Kamikaze

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Buraya gel, kapkek!
Soldier

Dengeleyici veya Kaçış Planı kullanırken alay hareketi yapılırsa eğer ortaya çıkar ve Soldier silahını omzunun üzerinden atar, ellerini çıtlatır, göğsündeki el bombalarından birini alır ve el bombasının pimini çekerek patlamaya neden olur. Ortaya çıkan patlama, Soldier'ın kendisinin ve farkında olmadan menzilinde bulunan bir düşmanın veya düşmanların talihsiz bir ölümüne sebep olur.

Eğer Soldier'in sağlık puanı aşırı yüksek ya da ÜberŞarjlı ise bir miktarda olsa belki ölmekten kurtulabilir. Ayrıca eğer alay hareketini yaparken bir şekilde yukarıya doğru zıplarsa (mesela tam altına roket atılırsa), alay hareketi bozulabilir. Zıplayış hızı ve mesafesi ne kadar olursa olsun bir miktar sağlık puanının olması yaralanma riskini azaltır. Patlama yarıçapına girecek kadar şanssız tüm düşmanlar hala kızgın olmayan devam edecektir.

Bu alay hareketi, patlamanın yaklaşık olarak 6 metre uzağındaki tüm düşman oyuncuları ve yapıları yok edecektir. Bu alay hareketinin etki alanı, Soldier'ın yani alay hareketini yapan oyuncunun yanında veya arkasında bulunanlar dahil olmak üzere birden fazla düşmanı öldürmesini sağlayabilir. Patlamadan önce alay hareketini yapan Soldier'e hasar veren düşmanlar, bir Kamikaze patlamasıyla ölürlerse eğer, son ölenler bölümünde bu alay hareketine özgü bir "bomba" simgesiyle adları görünür.

Kamikaze alay hareketini Solucan Kaşları ile yapmak Worms serisinden "Hallelujah" sesinin çalmasına neden olur, bu ses orjinal olarak Handel'ın Messiah'ındandır, ve kendine has bir Öldürme simgesi gösterir. Ayrıca Soldier'ın normal bombalarının yeri "Kutsal El Bombaları" ile değiştirilir.

Çoğu öldürme alay hareketlerinde olduğu gibi, bu alay hareketi de aşağılanma veya oyunu kimse kazanamadığında (yani stalemates türkçesi "köşeye sıkışma"dır, herkes kaybeder) düşman oyuncuları öldürmek için kullanılabilir.

Solucan Kaşlarının alay hareketinin öldürme simgesi Psyke tarafından katkıda bulunulmuştur.

Hasar ve işlev süreleri

Ayrıca bakınız: Hasar
Hasar ve işlev süreleri
Hasar türü Explosive
Cephaneli mi yakın dövüş mü? Ranged
Hasar
Ana hasar 100% 500+
Kişisel hasar 320
İşlev süreleri
Alay hareketi süresi 4 s
Değerler topluluk testlerinde kaydedilmiştir ve yaklaşık değerlerdir.

İlgili başarımlar

Leaderboard class soldier.png Soldier

Atalarımızın Öldürdükleri
Atalarımızın Öldürdükleri
1000 kişiyi parçala.
Mağlubiyetin Bedeli
Mağlubiyetin Bedeli
Birini parçalamak için el bombası kullan.

Güncelleme geçmişi

17 Aralık 2009 Yaması (SAVAŞ! Güncellemesi)
 • Alay hareketi oyuna eklendi.

13 Ocak 2010 Yaması

Tarih bilinmiyor

 • [Belgelenmemiş] Soldier'ın fırlattığı Dengeleyici artık cephane olarak alınamaz; sadece ortadan kaybolur.

25 Ağustos 2010 Yaması

 • [Belgelenmemiş] Solucan Kaşlarını kuşanarak yapılan Kamikaze alay hareketi için benzersiz yani sadece bu öğe için kullanılan bir ses eklendi.

26 Ağustos 2010 Yaması

 • Solucan Kaşları kuşanılmasına rağmen Dengeleyici ile yapılan alay hareketinde doğru sesin çıkmaması düzeltildi.

30 Eylül 2010 Yaması (Mann-Konomi Güncellemesi)

 • [Belgelenmemiş] Kendi kendine verilen hasar 320'ye çıkarıldı, bu da Soldier'ların normalden daha yüksek sağlık puanına sahipken (ulaşılacak en yüksek değil) alay hareketinden kurtulmasını engeller.

7 Ocak 2011 Yaması

 • Solucan Kaşları ile yapılan Kamikaze alay hareketine, benzersiz yani sadece bu öğe için kullanılan bir öldürme simgesi eklendi.

5 Mayıs 2011 Yaması (Tekrar Güncellemesi)

 • [Belgelenmemiş] Kamikaze alay hareketi için bir sesli cevap eklendi.

1 Temmuz 2011 Yaması

 • [Belgelenmemiş] Roket Zıplatıcısı Kamikaze öldürme alay hareketinden kaynaklanan kendine hasar vermeyi engellemiyor.

15 Eylül 2011 Yaması

 • [Belgelenmemiş] Roket Zıplatıcısı artık Kamikaze öldürme alay hareketinden kaynaklanan kendine hasar vermeyi önlüyor.

6 Eylül 2012 Yaması

20 Aralık 2013 Yaması

 • Roket Zıplatıcısı ve Soldier'ın el bombası alay hareketiyle ilgili bir hata düzeltildi.

Hatalar

 • Oyuncu Bombinomicon'u kuşanmış halde Kamikaze'yi kullanırsa eğer, Bombinomicon öğesinin yaptığı ekstra patlama görünmez.
 • Soldier, Kamikazeyi yaparken tam bitecekken yerden bir nesne onu havada doğru yükseltirse (ancak tam biteceği zaman yani bozulmaya vakit bile kalmayacağı zaman), hayatta kalır ama bulunduğu bölgenin yukarısındaki yani menzilinde bulunan düşmanları öldürecektir.
 • Patlama, kapalı bir kapının diğer tarafındaki veya bir duvarın diğer tarafındaki bulunan düşmanları öldürebilir.
 • Soldier, Bonk Atomik Kuvvet'in etkisi altında olan bir Scout'un yakınında patlarsa, Scout ölmez ancak oyun Scout'un öldüğünü gösterir.

Ek bilgi

 • Kamikaze (神風, lit. "tanrısal rüzgar") Pasifik Cephesi (II. Dünya Savaşı) sırasında düşmanlara karşı kendi patlayıcı nesnelerle dolu yüklü Müttefik savaş gemilerini uçak yardımıyla imha ederek intihar saldırılarıydı (uçak ile gemiye ateş ederek değil, direk olarak uçak ile gemiye doğru düşerek, uçağı kullanan kişininde ölmesiyle birlikte yapılan bir saldırıydı, zaten bu yüzden intihar saldırısıdır).
 • Soldier'ın gövdesindeki el bombası, MK2 el bombalarına benzerdir, ancak Soldier'da bombaları tutan büyük bir güvenlik barı ve daha bloke tasarıma sahiptir.

Ayrıca bakınız