Naboje

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Kule wylatują ze smukłego końca kolego!
Snajper o sposobie działania nabojów
Sfery ciała wrażliwe na ostrzał nabojów

Atak za pomocą nabojów natychmiast rani cel stojący na ich drodze. Tor lotu każdego naboju rozpoczyna się od strony krzyżyka, pomimo pierwszego wrażenia sugerowanego przez modele postaci i otoczenia. W przeciwieństwie do pocisków naboje nie są fizycznymi obiektami których obecność jest warunkowana przez skrypt programu, lecz nieskończenie cienkimi liniami rysowanymi przez serwer a następnie generowanymi przez silnik graficzny gry po stronie gracza i wyświetlanymi jako kule (stąd pierwotna nazwa hitscan bullets). W zależności od miejsca uderzenia i ustawień klienta broń wykorzystująca naboje generuje jeden z następujących efektów: zadanie obrażeń lub namalowanie krwi oraz dziury po kuli.

Z czysto technicznej perspektywy wynika że każda broń rażąca graczy nabojami nadaje im nieskończoną prędkość wylotową, choć nieoznacza to że wyrządzi szkody natychmiast po wystrzale.

Broń do walki wręcz poza unikalnym uzbrojeniem Szpiega oraz narzędziami Inżyniera pracującego nad którąś z konstrukcji, wymaga odczekania 0,25 sekundy zanim gracz będzie mógł rozpocząć atak krótkodystansowy. Zapobiega to uderzeniu przeciwnika zanim zakończy się animacja która towarzyszy wyciąganiu broni.

Istnieją dwa główne warianty omawianego ataku: pierwszy, który polega na kontakcie kuli ze sferą podatną na ostrzał (to jest tytułowych 'nabojów' – na tej zasadzie opiera się także drwina W samo południe) oraz drugi, który styka się ze środowiskową/pociskową strefą (broń biała np. uderzenie Tarczy Szarży lub inne drwiny).

Broń kulowa (której lista znajduje się poniżej) strzela nieskończenie długimi liniami. Jeśli anuluje się korektę zasięgu rażenia broni, tor lotu każdej broni kulowej (poza Ambasadorem) ulega odchyleniu po 1,25 sekundy po strzale, co sprawia że kule poruszają pod nierównomiernym kątem. Ambasador jest tu jedynym wyjątkiem i jest w stanie strzelać idealnie równo po 0,8 sekundowej przerwie. Broń strzelająca śrutem jak choćby Strzelba oraz broń pierwszorzędowa Skauta gwarantuje równy strzał poniżej poziomu krzyżyka jeśli nie była używana przez ostatni 1,25 sekundy. Jeśli korekta zasięgu rażenia broni zostanie włączona broń strzelająca wieloma kulami wykorzysta poprawiony wzór rażenia dzięki któremu przerwy pomiędzy strzałami nie są konieczne do celnego trafienia. Na przykład, Strzelba używa poprawionego wzoru 3x3 gdy włączona jest korekta zasięgu rażenia. Jeśli broń wystrzeli 9 kul jednocześnie korekta zmusi je do uderzenia w to samo miejsce.

Broń kulowa umożliwia graczom niszczenie wrogich lepkich bomb gdy zostaną one przyczepione do powierzchni mapy. Broń może penetrować sojuszników. Jedynym wyjątkiem jest broń pierwszorzędowa Snajpera w momencie użycia lunety.

Broń kulowa

Lista broni strzelających pociskami typu „hitscan”
Podstawowe Scattergun Force-A-Nature Shortstop Soda Popper Baby Face's Blaster Back Scatter
Dubeltówka Siła natury Wstrzymywacz Buzownik Browning Baby Face'a Dupeltówka
Pomocnicze Pistol Lugermorph Winger Pretty Boy's Pocket Pistol C.A.P.P.E.R
Pistolet Lugerczak Skrzydłowy Poręczny pistolet Pretty Boya C.A.P.P.E.R
Pomocnicze Shotgun Reserve Shooter Panic Attack
Strzelba Rezerwista Atak paniki
Pomocnicze Shotgun Reserve Shooter Panic Attack
Strzelba Rezerwista Atak paniki
Podstawowe Minigun Natascha Iron Curtain Brass Beast Tomislav Huo-Long Heater
Minigun Natasza Żelazna kurtyna Mosiężna bestia Tomisław Wejście smoka
Pomocnicze Shotgun Family Business Panic Attack
Strzelba Rodzinny interes Atak paniki
Podstawowe Shotgun Frontier Justice Widowmaker Panic Attack
Strzelba Samosąd Likwidator Atak paniki
Pomocnicze Pistol Lugermorph C.A.P.P.E.R
Pistolet Lugerczak C.A.P.P.E.R
Konstrukcja RED Level 3 Sentry Gun.png Red Mini Sentry.png
Działko strażnicze Minidziałko
Podstawowe Sniper Rifle Sydney Sleeper Bazaar Bargain Machina Hitman's Heatmaker AWPer Hand Classic Shooting Star
Karabin snajperski Sydnejski usypiacz Dalekosiężny dżezail Machina Zabawka zawodowca Ale wielka pukawka Klasyk Strzelająca gwiazda
Pomocnicze SMG Cleaner's Carbine
PM Spluwa sprzątacza
Pomocnicze Revolver Ambassador Big Kill L'Etranger Enforcer Diamondback
Rewolwer Ambasador Wielkie zabójstwo L'Étranger Egzekutor Grzechotnik

Demonstracja

Poniższy film przedstawawi sposób działania naboi:

Zobacz też