Idling/tr

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Oooh, bu kötü!
Gidilmesi gereken noktaya koşmak yerine üssünde uyuyan bir asker gibisin.
Heavy boşta kalmanın amacını anlamada başarısızken

Boşta kalma kullanıcının Team Fortress 2'deki bir sunucuya girerek ya da bir sunucu oluşturarak boş yere olduğu yerde durmasıdır ayrıca eşya düşürme sisteminden silah ya da şapka gibi rastgele eşyalar bulma şansını arttırır. Boşta kalma teriminin anlamı oyuncunun oyun sırasında hemen hemen hareketsiz kalmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Oyuncular ayrıca boşta kalan kişiyi "AFK" (Away from keyboard yani Klavyeden uzakta olan kişi anlamında) olarakta isimlendirir.

Valve'in 2010 yılının Nisan ayında eşya düşürme sistemindeki değişikliği 'haftalık eşya' uygulamasıyla boşta kalma uygulamasını azaltmıştır.

Yapılan yama bu yöntemi artık eskisi kadar yapılmamasına neden oluyor çünkü artık oyuncular başka bir eşya düşürebilmek için yeni düşen eşyayı kabul etmesi gerekmektedir.

Tarih

Bir terminal penceresinde çalışan harici bir boşta kalma programı olan "SteamStats" ekran görüntüsü.

Boşta kalma ve üçüncü parti yazılımların yükselişi

Eşya düşürme sisteminin ilk versiyonları birçok kişi tarafından haksızlık olarak görülüyordu ve pek çok kişi eşya düşürmek için gerekli olan saat miktarının herkes için elverişli olmadığını savunuyordu. Oyuncular oyun saatlerini çeşitli yollarla artırmanın yollarını aradılar. En basit yöntem oyunu başlatıp, bir sunucuya katılıp ve oyunu arka plana indirmesiydi yani sonuç olarak; oyuncu sunucuda boşta kalmaya devam edip, toplam oyun süresini ve düşen eşya miktarını arttırmış oluyordu.

Ancak oyunun arka planda sürekli olarak çalıştılıp eşya kazanması sakıncalı olduğu için üçüncü parti yazılım oluşturuldu. TF2 Backpack Examiner'in oluşturucusu ve artık Valve çalışanı Drunken F00l tarafından oluşturulan "SteamStats" programı, oyunun motorunu taklit ederek kullanıcıları F00l tarafından barındırılan sunuculara bağladı.

Başlangıçta eşya düşürme sistemini araştırmak için bir yöntem olarak amaçlanmıştı, bir eşya düştükten sonra kullanıcılara istatistik ve bildirimler kazandırarak hızla popülerlik kazanmıştır. Steam Stats, eşyaları verimli bir şekilde kazanmak için ideal bir yol olarak birçok oyuncuya hitap etti.

Ayrıca bakınız