System losowych przedmiotów

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Tak. Lubię tę nową broń.
Gruby

System losowych przedmiotów jest głównym sposobem zdobywania przedmiotów w Team Fortress 2. Został wprowadzony przy okazji aktualizacji Snajper kontra Szpieg, aby zmienić sposób otrzymywania rzeczy zależny od osiągnięć. Celem tego zabiegu było poprawienie dostępności powiększającej się ilości przedmiotów w grze, negując potrzebę 'farmienia osiągnięć' (oznacza to wykonywanie czynności wyjętych z kontekstu jedynie by wykonać osiągnięcie) lub wykorzystywania programów zewnętrznych do odblokowywania osiągnięć. System losuje jeden przedmiot graczowi co określony odstęp czasu aż jego tygodniowy limit się wyczerpie.

Aktualny system

Wykres przedstawiający zależności między czasem gry, a ilością znalezionych przedmiotów.
Wykres przedstawiający częstotliwość otrzymywania przedmiotów.

Aktualny system został wprowadzony 20 kwietnia 2010.[1] Gracze znajdują przedmioty w czasie od 30 do 70 minut, z przerwami między znalezieniem wynoszącymi 50 minut. Poprzedni system losował w różnych odstępach czasu to, czy gracz otrzyma przedmiot. Skutkowało to niesprawiedliwymi okresami, w których niektórzy gracze nie otrzymywali przedmiotów. Obecny system zlikwidował tę możliwość i zwiększył częstotliwość wypadania przedmiotów.

Nie ma jako takiego limitu na ilość przedmiotów jakie można otrzymać przez tydzień. Limitem jest czas gry, w którym losowania występują. Limit ten oszacowano na 11 godzin na tydzień. Grając po przekroczeniu limitu nie uzyska się większej ilości przedmiotów[2] . Grając mniej niż limit oferuje, system przenosi niewykorzystany czas na następny tydzień, powiększając limit owego tygodnia o niewykorzystany czas (maksymalnie do dwóch limitów). Oszacowano, że można znaleźć maksymalnie od 6 do 12 przedmiotów każdego tygodnia w czasie oferowanych podstawowych 11 godzin na tydzień. Skrzynki Mann Co. i inne narzędzia są losowane na oddzielnych licznikach. Oznacza to, że te przedmioty nie wpływają na przerwy pomiędzy normalnymi losowaniami.[3][4] Limit zeruje się w każdy czwartek o godzinie 0:00 Czasu Greenwich.

Przedmioty trafiają do plecaka po śmierci gracza, po udanej wymianie, po zakupie w sklepie Mann Co., bądź po otwarciu skrzyni Mann Co. Jeśli gracz opuści serwer po otrzymaniu przedmiotu, lecz przed umieszczeniem go w plecaku, w menu głównym pojawi się komunikat o nowych przedmiotach. Czasami wylosowane, wymienione, kupione lub wytworzone przedmioty mogą ulec 'zawieszeniu' i nie pojawiają się od razu w plecaku. Powodem zwykle są serwery z włączoną opcją szybkiego odradzania, które mogą być odpowiedzialne za blokowanie komunikatu w grze o nowym przedmiocie. Odwiedzenie sklepu Mann Co. lub odłączenie się od serwera zazwyczaj przywraca te przedmioty do plecaka.

Dotychczas sądzono, że każda broń ma jednakową szansę wylosowania, domniemywa się, że bronie, które wchodzą w skład zestawu mogą być rzadziej losowane niż inne. Nie wiadomo, które dokładnie są rzadsze lub powszechniejsze.[5]

Razem z Überową Aktualizacją został wprowadzony darmowy model gry. Darmowi gracze mają ograniczony zakres przedmiotów (bez rzadkich lub kosmetycznych przedmiotów). Ograniczenie zostaje zniesione tym graczom, którzy zaktualizują swoje konto do statusu 'Premium'. Gracze, którzy zakupili grę, nie potrzebują takiej aktualizacji.

Zalety i wady

Pozytywnym aspektem systemu jest to, że pozwala zarówno nowym jak i starym graczom na zdobywanie przedmiotów poprzez poświęcanie czasu na grę. Pozwala to graczom grać dowolną klasą i dopóki jest w grze, jest upoważniony do otrzymywania przedmiotów. Jednak jeśli gracz poświęca na grę więcej niż 11 godzin tygodniowo, nie będzie on nagradzany za dodatkowy czas w grze.

Wielu graczy otrzymywało niechciane duplikaty swych przedmiotów, ten problem został rozwiązany poprzez wprowadzenie systemu wytwarzania, później poprzez wprowadzenie systemu wymiany, pozwalając graczom odpowiednio wytwarzać i wymieniać wiele dostępnych przedmiotów (z pewnymi wyjątkami) z innymi graczami.[6]

Pomimo nowego systemu, wciąż ma miejsce zjawisko idlingu. Możliwe jest to także w trybie offline, zmniejszając zapotrzebowanie na serwery przeznaczone do idlowania. Niektórzy bezczynni gracze wyłączają obraz i dźwięki gry poprzez uruchamianie jej z parametrami włączającymi tryb tekstowy i wyłączającymi dźwięk.

Kamienie milowe osiągnięć

W Kwietniu 29, 2008, Valve zaprezentowało zestaw trzech broni do odblokowania jako część aktualizacji Gold Rush. Bronie te były odblokowywane poprzez zaliczanie określonej liczby osiągnięć, które odblokowywały kamień milowy klasy. Istnieją trzy kamienie milowe, każdy następny wymaga więcej osiągnięć do wykonania. Kiedy kamień milowy jest odblokowany, gracz otrzymywuje broń do niego przypisaną. Przykładowo, zdobywając 10 osiągnięć dla Medyka, odblokujemy Kamień milowy Medyka 1 i otrzymamy Blutsauger

Poprzedni system

Zostawiając system kamieni milowych, istniejących wówczas dla Skauta, Pyro, Grubego i Medyka, Valve wprowadziło system losowych przedmiotów, w celu zachowania balansu podczas aktualizacji klasowej. System ten został wprowadzony wraz z aktualizacją Snajper kontra Szpieg. Co 25 minut gry była losowana liczba, określająca czy gracz otrzyma broń. Jeśli miał szczęście (25% szansy na przedmiot), mógł wtedy znaleźć losowo wybraną broń. Jeśli jednak go nie miał (75% szans), wtedy nie otrzymywał niczego, a licznik się resetował. Dodatkowo działał licznik ustawiony na 15430 sekund (4 godziny, 17 minut i 10 sekund), który dawał szansę jedną na dwadzieścia osiem na otrzymanie czapki. System okazał się niesprawiedliwy dla graczy bez łutu szczęścia, czego wynikiem były długie okresy bez znalezienia przedmiotu. Obecny system wyeliminował tą możliwość i zwiększył częstotliwość z jaką wypadają przedmioty.

Tydzień podwojonego limitu

22 grudnia 2010 roku, Valve zapowiedziało, że od 23 do 30 grudnia będzie trwał Tydzień podwojonego limitu. W tym okresie można było zdobyć dwukrotnie więcej przedmiotów niż zwykle. Wszyscy gracze otrzymali także Klucz Wypychacza Skarpet.[7] Drugi Tydzień podwojonego limitu został zapowiedziany 2 czerwca 2011 roku i trwał od 3 do 10 czerwca. Trzeci Tydzień podwojonego limitu zapowiedziano 14 grudnia 2011 roku na dni od 15 do 21 grudnia zbiegając się z Australijskimi Świętami 2011.

Plecak

Osobny artykuł: Plecak

Przypisy

  1. "Thanks for standin' still, wanker.", TF2 Official Blog, April 20, 2010.
  2. http://www.youtube.com/watch?v=51J2RSNeFHM#t=0m32s YouTube - About the new item drop system
  3. Crate drops don't count as normal drops, Steam Users' Forum post by zoli700, October 3, 2010.
  4. E-mail by Robin Walker on the crate drop system
  5. [1]
  6. "Incoming!", TF2 Official Blog, September 2, 2009.
  7. "Additional Time Has Been Awarded", TF2 Official Blog, December 22, 2010.

Zobacz także

Linki Zewnętrzne