Gold Rush

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Ten artykuł jest na temat mapy Gold Rush, do trybu Ładunek. Aby zobaczyć artykuł o aktualizacji pod tą nazwą, zobacz Aktualizację Gold Rush.
Gold Rush
Goldrush.jpg
Podstawowe informacje
Rodzaj mapy Ładunek
Nazwa pliku: pl_goldrush
Autor(zy): Valve
Informacje o mapie
Liczba etapów: 3
Środowisko: Pustynne
Sceneria: Dzień, słonecznie
Pyrowizja: Tak
Znajdźki na mapie
Healthico.png Apteczki: Smallhealth.png ×9  •  Mediumhealth.png ×14  •  Largehealth.png ×4
Ammoico.png Skrzynki z amunicją: Smallammo.png ×4   •   Mediumammo.png ×12   •   Largeammo.png ×14
Zdjęcia mapy
Menu photos pl goldrush.png
Gold Rush jest mapą która szczególnia skupia się na tempie, tak aby gracz czuł się jakby był częścią całej kampanii w swojej drużynie.Każdy członek drużyny musi się skupić na wspólnym celu zatrzymania lub przesunięciu wózka, zajmując się przy tym też pobliskimi zagrożeniami. Wraz z posuwaniem się ładunku, obie drużyny muszą dostosować swoje strategie w zależności od tego jaką strategię wykorzysta przeciwnik. Podczas projektowania Gold Rusha, wzieliśmy pod uwagę wszystkie dziewięć klas i ich możliwości w Team Fortress 2, co oznacza że jest miejsce dla każdego gracza i jego ulubionej klasy.
Grafika koncepcyjna wózka.
Finalny produkt.

Gold Rush jest mapą dla trybu Ładunek oraz pierwszą mapą wprowadzoną do gry dla tego właśnie trybu. Mapa jest podzielona na trzy podzielone etapy, z pośrednimi checkpointami w każdym etapie.

Każdy checkpoint przez który przechodzi wózek dodaje 5 minut do czasu. Pozostały czas przechodzi do następnych sekcji mapy aż do zmian drużyn. Każdy etap rozpoczyna się 1:05 minutowym czasem przygotowania.


Film wprowadzający

Lokacje

Szczegółowe przedstawienie etapu A.(Duży plik)

Etap A

Checkpoint 1

Jest to dość długi i otwary teren między miejscem odradzania się BLU a pierwszym checkpointem. Wózek stoi przed Spawnem BLU i jedzie do przodu w strone Chaty przez "dziurę" w Klifie. Potem skręca w lewo by zbliżyć się do Podniesionych Torów i następnie w prawo, kierując się w Tunel.

 • Spawn BLU: Spawn BLU ma pokój z zaopatrzeniem i korytarz prowadzący do trzech wyjść. Mamy podwójną brame tuż za wózkiem która może być zauważona z całej okolicy. Po prawej stronie znajdują się drzwi, przed którymi zostały ustawione skrzynki, za którym obrońcy z RED mogą się schować zanim runda się rozpocznie. Jest to świetna osłona dla Pyro lub Ubercharge'a który może być zaoszczędzony i użyty kiedy atakujący wykorzystali swojego. BLU mogą także stanąć za skrzyniami i być niezauważyni gdy walka jest szczególnie intensywna. Po lewej stronie są drzwi, które kierują cię potem w prawo, przez co jest bezpieczny od wrogów znajdujących się na Podniesionym Torze. Jesteś też zabezpieczony od przeciwników znajdujących się w Chacie dzięki kilku kamieniom na Klifie.
 • Podniesione Tory: Jest to droga która przebiega po lewej stronie mapy od perspektywy BLU i prowadzi aż do checkpointu i tunelu. Obrońcy z RED, szczególnie Demomen i Żołnierze mogą iść tym torem gdy wystrzeliwują w przeciwników rakiety i bomby będąc w powietrzu. BLU moga też skoczyć z przykucnięciem na tor ze szczytu Klifu. Ponieważ w pobliżu znajduje się kilka dużych skrzyń z amunicją, należy uważać na agresywnych Inżynierów z RED którzy mogą szybko ustawić Działko Strażnicze pierwszego lub drugiego Poziomu tuż przy końcu torów, przy Spawnie BLU.
 • Klif: Nie jest to pełnoprawny Kliff, ale z perspektywy BLU, grunt podnosi się a potem upada to pierwotnej wysokości przez co wygląda jak mały klif gdy się na niego spojrzy z innej strony. Znajduje się także "Dziura" między Klifem przez którą przechodzi wózek. RED mogą wykorzystać Klif by ukryć tam Działko Strażnicze, przygotować swojego Ubercharge'a do kontrataku, lub Pyro z przygotowaną zasadzką. Tuż za Klifem, na lewo, znajduje się duża apteczka. Jest to możliwe aby wskoczyć tam z przykucnięciem wprost na Podniesiony Tor z najwyższego punktu klifu, a Demomeni mogą po prostu wykorzystać wybuchowy skok aby dolecieć aż do Tunelu z tej pozycji, i wprost na apteczkę tuż przed checkpointem).
 • Chata: Chata znajduję się po prawej stronie, będąc tuż za Klifem, co jest widoczne dla BLU jak wychodzą ze Spawna. Posiada dwa piętra i werande skierowaną w strone Spawna BLU. Dolny poziom ma drzwi będąc naprzeciw Spawna, z dużą skrzynką amunicji w pobliżu, poza domem, oraz drugie drzwi skierowane w stronę torów będących po lewej stronie mapy. Chata jest idealnym miejscem dla Snajpera by z łatwością odnaleść i zabić swój cel wraz z tym jak przesuwają ładunek lub gdy wychodzą z frontowego wyjścią swojego Spawna. Inżynieriowie mogą zbudować swoje Działka Strażnicze na górnym poziomie, ponieważ wtedy ich Działka bez trudu będą w stanie bronić toru, oraz będą wolne od bezpośredniego ognia ze Spawna BLU. Odrobina praktyki i Demomeni będą mogli [[sticky jump/pl|wykonać wybuchowy skok] od Spawna BLU wprost na balkon na górnym poziomie.
 • Tunel: Tunel znajduję się na lewej stronie, przez który przejeżdza ładunek. Dopóki pierwszy checkpoint nie został zdobyty, jest to jedyne przejście łączące pierwszą otwartą przestrzeń z drugą. Jest to częsty chokepoint dla tego Etapu.

Checkpoint 2

Jak wyżej zostało to opisane, wózek wjeżdza do Tunelu, biorąc potem ostry zakręt na prawo a potem w lewo, wchodząc w otwartą przestrzeń, dalej przebiegając wzdłuż Rowu omijając obok most, po czym skręca w prawo do checkpointa który znajduje się na tyle Spawna RED. Opis bazuje na tym, co widać z perspektywy RED.

 • Spawn Red: Spawn RED posiada szafki z zaopatrzeniem i otwiera się wprost na tył mapy. Gdy RED wychodza z niego, mogą iść albo w lewo aby przejść przez tunel który idzie do przodu lub mogą też iść na prawo aby zobaczyć bardziej otwarte przejście dla atakujących oraz schody które prowadzą na Drugi Poziom. RED muszą wyjść ze Spawna i obrócić się o 180 stopni tak aby byli ustawieni "do przodu" - twarzą do nadchodzących wrogów. Checkpoint stoi za Spawnem do strony atakujących.
 • Platformy RED: Na lewo od Spawna RED (gdy się patrzy w stronę atakujących) znajduje się Drugi Poziom który stoi po lewej stronie mapy. Jest tam amunicja oraz zdrowie ustawione na samym przodzie tej platformy, a Działka Strażnicze mogą być tam skutecznie wykorzystane aby osłaniać wózek gdy wyjedzie z tunelu. Na środku znajduje się most który prowadzi na dach Spawna RED, co jest korzystnym miejscem dla Snajperów szukających wrogów którzy pchają wózek lub wychodzą z Tunelu.
 • Rów: W otwartej przestrzeni między Spawnem Red a budynkami z których wychodzi drużyna BLU, znajduje sie rów, wyglądający na (mały) kanion) którzy przechodzi przez mapę. Po prawej, grunt nachyla się pomiędzy rowem a ziemią, oraz drabina która pozwala graczom na wydostanie się i wejście ponownie na tory wózka. Nad Rowem znajduje się także most który pozwala na bezpośrednie przejście od Spawna RED do budynków naprzeciwko. Wózek jedzie wzdłuż rowu i go omija, skręcając w prawo.
 • Poddasze: Za chokepointem pierwszego checkpointa znajduje się dwu-piętrowy budynek który ciągnie się od lewej do prawej strony. Jest on często nazywany Poddaszem. Na pierwszym piętrze jest wejście, od lewej strony skąd wychodza tory wózka z Tunelu. Nad nim znajduje się wejście na góre, a na prawo znajduje się pewnego rodzaju chodnik z desek który łączy górny pokój z drugim obok, po lewej stronie. Ten lewy pokój ma drzwi prowadzące do podniesionej platformy która jest dość blisko checkpointa. Wchodząc do dolnego tunelu, RED mogą iść w lewo za torami spowrotem do pierwszego checkpointu lub mogą też iść w prawo i podążać korytarzem, przechodząc obok dużej apteczki, po czym pójść schodami do budynku znajdującego się po prawej stronie. Jest to dobre przejście dla atakujących, ponieważ mogą zbliżyć się do checkpointa, wciąż pozostając za osłoną.
 • Inne Przejścia: Gdy BLU zajmą pierwszy checkpoint, otwierają się dwa dodatkowe przejścia do drugiego obszaru. Jedno jest po prawej stronie od Tunelu i prowadzi do platformy która jest częścią pokoju z trzema ścianami. Otwarta część pokoju jest ustawiona twarzą w dół do wcześniej opisanego korytarza, do pokoju znajdującego się po prawej stronie RED. Jest to dobre miejsce na zbudowanie Teleportera i może Działka Strażniczego, gdyż trudno jest tam się dostać dla RED.

RED mogą ustawić się na tej platformie podczas czasu przygotowania. Inżynier RED może postawić teleport na Spawnie, zaopatrzyć się w metal i postawić Zasobnik na krawędzi platformy. Gdy Zasobnik jest w 60% gotowy, to gracz może wskoczyć na Zasobnik i postawić wyjście Teleportera na platformie. Należy zauważyć że fizycznie Inżynier RED nie może wskoczyć, jedynie może trzymać Teleporter gdy skacze. Gdy wyjście Teleportera jest ustawione, RED mogą wtedy ustawić Działka Strażnicze i Zasobniki aby zapobiec BLU dostępu do platformy, oraz by oflankować samych atakujących.

Inne połączone przejście jest jeszcze dalej na prawo BLU i prowadzi do dwóch otwartych przestrzeni obok Rowu. Z tego miejsca możesz obserwować prawą część obszaru (z perspektywy RED) i jedynie zobaczyć drobną część Platformy RED nad ich Spawnem. To pozwoli ci zatakować każdego co spróbuje przejść przez most nad rowem lub kogokolwiek będącego na otwartej przestrzeni. Bądź ostrożny, ponieważ nawet jeśli Rów zatrzymuje każdego przed wejściem, to Żołnierze i Demomeni mogą wykorzystać skok rakietowy/wybuchowy skok, a Skauci mogą użyć podwójnego skoku by cie zaskoczyć

Etap B

Szczegółowe przedstawienie Etapu B.(Duży plik)

Etap B zawiera 2 checkpointy, które BLU musi zdobyć

Checkpoint 1

Wózek jest początkowo przed okopem który oddziela Spawn BLU od miejsca walki. Wózek jedzie pomiędzy Wieżą Strażniczą a Domem, po czym jedzie przez most do checkpointa.

 • Spawn BLU:Są dwa wyjścia, jedno wyjście to tunel po lewej a po prawej, drugie wyjście to podwójna brama. Prawe wyjście jest często wykorzystywane przez graczy będących pod wpływem UberCharge'a, kiedy to lewe przejście jest używane do flankowania RED. Jako Szpieg z łatwością będziesz mógł przejść za linię wroga, wychodząc z lewego tunelu. Bądź jednak ostrożny, ponieważ na początku gry Pyro będący pod efektem UberCharge'a może wejść do lewego wyjścia, zabijając wszystko co się znajduje w tunelu.
 • Tunel obok Domu: W tunelu będącym po lewej stronie Domu od widoku BLU, znajdziesz dużo Skrzynkę z Amunicją i małą apteczke. Rzadko jest to miejsce bronione. Po wyjściu z niego, odrazu zauważysz schody prowadzące do Platformy Snajperów.
 • Platforma Snajperów: na prawo skąd RED wchodza do obszaru pierwszego checkpointa, znajduje się małe schody prowadzące do Platformy Ssnajperów. Jak nazwa wskazuje, jest ona często używana przez Snajperów. Na platformie jest ustawione pare skrzynek za którymi możesz się schować, oraz możesz się schować w małej chacie, w której znajdziesz średnią apteczke.
 • Wieża Strażnicza: Na prawo od Spawna BLU, gdy przejdziesz przez bramy zobaczysz Wieżę Strażniczą. Większość obrońców RED tam będzie, ponieważ tam będą mieli przewagę wysokości, oraz łatwy dostęp do dużej skrzynki z amunicją i średniej apteczki. Z tej wieży Snajperzy mogą spoglądać na oba wyjścia. Działka Strażnicze często są w niej budowane, więc pamiętaj żeby je zniszczyć przy pierwszym UberCharge'u.
 • Most: Tuż przed checkpointem jest mały post, który przechodzi nad rowem.
 • Dom: Dom znajduje się po lewej stronie z perspektywy BLU. Ma jedno wyjście oraz dwa okna z którego RED mogą strzelać. Czasami możesz zauważyć w nich Działka Strażnicza, lub też Demomena. Upewnij się że nikogo ani niczego nie ma w domu, gdyż jest to miejsce często używane przez Inżynierów. Granaty i bomby samoprzylepne zdziałają tutaj cuda.


Checkpoint 2

Po pierwszym checkpoincie wózek przechodzi przez budynek, który oddziela następny obszar bitwy. Wychodzi wprost na chokepoint i dalej jedzie pod most oddzielający Główny Budynek aż w końcu dojeżdza do następnego checkpointa.

 • Choke: Obszar Choke'a to małe wyjście z budynku przez który przejechał wózek wraz z małym obszarem bitwy wokół niego które jest otoczone przez dwie chaty które oddzielają strefę Checkpointa 2.
 • Balkon: Balkony są na samym końcu tego obszaru od Spawnu RED. Łączy się z domem nad budynkiem Checkpointem 1. Są dwa przejścia co wyrzucają cię wprost na pole bitwy, z których możesz oflankować wrogów, lecz też skąd wrogi Żołnierz lub Demoman może dojść do ciebie.
 • Główny Budynek: Główny Budynek jest na samym środku obszaru, dzieląc obszar bitwy Checkpointa 2 w pół. Główny Budynek ma dwa domy które są połączone przez most, ale do których możesz się dostać przy użyciu schodów znajdujących się po obu stronach.
 • Platforma Działek: Przy Checkpoincie znajduje się mała platforma, tuż przy ścianie głównego budynku. Jest to bardzo częste miejsce gdzie są ustawione Działka Strażnicze.
 • Altanka: Pod krawędzią Głównego Budynku znajduje się mała altanka wcięta w ściane budynku. Jest to kolejne często używane miejsce dla Działek Strażniczych.
 • Spawn RED: Spawn RED jest po przeciwnej stronie Checkpointa 2. Drużyna RED może iść w lewo albo prawo aby dojść do Checkpointa 2 (jak też i do Platformy Działek na prawej ścieżce i altany idąc lewą ścieżką). Pokój odradzania się jest trochę inny w porównaniu do pierwszego Spawna RED, gdyż posiada tylko jedną szafke z zaopatrzeniem. Jak zwykle, jest jedno centralne wyjście przed graczami, czyniąc ten Spawn podatny na spawn camping. Gracze muszą obrócić się 180 stopni aby być przodem twarzą do nadchodzących wrogów.

Etap C

Szczegółowe przedstawienie Etapu C.(Duży plik)

Etap C zawiera 3 checkpointy, które BLU musi zdobyć.

Checkpoint 1

Od wyjścia ze Spawna BLU wózek stoi na torze który jedzie prosto, przez zagłębienie, po czym skręca dwa razy w lewo, gdzie checkpoint znajduje się pod otwartym wejściem.

 • Tunel: Tunel jest jednym z wyjść z obszaru Spawna BLU. Wychodzi on ze Spawna BLU i prowadzi ona pod Dom z Ciężarówką.
 • Zagłębienie: Zagłębienie jest obszarem którzy przechodzi przez jak i pod platforme i Dom z Ciężarówką
 • Dom z Ciężarówką: Dom z Ciężarówką znajduję się po drugiej stronie platformy. Jest to mały budynek z tarasem z którego możesz obserwować tory. Obok domu znajduje się dach pod którym znajduje się duża ciężarówka.
 • Platforma: Na przeciw Domu z Ciężarówką jest platforma która wychodzi na tory. Możesz także zauważyć małą, niedostępna chatę, która jest przydatna jeżeli poszukujesz osłony.


Checkpoint 2

Od pierwszego checkpointa, tory idą dalej prosto przez aleje otoczoną przez budynki po obu stronach.

 • Zejście: Zejście jest małym wejściem w ścianie obok checkpointa. Służy ono jako wejście dla RED zanim BLU zdobędą checkpoint.
 • Korytarz: Korytarz znajduje się w jednym z dwóch budynków. Jest to długi, wąski korytarz z dwoma wejściami po bokach. Na samym końcu jest zejście, tuż obok torów.
 • Taras: Naprzeciw budynku z Korytarzem jest kolejny budynek, z tarasem który przebiega wzdłuż ściany. Możesz na niego wejść wchodząc schodami które są przed nim i łączy się z innym, mniejszym tarasem który daje ci widok na drugi checkpoint.
 • Taras Działek Strażniczych: Po obu stronach drugiego checkpointa znajdują się dwa duże tarasy które są częstym miejscem Działek Strażniczych.

Checkpoint 3

Od checkpointa 2, wózek porusza się przez więcej budynków aż dojdzie do checkpointa przy Spawnie RED. Dojście do Trzeciego Checkpointa oznacza zwycięstwo dla BLU, co pokazuje ogromna eksplozja, która następuje po zajęciu checkpointa.

 • Chokepoint: Chokepoint jest bardzo małym wejściem do podwórza RED. Jest to bardzo znienawidzony chokepoint za to że jest bardzo ciasny gdy znajdzie się w nim wózek, a mocne spamowanie czyni przejście przez niego bardzo trudne.
 • Dziura: Dziura jest zajściem przy chokepoincie który zaprowadza cię do tunelów.
 • Dom: Dom znajduje się obok chokepointa. Jest on połączony tarasem wzdłuż ściany i ma zejście które wychodzi za ciężarówkę przy podwórzu RED. Inżynierowie BLU mogą tam czasami budować swoje bazy.
 • Tunele:Tunele znajdują się na samym dole dziury i prowadzą do doliny. Jeden tunel prowadzi na wzniesienie skalne, które wychodzi na mniejsze wzniesienie obok wyjścia drugiego tunelu.
 • Dolina: Dolina jest obszarem obok i pod podwórzem RED. Możesz się do niej dostać idąc schodami, co da ci dostęp do tunełow i Platformy Snajperów
 • Platforma Snajperów: Platforma Snajperów znajduje się nad doliną i spogloda na podwórze RED. Są dwa okna które można wykorzystać jako punkt widokowy oraz zejście które zrzuca cię tuż obok ostatniego checkpointa.
 • Balkony: Balkony znajdują się nad checkpointem skąd masz dobry widok na cały obszar. Jednym wejściem jest pójscie schodami w Spawnie RED, a inne wejście polega na wskoczeniu na skrzynki znajdujące się przed tobą po zejściu przez dziurę w Domu, po czym możesz wskoczyć na mały dach i tak się dostać.
Zobacz też: Category:Gold Rush images

Strategia

Osobny artykuł: Społeczna strategia dla Gold Rush

Bugi

 • Jest pewno miejsce przy głównym tarasie przed Checkpointem 2, w Etapie C, gdzie Inżynier może zbudować pułapkę przy użyciu teleportera. Jak to bywa z takimi pułapkami, jedyną ucieczką jest zniszczenie teleportera, lub śmierć/samobójstwo.

Historia aktualizacji

Aktualizacja z 29 kwietnia 2008 (Aktualizacja Gold Rush)
 • Dodano Gold Rush do gry.

Aktualizacja z 21 maja 2008

 • Naprawiono exploity na mapie Gold Rush.

Aktualizacja z 11 grudnia 2008

 • Parę zmian drugiej części pierwszego etapu mapy Gold Rush, w celu dania przewagi atakującym

Aktualizacja z 15 września 2011

 • Etap 1
  • Naprawiono nakładające się modele torów
  • Naprawiono spojenie terenu przy wyjściu z czerwonego pokoju odrodzenia
  • Naprawiono drzwi wychodzące przez sufit w pokoju odrodzenia czerwonych
  • Lekki osprzęt na strukturze dachu pierwszego pokoju odrodzenia czerwonych zmieniono na przepuszczające graczy
 • Etap 2
  • Dodano blokadę budowania (func_nobuild) pod mostem, gdzie teleportowani gracze mogliby utknąć
 • Etap 3
  • Dodano niewidzialną ścianę (func_brushes) nad dachami by zablokować spam na ślepo granatami demo
  • Naprawiono drewnianą strukturę przy wejściu do głównej bramy tak, by nie niszczyła zbudowanych teleportów
  • Dodano blokadę (clipping) do szczytu wejścia głównej bramy
  • Rozszerzono pokój odrodzenia czerwonych by zawierał całe wnętrze
  • Dodano blokadę, która uniemożliwia czerwonym podejście do pokoju odrodzenia niebieskich górną ścieżką

Aktualizacja z 10 lipca 2013

 • Naprawiono exploity związane z kolizją obiektów i przenikaniem.
 • Gracze mogą odtąd stawiać konstrukcje wewnątrz garażu pod koniec trzeciego etapu.
 • Gracze nie mogą odtąd blokować wózka przez ścianę.
 • Gracze nie mogą odtąd stawiać konstrukcji w wyjściach ze stref ogrodzenia.
 • Gracze nie mogą odtąd stawiać konstrukcji na dachu budki pod koniec trzeciego etapu.
 • Gracze oraz budowle nie mogą odtąd zostać zabici/zniszczone przez podłogę w górnym pomieszczeniu w pobliżu punktu kontrolnego pierwszego etapu.
 • Gracze nie mogą odtąd stawiać konstrukcji na żerdzi w pierwszej strefie odrodzenia.
 • Poręcze nie kolidują odtąd z pociskami.

Aktualizacja z 11 lipca 2013

 • Naprawiono niewłaściwie renderujący się areaportal na pl_goldrush

Aktualizacja z 5 marca 2014

 • Dodano strefę nobuild pod torami ładunku aby zapobiec przed teleporterami-pułapkami przy Spawnie BLU w pierwszym etapie

Aktualizacja z 10 września 2015

Aktualizacja z 10 września 2015

 • [Nieudokumentowane]Dodano Spodki i Plakaty w Gold Rushu

Aktualizacja z 25 listopada 2015

 • [Nieudokumentowane]Usunięto Spodki i Plakaty ze wszystkich map.

Źródła zewnętrzne