Oyun modları listesi

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search


Team Fortress 2 dünyasına genel bir bakış.
Tüm haritaların listesini görmek için bakınız, Haritalar listesi.

Bu sayfada Team Fortress 2 'deki oyun modları üzerine detaylı bilgi bulabilirsiniz. Başlangıçta, oyunda sadece 3 farklı mod vardı: Bayrak Kapmaca, Kontrol Noktaları, ve Bölgesel Kontrol. Daha sonra pek çok güncelleme ile altı farklı mod (Yük Vagonu, Arena, Tepenin Hakimi, Yük Vagonu Yarışı, Ortaçağ Modu, Özel Teslimat ve Robot Destruction daha eklenerek on bir resmî oyun modu ve iki tane alıştırma haritası elde edildi. Bu oyun modları, 50 resmi haritada farklı bir oynanış ve deneyim sunmaktadır.

Arena

Gametype arena.png
Ana madde: Arena
Ayrıca bakınız: Arena ipuçları
Size gönülden şunu diyebilirim ki: Arena Moduna bayılıyorum.
Abraham Lincoln, İkinci Göreve Başlangıç Konuşması, 1865

Arena haritaları, Team Fortress 2 'deki sınıf çeşitliliğini sağlamak adına oyuna eklenmiş haritalardır. Takımlar birbirleriyle savaşırken belirli bir amaca da odaklanmaktadırlar. Diğer oyun modları, kazanmak için daha genel ve spesifik olmayan bir strateji gerektirirken, Arena tek savaş içerisinde takımların uyguladığı özel taktiklere dayanmaktadır. Arena haritaları arena_ ön ekini taşımaktadır.

Arena, kısa süren küçük haritalar içermektedir. Raunt, takımlardan birinin tüm üyeleri öldürüldüğünde ya da belirli bir süre sonra aktif olan merkezi kontrol noktası ele geçirildiğinde sona ermektedir. Merkezi kontrol noktası, raunt içinde bir dakika geçtikten sonra aktif olmaktadır. Rauntlar, özellikle takımdaki sınıfların silah düzeni ve karşı takım üyelerinin tercih ettiği sınıflara karşı koyabilme yeteneğinize bağlı olarak oldukça hızlı ve mücadeleli geçmektedir. Arena modu, üçe üç şeklinde küçük takım maçlarına müsait olduğu gibi, on ikiye on ikilik büyük takım karşılaşmalarını da desteklemektedir. Arena, Ani Ölüm Modu şeklinde işlemektedir - yeniden doğma kapalı ve erzak dolapları yoktur. Haritalar, çatışmadan uzak ve ölüm riski içeren bölgelerde konuşlanmış, az sayıda sağlık kiti içermektedir. Bu da takımların Dispanser ve Mediclere olan ihtiyacını arttırmaktadır.

Kaybeden takım oyuncuları, takımlar arası oyuncu sayısının eşit olabilmesi ya da diğer izleyici oyunculara oynama şansı vermek adına oyundan sıra sıra, bir sonraki raunta kadar çıkarılmaktadır. Öte yandan kazanan takım oyuncuları, hiçbir şekilde oyundan çıkarılmak zorunda değildir.

İlk Kan desteği sadece Arena Moduna hastır ve raunt içinde ilk rakibini öldürene verilmektedir. Bu destek, oyuncuya beş saniyelik kritik vuruş yeteneği kazandırmaktadır. Ayrıca oyuncular, aslında ölmemiş olmasına rağmen Kusursuz Kopya kullanan bir Spy'ı öldürdüğünde de İlk Kan desteğini alabilmektedir.

Arena haritaları:

Bayrak Kapmaca

Gametype ctf.png
Ana madde: Bayrak Kapmaca

Bayrak Kapmaca RED ve BLU takımlarının kendine özel üslerini kapsar, her üsssün kendine özel bir istihbaratı (bayrak olarak da bilinir.) vardır.İstihbarat (Her iki takımında asıl hedefi olarak bilinen ve karşı üsten ana üsse getirilince oyun puanı verir. [varsayılan limit 3 puandır, aynı şeyin karşı takım içinde geçerlidir.]

Her iki takımın da İstihbaratı genellikle kendi bölgelerinin derinliklerinde, genellikle birbirlerinden simetrik bir yerde, "İstihbarat Odası" olarak bilinen bir alanda bulunur. İstihbaratı almak için oyuncu düşmanın evrak çantasına dokunmalıdır. Düşmanın İstihbaratı'nı tutarken oyuncu, başarılı bir şekilde yakalamak için İstihbaratın bulunduğu bölgeye (sarı ve siyah çizgilerle gösterilen) kendi “yakalama bölgelerine” girmeleri gerektiği yere getirmelidir. Her başarılı yakalamadan sonra, takımınız on saniye kritik güçlendirme ile ödüllendirilecek.

İstihbarat taşıyıcısı öldürülürse veya İstihbarat kasıtlı olarak düşürülürse, Yönetici ekipleri hoparlör üzerinden bilgilendirir ve Evrak Çantası, İstihbaratın üstünde ne kadar süre kaldığını belirten bir zamanlayıcı ile 60 saniye boyunca sabit kalır. İstihbarat odası. Bu süre zarfında İstihbarat normal şekilde alınabilir. İstihbarat düşürüldüğünde, zamanlayıcı sıfırlanır. Düşman İstihbaratın kendisini hareket ettiremez veya sıfırlayamaz. İstihbarat güvenlik açığı olan oyuncular tarafından taşınamaz, yani ÜberŞarj ve Bonk! Atomik Kuvvet ve İstihbarat taşıyıcıları bir güvenlik istihbaratı alamaz. Görünmez (Pelerinli) Spylar, Pelerini kapanana kadar İstihbarat alamaz. Bununla birlikte, eğer bir Spy İstihbarat'ı edinirse, kılık değiştirmelerini kaybedecek ve artık kılık değiştirmelerini veya Pelerini kullanamayacaklar.

İstihbarat taşıyıcısı haritanın normalde erişilemeyen bir bölümünde ölürse, yani bir çukura düşerse, İstihbarat derhal İstihbarat odasında başlangıç ​​yerine geri döner. Hiçbir takım süre dolmadan yakalama sınırını tamamlamazsa, maç Ani Ölüm moduna girecektir.

Bayrakları diğer oyunlarda yakalama çeşitlerinden farklı olarak, İstihbaratınızı üssünüzde olmadan diğer takımın istihbaratını taşıyabilirsiniz.

Bayrak Kapmaca Haritaları:

Kontrol Noktası

Gametype cp.png
Ana madde: Kontrol Nokatsı (Oyun Modu)
Ayrıca bakınız: Control point (objective)/tr

'Kontrol Noktası haritaları iki türlü oyun moduna sahiptir.

Kontrol noktaları merkezde ekip renkli bir ışık ve hologram içeren dairesel platformlardır (nötr noktalar beyaz bir ışık ve hologram olacaktır). Düşman ekibinin sahip olduğu bir puanı yakalamak için oyuncu, ele geçirme ölçer kendi takım rengiyle dolana kadar durur. Bir noktada ne kadar fazla oyuncu olursa o kadar hızlı kazanılır, ancak sınırlı ölçüde. Scout, hem de Soldier / Demoman (Acı Treni varsa) kontrol noktalarını yakalarken 2 oyuncu olarak sayılır. Her iki takımın oyuncuları kontrol noktasındayken yakalama işlemi ilerlemeyecek. Eğer yakalayan oyuncular, yakalama işlemi tamamlanmadan önce öldürülür veya uzaklaştırılırsa, yakalama işlemi derhal sıfırlanmaz, bunun yerine yavaş yavaş kaybolur.

Bir kontrol noktası için üç durum vardır:

Üç ana Kontrol Noktası haritası vardır: Standart Kontrol Noktası, Saldırı / Savunma ve Ortaçağal bir şekilde Saldırı/Savunma.

Standart Kontrol Noktası

Standart Kontrol Noktası, ya da Doğrusal Kontrol Noktası, haritalar simetrik olarak oynatılır. Her iki takım da iki kontrollü nokta ile başlar ve merkezi bir nokta nötr başlar. Tüm kontrol noktalarını yakalayan takım kazanır. Hiçbir takım zaman geçmeden tüm kontrol noktalarını yakalamazsa, Geleneksel Kontrol Noktası Haritaları Ani Ölüm'e (veya Beraberliğe) girecektir. Bir ekibin ortaya çıkış noktasına yakın kontrol noktaları, düşman ekip tarafından daha hızlı ele geçirilir.

Standart Kontrol Noktası haritaları:

Saldırı/Defans

Gametype ad.png
Bir dahakine lanet noktamda durmadan önce bana sor!
The Demoman

Saldırı/Defans haritalar asimetrik olarak oynanır. RED kontrollerindeki tüm puanlarla başlar. RED noktaların tümünü kaybederse BLU kazanır. Noktalar yalnızca belirli bir sırada yakalanabilir (Gravel Pit ve Steel gibi bazı haritalar istisnalar yapabilir). RED, BLU’nun zamanlayıcı sona ermeden önce tüm noktaları yakalamasını önlerse kazanır. BLU tarafından yakalanan noktalar tipik olarak kilitlenir ve KIRMIZI tarafından tekrar yakalanamaz.

Saldırı / Savunma haritaları çeşitli tarzlarda olabilir. Dustbowl ve Egypt gibi bazı haritalar, BLU ekibinin oyunu kazanmak için her birinde iki kontrol noktasının üç aşamasını yakalamasını gerektirir. Saldırı yapan takım herhangi bir aşamayı kazanamazsa, takımlar değişir ve savunanlar daha sonra 1. aşamadan başlayarak saldırganlar olurlar. Gravel Pit ve Junction gibi diğer haritalar saldırganın herhangi bir sırada iki puan toplamasını sağlar (puanlar) (A veya B) son noktaya saldırmadan önce (nokta C). Gravel Pit, her bir küçük yakalama noktasını (A, B, C ve D noktaları) yakalamanın, daha fazla E noktasına girme veya köprüleri uzatma gibi ana noktaya (E noktası) daha iyi erişime izin vereceği benzersiz bir Saldırı / Savunma haritasıdır. Mesele şu ki, Scoutlar, Soldierlar, Demomanlar, Ateşleyici veya Sentry Zıplaması ile Pyro dışındaki sınıflar, Engineerlar tarafından ele geçirilebilir.

Saldırı/Defans maps:

Ortaçağsal Saldırı/Defans

Gette It Onne!
Ana madde: Orta Çağ Modu
Team Fortress 2'nin erkekçe adamları onuncu yüzyılda bir savaşta nasıl göründüler? Basit. Soldier bir büyücüyü kızdırdı..
Valve

Ortaçağsal Saldırı/Defans Avustralya Noeli güncellemesi sırasında eklenen Orta Çağ Modu 'nun bir parçasıdır. Düzenli Saldırı / Savunma gibi oynar, ancak büyük bir bükülme ile oynar: tüm silahlar kaldırılır ve "Yakın savaş" silahları olarak bilinen silahlar olarak tanımlanmayan tüm silahlar, Bozuk Süt ve Jarate. Mermi silahlarına izin verilen tek silah Akıncının Arbaleti ve Avcı, Yakın Savaş Silahları dışında Uyku Perisi gibi mermilerden kaçanların dışındadır. Metin sohbeti (Olde English'e) dönemin diline benzemek için filtrelenir (büyük derecede yanlış olmasına rağmen yine de kullanılıyor.) ve harita Ortaçağ temalı olmaktadır.

Ortaçağsal Saldırı/Defans haritaları:

Tepenin Hakimi

Gametype koth.png
Ana madde: Tepenin Hakimi
1895'teki keşiflerinden bu yana, tepeler kralları büyüledi.
Sınıfsız Güncelleme

Tepenin Hakimi Arena'ya benzer. Tepenin Kralı, haritanın ortasındaki tek bir kontrol noktasına odaklanır, bu da turun başında nötrdür ve kilitlenir. Takımlar kontrol noktasına doğru ilerlemeli ve uygun olduğunda yakalamalıdır. Puan bir takım tarafından ele geçirildiğinde, takım saati üç dakikalık bir geri sayıma başlayacaktır. Düşman ekibi noktayı geri kazanmayı başarırsa, diğer takımın saati noktanın yeniden çekildiği sırada donarken saatlerini geri saymaya başlayacak. Bir takım puan kazandıklarında kazanırlar ve üç dakikaları sona erer.

Tepenin Hakimi haritaları:

Yük Vagonu

Gametype payload.png
Ana madde: Yük Vagonu
İleri, büyük bomba arabası!
Heavy

Yük Vagonu haritalarında, BLU ekibi bir dizi kontrol noktası üzerinden ve RED üssüne belirli bir süre yanında durduğunda arabayı hareket ettirir veya 'iter' - arabaya yakın kişi ne kadar çok olursa, o kadar hızlı hareket eder. Yük Vagonunun yanında duran RED ekip üyeleri vagonun itilmesini engeller. Hiçbir BLU takım üyesi el arabasını 30 saniye boyunca itmezse, el arabası bir kontrol noktasına / BLU'nun ortaya çıkmasına, yokuş yukarı (bazı haritalarda) veya tekrar yanında duran bir BLU oynatıcıya ulaşana kadar yavaşça geriye doğru hareket etmeye başlar. El arabası, onu itenlere sağlık ve mühimmatı geri kazandırmak için BLU ekibi (ve kılık değiştirmiş Spylar) için seviye 1 Dispenser işlevi görür. Mühimmat, arabanın önünde duran oyunculara geri yüklenmez.

Bazı haritalarda BLU tarafından tek yönlü yollar vardır, bazen belirli bir nokta alınana kadar kapalı kalırlar.

Gold Rush, Hoodoo ve Thunder Mountain gibi bazı haritalar, BLU ekibinin ilerlemesi ve kazanması gereken üç aşamada ayrılmıştır. Aşama bir ve iki, 2 kontrol noktasına sahiptir ve üçüncü aşama, son nokta dahil olmak üzere 3 kontrol noktasına (Hoodoo için 2) sahiptir. Badwater Basin Havzası ve Yukarıya doğru haritalar, son nokta dahil olmak üzere 4 kontrol noktasıyla tek bir turda. Sepeti bir sonraki kontrol noktasına ilerletmek BLU ekibine ekstra zaman kazandırır. Son noktaya ilerlemek, haritayı bir sonraki aşamaya taşır. El arabası son aşamadaki son noktaya ulaştığında, Payload patlar ve RED takımın üssünü imha ederek BLU'nun zaferini gösterir.

Yük Vagonu haritaları:

Yük Vagonu Yarışı

Gametype plr.png
Ana madde: Yük Vagonu Yarışı
İki takım. İki araba. İki yol. Komedi doğar.
Oyun-içi yorumlama

Standart faydalı yük haritalarının aksine, Yük Vagonu Yarışı haritaları hem bir araba ile birlikte verilen RED hem de BLU ekiplerini içeriyor; Bu şekilde, takımlar saldıran veya savunan bir rol olarak tanımlanmaz. Kazanmak için, her ekibin aynı anda kendi sepetlerini, düşman ekibinin aynı şeyi yapmasını önlerken son noktaya ulaşmak için düşman bölgelerine doğru itmeleri gerekir. Yük Vagonu modunda olduğu gibi, ekip üyeleri de yanında durarak arabayı iterler, daha fazla üye vagonun hızını arttırır ve rakip ekip üyeleri durdurmaya çalışır.

Yük Vagonu modundan farklı olarak, vagon herhangi bir süre sonra geriye doğru hareket etmeyecektir ve zaman sınırı yoktur; Harita, yalnızca bir ekip kartını başarıyla bitiş noktasına ittiğinde harita sona erecektir. Her araba takımı (ve gizli düşman Spyları) için bir Dispenser olarak çalışır ve yük vagonunu itenlere sağlık ve mühimmat kazandırır. Paletin parçaları, sürekli itilmediği sürece arabanın hızla aşağıya doğru yuvarlanacağı eğimler içerebilir.

Yük Taşıma Yarış haritaları birden fazla tura bölünebilir veya bölünemez.

Yük Vagonu Yarışı haritaları:

Bölgesel Kontrol

Ana madde: Bölgesel Kontrol
Etrafınız sarıldı, en azından bu taraftan!
Soldier

Bölgesel Kontrol da amaç, "bölgeleri" yakalayarak tüm haritayı ele geçirmektir. Her oyun, altı takımdan rastgele seçilerek, her iki takımın da kendi puanlarını korurken karşı noktaya yakalamaları gereken 'puana karşı' oyunda seçilebilir. Bir takım zıt noktayı başarılı bir şekilde yakaladıktan sonra, bir sonraki tur haritanın rastgele seçilen farklı bir alanında gerçekleşir. Bir takım dört bölgeyi de ele geçirdikten sonra, o takım düşman takımın üssünü ele geçirmelidir. Temel puan yakalanırsa (Hydro'da, RED Radar Tabağı, BLU Santrali), saldıran takım oyunu kazanır. Bir sonraki tur başladığında, bölgeler sıfırlanır ve yeni bir rasgele düzen seçilir. Bölgesel Kontrol oyun modu oyuncular arasında çok popüler değildir. Free To Play güncellemesi ile ilgisini kaybetti.

Bölgesel Kontrol'deki herhangi bir oyunda (RED/ BLU temel oyunlar hariç), sekiz dakikalık bir zaman diliminde bir kontrol noktası yakalanmazsa, oyun Ani Ölüm modu içine girecektir.

Bölgesel Kontrol Haritaları:

Özel Teslimat

Gametype sd.png
Ana madde: Özel Teslimat (oyun modu)

Özel Teslimat, Pyromania güncellemesinin bir parçası olarak piyasaya sürülen bir Oyun Modudur. Bu oyun modunda, her iki takım da rakip takımlarının elinden gelmeden önce Australium'u rokete taşınmasıdır.

Eğer bir takım Australium'u alır ve taşımayı başaramazsa, ilk noktasına geri gönderilir.

Eğitim Modu

Training basic.png
Training offlinepractice.png
Ana madde: Eğitim Modu
Bana kolay görünüyor.
The Sniper

Eğitim haritaları oyun ve ileri tekniklerin temellerini öğretmek için tasarlanmıştır. Eğitim modu, iki resmi eğitim haritası sunan Mac Update ile birlikte gönderildi.

Eğitim Haritaları:

Brandon Reinhart, 28 Temmuz 2010 tarihinde Resmi TF2 Blog'da dolaylı olarak Corey Peters'in şu anda bir başka resmi eğitim haritası üzerinde çalıştığını duyurdu.[1] Her ne kadar hangi sınıfa ya da hangi oyun mekaniğine odaklandığı henüz tam olarak bilinmiyor.

Diğer modlar

Highlander

Highlander tournament prize
Sadece bir tane olabilir!
Demoman

Highlander modu, her takımın oyuncu sayısını 9 oyuncu ile sınırlandırır ve her takımda yalnızca bir oyuncu için izin verir. Herhangi bir oyun moduna uygulanabilir ve mp_highlander 1 konsola yazılarak etkinleştirilebilir.

Highlander modunun ardındaki fikir oyuna resmi olarak dahil edilmeden önce ortaya çıktı ve sunucu kiplerinde uygulandı. Highlander modu resmen 3 Şubat 2010 Yaması içine eklendi.

Oyun modunun ismi aslında Highlander film serilerine referans olarak kullanıldı, filmde genelde kullanılan "Sadece bir tane olabilir." bu modda sadece bir tane sınıf kullanılabildiğini referans gösterir.

Düello Mini-Oyunu

Düello Oyunu
Ana madde: Düello Mini-Oyunu
Bunu centilmenler gibi halledelim!
Spy

Mann-Conomy Güncellemesinde yayımlanan bir mini oyun olan Düello Mini-Oyunu, Mann Co. Mağazasında satın alınabilen, alım satım yoluyla alınan veya düşerek bulunan bir eylem ürünüdür. Aksiyon alanına yüklendiğinde, itirazda bulunmaları şartıyla kullanıcıyı rakip takımdaki bir kişiye karşı vurmak için tetiklenebilir. Turun sonuna kadar, öldürme veya öldürmeye yardım etme puanları kazanılır. İki oyuncunun düellolarını öldürürken izlenir ve en yüksek puana sahip oyuncu, tur bitince "düello" yu kazanır. Eğer oyunculardan biri maçı keserse veya oyundan çıkarsa, o oyuncuya kısa bir düello yasağı verilir. Maddenin kendisinde maksimum 5 kullanım var ve tüm resmi haritalarda kullanılabilir. İlk düelloyu kazandıktan sonra, Silver, Gold seviyesine yükselecek bir Bronz Düello Rozeti verilecek, ardından daha fazla kazandıkça Platinum kazanacaksın. Her 10 galibiyet için bir Düello Mini-Oyunu verilir.

Turnuva Modu

Tournament Mode header
Ana madde: Turnuva Modu
Sana hükmediyorum,hippi! Git ve bir iş bul!
Soldier

Turnuva Modu çoğunlukla rekabetçi sunucularda kullanılır. Özel ekiplerin oluşturulmasına ve belirli bir ekibin birden fazla oyundaki başarısını izleme yeteneğine sahiptir. Takımları adlandırmak için bir kullanıcı arayüzü mevcuttur ve ekip üyeleri organize edildikten sonra, ekiplerin oyuna başlamaya hazır olduklarını söylemeleri gerekir. Turnuva modunda, takım oyuncu limitleri yoktur ve Oto-eşitleme yoktur.

Topluluk Modu

TF2Ware, a community mod by Mecha the Slag
Ana madde: Topluluk Modları

Topluluk oyun modu modları, yetenekli topluluk üyeleri tarafından üretilen özel, resmi olmayan oyun modlarıdır. Bunlar, Team Fortress Classic oyun modlarının yeniden oynanmasından tamamen orijinal modlara kadar değişiklik gösterir ve bir sınıfın ana mekaniklerinden taşıdıkları silahlara kadar çalışma biçimleriyle ilgili her şeyi değiştirebilir. Hatta bazı modlar RED ve BLU takımlarına savaşmak için yeni düşmanlar ekler, ya da oyuncuları resmi modda oynayamayacakları birşeyin yerine koyar. Bazı oyun modu modları Valve tarafından TF2 Official Blog onursal olarak belirtilmiştir.

Ayrıca Bakınız

Referanslar