Eşya düşürme sistemi

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Evet. Bu yeni silahı seviyorum.
Heavy
Bir Raggalayıcı düşürmesi.

Eşya düşürme sistemi Team Fortress 2 içerisindeki eşya dağıtım sürecidir. Bu sistem haftalık süre sınırına erişilene kadar oyuculara düzenli bir biçimde rastgele eşyalar dağıtır.

Bu sistem ilk defa Sniper vs. Spy Güncellemesi ile dağıtımın başarımlara bağımlı olmaması için tanıtılmıştır. Bunun amacı da oyundaki eşyalara erişimi ve eşyaların miktarnı artırırken başarımları asıl yollarının dışında elde etmenin azaltılmasıdır (üçüncü parti yazılım kullanımı da dahil). Öte yandan bu sistem boşa alma olarak adlandırılabilecek ve eşya elde etmenin daha kolay ve kestirme yolu olarak nitelendirilebilecek bir şeye neden oldu.

11 Temmuz 2013 Yaması ile Eşya düşürme sistemi değiştirilmiştir. Artık oyuncuların başka bir eşya düşürebilmek için yeni düşen eşyayı kabul etmesi gerekmektedir. Bu düzenleme boşa almayı engellemek için getirilmiştir.

Şimdiki Sistem

Zaman-düşürme sayısı ilişkisini gösteren bir grafik.
Hafta başına eşya dağıtımını gösteren bir çizgi grafik.

Şimdiki eşya düşürme sistemi 20 Nisan 2010'da tanıtılmıştır.[1] Oyuncuların 30 ila 70 dakikalık aralıklarla (ortalama 50 dakika) eşya düşürülmesi garanti edilmiştir.

Sistem düşürmelerin gerçekleştiği oynama süresi için bir sınırlamaya sahiptir ve bu sınırlama tahmini olarak haftada 10 saattir. Bu sınırdan daha uzun süre oynamak fazladan eşya kazandırmaz[2]. Mann Co. İkmal Kutuları ve diğer kullanılabilir eşyalar ayrı bir zamanlayıcı denetiminde düşer ve bu eşyalar normal düşürmeleri etkilemez.[3][4] Sistem her oyuncunun haftalık oynama süresi kotasını her Perşembe yaklaşık olarak 00.00 (gece yarısı) GMT'de sıfırlar. Eğer bir oyuncu haftalık oynama süresi sınırına ulaşmamışsa kalan süre sonraki haftanın sınırına eklenir, böylece oyunu bir hafta oynamayan bir oyuncu sonraki hafta normalden iki kat daha fazla eşya elde edebilir. Bir oyuncunun saklayabileceği süre en fazla tek bir haftanın süresini ikiye katlayabilir (yaklaşık olarak 20 saat).

Bir oyuncunun eşya düşürmesi elde edebilmesi için oyunu "aktif bir biçimde oynuyor" olması gerekir, yani aşağıdaki şartların hepsini sağlamalıdır:

 • VAC korumalı bir sunucuya bağlı olunmalıdır.
 • Dış yazılımlardan olmamak kaydıyla oyun içi bildirimlere yanıt veriyor olunmalıdır.
 • Oyundan sadece bir tane çalışıyor olmalıdır.
 • Yazı modunda bulunulmamalıdır.[5]

Düşen eşyalar, oyuncunun ölümünden sonra, Ana Menüye girince, bir takas tamamlanınca, Mann Co. Mağazası açıldığında veya on düello kazanıldığında Çantada belirir. Eğer oyuncu eşyayı elde ettikten fakat çantasına almadan sunucudan ayrılırsa Ana Menü ziyaret edildiğinde oyuncuyu yeni eşya(lar)ın varlığına dair uyaran bir bildirim alır. Yeni bir eşya bulunmadan önce yeni eşya bildirimleri kabul edilmelidir. Bazı durumlarda düşürülen, takas edilen veya işlenen eşyalar "arada kalarak" oyuncunun çantasında hemen belirmeyebilir. Bu durum "Yeni Eşya Bulundu!" penceresinin çıkmasını önleyen anında doğma sunucularında görülebilir. Mann Co. Mağazası'nı ziyaret etmek, Esc'ye basarak menüyü açmak veya sunucuyla bağlantıyı kesmek genellikle eşyaları çantaya getirebilir.

Oyuculara her silahın düşme ihtimalinin eşit olduğu söylense de anlaşıldığı üzere bir eşya setinin parçası olan silahların düşme ihtimali diğerlerine göre daha az ya da daha fazladır. Öte yandan hangi silahların daha nadir ya da yaygın olduğu bilinmemektedir.[6]

Über Güncellemesi ile gelen bedava oynama sistemiyle, Premium durumuna geçene kadar, ücret ödememiş oyuncular sadece sınırlı eşya düşürmelerine (yani nadir eşyalar ve kozmetikler hariç) ulaşabilir. Premium oyuncular ise eşya düşürme sistemine tam erişime sahiptir.[7]

Avantajlar ve Dezavantajlar

Sistemin pozitif yanlarından biri yeni ve eski oyunculara işlenebilir eşyalara, oyunu oynayarak, ulaşma imkânı sağlamasıdır. Oyuncular, oynama zamanı elde ettikleri ve eşya düşürmeye uygun oldukları sürece, bu sistem sayesinde herhangi bir sınıfla oynayabilir. Öte yandan oyuncular haftada 10 saatten fazla oynarsa fazladan süreleri için ödüllendirilmezler.

Çoğu oyuncu istemeksizin aynı eşyaları tekrar elde etmektedir. Bu sorun önce işleme sistemiyle, ardından takas sistemiyle oyuncuların o eşyaları işlemesini ve (bazı istisnalar hariç) takas etmesini sağlayarak bu sorun çözülmüştür.[8]

Kilometre Taşı Başarımları

29 Nisan 2008'de Valve, Gold Rush Güncellemesi ile beraber set halinde üç tane işlenebilir silah yayınladı. Bu silahlar belirli sayıda başarım elde edilerek kazanılan Kilometre Taşı başarımları kazanılarak elde edilebilir. Her biri daha fazla başarım gerektiren toplam üç kilometre taşı başarımı bulunmaktaydı. Bir kilometre taşına ulaşıldığında oyuncu kilometre taşıyla elde edilen bir set silah elde ediyordu. Daha sonra bu başarımların ihtiyaçları, sadece silahları elde etmek için başarımların asıl yollarının dışında elde edilmesini engellemek için, azaltıldı.

21 Mayıs 2009'da Valve işlenebilir eşyalar için bir rastgele düşürme sistemini tanıttı ve kilometre taşı sistemine devam etmedi. Daha sonra Valve Kilometre Taşı sistemine devam etti. Artık 29 Mayıs 2009 Yaması ile gelen Sniper ve Spy silahları için eşya düşürme sistemiyle beraber çift halinde devam ettirilmiştir. Bu kilometre taşı sistemi Engineer Güncellemesi de dahil SAVAŞ! Güncellemesi'nden beri kullanılmaktadır.

Geçmiş

Önceki sistem

Mann-Conomy Güncellemesi'nden önce kullanılan çanta simgesi.

Scout, Pyro, Heavy ve Medic kilometre taşları aynı bırakılırken Valve bir sınıf güncellemsinde sınıf dengelerini sabit tutabilmek için eşya düşürme sistemini tanıttı. Bu sistem 21 Mayıs 2009'da Sniper vs. Spy Güncellemesi oyuna eklenmiştir.

Valve sürekli bir Team Fortress 2 oyuncusunun ortalama oynama süresini hesaplayıp standart bir süreyi bir işaretleyici ya da ara bir nokta olarak belirledi. Oyundaki her 25 dakikada bir oyun, oyuncunun bir silah alıp almamasını belirlemek için rastgele bir sayı üretip eğer oyuncu şanslıysa (%25 şans) rastgele bir eşya buluyor, aksi takdirde (%75 şans) oyuncu hiçbir şey elde edemeyip sayaç sıfırlanıyordu. Ek olarak, ayrı olarak çalışan ve 1/28 ihtimalle şapka veren 15.430 saniyelik (4 saat, 17 dakika ve 10 saniye) bir sayaç bulunmaktaydı. Bir eşya bulmak için geçen ortalama süre 1 saat 40 dakikaydı (kopya eşyalar dahil). Silahlar rastgele bir sayı üreticisi tarafından dağıtıldığından deneyimler çeşitlendi.

Sistem ilk yayınlandığında eşya düşürmeler sadece oyuncular Steam Topluluğu'na bağlıyken gerçekleşiyordu. Eğer oyuncu arkadaş listesine giriş yapmamışsa ya da Valve Steam Topluluğu'nu bakıma almışsa oyuncu bu süre boyunca herhangi bir eşya düşürmesi elde edemiyordu. Ek olarak eğer oyuncunun bağlı olduğu sunucu Steam Topluluğu ile bağlantısını yitirdiyse sunucu geri bağlanana kadar eşya elde edilemiyordu.

Ayrıca sistem kimi oyuncuların çok uzun bir süre boyunca eşya elde edememesine neden oldu. Şimdiki sistem bu ihtimali kaldırdı ve hangi eşyaların düşeceğine dair oranlamayı artırdı.

İki Kat Düşürme Oranı Haftası

22 Aralık 2010'da Valve eşya 23 Aralık 2010 ve 30 December 2010 arasında eşya düşürme oranının iki katına çıkacağını duyurdu. Bu süre boyunca oyuncular ayrıca bir Noel Hediyesi Anahtarı ile ödüllendirildi.[9]

İkinci bir İki Kat Düşürme Oranı Haftası 2 Haziran 2011'de 3 Haziran 2011'den 10 Haziran 2011'e kadar olmak üzere duyuruldu.[10]

Üçüncü bir İki Kat Düşürme Oranı Haftası 14 Aralık 2011'de (Avustralya Noeli 2011 güncellemesiyle beraber olması için) 15 Aralık 2011'den 21 Aralık 2011'e kadar olmak üzere duyuruldu.[11]

Galeri

Düşürülemeyen eşyalar


Düşürmeyle elde edilebilen boyalar

Eşya düşürme sistemi ile elde edilebilen boyalar
Resim İsim Renk Resim İsim Renk
Paint Can 729E42.png Kuşkusuz Yeşil #729E42 Paint Can 7D4071.png Mora Derin Bir Bağlılık #7D4071
Paint Can CF7336.png Mann Co. Turuncusu #CF7336 Paint Can A57545.png Kaslı Adam Bronzu #A57545
Paint Can 51384A.png Soylu Şapkacının Menekşe Rengi #51384A Paint Can C5AF91.png Tuhaf Derecede Sıkıcı Tentür #C5AF91
Paint Can 7E7E7E.png Yaşlı Bıyık Grisi #7E7E7E Paint Can 694D3A.png Radigan Conagher Kahverengisi #694D3A
Paint Can E7B53B.png Avustralyum Altını #E7B53B Paint Can D8BED8.png Renk No. 216-190-216 #D8BED8
Paint Can 7C6C57.png Eski Paslı Renk #7C6C57 Paint Can 424F3B.png Zepheniah'ın Açgözlülüğü #424F3B


Çanta

Ana madde: Backpack/tr

Güncelleme Geçmişi

21 Mayıs 2009 Yaması (Sniper vs. Spy Güncellemesi)

 • Eşya düşürme sistemi eklendi.

19 Mart 2010 Yaması

 • [Belgelenmemiş] Artık diğer eşyalar silah düşürme oranı yerine şapka düşürme oranına bağlandı.

April 20, 2010 [Item schema güncellemesi]

 • Rastgele eşya düşürme sistemi şimdiki sisteme yükseltildi.

23 Aralık 2010 Yaması

 • [Belgelenmemiş] Eşya düşürme oranı sonraki hafta için iki katına çıkartıldı (23 Aralık 2010-30 Aralık 2010).

3 Haziran 2011 Yaması

 • Eşya düşürme oranı sonraki hafta için iki katına çıkartıldı. (June 3, 2011 until June 10, 2011).

10 Temmuz 2013 Yaması

 • Artık eşya düşürme sistemi yeni eşya elde edebilmek için eskisinin kabul edilmesini gerektiriyor.

1 Nisan 2014 Yaması

 • Kutu düşürme oranları düşürüldü.

11 Şubat 2015 Yaması

 • Oyun Ukraynaca'da çalıştırıldığında zamanlanmış düşürmelerin elde edilmemesi düzeltildi.

Kaynaklar

Ayrıca bakınız

Dış Bağlantılar