średnia paczka z amunicją i mała apteczka. Doświadczony Inżynier może postawić tam swoje Działko, chroniąc je przed saperami wroga.
 • Tunel jest wąską ścieżką poniżej skały i może być wykorzystana do stawiania pułapek przez drużynę broniącą. Przejścia wzdłuż górnego końca mogą być dobrym miejscem na ustawienie obrony.

Punkt kontrolny 4

Czwarty punkt kontrolny znajduje się nad skrajem wielkiej przepaści z anteną satelitarną na dnie. Ostatni punkt odrodzenia drużyny RED znajduje się po obu stronach toru i jest połączony wąską kładką.

Strategia

 • BLU powinni zawsze wykorzystywać rozmiar Małego Ciuch-Ciuch jako tarczę przed pociskami, broniąc jednocześnie boków pojazdu. Budowa Małego Ciuch-Ciuch i ukształtowanie terenu sprawia, że drużyna RED powinna atakować przeciwników z góry bądź z flanki.
 • Powolni lub pechowi przeciwnicy mogą zostać wepchnięci w szczęki pociągu przez strumień sprężonego powietrza Pyro lub odrzut Siły Natury Skauta.
 • Schody wewnątrz Szopy ułatwiają Szpiegowi dostanie się za plecy Inżyniera i jego Działka, więc pomocnym może okazać się Pyro ochraniający przejście za pomocą Miotacza ognia, jak i odbijający rakiety zmierzające w konstrukcje Inżyniera.
 • Tunel znajdujący się tuż przed trzecim punktem kontrolnym jest dobrym miejscem dla obu drużyn do zajścia przeciwników od tyłu z Dupalaczem lub do rozstawienia Działka Strażniczego.
 • Podczas zdobywania ostatniego punktu kontrolnego Snajperzy BLU mogą używać nowo otwartego skrótu w celu zabicia przeciwników w okolicach krańca torów. Inne klasy mogą używać tego przejścia w celu szybszego przedostania się do linii obrony drużyny RED.
 • Pod ostatnim punktem znajdują się duże skrzynki z amunicją i apteczki, których większość graczy nie odkryje, dopóki tam nie spadną. Przebiegły Inżynier BLU może zbudować w tym miejscu małą bazę z Teleporterem, umożliwiając swojej drużynie szybszy dostęp do finałowego punktu.
  • Inżynierzy drużyny BLU mogą zbudować Działka przy wyjściu z drugiego punktu odradzania (pomiędzy drugim a trzecim punktem kontrolnym), jeżeli uda im się przedrzeć przez obronę przeciwników na pierwszym punkcie kontrolnym. Działko strażnicze trzeciego poziomu może efektywnie opóźnić drużynę RED, dopóki nie naładują ÜberCharge'a, dając drużynie BLU czas na dopchanie Małego Ciuch-Ciuch pod górę do drugiego punktu kontrolnego.
 • Duża część wyżej położonych terenów rozsianych na całej mapie może być świetnym miejscem dla Działek Strażniczych i Snajperów. Szczególnie nadają się miejsca znajdujące się tuż przy wyjściu z pierwszego punktu odrodzenia BLU, na wzgórzu prowadzącym do drugiego punktu kontrolnego oraz na kładkach nad ostatnim punktem kontrolnym.
 • Demomanowie mogą użyć filarów tunelu przed pierwszym punktem kontrolnym: znajdują się one wystarczająco blisko torów oraz nie są wystawione na ogień wroga, więc mogą okazać się świetnym miejscem na umiejscowienie bomb samoprzylepnych za pomocą Wyrzutni bomb samoprzylepnych lub Szkockiego Oporu.

Historia aktualizacji

Aktualizacja z 24 lutego 2011 (Paczka map społeczności)

 • Mapa została dodana do gry.

Błędy

 • Członkowie drużyny RED mogą dostać się do bazy BLU, jeżeli wejdą na pokład Małego Ciuch-Ciuch, który następnie zacznie się cofać do środka bazy BLU.
 • Tuż za pierwszym punktem znajduje się pniak z małą apteczką na górze, za którym gracze mogą się zaklinować.
 • Mały Ciuch-Ciuch posiada tą samą ikonę zabicia co Pociąg.
 • Po dotarciu do ostatniego punktu i zakończeniu rundy zegar na bombie nadal będzie odliczał czas.

Ciekawostki

 • Ekran komputera na Małym Ciuch-Ciuch wyswietla wiadomość "Mały Ciuch-Ciuch wersja 2.2 Nie zostałem zaprogramowany, by żałować <3 <3".

Galeria