Przewaga wysokiego położenia

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Żołnierz "nadzorujący" Inżyniera na mapie Gravel Pit
Żołnierz mierzący się z przeciwnikiem. Należy zauważyć z jaką łatwością gracz (znajdujacy się wyżej) może w takowym przypadku uniknąć rakiet oraz to, że wróg nie jest w stanie zadać obrażeń rozpryskowych.

Przewaga wysokiego położenia lub przewaga wysokości to strategiczny termin, odnoszący się do sytuacji w której gracz lub drużyna znajduje się na wyższym poziomie czy też swego rodzaju wzniesieniu. Za wspomnianym określeniem kryje się kluczowa dla całej rozgrywki korzyść, której uzyskanie w praktyce oznacza dominację całej przestrzeni. Jest ona szczególnie istotna dla klas używajacych pocisków przestrzennych, jako iż wówczas (to znaczy widząc obszar mapy z góry), są one w stanie łatwiej i sprawniej razić nimi przeciwników.

Istnieją dwa warianty powyższego usytuowania. Pierwszy z nich ma miejsce w przypadku gdy wróg lub sojusznik, jest w stanie dotrzeć do gracza, jako iż ów znajduje się na wzgórzu lub stoku. O kolejnym z nich może być mowa w sytuacji, gdy ani przeciwnik ani sprzymierzeniec, nie jest w stanie dosięgnąć gracza, gdyż ten ostatni stoi w miejscu do którego nie prowadzi prosta droga (na przykład na dachu budynku lub blankach). Przewaga wysokości jest istotnym czynnikiem w ukształtowaniu mapy, który należy brać pod uwagę w określaniu strategii działania.

Główną zaletą wyższego poziomu jest uzyskanie szerszej perspektywy mapy, co ułatwia właściwie określić, gdzie należy wystrzelić pociski aby trafić przeciwnika oraz zmaksymalizować obrażenia odłamkowe. Mobilność gracza znacznie wzrasta, oraz umożliwia skuteczne zmienianie pozycji, na przykład mozliwość skoczenia na wroga z góry aby go zaatakować. Gracz stojący na dole znajdzie się w niekorzystnym położeniu, jako iż większość broni nie sprawdza się w strzelaniu w górę.

Stojąc wyżej od nieprzyjaciela, gracz może wypracować plan jego pokonania, lub skryć się zanim ten zdoła go zauważyć i zareagować. Łatwiej jest to zrealizować wcielając się w rolę Snajpera (wystarczy wychlić się nieco poza zasłonę aby dokonać strzału w głowę) i Szpiega, który może dźgnąć w plecy wroga próbującego wspiąć się wyżej.

Przewaga

  • Stosowanie Wyrzutni Rakiet jest wzmocnione poprzez możność zadawania obrażeń rozpryskowych, poprzez celowanie pocisków w pobliże przeciwników. Dlatego też przewaga wysokości jest bardzo istotna dla wszystkich Żołnierzy.
  • Omawiana korzyść wpływa także na użycie Granatnika, jako iż tor lotu pocisku jest znacząco wzmocniony przez grawitację, zaś w celu jego odbicia można wykorzystać poprzeczną lub pochyłą powierzchnię.
  • Wyrzutnia bomb samoprzylepnych i Szkocki opór jest najczęściej wzmocniona przez przyciaganie, choć kierunek lotu pocisku może zostać zmieniony za pomocą strumienia sprężonego powietrza, lub poblikiego wybuchu.
  • Strzały Karabinu strzykawkowego oraz Łowcy nabierają nieco większej szybkości spadając na przeciwnika z góry.
  • Zdolni Szpiedzy potrafią wykorzystać przewagę wysokości do wykonania ciosu w plecy; zobacz artykuł dotyczący ciosów w plecy jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej technice.

Niedogodności

  • Obszar kontrolowany przez Działko Strażnicze jest ograniczony z powodu dużej wyskości, natomiast przeciwnicy są je w stanie łatwo zauważyć.

Zobacz też