Vücut parçaları

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Bir Scout'ın Vücut parçaları. Apaçık bir şekilde görülüyor ki: Normal şapkasının yerine Ellis'in Kepi'ni kuşanmış.
Oh, tekrardan beraber olacaksınız…Cehennemde!
Demoman otopsi raporlarını incelerken

Vücut parçası veya parçaları, herhangi bir oyuncunun bir şekilde öldükten sonraya ortaya çıkan ve yere düşen vücudunun bölgeleridir, genellikle diğer mermi türlerine kıyasla patlatıcı mermileriyle öldürüldükten sonra daha belirgin ve daha çok parçalar çıkar, çünkü patlama ile bir kişinin ölümü, ölen kişinin vücudunun her yerinin parçalanmasına sebep olacaktır. Eğer bir oyuncu öldüğünde vücudu parçalanırsa, vücut parçaları Ölüm Ekranın'da özellikle gösterilebilir. Ayrıca ek olarak, Horseless Headless Horsemann bir oyuncuyu öldürdüğünde, oyuncunun vücut parçaları farklı bir şekilde her zaman çıkar yani kendine özel bir öldürme türü vardır.

Vücut parçaları terimi sadece oyuncunun parçaları olarak kullanılmaz, yani aynı zamanda "parçalar" olarak Yapılar, Yapışkan bombalar, Bozucular, Jiletsırtlar, Gitarlar, Robot Destruction (Robot Yok Edimi) oyun modundaki robotlar, bacaklar ve herhangi bir Yük Vagonu haritasının son aşamasında Yük vagonunu iten takım kazandığında (Yük vagonunu son boşluğa atarak), en sonda patlayan yerden fırlayan parçalar için kullanılabilir. "Parça" ayrıca fiil olarakta kullanılabilir, örneğin bir düşman oyuncuyu roket ya da bomba ile havaya uçurup patlatmak, "vücut parçalarını koparmak/ayırmak" anlamına gelir.

Oyuncular konsola explode yazarak kendilerini patlatabilirler (aynı konsola kill komutunu girip intihar etmek gibi) veya bu komutu bir tuşa bağlayarak (örneğin konsola "bind h explode" komutunu yazıp, bu komutu h tuşuna bağlanırsa eğer, oyuncu "H"'ye bastığında direk otomatik olarak patlar) kendilerini daha kolay bir şekilde patlatabilirler. Mann vs. Machine oynarken, hem oyuncular hem de robotlar sadece bir oyuncu veya robot tarafından patlatıldığında ya da Bombonomicon tarafından zorla patlatıldığında vücut parçaları meydana gelir. Bununla birlikte dev robotlar İnek Mengenesi 5000 gibi enerji silahları tarafından öldürüldükleri sürece her zaman cesetleri (vücut parçaları) yanarak yok olacaktır.

tf_playergib adlı sunucu ayarı aynı zamanda vücut parçalarının kopmasını değiştirmek için de kullanılabilir: '0' olarak ayarlandığında, oyuncular herhangi bir kişiyi öldürdüğünde vücut parçaları etrafa saçılmaz ve ortaya çıkmaz. '1' (varsayılan ayar) olarak ayarlandığında ise tekrar normal haline döner ve vücut parçaları tekrardan bir kişiyi öldürdüğünüzde veya kendiniz öldüğünüzde ortaya çıkar. Son olarak, tf_playergib ayarı '2' olarak ayarlanırsa eğer, oyuncular artık sadece patlama yolu ile değil de, arkadan bıçaklama, çevresel ölüm veya Av Tüfeği ile bile ölündüğünde vücut parçaları yinede ortaya çıkacaktır (yani her halükarda öldüğünüzde vücut parçaları etrafa yayılacaktır).

Vücut parçalarının oluşmasına sebep olabilecek nedenler

Aşağıdaki ölüm türleri vücut parçalarının ortaya çıkmasına neden olabilir:

Aşağıdaki ölümlere neden olan şeyler ise sadece başın (kafatası) kopmasına neden olur:

Vücut parçası ortaya çıkarabilen ve sadece baş kısmının kopmasını sağlayan öldürme silahları haricinde, mesela eğer öldürülecek olan kişinin sağlık puanının 50 olduğunu varsayalım, sizin yapacağınız vuruş 60'lık bir vuruş ise (yani 10 puanlık bir fark), o oyuncu patlayarak vücut parçaları dağılacaktır (sizin yapacağınız vuruş yine 60'lık olsa bile, ateş ediceğiniz kişinin sağlık puanı 51 olsa bile bu işe yaramaz, 10 puanlık fark zorunludur). Ancak bu kural, eğer kritik veya mini kritik olduğunda zorunlu değildir, direk olarak öldürülen kişinin vücut parçaları ortaya çıkar.

Liste

Ölüm Ekranı örnekleri

Sınıf vücut parçaları

Robot vücut parçaları

Asteroit robotunun parçaları

Genel (her türde bulunan) vücut parçaları

Saçma parçalar

Doğum günü modu sunucularında ve Team Fortress 2'de sansürlenen vücut parçaları türlerinden tamamen farklıdır. Ayrıca -sillygibs başlatma seceneği ile yan-istemci tarafından etkinleştirilebilir.[1]

Yapı parçaları

Mermi parçaları

Horseless Headless Horsemann vücut parçaları

Çeşitli parçalar

İlgili başarımlar

Leaderboard class soldier.png Soldier

Mağlubiyetin Bedeli
Mağlubiyetin Bedeli
Birini parçalamak için el bombası kullan.


Atalarımızın Öldürdükleri
Atalarımızın Öldürdükleri
1000 kişiyi parçala.
Dehşet-ül Vahşet!
Dehşet-ül Vahşet!
Düşmanın fotoğraf kamerasına onun en az 3 vücut parçasının üzerinde alay hareketi yaparak poz ver.

Leaderboard class engineer.png Engineer

Ölü Metal
Ölü Metal
Yok edilmiş yapılardan 10.000 hurda metal parçası topla.

Leaderboard class sniper.png Sniper

Prime Cuts
Prime Cuts
Klasik kullanırken, tek bir rauntta tüm 9 sınıfı öldür.

Güncelleme geçmişi

14 Şubat 2008 Yaması

 • Patlamada ortaya çıkan enkaz (yıkıntı, döküntü) biraz daha karanlık olması için güncellendi.

17 Haziran 2011 Yaması

 • [Belgelenmemiş] Bir Scout öldüğünde vücut parçalarından veya cesetten uçan bir güvercin çıkma olasığı 100'de 1 kere olarak ayarlandı (aşırı nadir).

26 Temmuz 2011 Yaması

 • Takım renkli giyilebilir öğe kuşanmış olan bir oyuncunun vücut parçalarının da takım renkli gösterilmesi sağlayan (yani yanlış renk göstermesi) bir hata düzeltildi.

6 Eylül 2011 Yaması

 • Kırılabilen/Vücut parçalar(ı) ile ilgili bir hata düzeltildi.

2 Temmuz 2012 Yaması

 • Low Violence (Düşük Şiddet) ve Pyrogöz'de kesilen baş/kafa'nın yerine hemen tekrardan yeni bir baş ortaya çıkması düzeltildi.

Hatalar

 • Team Fortress 2'nin sansürlü versiyonlarında bile gövde parçasını bildirim kutuları gösterirken, rahatlıkla gövde parçası sansürsüz olarak görülebilir.
 • Silahşör veya Kısa Devre kuşanılmasına rağmen, Engineer'ın sağ kolunda her zaman kullandığı eldiven olacaktır.
 • Vücut parçaları, ÜberŞarj dokuları gibidir (Vücut parçalarında da kan dokuları vardır), BLU Soldier hariç o sınıfın kuşanmış olduğu öğeler rahatlıkla gözükebilir. Örneğin, Scout'ın farklı bir ayakkabı tasarımı vardır ve çorapları çizgilidir, Scout'un vücut parçalarında rahatlıkla bu özellikler görünebilir bilir çünkü genellikle vücut parçalarında zaten sınıfa özel olan şeyler göz önünde bulundurulmuştur.
 • Eğer bir oyuncu Lanetli Lanetli bir öğe kullanıyorsa, doğrudan bir patlayıcı tarafından veya explode komutunu kullanmadan patladıklarında, ortaya çıkan vücut parçalarında bu öğeler gözükmeyecektir.

Ek bilgiler

 • Bir Scout öldüğünde cesetten veya vücut parçalarından bir güvenci uçması ihtimali vardır. Bu Scout'ın Medic ile Tanışın videosunda göğsüne sıkışan Arşimet adlı güvercin ile alakalıdır ve yapılan bir göndermedir.
 • Scout, Pyro ve Spy için şu anda kullanılan vücut parçaları Beta modelleriyle aynıdır.
 • Otomobil plakası parçasında yazan 1964 kayıt etiketi, oyunun bir olayı (hikayesi) hakkında zaman dilimini belirtmek için kullanılmıştır. Bununla birlikte parçanın rengi, biçimi ve tabii ki numarası 1978 kayıt etiketli 1978 Wyoming plakasına göndermedir. Aslında buradaki asıl olay hiçbir 1978 Wyoming eyaletinde 24 numarası bir önek olarak kullanılmamıştır ve öyle bir kayıt etiketi bulundurulmamaktadır (yani sonuna 24 asla koyulmuyor, bunun içinde 64 olarak koymuşlardır yani tam tersini).
 • Silahşör kuşanmış Engineer'lar tarafından kurulan Mini Taret, yıkılmış Seviye 1 Taret ile aynı parçaları kullanır, sadece boyutları farkldır.

Ayrıca bakınız

Notlar

 1. Team Fortress 2 nin başlatma seçeneklerini düzenlemek için Steam'i başlatın, "Kütüphane" sekmesine gidin (Görünüm'ün "Detaylı Görünüm" olarak ayarlanmış olması gerek), "Team Fortress 2"'ye sağ tıklayın, "Özellikler"'i seçin ve "Başlatma seçeneklerini ayarla…"'a tıklayın. Buradan başlatma seçeneklerini ayarlayabilmek için ayrılmış boşluğa başlatma seçeneğini nasıl istiyorsanız girebilirsiniz. Daha sonra başlatma seçeneklerini ayarlayarak "Tamam"'a tıklayın ve ardından "Kapat"'a basın, Team fortress 2'yi kapatın (bu sayede değişiklikler uygulansın). Son olarak tekrardan oyunu açarak ayarlarınızın aktif olduğunu görebilirsiniz.