Sağlık

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Sağlık
Health image
Tedarik Türü: Sağlık
Yardım için teşekkürler.
Soldier

Sağlık (Daha çok Sağlık paketleri olarak bilinir), oyundayken çeşitli haritalarda toplanabilen öğelerdir. Sağlık paketinin miktarı ne kadarsa oyuncunun sağlının bir o kadar artmasına sebep olur. Bulabileceğiniz üç farklı sağlık paketi türü vardır (küçük, orta ve büyük), paketlerin sağlığı yenileme oranı her biri için farklıdır çünkü oyuncunun oynamakta olduğu sınıfa ve paketin büyüklüğüne bağlıdır. Ayrıca aşağıda bulunan resim galerisinde sağlık paketlerinin Cadılar Bayramı versiyonları da bulunmaktadır.

Bir oyuncu Medic'in iyileştirme yöntemi dahil olmak üzere birçok farklı yöntemle iyileşebilir (hatta düşman kılığına girmiş bir Spy iken Düşman Medici tarafından bile iyileşilebilinir). Bu paketleri almak savaş içerisinde çok önemlidir mantıklı ve stratejik bir şekilde kullanmanız gerekir, mesela hem kendi canınızın ve hemde takım arkadaşınızın canınızın az olması demek direk sağlık paketlerini sizin almanız demek değildir. Yani takım arkadaşınız bir Medic, Heavy gibi sınıflar ise veya takım arkadaşınızın canı daha az ise sağlık paketini ona vermeyi tercih edebilirsiniz. Bir Medic tarafından iyileştirilmek dışında herhangi bir kaynaktan iyileştirildiğinizde (Dispanser gibi), yeşil renkli artı işaretleri çıkar.

Kaynaklar

Sağlık paketleri

Çoğu haritanın sağlık kitleri haritanın çeşitli yerlerinde mevcuttur. Tüm sağlık kitleri 10 saniyelik bir yeniden oluşturulma süresine sahiptir ve yalnızca oyuncuların aldıklarında duyabileceği ayrı değişik bir ses çıkarır.

 • Küçük Sağlık paketi: Kullanıcının sağlığının yaklaşık beşte birini (%20.5) iyileştirir. Ayrıca Ortaçağ Modundaherhangi bir oyuncu öldürüldüğünde yere bir tane düşer.
 • Orta Sağlık paketi: Kullanıcının sağlığının yarısını (%50) iyileştirir.
 • Büyük Sağlık paketi: Kullanıcının tüm sağlığını iyileştirir (%100).

Diğer sağlık kaynakları

Seviye Saniyede sağlık verme oranı
1

Lvl1dispenser.png

Saniyede 10 sağlık
2

Lvl2dispenser.png

Saniyede 15 sağlık
3

Lvl3dispenser.png

Saniyede 20 sağlık
 • Yük Taşıma: Yük taşıma vagonlarının kapasitesi, Seviye 1 Dispanser olarak iş görür ve takım oyuncuları 10 saniye kadar iyileştirir ve Yük taşıma vagonlarına yakın duran görünmez olan düşman Spy'ları belli eder.
 • Yeniden Canlanma: %100 sağlık

Galeri

Sağlık paketleri ve harici tutulan diğer öğeler

Sağlık sağlayabilen (sağlık paketi işlevi görebilen) silahlar

Ayrıca bakınız: Silahlar

Parçacık efektleri

Ana madde: Parçacık Efektleri

Strateji

 • Yanma anında yanan oyuncu direk sağlık paketi alarak yangını söndürebilir.
 • Sağlık paketlerini olası durumlara göre kullanmak gerekir. Mesela sağlık durumunu %50 arttıracak bir sağlık paketi almadan önce, canınızın %50'nin altında olmasını bekleyin.
 • Savaş anında bir Dispanser veya yük vagonunun yanında kalmak size sağlık avantajı sağlayacaktır.
 • Spy iken kılık değiştirdiğiniz takdirde aşırı avantaj sağlarsınız çünkü düşman sağlık toplama araçlarından (Dispanser, düşman vagonu gibi) yararlanabilmeniz mümkün kılınır.
 • Sağlık paketlerini aşırı ısınma durumunda (Uberşarjlı olma durumu) alınmayacağına dikkat edin.
 • Heavy'nin Sandviçi orta sağlık paketi işlevi görür. Heavy'nin canı çoksa yani sağlıklı durumda ise, direk olarak Sandviç alınarak yuvada görülür.
 • Sağlık paketlerini aşırı derecede sadece kendiniz için kullanmayınız. Örneğin sizin sağlık durumunuz iyiyse, sağlık paketini arkadaşlarınızla paylaşmaktan çekinmeyin.
 • Mediciniz zarar gördüyse eğer sağlık paketini kullanmalarına izin verin böylece sizi ve takım arkadaşlarınızı iyileştirmeye devam ederek takıma katkısı olur.
 • Bir Spy olarak kılık değiştirmenizde canınızın tam olmasına rağmen sağlık paketi kullanabilirsiniz. Böylece düşmanlarınızı kandırarak hamle yapmalarını zorlaştırabilirsiniz.

Güncelleme geçmişi

9 Ekim 2012 Yaması

 • Kanayan veya yanan oyuncuların aşırı ısınma aktif edildiğinde (Uberşarjlı olma durumu) sağlık kitlerini almaları kaldırıldı.

23 Aralık 2014 Yaması

 • Yenileme gücüne sahip oyuncuların sağlık paketlerini alamamaları düzeltildi.

Ayrıca bakınız