MONOCULUS

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Ten artykuł dotyczy przeciwnika NPC. Dla przedmiotu kosmetycznego zobacz artykuł MONOCULUS!. Dla czarów zobacz artykuł o czarach.
MONOCULUS
MONOCULUS
Ikona zabicia
Killicon monoculus.png
Podstawowe informacje
Zadawane obrażenia: 150
Podatny na:
• Wsparcie batalionu: Tak
• Bonk! Atomowy kop: Tak
• Cukrowa laska: Nie
• Tarcza szarży:
• Dzwon zmarłego: Tak
• Kanonierki: Nie
• Minikrytyki: Nie
• ÜberCharge: Tak
Występowanie: Eyeaduct, Hellstone
Wszyscy myślą, że jestem tylko cholernym jednookim potworem...
Demoman

MONOCULUS jest zaginionym okiem Demomana z RED, nawiedzonym przez Bombinomicon. Został przyzwany przez Merasmus-a, gdy Żołnierz z RED złamał jego laskę. W komiksie Bombinomicon, został ukazany jako duże latające oko strzelające fioletowymi pociskami przypominającymi gałki oczne.

Zachowanie

MONOCULUS pojawia się na punkcie kontrolnym mapy Eyeaduct co 3 minuty (z różnymi zmiennymi o 30 sekund) oraz kiedy na serwerze jest co najmniej 10 graczy i nie są oni obserwatorami, trenerami czy botami. Jeśli gracz stoi na punkcie kontrolnym kiedy pojawia się MONOCULUS to zostanie on zdezintegrowany. Gracze mają 2 minuty by pokonać MONOCULUS-a, w przeciwnym wypadku zniknie. Dopóki MONOCULUS żyje nie jest możliwe przejęcie punktu kontrolnego i jest on neutralny. Życie MONOCULUS-a jest ukazane w fioletowym okienku jako niebieski pasek na górze ekranu. MONOCULUS atakuje pociskami wyglądającymi jak gałki oczne z gwarantowanymi krytycznymi ładunkami. Kiedy się go rozwścieczy wystrzeliwuje serie trzech pocisków w krótkich odstępach czasu. Pociski MONOCULUS-a można odbić tak samo jak rakiety Żołnierza.

W różnym przedziale czasu teleportuje się pozostawiając wirujący fioletowy portal po sobie. Gracze mogą przejść przez niego. Zostaną przeniesieni do zaświatów. Gracze w zaświatach pojawią się na wyspie i będą stopniowo odnosić obrażenia. Inny portal może przenieść nas na inną wyspę.Pierwszy gracz który przez niego przejdzie ogłuszy MONOCULUS-a. Gdy gracz ucieknie z wyspy pojawi się ponownie w normalnym świecie z tymczasową nieśmiertelnością, krytycznymi ładunkami, z 200% maksymalnego zdrowia oraz z szybkością taką, jaką daje Postępowanie Dyscyplinarne. Pierwszy gracz w takim stanie, który zrani MONOCULUS-a ogłuszy na tak długo, aż nie dotknie podłoża.

Krytyczne uderzenia zdenerwują MONOCULUS-a i zwiększy on częstotliwość swoich ataków. W takim stanie jego pociski nabywają prędkości Wyrzutni Rakiet i trafia on bezbłędnie w cel co sprawia że może on zabijać graczy nawet w powietrzu. Warto wziąć pod uwagę to, że krytyczne uderzenia zadają MONOCULUS-owi tylko podwójną ilość obrażeń, a nie tak jak w przypadku drużyny przeciwnika potrójną. MONOCULUS posiada także odporność przeciwko minigunom i miotaczom ognia. Jednak podnoszenie się i opadanie wartości obrażeń jest kompletnie ignorowane, co znaczy, że każde uderzenie zawsze zada podstawową ilość obrażeń. Broń pokrywająca, taka jak Wściekłe Mleko czy Sikwondo odbiją się od MONOCULUS-a i nie pokrywają go.

Kiedy MONOCULUS zostanie pokonany, najpierw wybucha i oblewa wszystkich graczy w pobliżu Sikwondem. Następnie pojawia się czerwony portal z Bombinomikonem. Bombinomicon obracając się i przechylając się będzie cały czas pokazywał gracza, który zabił MONOCULUS-a. Gracze, którzy przejdą przez portal zostaną przeniesieni na wyspę skarbów w zaświatach u podnóża wzgórza. Na szczycie wzgórza jest duża czaszka a w niej klatka z Bombinikonem. Kraty będą powoli chować się w ziemi by gracze mogli go zebrać zdobywając osiągnięcie "Dive into a Good Book". Po pewnym czasie od opuszczenia krat wyspa zabija graczy eksplozjami którzy tam zostali a kraty znowu się podniosą.

Pokonanie MONOKULUS-a automatycznie przyznaje osiągnięcie "Wada Wzroku" oraz daje przedmiot kosmetyczny MONOCULUS!.

Od Aktualizacja z 2 listopada 2011, MONOCULUS posiada poziomy trudności. Za każdym zabójstwem MONOCULUS-a jego poziom wzrasta, zwiększając tym jego szybkostrzelność i punkty PŻ. Jeżeli MONOKULUS ucieknie to jego poziom jest resetowany . Nie ma ograniczenia poziomu MONOCULUS-a.

Strategia

Osobny artykuł: Strategia społeczności dla mapy Eyeaduct.
Osobny artykuł: Starcia klas z MONOCULUS-em.

Powiązane osiągnięcia

Monoculus angry.png Oko-osiągniecia

Wada wzroku
Wada wzroku
Zabij MONOCULUSA !

Leaderboard class scout.png Skaut

Brudna zagrywka
Brudna zagrywka
Spowoduj nieszczęśliwy wypadek śmiertelny poprzez ogłuszenie przeciwnika.
Klasyczny upadek
Klasyczny upadek
Spowoduj nieszczęśliwy wypadek śmiertelny lub samobójstwo, korzystając z odrzutu Siły Natury.

Leaderboard class soldier.png Żołnierz

Śmierć nadchodzi z dołu
Śmierć nadchodzi z dołu
Zabij 10 przeciwników znajdujących się w powietrzu, używając Celnego Strzału.


Leaderboard class pyro.png Pyro

Ogień z zaświatów
Ogień z zaświatów
Zabij przeciwnika w momencie, gdy sam giniesz z jego ręki.


Leaderboard class demoman.png Demoman

To Nie Ja
To Nie Ja
Korzystając z wyrzutni bomb samoprzylepnych, zabij przeciwnika poprzez obrażenia zadane przez otoczenie.


Leaderboard class heavy.png Gruby

Cementowy blok
Cementowy blok
Przeżyj bezpośrednie trafienie rakietą z krytycznym ładunkiem.


Historia aktualizacji

Aktualizacja z 27 października 2011 (Very Scary Halloween Special)

 • Wprowadzono MONOCULUS-a do gry.

Aktualizacja z 28 października 2011

 • Naprawiono błąd, który powodował zamkniecie się gry podczas wczytywania listy map oraz gdy MONOCULUS został zabity lub ogłuszony.
 • [Nieudokumentowane] Naprawiono powstawanie detali uderzonego betonu na MONOCULUS-ie podczas atakowania go bronią palną.

Aktualizacja z 2 listopada 2011

 • MONOCULUS otrzymuje większą szybkostrzelność oraz większą liczbę PŻ za każdym razem jak się odradza. Jest to przedstawiane poziomami.

Aktualizacja z 4 września 2012

 • Naprawiono nie pokazywanie się paska PŻ MONOCULUS-a podczas odrodzenia.

Aktualizacja z 2 listopada 2012

 • Zaktualizowano pasek PŻ dla Merasmus-a i MONOCULUS-a.


Błędy

 • Jeśli dwaj gracze z rożnych drużyn wejdą w Portal do Podziemi w tym samym czasie, to po przeniesieniu do Podziemi mogą oni utknąć w powietrzu. Mogą się uwolnić tylko jeśli jeden z nich zginie lub popełni samobójstwo.
 • Jeśli MONOCULUS nie zostanie pokonany i odejdzie, to jego pasek PŻ może pozostać na interfejsie.
 • Kiedy MONOCULUS żyje, a gracz stanie na punkcie kontrolnym pokazuje się informacja "oczekiwanie na towarzysza" co jest błędem.
 • Zabicie kogoś odbitym pociskiem MONOCULUSA jest uznawane za jego zabójstwo.
 • Kiedy gracz stojący na punkcie kontrolnym zostanie zabity poprzez pojawiającego się MONOCULUSA lub kiedy zginie od bomby dyniowej wysadzonej przez jego pocisk śmierć będzie uznana za samobójstwo.
 • Jeśli gracz uderzy pocisk MONOCULUS-a piłką Piaskuna lub bombką Pakującego Zabójcy, spowoduje to zatrzymanie się pocisku w miejscu.
 • Gra nie rejestruje tego, że konstrukcja Inżyniera zostaje zniszczona przez MONOCULUS-a.

Ciekawostki

 • Mono w Łacinie jest przedrostkiem znaczącym 'Jeden,' i Oculus jest łacińskim źródłosłowem znaczącym 'Oko', więc "MONOCULUS" znaczy dosłownie 'Jedno oko'.
 • MONOCULUS nawiązuje do komiksu The Mighty Thor 292 (Luty 1980), If an Eye Offend Thee...! gdzie Oko Odyna zostaje wprowadzone jako gigantyczna bezcielesna latająca gałka oczna strzelająca strumieniami ognia.
 • Dźwięki MONOCULUSA są spowolnioną i obniżoną wersją głosu Demomana.
 • Na mapie Helltower czar "invokum monoculus" przyzywa widmowego drużynowego MONOCULUS-a, który atakuje przeciwników. Jeśli obie drużyny przyzwą MONOCULUS-a to mogą atakować siebie nawzajem.
 • Gdy wpiszemy w konsoli z włączonym sv_cheats ent_create eyeball_boss, to pojawi się wersja BLU z mapy Helltower i zacznie atakować drużynę RED.
  • ent_create eyeball_boss teamnum 2 tworzy MONOCULUS-a RED, a ent_create eyeball_boss teamnum 5 tworzy oryginalnego MONOCULUS-a.

Galeria

Zobacz też