Hitscan (Anlık isabet)

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Mermiye dayalı silahlar için kullanılan hitbox bölgeleri (mermilerin isabet yerleri)
Olabildiğince hızlı koş, ama mermilerim senden daha hızlıdır!
Soldier, Scout'a mermilerin her şeyden daha hızlı olduğunu anlatmaya çalışırken.

Hitscan (Anlık isabet) saldırıları hedefe anında hasar vermektedir. Tüm anlık isabetler, oyuncunun modelinin nereye, nasıl baktığına değilde, saldıran kişinin gözünden (yani sizin) belirlenir. Anlık isabet saldırıları diğer mermi türlerinden farklı olarak, kod oluşturulmuş fiziksel nesneler değildir, ancak oyun istemcisinde görünürler ancak gerçek mermi şeklinde değil, mermi olarak gösterilen ip ince sonsuz uzun çizgiler olarak görüntülenir. Vurulan nesneye ve oyun istemci ayarlarına bağlı olarak, anında isabet eden bir silah ile bir vuruş yapıldığında birkaç etki yaratabilir; hasar, kan ve mermi delikleri (dokuları) oluşturmaya neden olur.

Teknik olarak bu, anında isabet eden silahların sonsuz hıza sahip olduğu anlamına gelir, ancak bu ateşlendikten hemen sonra daima hasar vereceği anlamına gelmez.

Spy'a özgü yakın dövüş silahları ve Engineer'in bir yapı üstünde çalışırken ki yakın dövüş silahları hariç, kısa menzilli bir anlık isabet saldırısı yapmadan önce ilk önce yani ilk vuruşu yapmadan önce her saldırı başlangıcı için 0.25 saniye gecikme süresi vardır. Bu, hedefe vurmadan veya öldürmeden önce saldırı animasyonunu tamamlamayı mümkün kılar.

İki türlü temel anlık isabet saldırı tipi vardır: birincisi Mermilerin hitbox (mermilerin isabet yerleri) bölgeleri (bu etki tüm anlık isabet silahları ve Rest alay hareketi için geçerlidir), ikincisi ise mermi türlerinin temas bölgeleri ve bulunulan (çevreye) yer ile ilgilidir (, Hücüm Kalkanı darbesi ve diğer saldırı alay hareketleri için geçerlidir).

Mermiye dayalı silahlar (aşağıdaki listede verilmiştir) ateşlendiğinde attığı sonsuz gibi görünen çizgilerin gerçek maksimum aralığı ~56.754 birimdir. Tüm mermi dayalı silahlarda mermiler yayılmaya maruz kalırlar (mermilerin ateşlendikten sonraki 1.25 saniyelik gecikme süresi içinde), bu da mermilerin düz bir çizgide değil de (Elçi hariç), farklı açılarda yayılmasını sağlar. Elçi ve İnfazcı bu kuraldaki istisna olan iki silahtır, Elçi'nin 0.8 saniyelik bir gecikme süresi ve İnfazcı'nın da 0.95 saniyelik bir gecikme süresi vardır ve mükemmel bir atış yapılmak isteniyorsa süreler beklenilmelidir. Av Tüfeği ve Scout'ın birincil silahları gibi çoklu saçma tanesi ateşleyen silahlar, bir önceki atıştan bu yana 1.25 saniyenin geçmesi koşuluyla bir daha ki saçma atışını yani mermiyi doğrudan crosshair'in (hedef simgesi) nereye baktığına bağlı olarak tam düz bir vuruş garanti edilir. Sunucu tarafından mermilerin sabit yayılmasını sağlayan bir seçenek aktif edilmişse eğer, bir ateş de çok sayıda saçma tanesi ateşleyen silahlar, yeterli zaman olup olmadığına bakılmaksızın her zaman aynı mermi ateş modelini kullanır. Örneğin seçenek aktif edilmiş olan bir sunucuda Av Tüfeğinin mermisinin ateş modeli her zaman 3x3'dür. Silah aynı anda 9'dan fazla saçma mermisi ateşlerse eğer, sabit yayılmadan dolayı birden fazla merminin aynı yere gitmesine ve çarpmasına neden olur.

Anlık isabet silahları, bir yüzeye çarptıklarından dolayı düşman yapışkan bombalarını yok edebilme özelliğine sahiptir. Çoğu diğer mermi türlerine dayalı silahların aksine, anlık isabet silahları dost oyunculara nüfuz etmemektedir. Ancak bu kuralın da tek istisnası Sniper'ın birincil silahlarıdır.

Mermiye dayalı silahlar

List of bullet-based hitscan weapons
Birincil Scattergun Force-A-Nature Shortstop Soda Popper Baby Face's Blaster Back Scatter
Çifte Kontrolsüz Güç Kısa Fren Soda Patlangacı Bebek Yüzlünün Ateşleyicisi Geri Saçan
İkincil Pistol Lugermorph Winger Pretty Boy's Pocket Pistol C.A.P.P.E.R
Tabanca Lugermorph Kanat Tatlı Oğlanın Cep Tabancası C.A.P.P.E.R
İkincil Shotgun Reserve Shooter Panic Attack
Av Tüfeği Yedek Atışçı Panik Atak
İkincil Shotgun Reserve Shooter Panic Attack
Av Tüfeği Yedek Atışçı Panik Atak
Birincil Minigun Natascha Iron Curtain Brass Beast Tomislav Huo-Long Heater
Minigun Nataşa Demir Perde Pirinç Canavar Tomislav Huo-Long Ateşleyicisi
İkincil Shotgun Family Business Panic Attack
Av Tüfeği Aile Şirketi Panik Atak
Birincil Shotgun Frontier Justice Widowmaker Panic Attack
Av Tüfeği Yargısız İnfaz Kriz Tetikleyici Panik Atak
İkincil Pistol Lugermorph C.A.P.P.E.R
Tabanca Lugermorph C.A.P.P.E.R
Yapı RED Level 3 Sentry Gun.png Red Mini Sentry.png
Taret Mini Taret
Birincil Sniper Rifle Sydney Sleeper Bazaar Bargain Machina Hitman's Heatmaker AWPer Hand Classic Shooting Star
Tüfek Sidney Uykucusu Çarşı Kelepiri Makina Suikastçinin İmzası AWPci El Klasik Kayan Yıldız
İkincil SMG Cleaner's Carbine
SMG Temizleyicinin Kısa Tüfeği
İkincil Revolver Ambassador Big Kill L'Etranger Enforcer Diamondback
Altıpatlar Elçi Big Kill Yabancı İnfazcı Su Yılanı

Tanıtım videosu

Aşağıdaki videoda mermiye dayalı silahların hitbox bölgeleri (mermi isabet yerleri) modeller üzerinde gösterilmiştir:

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar