Highlander (współzawodnictwo)

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Medal otrzymywany przez uczestników którzy zajęli pierwsze miejsce.

Standardowy tryb gry Highlander to ogół zasad ustalonych przez największe i najbardziej znaczące ligi TF2. Nie stosuje się ich w niektórych z nich, lecz są one powszechnie przyjęte przez gros społeczności skupionej w obrębie współzawodnictwa i uznane za najwłaściwsze przez samych graczy. Celem tego artykułu jest ukazanie najistotniejszych zasad z punktu widzenia rozgrywki kompetetywnej. Reguły które nie zostały tu przedstawione najczęściej nie mają większego wpływu na samą rozgrywkę lub też znacząco różnią się w odniesieniu do poszczególnych lig.

Liczebność drużyn

Drużyny składają się z dziewięciu graczy. Większość lig zezwala na rozpoczęcie gry z ośmioma zawodnikami jeśli drużyna nie jest w stanie wystawić dziewiątego (choć powszechną praktyką w takim przypadku jest przyznanie dodatkowego czasu na znalezienie gracza, przez drużynę przeciwną).

Ograniczenia klas

Drużyna może posiadać maksymalnie:

Uderzenia krytyczne

Losowe uderzenia krytyczne są wyłączone.

Wszystkie inne są wciąż obecne, np. strzały w głowę z karabinu snajperskiego. Ciosy w plecy szpiega nie zadają obrażeń krytycznych, lecz wciąż stanowią 200% obecnego zdrowia celu.

Obrażenia

Rozszerzony zakres obrażeń jest wykluczony z gry.

Oznacza to usunięcie losowości w obrębie zadawanych obrażeń i ustawienia konkretnych stałych w odniesieniu do poszególnych broni. Spadek obrażeń wraz z odległością jest wciąż obecny.

Zakres rażenia broni

Obszar rażenia broni śrutowej odczytany za pomocą tf_use_fixedweaponspreads 1.

Poprawiono obszar rażenia broni.

Broń śrutowa (Strzelba, Dubeltówka, Siła natury, Wstrzymywacz) zadaje obrażenia w określonym obszarze i wzorcu.

Stoper

Na mapach typu Atak/Obrona używa się stopera

Oznacza to, że jeśli każda z drużyn zdobędzie tę samą liczbę punktów kontrolnych podczas ofensywy, to wygra ta która uczyniła to szybciej. Na przykład, jeżeli drużyna zdobyła trzy punkty kontrolne na mapie typu Ładunek, ale nie ukończyła całości, to drużyna przeciwna może zdobyć kolejny punkt w czasie domyślnie przyjętym przez organizatora. Może ona również wygrać wtedy kiedy zdobędzie wpomniane trzy punkty szybciej niż poprzednicy.

Limit czasowy w trybie Zdobądź flagę.

Mecze w trybie Zdobądź flagę są rozgrywane w określonym czasie.

Oznacza to, że dany mecz będzie trwać aż do momentu wyczerpania się czasu. Większość lig sumuje punkty ze wszystkich części spotkania w celu wyłonienia zwycięzcy. Usunięto obrażenia krytyczne uzyskiwane po zdobyciu tajnych materiałów.

Komunikacja głosowa

Jest ona włączona.

Członkowie drużyn używają komunikacji głosowej i czatu między sobą (choć większosć używa zewnętrznych programów takich jak Mumble).

Pozostałe

Wszystkie modele gry, tekstury i inne rzeczy wymuszone są na domyślne poprzez ustawienie sv_pure 2.

Komenda wait może ale nie musi być wyłączona. Wszystkie inne skrypty są dozwolne.

Własny interfejs może być używany.