Gorge

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Gorge
Cp gorge.jpg
Podstawowe informacje
Rodzaj mapy Punkty kontrolne
Nazwa pliku: cp_gorge
Autor(zy): Valve
Informacje o mapie
Środowisko: Alpejskie / Przemysłowy
Sceneria: Dzienna, słoneczna
Znajdźki na mapie
Healthico.png Apteczki: Smallhealth.png ×2  •  Mediumhealth.png ×11
Ammoico.png Skrzynki z amunicją: Mediumammo.png ×10   •   Largeammo.png ×4
Zdjęcia mapy
Menu photos cp gorge.png
Widok mapy
Gorge overview.png

Cp_gorge jest ściśle tajnym, alpejskim obiektem udającym coś zupełnie innego, w tym przypadku; jest to złowroga fabryka broni udająca stację uzdatniania wody. Dziura na jej środku nie jest dość wystarczająca do spełnienia standardów U.S. Geological Survey’s dla wąwozów, stworzony pod przykrywką obiektu zgodnego-z-zasadami, oferującego nic-specjalnego-do-zobaczenia.

Cp_gorge jest mapą typu Atakuj/Broń z jedynie dwoma punktami kontrolnymi, stworzona dla krótkich rund i dla szybkiej, szalonej rozgrywki. Ma więcej przestrzeni po bokach niż wcześniejsze mapy z Punktami kontrolnymi, pozwalającej na więcej możliwości manewrowania.
Gorge posiada wiele wariantów, w tym Punkty kontrolne, Mannpower, i Halloween.

Gorge jest mapą typu Atakuj/Broń z Punktami kontrolnymi. Została wydana wraz z aktualizacją WOJNA! jako oficjalna mapa.

Podczas gdy inne mapy Atakuj/Broń jak Dustbowl i Egypt, odbywały się w trzech etapach, Gorge odbywa się w jednym etapie. Gorge jest pierwszą oficjalną mapą typu Atakuj/Broń ze zmieniającą położenie strefą odradzania drużyny BLU. Układ mapy pozwala na większe możliwości ataku dla drużyny BLU i posiada mniej miejsc o zbyt dużym natężeniu graczy.

Jak we wszystkich mapach typu Atakuj/Broń, gracze drużyny BLU atakują, a drużyny RED bronią. Celem atakujących (BLU) jest przejęcie po kolei dwóch punktów kontrolnych. Celem broniących (RED) jest obronienie tych punktów, dopóki limit czasu nie zostanie osiągnięty. Limit czasu zostaje zwiększony jeśli BLU przejmą pierwszy punkt kontrolny; przejęty punkt, jest zablokowany i nie może być odzyskany przez broniących.

Lokacje

Punkt Kontrolny A

Pierwszy punkt kontrolny jest położony na moście nad tytułowym wąwozem. Budynek na lewo od strefy odradzania jest świetnym miejscem dla snajperów stojących w miejscu i dobrym miejscem na umiejscowienie działka Inżyniera. Gdy BLU przejmą punkt kontrolny A, ich strefa odradzania przenosi się do budynku położonym nad mostem na środku mapy.

 • Entrance Yard (Dziedziniec wejściowy): Położony jest obok wyjścia z początkowej strefy odradzania drużyny BLU. Drużyna BLU może się tam dostać z trzech różnych wyjść: daleko po lewej, po prawej i centralnego, ze środka góry. Gracze wychodzący ze strefy odradzania nie mają żadnej osłony, przed osobami strzelającymi z budki i skrzynek przy wejściu.
 • Toll Booth (Budka): Mały budynek położony na środku dziedzińca. W środku znajduje się amunicja i apteczka, po drabinie można wejść na dach, który jest świetnym punktem do ostrzału dla Żołnierza i Demomana.
 • Checkpoint Building (Budynek kontrolny): Budynek kontrolny to duża budowla oddzielająca dziedziniec od tytułowego wąwozu na środku mapy. Od strony strefy odradzania BLU znajduje się główne wejście i jedno boczne. Są z niego dwa wyjścia po bokach i jedno główne prowadzące na most. Główne wejście prowadzi bezpośrednio do punktu A.
 • Gorge (Wąwóz): Wąwóz obejmuje cały teren wokół punktu A (za wyjątkiem mostu), od budynku BLU do budynku RED i pod mostem.
 • Bridge (Most): Most jest położony w centrum mapy, nad wąwozem. Na jego środku znajduję się punkt kontrolny.

Punk kontrolny B

Ostatni punkt kontrolny jest usytuowany w budynku, obok strefy odradzania RED. Znajduje się on na dole, co sprawia iż przechwytująca punkt drużyna jest w niekorzystnym położeniu. W jednym rogu budynku znajduje się strefa odradzania, a drugi róg usytuowany jest równolegle do bazy drużyny czerwonej. Miejsce nieopodal pochylni do punktu B i pod nią są ulubionymi miejscami do stawiania działek dla Inżynierów.

 • Main Hallway (Główny korytarz): Korytarz połączony z wejściem nieopodal pierwszego punktu. Prowadzi do pomieszczenia przed punktem B i do schodów prowadzących nad ten punkt.
 • Flank Hallway (Boczny korytarz): Boczny korytarz biegnie równolegle do głównego, idąc w prawo łączy się on z głównym korytarzem, łączy się też ze schodami, które prowadzą na drugie piętro.
 • Second Floor (Drugie piętro): Drugie piętro biegnie nad całym bocznym i głównym korytarzem oraz wokół ostatniego punktu. Na drugie piętro można się dostać schodami znajdującymi się w głównym i bocznym korytarzu.
 • Choke:Jest to pokój przed ostatnim punktem, na górze znajduje się drugie piętro, z którego można obserwować całe pomieszczenie i prowadzić ostrzał punktu. Największa walka przed przejęciem punktu toczy się właśnie w tym pomieszczeniu. Do tego pomieszczenia prowadzi pięć dróg: jedna z głównego korytarza, druga i trzecia zeskakując z drugiego piętra, ostatnie dwa z punktu B.
 • Final Room (Ostatnie pomieszczenie): Położone jest przy strefie odradzania drużyny RED, na jego środku znajduje się ostatni punkt usytuowany poniżej.

Strategia

Zobacz Strategię opracowaną przez społeczność

Szybkość przejmowania punktów kontrolnych

Punkty kontrolne Mnożnik Sek.
Punkty kontrolne 1 ×1
60 ,000
×2
40 ,000
×3
32 ,727
×4
28 ,800
×5
26 ,277
Punkty kontrolne 2 ×1
12 ,000
×2
8 ,000
×3
6 ,545
×4
5 ,760
×5
5 ,255


Historia aktualizacji

Aktualizacja z 17 grudnia 2009 (WOJNA!)

 • Mapa została dodana do gry.

Aktualizacja z 27 stycznia 2010

 • Zaktualizowano mapę
  • Dodano więcej osłon na zewnątrz pierwszej strefy odradzania BLU
  • Dodano zmieniającą się strefę odradzania drużyny BLU, po przejęciu punktu A
  • Dodano inną drogę na górne piętro z przodu bazy RED
  • Dodano więcej osłon w pomieszczeniu przed punktem B (Choke)
  • Zmniejszono czas ponownego odrodzenia drużyny RED, gdy są w posiadaniu pierwszego punktu
  • Naprawiono kilka miejsc na mapie gdzie gracze się "zacinali"

Aktualizacja z 20 maja 2010 (Druga aktualizacja Kontrybucji)

 • Zaktualizowano mapę
  • Dodano blokadę stawiania budowli na daszkach przy drugim punkcie odradzania się BLU, by uniemożliwić Inżynierom budowania się w tym miejscu
  • Poprawiono wykrywanie kolizji w oparciu o opinie społeczności
  • Poprawiono drzwi w strefie odradzania BLU przenikające przez dach

Ciekawostki

 • "Gorge Herald" to tytuł gazety z nagłówkiem Koniec jest bliski (angielski), zdjęcie pokazywało Żołnierzy i Demomanów na fragmencie tej mapy, przed jej oficjalnym ujawnieniem.

Gallery

Zobacz też

Przydatne linki