Żonglowanie

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Nie uciekniesz przede mną, moja broń jest szybsza!
Żołnierz

Żonglowanie odnosi się do strategii używania broni do tymczasowego utrzymania przeciwnika w powietrzu, pozostawiając go podatnym na ostrzał i zdezorientowanym. Bardziej zwinni lub silni przeciwnicy mogą wymagać kilku podtrzymujących ataków by zostać pokonani, stąd też termin żonglowanie.

Żonglowanie może być wykonywane przez Żołnierza, wykorzystując siłę eksplozji Wyrzutni rakiet, by podrzucić przeciwnika w powietrze (znane również pod nazwą "efekt podbicia"). To pozbawia przeciwnika możliwości uniku i pozwala Żołnierzowi przewidzieć miejsce, w którym wyląduje. Żołnierz ma możliwość strzału w ten punkt, może nawet zastrzelić przeciwnika w powietrzu. Dobrze wymierzona rakieta może posłać przeciwnika prosto w powietrze i zapobiec próbie szybkiego skrócenia dystansu. Chociaż wymaga to lepszego celowania z powodu bardziej skoncentrowanej siły eksplozji oraz szybszych rakiet, poprawnie oddany strzał z Celnego Strzału pośle przeciwnika dalej/wyżej niż standardowe rakiety; wymaga to jednakże znacznie precyzyjniejszego trafienia w okolice stóp przeciwnika. Strzał taki zadaje również obrażenia minikrytyczne przeciwnikom wyniesionym w powietrze za sprawą eksplozji. Żonglowanie za pomocą Wyrzutni Wolności jest rekomendowane dla graczy uważających Celny Strzał za trudniejszy do użycia z racji zmniejszonej siły eksplozji, gdyż rakiety wystrzeliwane są szybciej bez problemu mniejszego pola rażenia. Żonglowanie Czarną Skrzynką jest praktycznie takie same jak żonglowanie zwykłą wyrzutnią rakiet poza faktem, że kolejne żonglerki dadzą dodatkowo znaczną ilość życia.

Demoman może żonglować używając Granatnika poprzez celny strzał pod nogi przeciwnika. Możliwe jest również żonglowanie za pomocą bomb samoprzylepnych, choć jest to trudniejsze z powodu opóźnionej detonacji i zorientowania przeciwnika. Żonglerka z wykorzystaniem Szkockiego Oporu jest o wiele prostsza, gdyż można selektywnie detonować uprzednio położone ładunki.

Pyro może żonglować przeciwnikami wzbijając ich w powietrze sprzężonym powietrzem lub odbijając eksplodujące pociski innej klasy w stronę przeciwnika. Następujący atak bronią do walki wręcz lub bronią drugorzędną jest wskazany, by efektywnie rozprawić się z wrogiem. Poskramiacz Płomieni doskonale się do tego nadaje, ponieważ płonący przeciwnik może być podrzucany, dopóki nie zbliżysz się tak blisko, aby zadać śmiertelne, krytyczne trafienie.

Choć jest trudniejsze do wykonania, możliwe jest również żonglowanie przeciwnikami przy pomocy Siły Natury przez Skauta. Strzały muszą być oddane w stopy celu, gdy jest on powietrzu, dlatego też jest to możliwe jedynie w specyficznych okolicznościach.

Żonglowanie może być użyte do oddzielenia Medyka pod wpływem ÜberCharge'a od jego celu, co jest możliwe poprzez wybicie go spoza maksymalnego dystansu leczenia, powodując przedwczesne zużycie łądunku ÜberCharge. Wykonując precyzyjny strzał możemy podrzucić wrogów w powietrze w taki sposób, by dostali dodatkowo obrażenia od upadku przy lądowaniu lub nawet spadli w przepaść. Ta taktyka nie jest zbyt skuteczna wobec Skautów, ponieważ używają oni podwójnego skoku, by błyskawicznie zmienić kierunek lotu lub znacząco zmniejszyć obrażenia od upadku.

Strzały w powietrzu

Osobny artykuł: Strzał w powietrzu

Żonglowani przeciwnicy mogą być z powodzeniem trafieni bezpośrednio w powietrzu. Określa się to jako aerial, strzał w powietrzu, czy też middie. W zależności od miejsca, gdzie zostanie trafiony wróg strzał będzie miał inny efekt. Bezpośrednie trafienie we wroga spowoduje nagłe zatrzymanie jakiegokolwiek ruchu. Trafienie w głowę spowoduje nagłe przyspieszenie w dół, które zwykle wystarcza do zabicia przeciwnika w momencie dotknięcia ziemi (efekt zwany kraterowaniem). Jeśli gracz jest trafiony poniżej talii, zwykle powoduje to nieznaczne jego podrzucenie w powietrze, w którym się na chwilę zatrzyma, dając szansę na kolejny strzał. Celny Strzał zadaje mini-krytyczne obrażenia każdemu przeciwnikowi podbitemu za pomocą ładunku wybuchowego, więc strzały w powietrzu są dla niego bardzo użyteczne. Rezerwista działa na tej samej zasadzie, czyniąc go doskonałym narzędziem do dokończenia żonglerki.