Zıplama

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Neşeli bir Scout.
Hey, üssümü buradan görebiliyorum!
Scout

Zıplama, her sınıfın yapabileceği temel bir yetenektir. Oyuncu 45 Hammer birimi dikeye doğru hareket etmiş olur. Zıplama, yüksek yerlere çıkmak için, yürüme mesafesini yani yolları kısaltmak veya düşmanın saldırılarından kaçınmak için kullanılabilir. Windows, Mac veya Steamos/Linux'de zıplamayı gerçekleştirmek için varsayılan olarak ayarlanmış Space tuşuna, Xbox 360'da ise Xbox Button A.png tuşuna ve son olarak PlayStation 3'de ise PS Button X.png tuşuna basmak gerekir.

Konu başlıkları

İlgili silahlar

Temel manevralar

Eğilme ile zıplama

Oyuncu zıplama sırasında eğilme tuşuna basması ile gerçekleşir. Mesela düşman saldırılarından kaçınmak için yüksek bir yere çıkmanız veya vurulma alanınızı biraz daha azaltmak için genellikle eğilme tuşu kullanılmak zorundadır, çünkü birçok yere direk olarak zıplama tuşuna basarak çıkılmaz. Ayrıca zıplama sırasındaki eğilmeyi oyun mekaniğinde düşünürsek, bacaklar ek bir Hammer birimi ile artık yukarı taşınır ve hitbox (merminin isabet yeri) bölgesinin hemen altındaki bölgeye 27 Hammer birimi mesafesi uygulanarak sınıfın boyunun kısalması sağlanır. Bir oyuncu havadayken sadece bir kez eğilip ayağa kalkabilir, bu durum mermi isabet bölgesinin hızlı değişimi ile ilgili bazı hatalara karşı korunmak için yapılır.

Ayrıca eğilme ile zıplama, patlayıcı silahlar ile yapılan süzülme etkisini arttırmak için kullanılır. Tasarım dolayısı ile patlayıcı ile yapılan herhangi bir eğilme zıplayışı, normal zıplamadan daha fazla yükseğe çıkaracaktır.

Havada yana doğru hareket etmek

Havada uçarken oyuncular kendi yörüngelerini değiştirmek için havada eğilebilmeleri sağlanır. Aynı zamanda havadayken düzgün bir şekilde dönüş yapmak da direk olarak havadaki yörüngenizi değiştirir. Bunun tam tersini yapmak için ise manevra sırasında hareket tuşları (W'ye basılı tutma gibi) ile ilerlemeye çalışmak oyuncunun yönünün sabit kalmasını sağlar ve geri tuşuna basıp geriye gitmeye çalışıldığında ise havadaki hızın azalmasına sebep olunur.

Scout zıplamaları

Zıplamayı arttırmak için kullanılan Kontrolsüz Güç'ün nasıl kullanılacağını anlatan bir resim.

Scout çift zıplama yeteneğine sahip tek sınıftır. Kontrolsüz Güç, Boston'lu Vurucu, Kanat veya Püskürtücü kullanarak yapılan zıplamalar da zıplayış sayısı, yüksekliği gibi şeyler değiştiği için ve çok çeşitli zıplama versiyonları yapılabilinir.

Çift Zıplama

Zıplama tuşuna birinci basışta birinci zıplama ikinci basışta (birinci zıplayış bitmeden) ise yani zıplama tuşuna iki kere basışta herhangi bir yöne doğru ikinci zıplama yapılabilinir. Bu yeteneğin sağladığı ekstra yükseklik ve mesafe, diğer sınıfların ulaşamayacağı alanlara erişmek için kullanılabilir. Bir düşmanın saldırısından kaçınmak veya bir yere saklanıp düşmanları pusuya düşürmek içinde yararlı olabilir. Bununla birlikte düşüncesiz bir çift zıplama yaparsanız eğer, yetenekli oyuncular tarafından nereye zıplayacağınız büyük ihtimal tahmin edilip basit bir şekilde ölebilirsiniz.

İkinci atlamayı herhangi bir zamanda havada yapmak mümkündür. Bu, zemine çarpmadan hemen önce ikinci atlamayı gerçekleştirerek düşme hasarını önlemek için kullanılabilir.

Üçlü Zıplama

Püskürtücü'yü kuşanmak, Scout'ın üçüncü bir zıplama yapabilmesini sağlar. Bu sağlayış Scout'ın normalde çift zıplama ile ulaşamayacağı olan daha büyük mesafeli olan bölgelere çıkabilmesini sağlar. Ayrıca Püskürtücü'yü kuşanmış olan Scout'lar diğer Scoutlar'dan farklıdır çünkü ikinci veya üçüncü bir zıplama yapmak ayaklarının altında mor bir bulut yayar.

Kontrolsüz Güç ile zıplama

Kontrolsüz Güç kuşanmış olan bir Scout, silahın geri tepme özelliğini hem oyunculara karşı kullanabilirken hem de etkili bir üçlü zıplama yapmak içinde kullanabilir. Kontrolsüz Güç atışının yaptığı üçüncü "zıplama" daha fazla yatay kuvvete sahiptir ve çift zıplayıştan ziyade hedefin hangi yörüngeye gideceğini tahmin etmek epey zordur çünkü bu üçüncü zıplayışın, ikinci zıplayışı yaptıktan sonra Kontrolsüz Güc'ün yere veya atışın herhangi bir nesneye temas edecek bölgeye sıkılmasıyla yapıldığından dolayıdır. Bu zıplayışı yapmak bir nevi sanki takas gibidir; daha fazla dikey zıplayışa karşılık, yatay bir kuvvet verilmesi gibi. Kontrolsüz Güc'ü havada ateşlemek Scout'ı atış yönünün tersine doğru iter, ancak Scout'ın ikili zıplama yeteneği olduğu için ve o anda bir tanesi kullanıldığı için, diğerini tekrar yönü düzeltmek için kullanılabilinir.

Bonk! Zıplaması

Bonk! Atomik Kuvvet kuşanmış bir Scout eğer Bonk!'u kullanırsa, 8 saniyeliğine Hasar Verilemez olduğu için tüm hasarlara karşı bir direnç oluşur. Bundan dolayı Scout rakip oyuncuların geri tepme saldırılarını, Taret'in mermi ve roketleriyle itişini veya düşmanın patlayıcı mermilerini havaya doğru itilip havada süzülmek için kullanabilir. Daha fazla patlayıcı mermisine veya Taret'in seviyesini bağlı olarak daha uzun veya daha hızlı bir zıplama gerçekleştirilebilinir.

Boston'lu Vurucu ile zıplama

Scout Boston'lu Vurucu veya Üç Rünlü Kılıç'ın kendi kendine zarar verici özelliğini kullanarak erişilemeyen yerlere gidebilir. Ancak böyle bir manevra aşırı risklidir, çünkü böyle bir zıplama yapmak neredeyse canın yarısını götürerek herhangi bir sınıfın size bir vuruşu zaten ölümünüze neden olacaktır, yani istenilen alana ulaşılsa bile ölmek üzere olunacağı için sadece dört başarısız zıplama yapmış olursunuz. Zaten daha fazla yükseklik kazanmak için Boston'lu Vurucu'nun bu etkisini hiçe saymak da daha az verimlidir. Bu yüzden sadece Boston'lu Vurucu'yu kullanmak mantıksızdır burada. Mesela Roketatar tarafından roket atılıp havaya doğru uçulduğunda yüksek bir yerlere çıkıp saldıran kişiden kurtulmak için Püskürtücü kullanılabilinir, burada roket belli bir sağlık puanı götürecektir ancak yine de dörtlü zıplama yapmaktan daha yararlıdır. Boston'lu Vurucu'yu ve Kontrolsüz Güç'ü birlikte kullanarak maksimum yükseklik mesafesi elde edilebilir.

Dörtlü Zıplama

Püskürtücü'nün üçlü zıplamasını ve Kontrolsüz Güç'ün geri tepmesini birleştirerek Scout hızlı bir şekilde arka arkaya dörtlü zıplayış gerçekleştirebilir, bu sayede gerçekten ulaşılması zor (hatta belki bu zıplayış harici imkansız) yerlere ulaşabilir ve düşmanların üzerinde büyük bir yükseklik avantajı elde edebilir. Başarılı bir dörtlü zıplayış yapmanın en güvenli yöntemi, ilk Püskürtücü'nün geri tepmesini kullandıktan hemen sonra Püskürtücü'nün üçlü zıplamasını kullanmaktır.

Kanat Zıplayışı

Kanat'ı kuşandıktan sonra aktif olarak kullanırken oyuncunun zıplayışlarına %25 ek bir daha yüksek zıplama etkisi kazandırır. Bu, Scout'ın normalde yapamayacağı şeyleri artık yapabileceği ve bazı ulaşamayacağı yerlere artık ulaşabileceği anlamına gelir. Aynı zamanda Püskürtücü ve Kontrolsüz Güç ile de iyi bir uyumu vardır, daha da yukarılara doğru bir mesafe kat edilebilir. Ancak Püskürtücü ve Kontrolsüz Güç'ün ekstra zıplamalarını kullanabilmek için silahları havada değiştirmek zorunda kalınır.

Çoklu Zıplama (Gaz Metresi Zıplayışı)

Soda Patlangacı'nın Gaz Metresi dolduğunda sağ tık'a basarak oyuncu gaz metresi bitene kadar her defasında 5 kere olmak şartıyla çoklu zıplamalar yapabilir. Scout'ın normalde ulaşamayacağı alanlara ve çok daha yüksek mesafeli bölgelere ulaşabilmesini sağlar. Ayrıca düşmanların hiç aklına gelmeyecek yerlere çıkıp pusuya düşürmek ve çatışırken sürekli ekstra zıplamayı kullanarak, düşmanların size vurmaları daha zorlaşır, çünkü beş ekstra zıplama yapıldığında düşmanın sizin hangi yörüngeye zıplayacağını tahmin etmesi zorlaşır. Ancak, Çoklu zıplamanın Püskürtücü'nün üçüncü zıplamasının yerine sayıldığını unutmayın. Bununla birlikte Gaz metresi aktif iken Kanat aktif bir şekilde kullanılırsa eğer zıplama mesafesi de artacağı için gerçekten verimli bir zıplama çeşidi kullanılmış olur.

Soldier zıplamaları

Temel roket zıplayışı

Temel roket zıplayışını tanıtan bir video

Bir Soldier kendi patlayıcı roketlerini kullanarak bir roket zıplaması yapabilir, roketler patlayıcı bir mermi olduğundan dolayı havaya doğru oyuncu süzülür. Oyuncu birkaç sağlık puanı karşılığında kendini büyük yüksekliklere ve mesafelere atabilir. Bu teknik genellikle harita üzerinde normalde ulaşılamayacak yerlere ulaşmak, hızlı bir şekilde bir yere gitmek, engelleri aşmak veya düşmanların bulunduğu bölgeye aniden iniş yapmak için kullanılabilinir. Roket zıplayışlarında ek olarak bir Soldier havadayken bütün saldırılara karşı %40'lık bir hasar direncine sahiptir. Bu direnç Koruyucu Botlar'dan farklıdır, çünkü Koruyucu Botlar sadece roket %60 roket patlama hasarını azaltır, havadayken bir etkisi yoktur. Kritik vuruşlar, Soldier'ın kendisine fazladan hasar veya hız sağlamadığından dolayı ekstra olarak fazladan ileriye doğru götürmezler. Herhangi bir roket zıplayışı yaptıktan hemen sonra Soldier'in ayakları yanmaya başlar ve dumanlar görülür, ancak tekrardan zemine temas ettiğinde eski halini alır botlar. Ayrıca bu özellik Demoman patlayıcı mermileriyle herhangi bir zıplama yaptığında da olmaktadır.

Bir roket zıplayışı yapmak için, aynı anda hem zıplanmalıdır hem de roket ateş edilmelidir. Atış açısı ve patlamanın büyüklüğü, zıplamanın hızını ve yüksekliğini belirleyecektir. Roket ateş etmeden önce eğilmek oyuncuyu daha çok ileri mesafeye doğru fırlatacaktır. Patlama zıplamadan sonra ne kadar erken yapılırsa, Soldier'da o kadar hızlı ve yüksek mesafeye uçacaktır.

Bostancı kullanarak bir oyuncuya roket zıplayışı yaptıktan hemen sonra yere temas etmeden yani havadayken vurmak, kritik bir ölümcül vuruş sağlayacaktır. Böyle bir öldürme çeşidi çok etkileyici ve tatminkâr bir öldürüş olabilir. Düşman roketlerin, bombaların ve yapışkan bombaların patlamalarından kurtulup havaya uçarsanız eğer, bunları lehinize çevirip patlama zıplayışı yapabilirsiniz. Deneyimli oyuncular bunu bazen düşmanlara karşı kritik vuruşlar olarak kullanabilirler

Birden fazla patlayıcı mermileriyle yapılan zıplama (Aşırı patlayıcı mermili zıplama)

Keretanın Roketatarı'nın yayılım ateşini yani birden fazla patlayıcı mermisiyle yapılan ateş türünü kullanarak yapılan bir zıplama çeşididir. Bu roket zıplayış çeşidi, Soldier'in üç roketi aynı anda veya zamanlı olarak ateşlemesiyle yapılabilir ve normal roket zıplamalarıyla ulaşılamayacak yerlere ulaşabilineceğinden dolayı benzersiz zıplayış çeşididir. Nasıl yapıldığına bakacak olursak eğer, aşırı yükleme sırasında ne zaman ve nereye ineceğinizi önceden belirlemek gerekilebilir, ancak tekniğin öğrenilmesi çok zor bir şey değildir. Birden fazla patlayıcı mermiyle yapılmasından dolayı kaynaklanan hasarlar nedeniyle, özellikle de Soldier "zıplama" başına üç kez patlayıcı mermiyi kullanmayı düşünüyorsa eğer, Koruyucu Botları kullanmak bu teknik için aşırı derecede önerilmektedir, çünkü bunlar birden fazla patlayıcı mermiden kaynaklanan hasar miktarını azaltacaktır. Sağlık Paketlerinin harita üzerinde nerede olduğunu bilmek de bir zorunluluktur çünkü birden fazla aşırı yüklenme ve düşme hasarı çoğu zaman Soldier çok düşük sağlık puanıyla baş başa bırakacaktır.

İleri düzeydeki roket zıplamaları

"Pogo" roket zıplamasını tanıtan bir video

Temel roket zıplayışlarının birden fazla çeşidi vardır. Çoğu, düzenli olarak zıplama haritalarında kullanılır, ancak normal bir oyunda da büyük hız veya yükseklik kazanmak için kullanılabilinir.

 • Daha hızlı roket zıplamaları bir duvar ve zemin kombinasyonuyla yapılabilir. Duvarla zeminin kesiştiği köşeye, eğilerek zıplanmalıdır ve doğru yere nişan alınmalıdır. Bu zıplamalar düşük açılı yüksek hızlı zıplayış şeklindedir ve genellikle normal zıplamalardan daha yükseğe ve daha uzağa götürür.
 • Duvar zıplamaları havadayken veya değil iken bir duvara karşı yapılabilir. Oyuncu kendi roketini eğilerek duvara karşı ateşlemesiyle yapılır. Patlama ikinci bir zıplayış yerine geçer. Roket zıplamaları ve duvar zıplamaları, büyük uzaklık veya yükseklik mesafesi kazanmak için birlikte kullanılabilinir.
 • Pogo zıplayışları ard arda roketi yere doğru atarak ve ilerleyerek yapılan bir zıplama çeşididir. Ard arda yapılan patlama sizi havada kalmanızı sağlar ve potansiyel olarak hızını arttırır. İneceğiniz yeri önceden tahmin etmeli ve bazen roketi doğrudan altınıza inmesi sağlamak zorunda kalabilirsiniz, eğer yere temas ederseniz başarısız olmuş olursunuz. Bu zıplamalar sırasında her zaman eğilmeniz gerekir, çünkü bunu yapmazsanız eğer zıplamalarınız verimsiz ve çok daha az kuvvetli olur.
 • Çift roket zıplayışlarını (Senkronize zıplayış olarak da bilinir) yapmak için iki roket gerekir ve sadece birkaç harita üzerinde yapmak mümkündür. Bir roketi aşağıya doğru ateşleyip ve peşinden üzerinde sizde ateşlediğiniz bölgeye düşerseniz, canınız epey bir azalacaktır. İnişten hemen sonra yani ilk roketin yere temasından sonra hemen bir roket daha atılarak yapılır bu zıplayış çeşidi. Çift roket zıplayışı size diğer normal zıplayışlarda mümkün olan uzaklık ve yükseklik mesafelerinden daha fazla sağlayacaktır. Ne zaman yere ineceğini görmek için rokete bakmak, zıplamayı daha kolay hale getirir. Özgürlük Ateşleyicisi veya Direkt Vuruş'u kullanmak, bu tekniği daha da zorlaştırır çünkü patlama alanları çok daha düşüktür normal silahlardan.
 • Üçlü roket zıplaması, yukarıdaki diğer roket zıplayış çeşitlerinden çok çok daha zor olan bir zıplama çeşididir. İki yerine üç roket kullanılır ve iki roket yere temas ettikten hemen sonra oyuncu zıplayarak ve eğilerek bulunduğu bölgenin altına bir roket daha atılmasıyla yapılır, bütün bu roketlerin çarpışmasıyla aşırı kuvvetli ve yükseğe gidilen bir zıplayış sağlar. Ancak üçlü roket zıplamasından elde edilen aşırı kuvvet dolayısıyla çift roket zıplaması kadar etki olduğu tartışılabilir, bu aşırı kuvvet tüm haritalarda çok yüksek bir mesafeden uçmanızı sağlar.
 • Flicking zıplaması, bu zıplama çeşidi genellikle oyuncu roketi arka tarafına doğru atarak havaya doğru zıplar ve yere indikten hemen sonra tekrardan hızla arkasına bakarak roket atar ve böyle bu şekilde devam edebilen bir zıplama çeşididir. Diğer roket zıplayışlarından daha kolaydır çünkü yaparken arkaya doğru bakabilirsiniz ve her zaman silahın yönünü çevirirsiniz. Bunu yapmak, daha hızlı ve daha kesin bir zıplama ile sonuçlanır, çünkü Source motorundaki mermiler, ekranın merkezinde değil, oyuncunun viewmodel'inin sonunda ortaya çıkar.
 • Su zıplaması, bu zıplama çeşidini yapıp ekstra hız kazanmak için Source motorunun su fiziği kullanılır. Derin sularda yüzeye çıkma sürecinde olan oyuncular yerden yukarıya doğru çıkmak için küçük bir destek alırlar; bu süre içerisinde (muhtemelen bir duvara karşı) roket zıplaması yapmak, zıplamayı çok kuvvetli bir hale getirecektir. Bu zıplama çeşidini yapmak için en yapılası harita olan Well'de yapılabilir.
 • Hasar almadan roket zıplaması yapmak için ise Roket zıplatıcısı kulanılabilinir, yere düşme hasarı hala alınır ancak Soldier hiçbir şekilde hasar almaz. Roket Zıplatıcısını kullanırken düşme hasarını önlemek için, oyuncu ilk atlamasını yaptıktan sonra havadayken ineceği bölgenin hemen üstüne yani ayaklarının önüne bir roket fırlatabilir. Büyük ihtimalle bu roket oyuncuyu tekrardan havaya fırlatmayacaktır (bir Pogo zıplayışı gibi değil yani), ancak hızlanmayı bozar, bu sayede de düşme hasarı önlenir.
 • Sadece düşmanların veya yapıların üstünden geçmek ayarlanarak yapılan roket zıplaması, Soldier'ın çok yüsseklere gitmeden sadece küçük engelleri geçmesini sağlar.
 • Roket zıplaması, Özgürlük Ateşleyici ve Koruyucu Botlar gibi birkaç öğeyle daha verimli hale getirilebilir, çünkü belirli bir oranda patlama hasarını azaltmaktadır bu öğeler, bu sayede alınan hasar hem azalmış olur hem de roket zıplayışı yaptıktan sonra tekrardan canı doldurmak için sağlık paketlerini alma zorunluluğu ortadan kalkar ve daha fazla roket zıplayışı yapabilme imkanı sağlar. Ayrıca Tabanlar'ı kullanmak da iyi bir seçimdir roket zıplayışları için çünkü başarılı bir iniş yapılırsa eğer düşmanların üstüne hem üstüne konulan düşmanlara belirli bir ölçüde hasar verir hem de başarılı bir iniş olduğu için düşme hasarı alınmaz.
 • Edgebugging, bir bloğun en kenarına indiğinizde ve hafifçe kaydığınız bir yere iniş yapmak demektir. Bu yerlere düşerseniz eğer düşme hasarı almazsınız ve sağlık puanınız azalmaz. Ayrıca, üzerinde Işınlayıcı bulunan yüzeylerde edgebug yapabilirsiniz.
 • Zıplamadan önce ki eğilme, roket zıplaması yapmadan bir saniye öncesinde eğildiğiniz zamandır. Bu yaptığınız roket zıplayışının daha verimli ve ekstra yükseklik mesafesi kazanmanızı sağlar. Eğilerek yapılan roket zıplamaları normal roket zıplamalarından daha yükseğe çıkarır çünkü eğilmek sizi yere daha yakınlaştırır ve roket zıplayışlarında daha çok daha çok uzaklık mesafesi sağlayarak daha çok yol alırsınız. jump_legion gibi bazı haritaları tamamlayabilmek için bu tür zıplamalar gereklidir.

Demoman zıplamaları

Temel yapışkan bomba zıplaması

Yapışkan bomba zıplaması, Demoman'ın kendi yapışkan bombalarını kullanarak, yapışkan bombalar bir patlayıcı olduğu için de otomatik olarak geri tepme yardımıyla kendini patlatmasıyla gerçekleştirilen herhangi bir zıplama çeşididir. Soldier'ın roket zıplayışıyla karşılaştırılacak olursa eğer, Demoman'ın zıplamasında daha fazla sağlık kaybı yaşanır ancak daha yüksek ve daha uzak bir mesafeye doğru kişi süzülebilir. Bu teknik genellikle harita üzerinde normal şartlar altında ulaşılamayan yerlere ulaşmak, hızlı bir şekilde bir yerden başka bir yere gitmek, engelleri aşmak veya düşmanların hiç aklına gelmeyecek yerlere çıkıp pusuya düşürmek gibi birçok şey için kullanılabilir. Yapışkan bomba zıplamalarına bir nevi yardımcı olmak için, oyunda Demoman'ın kendi fırlattığı yapışkan bombalarına karşı %25 oranda bir hasar direncine sahiptir, ancak bu düşmanınkiler için geçerli değildir. Kritik vuruşlar, Demoman'ın kendisine fazladan hasar veya hız sağlamadığından dolayı ekstra olarak fazladan ileriye doğru götürmezler. Herhangi bir yapışkan bomba zıplayışı yaptıktan hemen sonra Demoman'ın ayakları yanmaya başlar ve dumanlar görülür, ancak tekrardan zemine temas ettiğinde eski halini alır botlar. Ayrıca bu özellik üst tarafta belirtildiği gibi Soldier roket zıplayışı yaptığında da olmaktadır.

Başarılı bir yapışan bomba zıplayışı yapmak için, yere bir yapışkan bomba fırlatın ve elinizi hazırda bekletin. Yapışkan bombanın üzerinden atlar iken patlatın. Oyuncunun atış açısı ve patlamanın yarıçapına uzaklığı yüksekliği, hızı ve önemli ölçüde alınan hasarı belirleyecektir. Zipladıktan hemen sonra eğilmek yani eğilerek zıplanırsa eğer, patlamanın sizi daha da ileriye götürmesine sebep olacaktır.

İleri düzeydeki yapışkan bomba zıplamaları

İleri düzeydeki yapışan bomba zıplamaları teknikleri, Soldier'ın roket zıplama tekniklerine benzer şekildedir, ancak sınıfların silahlarının farklılığı sebebiyle mekaniği biraz farklıdır.

 • Çift yapışkan bomba zıplayışı, yere iki tane yapışkan bomba fırlatıp yapılır. Normal tekliden daha fazla sağlık kaybı gerçekleşir, ancak daha fazla yükseğe gidilir ve daha kuvvetli bir zıplayış olur. Bir Medic sizi iyileştirirken ya da size ÜberŞarj'ı aktif ettiği zamanlarda bu zıplamayı yapmak en iyi seçeneklerdir. Normal oyunlarda, bu zıolama genellikle haritanın bir yerinden bir yerine hızlıca ulaşmak için kullanılır.
 • Üçlü yapışkan bomba zıplayışı, yere üç tane yapışkan bomba fırlatıp yapılır. Bir Medic sizi iyileştirirken, ÜberŞarj'lı iken veya Göz Parlatıcı'dan dolayı ekstra sağlığınız var iken bu zıplayış yapılmalıdır, bunların haricinde bu zıplayışı yapmak çok tehlikelidir ve büyük ihtimal ya ölürsünüz direk olarak ya da aşırı derecede çok az canınız kalır. Genellikle çok az can ile zıplayışı tamamlayabilirsiniz ancak iniş yaptığınız bölgede ya Sağlık Paketi bulunmalı ya da düşman hedeflerinden çok uzakta olmalısınız. Resmi haritalar buna ihtiyaç duyacak kadar büyük değil; çift ​​yapışkan zıplayışı sizi haritanın istediğiniz bir bölgeye gayet kolaylıkla götürür, zaten harita küçük olduğu için biraz kalan canınız ile de aynı geldiğiniz bölgeye tekrar gidebilirsiniz. Yani üçlü yapışkan zıplamalarına o kadar da ihtiyaç yoktur resmi haritalarda.
 • Roket zıplamaları gibi, duvarla zeminin kesiştiği köşeye yapışkan bomba fırlatılır ve patlatmadan birkaç saniye önce eğilerek zıplanır çünkü bu zıplayışı daha güçlü ve daha kuvvetli hale getirecektir. Bu zıplamalar genellikle size belli bir yükseklik kaybı sağlayacaktır ancak daha fazla hız ve mesafe de getirisi vardır.
 • Duvar zıplamaları yapışkan bombalar ile de yapılabilir. Demoman duvara bir yapışkan bomba fırlatır ve patlatmadan önce ayaklarının üstü bombaya gelecek şekilde pozisyon alıp ondan sonra tam yere temas etmeden yapışkan bombayı patlatırsa eğer başarılı bir duvar zıplaması gerçekleşmiş olur. Bu teknikten elde edilen yükseklik ve uzaklık mesafesi biraz aşırı düzeyde olabilir. Birden fazla yapışkan bombayla yapılan duvar zıplamalarını yapmak mümkündür ancak oldukça zordur, tekliden daha çok yükseklik ve uzaklık mesafesi sağlar ancak bu birden fazla yapışkan bombalı duvar zıplayışı yapmak istiyorsanız eğer elbet bir takım arkadaşınızın sizi iyileştiriyor olması gerekir zıplama haritalarında.
 • Demoman ile Pogo zıplayışı yapmak da mümkündür. Yapmak için ilk önce bir yapışkan bombayı yere fırlatacaksınız ve onun üstüne gelip yani havadayken tam patlatacakken bir tane daha başka bir yere (gideceğiniz yere) ikinci yapışkan bombayı fırlatıyorsunuz, ikinci bomba yere doğru fırlatılırken birinciyi patlatacaksınız bu sayede hem ikinci artık yere fırlatılmış olacak ve havada olacaksınız, ardından ikinci yapışkan bombanın tam üstüne doğru gelip bu seferde ikinci bombayı patlatacaksınız. İkinci yapışkan bomba daha yere varmadan birincinin patlatılmasının sebebi, ikisinin de aynı anda patlamasını önlemek içindir. Deneyimli oyuncular Pogo zıplayışını rahatlıkla yapabilir, ayrıca öğrenilmesi ve yapılışı o kadar zor değildir sadece biraz zaman gereklidir.
 • Havada ikiden fazla yapışkan bombalı ard arda pogo zıplayışı, bu zıplama çeşidi diğer bütün Demoman'ın zıplama tekniklerinden en zorudur. Pogo zıplayışından farkı iki tane yapışkan bomba yerine bunu 3-4 tane yapışkan bombayla ard arda gerçekleştirmek gereklidir. Yapmak için yere bir tane yapışkan bomba fırlatıyorsunuz ve tam üstüne ayağınız bombanın üstüne gelecek şekilde zıplıyorsunuz ve patlatarak havalanıyorsunuz, havada ikinci yapışkan bombayı atıyorsunuz ve o yere düşmeden ayak hizanıza gelecek şekilde (zaten yapışkan bombanın yere olan uzaklık mesafesini geçemezsiniz, bomba sizden daha hızlı aşağıya iner) patlatıyorsunuz ve tekrardan havalanıyorsunuz, bunu en az 2-3 kere daha tekrarlayıp (ineceğiniz bölgeye göre çoğalabilir) ulaşmak istediğiniz bölgeye varıyorsunuz. İnanılmaz derecede zor olmakla birlikte, bunu resmi haritalarda yapmak genellikle imkansızdır ve uygun değildir çünkü zaten en az 3-4 tane yapışkan bombayla yapıldığı için büyük bir ölçüde hasar alırsınız. Ulaşmak istediğiniz bölgeye ulaşsanız bile ya çok az canınız kalır ya da ulaşmak istediğiniz bölgeye inemeden ölürsünüz. Bu yüzden genellikle sadece zıplama haritalarında yapılan bir zıplama tekniğidir bu.
 • Yapışkan Zıplatıcısı'yla, yapışkan bomba zıplayışı yapılırsa eğer Demoman hiçbir şekilde zarar almaz, ancak yine de zıplayışı doğru bir şekilde yapmazsanız yani fazla yükselirseniz eğer, düşme hasarı alırsınız.

Bomba atar ile zıplama

Roket, yapışkan bombalar ve diğer patlayıcı mermiler gibi Demoman'ın Bomba Atar'ı da zıplamak için kullanılabilir. Patlama, bir roket zıplayışına benzer şekilde kuvvetlidir ve güçlüdür, ancak zamanlaması ve uygulaması çok daha zordur. Oyunda nadir olarak kullanılır bu zıplama çeşidi ve genellikle yapıldığı zaman Hücum Kalkanı, Görkemli Kalkan veya Dalgakıran kullanılır çünkü bu tarz öğeler havadayken hız sağlayarak iyi bir iniş gerçekleşir ve düşmana doğru hücum edebilmeyi sağlar. Yapışkan bombaları zaten fırlatmış iseniz yani bir yere kurmuşsanız ve onları patlatmak istemiyorsanız, bir yerden bir yere zıplamak için bu zıplama çeşidi de tercih edilebilir.

Başarılı bir bomba atar zıplamısı yapmak için üç temel kural vardır.

 • Bombaları iyi konumlandırmak için doğrudan bir duvara veya köşeye doğru ateş edin. İleriye doğru atarsanız eğer bombanın nereye gittiğini göremeyebilirsiniz ve siz gidene kadar belki bomba patlayabilir.
 • Patlamadan yaklaşık iki saniye önce bombanın üzerine eğilerek zıplamak, mümkün olduğunca daha iyi bir zıplama elde ettirecektir. Ancak çok erken veya çok geç zıplamak yani zamansız bir atlayış pek iyi bir zıplayış sağlamaz.
 • Dikeye doğru zıplayacaksanız eğer herhangi bir yöne hareket etmeksizin eğilerek sadece doğru zıplamanız gerekmektedir. Çünkü bombayı doğru yere atıp doğru zamanda eğilerek zıplanırsa eğer bu size hız sağlayarak herhangi bir engeli aşmanız için daha uygun bir hale geleceksinizdir.

Zıpladıktan sonra havada olduğunuz esnada düşman bir oyuncuya çok yakınsanız ve eğer o oyuncuya doğru bir bomba atarsanız, büyük ihtimal olan patlama sizi biraz daha zıplatmaya ve yukarıya doğru çıkarmaya yetecektir. Bir bomba atlayışını mükemmel bir şekilde tamamlamak için, bombayı fırlattıktan hemen sonra yeniden doldurun ve ikinci doldurma sesini (tıkırtısını) duyduktan sonra zıplayın.

Demir Bombacı'nın mermileri çok az sıçraması nedeniyle, bomba zıplayışı için kullanışlıdır. Merminin çok az sıçraması, daha kolay bir şekilde bombayı konumlandırabilir ve zıpladıktan sonra yörüngenizi ayarlayabilirsiniz.

Oyun Sırığı ile zıplama

Bu zıplama çeşidi için Ullapool Oyun Sırığı kullanılır; yere ya da yakındaki bir duvara doğru vurarak Demoman doğrudan yukarıya çıkar ve bazı yüksek bölgelere ulaşabilmesini sağlar. Ancak bu zıplayış çeşidi yapışkan bomba zıplamaları veya bomba atar zıplamalarından daha fazla hasar verir ve daha kolay olsa bile o kadar etkili değildir. Ancak Oyun Sırığını diğer yapışkan bomba zıplamasıyla veya bomba atar zıplamasıyla birlikte kombinleyerek kullanmak mümkündür, havadayken Oyun sırığını doğru bir şekilde nereye gitmek istiyorsanız ona göre duvara karşı vurarak hız kazanırsınız ve o seçtiğiniz yöne doğru hızlı bir şekilde uçabilirsiniz.

Top bombası ile zıplama

Bomba Atar'a benzer şekildedir, Delifişek yapışkan bombalara ihtiyaç duymadan zıplama gerçekleştirmek veya eğer bir kalkan kullanıyorsanız şarjını korumak için kullanılabilir.

 • Delifişek'in fitili yanarken, duvara veya yere doğru ateş edin ancak patlamak üzere olduğu anda zıplamanız gerekiyor, bu sizi havalandıracaktır. Ancak koşarken nveya yere bakarken yapmak duvara yapmaya göre daha zordur ama yapılabilir yinede; zamanlamasının çok zor olduğunu unutmayın. Eğer zıplama uygun zamanlamayla yapılmazsa, yüksek bir zıplama elde edemezsiniz ve sadece birkaç metre hareket edeceksinizdir.
 • Havadayken Hücum Kalkanı, Görkemli Kalkan ve Dalgakıran'ın hücüm özelliğini kullanarak daha hızlı ve uzak mesafe sağlayabilirsiniz.
 • Top bombası zıplayışının alternatif bir yolu daha vardır, top bomba tam patlayacak olduğu zaman eğilerek zıplayarak fitil yakılırsa eğer top bombası silahın içinde patlayarak zıplama gerçekleşir. Ancak bu tekniği yapmak için Demoman, silahın içinde patlayan top bombasını arka tarafına veya yere doğru tutmalıdır.

Hücum etme

Hücüm etme Hücum Kalkanı, Görkemli Kalkan veya Dalgakıran'ın şarjlı alternatif atış özelliği olan hücum et'i kullanılmasıdır.

 • İstediğiniz bir rampa gibi bir yere yaklaşın ve dümdüz rampaya doğru koşarken hücum özelliğini kullanın, hızlı bir şekilde rampanın üstünden sanki kayarcasına havaya doğru havalanacaksınızdır. Ancak hareketsiz olmamalısınız.
 • Tekrardan istediğiniz rampa gibi olan bir yere yaklaşın ve dümdüz rampaya doğru koşarken zıplayın ve aynı anda hücum özelliğini kullanın, bu size öncesinde olduğundan daha yükseklik mesafesi sağlayacaktır ancak daha az ileriye doğru gideceksinizdir.
 • Eğer bir rampadan yanlamasına doğru yörüngenizi değiştirirek zıplamak istiyorsanız, rampanın yan tarafına doğru hücum edin ancak uygun bir yerine yoksa engele takılarak olduğunuz yerde kalırsınız (Dalgakıran bunun için önerilir çünkü en iyi onla yapılır).
 • Eğer doğru bir zamanlama ile yapılırsa, tüm hücum etmeden dolayı kazanılan hız korunur ve başarılı bir şekilde havada uçarsınız. Eğilme ve bombalama tuşlarını manevra için kullanmanız gerekebilir.
Yapışkan bombalar ile yapılan temel zıplamayı gösteren bir video. Havada ikiden fazla yapışkan "bombalı ard arda pogo" zıplayışını gösteren bir video. 'Pogo' tekniğini gösteren bir video. Bomba atar ile yapılan temel zıplayışı gösteren bir video. Hücum Kalkanı ile nasıl bomba zıplayışını yapıldığını gösteren bir video. Ullapool Oyun Sırığı ile yapılan temel zıplayışını gösteren bir video. "Hücum etme"'yi gösteren bir video.

Diğer zıplamalar

Yapının üstüne çıkarak yapılan zıplama (bir nevi basamak olara kullanarak)

Yapının üstüne çıkarak zıplama, adından da anlaşılacağı gibi Engineer'ın orta yükseklikteki çıkıntılara çıkabilmesi için kendi yapılarının üstüne çıkarak yapılan bir zıplamadır (ancak unutmayın bir Engineer iseniz sadece kendi yapılarınızın üstüne çıkabilirsiniz, kendinizin kurmadığı yapıların sadece içinden geçersiniz). Bir yapının üstüne çıktıktan sonra çıkmak istediğiniz yere çıkabilmek için genellikle eğilerek zıplamanız gerekir, yoksa düşerek elde edilen yüksekliği kullanamamış olursunuz. Taretler, Dispenserler'den biraz daha uzun olmasına rağmen, eğer bir yere çıkmak için ikisinden birini seçmek gerekiyorsa eğer Dispenseri seçmek daha mantıklıdır çünkü daha az metal maliyetinden dolayı kullanmak için daha uygundur, ayrıca Işınlayıcı'yı kurup üstüne çıkıp atlamak neredeyse hiç bir etkisi yoktur zıplamaya çünkü Işınlayıcı zaten uzun veya büyük değildir.

Bazı düşüncelerin aksine, yapının tamamen seviyesinin kurulması veya seviyesinin yükseltilmesi gerekli olan bir şey değildir, mesela seviye yükselirken taret sanki biraz daha uzuyormuş gibi gözükür ancak bu ek bir fayda sağlamaz yani yükseltme animasyonuna ve seviyesine bakılmaksızın sağladığı zıplama yüksekliği her zaman sabittir.

Bilgili düşmanların, Engineer oldukları zaman aynı bu şekilde Dispenser kullanarak bir yerden bir yere zıplayabileceklerini unutmayın. Ayrıca kılık değiştirmiş veya görünmez olan Spy'larda aynı sizin gibi Taretinize veya diğer yapılarınıza çıkıp bir yerden bir yere zıplayabilir.

Taretin roketini kullanarak zıplama

Taret kullanarak roket zıplayışı yapmanın iki yolu vardır;

 • En kolay yöntemi, Taretinizi 3. seviye yaptıktan sonra Kovboy kullanarak taretinizin roketlerini ayaklarınıza doğru fırlatmaktır. Engineer kendine çok fazla zarar veren bir zıplayış gerçekleştireceğinden dolayı, çok fazla sağlık kaybına uğrar ama bu zıplayış onu çok uzaklara doğru uçurur. İniş noktaları dikkatli seçildikten sonra yapılması sıkıntı olmayacak bir zıplayış tekniğidir.
 • Daha zor yönteminde ise, Engineer Taretiyle birlikte zıplayıp, Taret'i taşımasıyla yapılır. Aynı şekilde Kovboy kullanılarak roketler Engineer'ın ayağına doğru fırlatılır kolay yöntemde olduğu gibi ancak ateşledikten hemen sonra Engineer Kovboyu bırakıp zıplamadan önce Taret'i taşıma pozisyonuna almalıdır.

Konfigürasyon dosyalarından dolayı bu zor yöntem daha da imkansız hale gelebilir ancak sürekli denenip alışılarak öğrenilebilir. Yapmak için Taret'inize bakarken, hızlı bir şekilde farenizin orta tuşunu kaydırın ve son silahınıza tıklayın: Aynı anda son hem Eğilme zıplayışı hem de roketlerinizi ateşleyin ve hemen Tareti'nizi elinize alın. Eğer eğilerek zıplamayı yapmak istemezseniz, bunun yerine Taret'inizin üstünde durarak eğilme adımını geçebilirsiniz.

Zor yöntemi olmadık yerlerde kullanmak için Taret'inizi başka bir yerde 3. seviye yaptıktan sonra taşıyarak hızla yerini değiştirebilirsiniz. Ayrıca bu tekniğin yerine Hızır Polis kullanmak daha yararlıdır çünkü eğer yapıları bir mesafeden yanınıza almak için görüş hattı var ise basit bir şekilde yapıları yanınıza doğru alabilirsiniz. Hızır Polis'i kullanırken, Taret'i bulunduğunuz yerden görebildiğinizden ve yanınıza almak için ise 100 metale sahip olduğunuzdan emin olun.

Fırlatma açısının belirlenmesi zor olduğundan dolayı roketlerin ateşlendiği yöne doğru atlamanız tavsiye edilir.

Taret mermisi ile zıplama

Taret mermisi zıplayışları Taret roket zıplayışlarından daha da zordur, ancak herhangi bir Taret ile yapılabilir yani seviyesi önemli değildir ve çoğu zaman Engineer'a daha az hasar verir. Özellikle Silahşör'ün Mini-Tareti'ni bu mermi zıplayışların da kullanmak diğer normal taretten çok daha kullanışlıdır. Daha az hasar verir ve daha hızlı ateş eder, zıplama için daha fazla süzülme sağlar.

Bu teknik basittir. Taret'inizi üstüne çıkın ve gitmek istediğiniz yöne doğru Kovboy'u kullanarak kendinize ateş edin. Ancak doğru nişan almanız ve eğilme zıplaması yapmanız gerekir. Mermileriniz sizi yükseğe doğru iterek havalandıracaktır zaten. Mermi zıplayışlarının çoğu, kötü nişan alındığından ya da Taret'in ateş açısından dolayı yer çekiminin üstesinden gelemeyip yeterince hız kazanılamadığı için genellike başarısız olunur.

Eğer mermi zıplamalarında açı konusunda zorluk çekiyorsanız, Taret'inizi ulaşmak istediğiniz yerin yanına yerleştirerek, üzerinde durularak ve neredeyse düz bir şekilde ateş ederek daha basit bir şekilde bu teknik yapılabilir. Ulaşmak istediğiniz yükseklikte olduğunuz zaman, gitmek istediğiniz yönü hedefleyin ve son birkaç mermi ateşleyerek kendinize yatay bir yere güvenli bir şekilde iniş yapmayı sağlayabilirsiniz.

Pyro roket zıplaması

Pyro fırlatılmış mermileri geri püskürtme özelliğini kullanarak bu zıplamayı gerçekleştirebilir. Pyro, geri püskürtme yaparken patlayıcı mermisini ayaklarına doğru hedef alarak geri püskürtmesi daha iyi bir zıplayış sağlar, Soldier veya Taret'in roketleri'ni bu şekilde yapabilir. Ancak Pyro'nun kendine zarar verme direnci olmadığı için, bu zıplama genellikle Pyro'yu bir Soldier zıplayışından daha ileri ve daha yükseğe gönderir, ancak bu aynı zamanda Pyro'nun, Soldier'dan çok daha fazla hasar alacağı anlamına gelir. Pyro'nun geri püskürtme özelliği doğru zamanda kullanılırsa genellikle her şeyi geri püskürtebildiğinden dolayı çok zor olsa da fırlatılan bir Bomba Atar'ın bombasını geri püskürterek bir zıplama gerçekleştirilebilir. Taret'in roketleri de zıplamak için kullanılabilir; Taret'in roketleri Pyro'yu, Soldier'in roketlerinden daha yükseğe fırlatır ama aynı zamanda daha fazla hasar verir.

Ateş silahları ile zıplama

Pyro ek zıplama yükseklik mesafesi elde etmek için Patlatıcı veya Kavurucu Atış'ın patlayıcı işaret fişeklerini kullanabilirler. Normalde Pyro tarafından ulaşılamayan yüksek alanlara zıplamak için kullanılabilir, ayrıca yüksek alanlara saklanıp pusuda beklemek için yararlı olabilir. Patlatıcı ile yapılan zıplama, Kavurucu Atış ile zıplamadan çok daha güçlüdür. Patlatıcının işaret fişeğinin alternatif atış ile patlatabilindiğinden dolayı yarattığı patlama ile temas halinde gerçekleşen patlama zorunluluğu ortadan kalkmaktadır ancak Patlatıcı'nın mermisi Pyro'yu ateşe vericektir.

Termal İtici ile zıplama

Pyro, baktığı yöne doğru kendini fırlatmak için Termal İtici'yi kullanabilir. Termal İtici'yi harekete geçirirken, ilk kalkış anı Pyro'yu hedeflediği yöne doğru kısa bir mesafe fırlatır. Silahın sağladığı yükseklik ve uzaklık mesafesi Patlatıcı ve Kavurucu Atış'ın sağladığı yükseklik ve uzaklık mesafesinden çok çok daha iyidir, ancak Tabanlar dışında birlikte kullanılacak ekstra etkili bir saldırı silahı gibi bir şey bulunmamaktadır. hızlı çıkışlar yapmak veya bir saldırının ortasını atlamak yerine haritanın bazı yüksek yerlerine çıkmak için kullanmak daha faydalıdır ve mantıklıdır.

Hızlı Çözüm ile zıplama

Hızlı Çözüm kullanan bir Medic olduğunuzda, iyileştirdiğiniz oyuncu patlayıcı bir mermi kullanarak zıplama yaptığında, siz de aynı yönde benzer bir kuvvetle havalanırsınız, ancak hiçbir hasar almazsınız (ancak düşme hasarı hariç, sadece ilk başta herhangi bir patlayıcı mermi değmediği için size hasar otomatik olarak gelmez). Bu sadece Soldier'lar, Demoman'lar ve Pyro'lar için geçerlidir. Taret zıplamaları ile yapılamaz. Bu zıplama tekniği Medic'lerin ön cephelere daha hızlı varmalarını, normalde erişilemeyen yerlere ulaşabilmelerini ve patlayıcı zıplaması yapan kişinin sağlık kaybını telafi etmek için iyileştirilebilir.

Düşman yardımlı zıplama

Büyük olasılıkla düşmanlarınız sizi öldürmek için saldırıları yapacaklardır ancak siz bu sayede havalanabileceksinizdir. Örneğin, Bonk! Atomik Kuvvet kullanmış Scout'lara veya Kusursuz Kopya kullanan Spy'lara karşı fırlatılmış herhangi bir düşman roketi veya bombası, onlara normal bir düzeyde zıplama mesafesi sağlarken, mesela Bonk! kullanmış Scout'a seviyesi yüksek olan Taret ile vurulduğunda veya roket isabet ettiğinde (sürekli olarak), Scout neredeyse haritanın yarısını gezebilecek kadar bir uçma mesafesi kazanır. Ayrıca yapışkan bombalar da yüksek ve uzun mesafe sağlar. Düşman yardımlı zıplayışlar yapmaya çalışmak genellikle oyuncuya yüksek hasarlar verir.

Balkabağı ile zıplama

Balkabağı zıplamasını yapmak için Balkabağı bombalarının oyuncunun yakınında patlaması gerekir, bu sayede havalanarak süzülebilir.

 • Hafif sınıflar, Balkabağından uzak durmalıdır ve yanlarında patlarsa en azından eğilmemeleri gereklidir.
 • Daha güçlü sınıflar balkabaklarının yanında durabilir ve daha büyük bir patlama için ek olarak balkabaklarına ateş edeiblir. Heavy, Demoman'ın yapışkan bombalar ile yaptığı zıplamadan daha yükseğe ve uzağa gidebilir, çünkü Heavy'nin canı daha yüksek olduğu için yere garanti olarak iniş yapar, ancak Demoman en az başarılı ve garanti bir zıplayış yapmak istiyorsa yapışkan bombalar ile en az 2 ve en fazla 3 olmak şartıyla yapışkan bomba kullanmalıdır.
 • Demoman'ın kalkanları, Balkabağı patlamalarının yarattığı hasarı azaltır.
 • Koruyucu Botlar kullanırken, bir balkabağını yok etmek için roket kullanmak, balkabağı bombalarının patlayıcı hasarını azaltacaktır.

Zıplayamamak

Bir oyuncunun zıplayabilmesini engelleyen bazı durumlar olabilir;

 • Hücum Kalkanı'nın, Görkemli Kalka'nın veya Dalgakıra'nın şarjı olmadığı zamanlar.
 • Heavy'nin birincil silahı seçili olduğunda.
 • Sniper iken Avcı veya Güçlendirilmiş Yay kullanırken oku atmaya hazır halde beklerken.
 • Alay hareketi yaparken.
 • Eğilmek.
 • Sersemlemiş iken.
 • Oyuncunun üzerinde bir şey var iken. (belirtilen nesne tam zıplamaya izin vermeyen bir nesnedir, ancak oyuncu zıpladığında büyük ihtimal nesne düşer ve sonra ise nesne olduğu yerde durur)
 • Su altındayken.
 • Havadayken (Scout'ın çift zıplayışı hariç).
 • Çift zıplayış, üçlü zıplama, dörtlü zıplama veya Kontrolsüz Güç zıplayışı yapmış iken.

Zıplama hataları/hileleri (bir nevi oyuncuların ekstra etki kazanmak için yaptığı taktikler)

Bu zıplama hileleri oyuncuların olağandışı ve geliştiriciler tarafından planlanmayan hareketler yapmasını sağlar.

İğne ile hızlandırma (takviye)

31 Aralık 2007 Yaması'ndan önce, Şırınga Silahının iğneleri ile kendi takımınızdaki oyuncuları az miktarda ittirebilmek mümkündü. Yeterince Medic ile bir oyuncuya yüzlerce şırınga atılması oyuncunun normalden çok daha yüksek bir hıza sahip olmasını sağlar.

Bunny hopping (hızlı bir şekilde sürekli zıplama)

31 Ekim 2007 Yaması'ndan önce, ileriye doğru sürekli zıplayarak var olan hızınızı artırabiliyordunuz. Roket zıplayışı, havada kazandığınız hızlar ve diğer teknikler ile bunny hopping'den elde edilen hız artırılabilinir ve oyuncuların normalde geliştiriciler tarafından planlanan hızdan çok daha yüksek bir hızda hareket etmesi sağlanılabilir.
Gelen yamayla bunu kaldırmaları rağmen hala havada herhangi bir kaynaktan kazanacağınız küçük bir hız, birkaç süreliğine normal hızınıza ek bir artış sağlayabilir.

Bunny hopping (havada kazanılan hız)

Oyuncunun herhangi bir patlayıcı mermilerle yaptığı zıplama eğer çok kısa sürerse (yani çok kısa bir sürede iniş yaparsa yere), düşme sesi duyulsa bile birkaç saniyeliğine (hatta belki daha az) hala havadaymış gibi varsayılır. Bu hatadan faydalanılabilecek bir öğe vardır o da Bostancı'dır, çünkü bu hata sayesinde resmen garantili kritik vuruşlar sağlar ve bu hata hala yamalanmamıştır.

İlgili başarımlar

Leaderboard class scout.png Scout

Oturmaya mı Geldik?
Oturmaya mı Geldik?
1000 çift zıplama gerçekleştir.


Uçan Katil
Uçan Katil
Çift zıplama yaparken 20 oyuncu öldür.
Her Türlü
Her Türlü
Hiç ölmeden, yerde, havada ve suyun içindeyken bir düşman öldür.

Leaderboard class soldier.png Soldier

Yükseklerden Gelen Ölüm
Yükseklerden Gelen Ölüm
Roketle zıpla ve yere inmeden 2 düşman öldür.


Aşağıdan Gelen Ölüm
Aşağıdan Gelen Ölüm
Direkt Vuruş kullanarak havadaki 10 düşmanı öldür.


Mecburi Hizmet
Mecburi Hizmet
Roket zıplaması yaptıktan sonra inmeden önce veya indikten hemen sonra Dengeleyici ile bir düşmanı öldür.
Kartalların Cesareti
Kartalların Cesareti
Zıplayıp çömelerek mümkün olan en yüksek roket zıplamayı yap.


Şeref Kanatları
Şeref Kanatları
İkiniz de havadayken bir düşman Soldier öldür.


Karşılıklı Havada Öldürme
Karşılıklı Havada Öldürme
Roket zıplaması yaparken, aynı anda roket zıplaması yapan ve seni öldüren bir düşmanı öldür.

Leaderboard class pyro.png Pyro

Pilot Işığı
Pilot Işığı
Roket zıplaması yapmış bir Soldier'ı havadayken tutuştur.

Leaderboard class demoman.png Demoman

Çift Parçalı İskoç
Çift Parçalı İskoç
Tek yapışkan zıplaması sırasında 2 düşmanı öldür.


Yüksek Uçuş
Yüksek Uçuş
Uzun mesafeli bir yapışkan zıplaması yap.
Yüksek Yol
Yüksek Yol
Bir kontrol noktasına yapışkan zıplaması yap ve ele geçir.


İskoç Gösterisi
İskoç Gösterisi
Yapışkan zıplayışı sırasında bir yakın dövüş silahıyla düşman öldür.

Leaderboard class heavy.png Heavy

Nişancı
Nişancı
Minigun ile havadaki 10 düşmanı öldür.

Leaderboard class sniper.png Sniper

Ölü Düştü
Ölü Düştü
Havadaki bir Scout'u Nişancı Tüfeğin ya da Avcınla öldür.
Zıplayanı Çivileme
Zıplayanı Çivileme
Roket veya bomba zıplaması yapan bir düşmanı havada Tüfeğin veya Avcınla öldür.

Ayrıca bakınız