Mann vs. Machine

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Tento článek pojednává o herním módu. Pro další články, prosím zhlédněte Mann vs. Machine (rozcestník).
Jáma pro bombu na mapě Coal Town.
Gray Mann postavil nezastavitelnou armádu s jediným účelem: zničit vše z Mann Co. Naštěstí pro vás, většina z této legie robotů je vybavena základními zbraněmi, které se vám nikdy nevyrovnají. Na neštěstí pro vás, mají přístup k obřím bombám, které se snaží táhnout skrz peklo a upustit ji do jámy v Mann Co. A je pouze na vás jestli je zastavíte.
veřejná reklama pro Mann vs. Machine

Mann vs. Machine je skupinový herní mód, vydaný v eponymní aktualizací. V Mann vs. Machine je tým složen z šesti hráčů, kteří se snaží zastavit hordu robotů řízených umělou inteligencí, před eskortováním bomby do jejich základny. Hráči si mohou zakoupit vylepšení pro jejich zbraně za herní měnu, zvanou kredity. Všechny nákupy vylepšení trvají pouze po dobu daného zápas. Pokud hráč opustí zápas pro jakýkoliv důvod a znovu se připojí, jejich vylepšení zůstanou společně se zbývajícími kredity.

V současné době má herní mód 5 obtížností: Normal (normální), Intermediate (středně pokročilá), Advanced (pokročilá), Expert (expert) a Nightmare (noční můra). V rozporu s populárním přesvědčením, obtížnosti Nightmare je jednodušší než obtížnost Expert.

Videa

Ukázka Instruktážní Film
The Sound Of Medicine

Mechaniky

Horda robotů řízených umělou inteligencí útočí na tým ve vlnách. Úkolem hráčů je zamezit robotům před doručením bomby do základny hráčů (podobně jako v Payloadu). Každý zničený robot poskytne hráčům kredity (které může hráč sebrat ze země v podobě hromady peněz a ty jsou rovnoměrně rozděleny mezi celý tým). Během zápasu může hráč, pomocí těchto peněz, kdykoliv vylepšit své zbraně v Upgrade stanici uvnitř základny. Mohou také vylepšit vlastnosti současné třídy. Všechna vylepšení jsou zanechána na třídě i pokud ji hráč změní (třídy ovšem nelze změnit během vlny útoků) a zakoupená vylepšení jsou dostupná pouze pro třídu pro kterou byla zakoupena. Pokud hráči proti robotům prohrají, hra se restartuje a hra začíná od kola, které hráči prohráli. Je možné nekonečné množství restartů.

Roboti

Původní článek: Robots

Většina robotů jsou robotická kopie všech devíti herních tříd, což zahrnuje i základní nebo průměrné zbraně. Nicméně, existuj i speciální roboti s unikátními vlastnostmi.

Robot který nese bombu, ztratí polovinu své rychlosti. Nicméně, tito roboti obdrží posilu, která se po čase zvyšuje. Grafika v HUDu zobrazuje dobu za kterou robot získá další posilu. Posily jsou aktivovány tauntem robotů, doplněné zvukovou stopou. Tyto posily jsou rozděleny do tři fází, které se spolu sčítají:

Fáze Vylepšení Časový interval
(Seconds)
Bomb carrier defense.png
První fáze
Defenzivní posila, sdílená s nejbližšími roboty. 5
Bomb carrier health.png
Druhá fáze
Regenerace 45 bodů zdraví za sekundu. 15
Bomb carrier crits.png
Finální fáze
Neomezené kritické zásahy. 15

Obří roboti nemohou obdržet posilu nebo ztratit svou rychlost při nesení bomby.

Vlastnosti a Vylepšení

Původní článek: Upgrade Station
Zhlédněte také: Credits
Příklad posily zbraně u Grenade Launcheru.

Hráči mohou použít své nastřádané kredity v Upgrade Stanici k naplnění svých čutor posilami, jako je ÜberCharge, pěti sekundová posila kritickými zásahy, doplnění munice nebo schopnost rychlého postavení staveb pro Engineery nebo možnost teleportovat se zpátky na spawn. Všechny čutory poskytují až tři použití a musí byt naplněný stejnou posilou.

Hráči mohou také zakoupit posily vlastních vlastností nebo pro vylepšené vlastnosti.

Leaderboard class scout.png Scout
 • Vylepšený Mad Milk zpomaluje zasažené nepřátele.
 • Vylepšeny Sandman označí roboty na smrt, při zásahu míčkem nebo pálkou, během tohoto označení roboti obdrží mini kritické zásahy.
  • Pamatujte: Scout může označit pouze jednoho robota. Pokud označí jiného robota, předchozí robot již nebude označen.
 • Všichni Scouti mají od začátku tyto vlastnosti:
  • Větší rozsah pro sběr peněz.
  • Posila zdraví při sebrání peněz.
  • Okamžitý respawn.
Leaderboard class soldier.png Soldier
 • Vylepšený Buff Banner může posílit celý tým na delší dobu.
 • Vylepšený Rocket Launcher má větší poškození, vyšší palebnou rychlost, rychlejší přebíjení a rychlejší projektily.
 • Vylepšení "Rocket Specialist" zvyšuje rychlost a rádius projektilů, omráčí cíl a sníží opad poškození.
Leaderboard class pyro.png Pyro
 • Vylepšené odhození stlačeným vzduchem odhodí cíl dále.
 • Lze jej použít pro oddělení robotích Mediců od jejich cílů a odhození robotů nesoucích bombu do těžebních jam.
 • Vylepšený Flare Gun je smrtelný na velké vzdálenosti.
Leaderboard class demoman.png Demoman
 • Použitím čutory s posilou Kritickými zásahy lze ze sticky bomb položit smrtící pasti.
 • Použitím posily poškození Sticky Bombami, lze zničit jedinou detonací seskupení bomb všechny cíle kromě těch nejsilnějších.
Leaderboard class heavy.png Heavy
 • Vylepšené náboje procházejí skrz více cílů.
 • Vylepšená Minigun může sestřelovat cizí projektily.
 • Vylepšený Heavy může generovat rage což způsobuje, že náboje odhazují nepřátele.
Leaderboard class engineer.png Engineer
 • Vylepšený Engineer může postavit, jednorázovou Combat Mini-Sentry Gun.
 • Použití čutory s posilou Kritickými zásahy zdvojnásobí palebnou rychlost Sentry Gunu.
 • Pamatujte: Wrangler je excelentní proti vzdáleným cílům.
Leaderboard class medic.png Medic
 • Vylepšené Syringe aplikují Mad Milk, jehož efekt léčí spoluhráče s 60% uděleného poškození.
 • Vylepšená Medi Gun nebo Kritzkrieg má posílené přeléčení a dobu trvání.
 • Vylepšený Medic může pomocí Medi Gunu spustit Štít proti projektilům:
  • Medi Guny budují Energii léčením, oživováním a obdržením poškození během efektu ÜberCharge.
  • Při aktivaci štítu, jsou blokovány všechny projektily a poškozuje nepřátele při dotyku.
 • Vylepšení "Healing Mastery" zvyšuje rozsah léčení, rozsah oživování a rozsah regenerace.
 • Vylepšení "Overheal Expert" zvyšuje limit a dobu přeléčení.
 • Vylepšení "Canteen Specialist" sdílí náplně čutory, zvyšuje dobu trvání a snižuje cenu náplně.
Leaderboard class sniper.png Sniper
 • Vylepšené Jarate zpomaluje zasažené cíle.
 • Vylepšené kulky z Sniper Rifle a šípy z Huntsmana procházejí skrz více cílů.
 • Kombinací Jarate a efektu krvácení na kulkách, lze zabít větší nepřátele.
 • Vylepšené kulky z Sniper Rifle způsobují explozivní zásahy hlavy, které udělují poškození i okolním nepřátelům.
Leaderboard class spy.png Spy
 • Vylepšený Sapper může vyřadit z provozu skupinu běžných robotů nebo zpomalit Obří roboty.
 • Spyovy převlečení oklamou všechny roboti, roboti mohou detekovat blízký backstab a vždy detekují Spye v plamenech.
 • Vylepšený Knife může projít skrz brnění, což dovoluje zvýšenou efektivitu vůči Obřím robotům.

Hratelnost

Pro rozlišeni jsou všichni lidští hráči oblečeni v barvách RED týmu a označeni jako tým DEFENDERS (OBRÁNCI), kdežto roboti používají barvy BLU týmu. Zápasy jsou hrány ve vlnách, každá obsahuje předem daný počet nepřátel. Během těchto vln se také objevuje různý počet podpůrných tříd dokud vlna neskončí. Lze vytvořit .pop soubor, ve kterém lze vytvořit vlastní vlny nepřátel.

Před začátkem každé vlny, se v horním HUDu zobrazí obráncům informace o budoucí vlně, současně vlně a počtu vln pro danou misi. Předem daní nepřítele mají pod svou ikonou číslovku, která indikuje kolik se jich během vlny objeví, kdežto podpůrné třídy jsou vyobrazeny vpravo. Modře blikající ikona znamená, že nepřátel nebo nepřátele vždy pálí kritické zásahy. Během připrav před vlnou mohou Engineeři okamžitě položit své stavby úrovně 3 a Medici mají podstatně rychlejší plnění ÜberCharge.

Pokud se na Mann vs. Machine server připojí minimálně tři hráči, objeví se možnost připravení k boji. Poté co je alespoň jeden hráč připraven, začne odpočítávání 150 sekundového časového intervalu, pokud jsou všichni hráči připraveni, odpočet se sníží na 10 sekund. Po ukončení tohoto odpočtu, začne vlna. Hráči kteří se připojí během tohoto odpočítávání nezvýší jeho dobu.

Při začátku vlny se horní HUD změní, aby ukazoval sílu a zbývající počet nepřátel. Roboti se objevují na bojišti ve skupinách. Dokud jsou na plošinách, které jsou pro hráče nedostupné, útok na roboty jim neudělí žádné poškození a způsobí, že se rozzáří jako by byli pod vlivem ÜberCharge. Během vlny, se v horním HUDu zobrazují informace o určitých nepřátelích a jsou oznámeny Administrátorkou (Snipeři nejsou oznámeni Administrátorkou. Přítomnost Sniperů ohlašují sami hráči. Ti mohou také oznámit přítomnost Tanků a Sentry Busterů).

 • Sentry Buster/cs - Sentry Bustery jsou velké miny se dvěma nohami, které běží, zastaví se a explodují blízko Sentry Gunů. Pokud Engineer přemisťuje jeho Sentry Gun, Sentry Buster jej bude následovat dokud se Engineer nezastaví. Tito nepřátele se objevují pouze pokud jsou postaveny aktivní Sentry Guny týmu obránců, budou se objevovat častěji pokud je postavených více Sentry Gunů. Běžná strategie pro detonací Sentry Busterů je, že Engineeři zvednou své Sentry a běží dál od ostatních hráčů a dotknou se Sentry Busteru. To způsobí, že se Sentry Buster zastaví a exploduje. Další známou strategii pro Engineery je, nechat svou Sentry zničit Sentry Busterem v bezpečné lokaci. To na určitý časový interval zastaví objevování Sentry Busterů.
 • Tank - Je to silně obrněný tank, který vstupuje na mapu ze specifických bodů. Neútočí, pouze se nezastavitelně pohybují k detonační jámě dokud není zničen nebo nedosáhne svého cíle. Mohou přejet nešťastné hráče, kteří se zaseknou mezi ním a zdí. Tanky nepřenáší nebo nemohou obdržet hlavní bombu, protože si vezou vlastní.
 • Robotí Sniper - Robotí Snipeři jsou běžní roboti, s tím rozdílem, že se nepohybují se skupinou, ale odstřelují hráče ze vzdálených nebo vyšších poloh. Všichni Robotí Snipeři kromě těch co nesou Huntsman nejsou schopni udělit zásah do hlavy.
 • Robotí Spy - Na rozdíl od ostatních robotů, se Robotí Spyové mohou objevit kdekoliv, kam se hráči nedívají pomocí jejich Invisibility Watch. Mohou se přestrojit za spoluhráče, zasáhnout hráče do zad a sapnout Engineerovy stavby. Hlasatel oznámí počet zbývající Spyů po té co je úspěšně jeden z nich zabit.
 • Robotí Engineer - Robotí Engineer se mohou objevit více způsoby, běžnější varianta je, že se teleportuje na mapu blízko bombu, nebo dvěma vzácnějšími způsoby a to, že se objeví normálně s polovinou zdraví. Poté co dosáhne potencionálního hnízda, začne stavět Teleporter, který funguje jako předsunutý spawn robotů a Sentry Gun k jeho obraně.

Po každé úspěšné vlně bude tým ohodnocen, podle toho, kolik kreditů nasbírali (hodnocení je mezi F a A+). Pokud byly sebrány všechny hromádky peněz (známka je A+ ) a hráči získají bonus $100. Poté co je mise kompletní , tým dostane finální hodnocení a server začne nahrávat další Mann vs. Machine mapu po časovém intervalu 20 sekund.

Opouštění zápasu

Příklad aplikované penalizace.

V Patch z 17. října 2012, bylo představeno pravidlo, pro hráče, kteří "opouštějí" zápasy. Hráč "opustil" hru, pokud splňuje všechny následující kritéria:

 • Opustil zápas během hraní Mann Up hru na oficiálním serveru; a
 • Neodehrál celou vlnu do uspěšného konce nebo porážky; a
 • Na server je připojeno 5 nebo více hráčů (včetně daného hráče).

Pokud splňují všechny uvedné kritéria opakovaně, hráč je umístěn do fronty s nízskou prioritou, což ústí v delší čekání na zápas.

V opačném případě je bezpečné odpojit ze se hry a tato skutečnost se nebere jako "opuštění" hry.

Pokud hráč stiskne tlačítko Odpojit se, obdrží zprávu, která jej informuje jestli je bezpečné odejít. Hráč buďto opustí hru a obdrží penalizaci nebo ne, záleží na situaci. Nicméně, pokud hráč opustí jiným způsobem (jako je změna serveru přes konzoli nebo přes Steam HUD), neobdrží zprávu a mohou obdržet penalizaci bez upozornění.

Pokud hráč ztratí spojení, bude pro něj místo na serveru rezervováno po dobu 3 minut. Pokud se hráč nepřipojí včas, bude brán jako, že opustil server schválně. Pokud hra spadla nebo hráč ztratil internetové připojení, může restartovat Team Fortress 2 a poté obdrží výzvu přes kterou se může vrátit zpátky do hry. Tato výzva informuje hráče o penalizaci, které obdrží pokud místo odmítnou. Pokud se hráči nepovede připojit se během tří minut, splní kritéria výše a bude brán jako že opustil zápas.

Pokud je hráč vykopnut ze zápasu z důvodu ne-aktivity, bude brán jako, že hru opustil schválně a obdrží penalizaci. Pokud je hráč vykopnut po hlasování, nebude brán, že opustil zápas schválně a neobdrží penalizaci.

Strategie

Původní článek: Community Mann vs. Machine strategy

Mapy

Původní článek: Seznam map

Mann vs. Machine maps carry the mvm_ prefix.

Název Obrázek Název souboru
Bigrock Mvm bigrock.png mvm_bigrock
Coal Town Poster Coal Town.png mvm_coaltown
Decoy Decoy.png mvm_decoy
Example Example5.png mvm_example
Ghost Town Mvm coaltown event.jpg mvm_ghost_town
Mannhattan Mannhattan preview.png mvm_mannhattan
Mannworks Poster Mannworks.png mvm_mannworks
Rottenburg Rottenburg.png mvm_rottenburg

Související achievementy

Původní článek: Mann vs. Machievements

Minulé změny

Patch z 15. srpna 2012 (Mann vs. Machine Update)
 • Přidán herní mód Mann vs. Machine.
 • Přidány mapy: Coal Town, Decoy a Mannworks.

Patch z 17. srpna 2012

 • Opraven pád klienta související se statistikami Mann vs. Machine.
 • Opraven pád klienta související s pluginy, které objevovaly Tanky dřív než byla hra připravena.
 • Aktualizovány dedikované servery tak, aby se ukončily při pokusu o zahájení Mann vs. Machine mapy s menším počtem hráčů než maximálním počtem 32.
 • Opraven mp_timelimit způsobující, že se Mann vs. Machine mód správně neresetoval při prohře obránců.
 • Opraveny tlačítka dialogu při výhře/prohře vlny v Mann vs. Machine na které občas nešlo kliknout.
 • Opraven dialog při výhře Mann vs. Machine, který se zasekl na obrazovce.
 • Opravena sumarizační dialog na konci Mann vs. Machine vlny, který se zobrazoval na začátku nové vlny.
 • Opraveno důvod odpojení, který nebyl správně lokalizován pro Mann vs. Machine mód.
 • Opraveny barvy září okolo hráčů na základě zdraví hráčů, které nefungovaly v některých komunitních módech mimo Mann vs. Machine.
 • Odstraněno znečištění konzole související s chybějícím pohybovým varováním.
 • Aktualizován ConVar tf_mm_strict.

Patch z 21. srpna 2012

 • Opravena tvorba zápasu, která posílá hráče na zastaralé servery.
 • Opraven prohlížeč serverů, který zobrazoval nesprávný počet hráčů v MvM hrách
 • Opraveno úvodní video pro MvM, které se nepřehrávaly na Macích.
 • Opraveno vlákno zvukové precache, které bylo téměr plné mimo MvM her.
  • Toto způsobovalo "chybu zápisu vlákna do základny" a "neúspěšné čtení chybových zpráv net_SetConVar".

Patch z 23. srpna 2012

 • Přidán příkaz "player_ready_toggle" pro hráče, kteří jsou přípraveni.
  • Lze uložit na jakoukoliv klávesu v dialogu Možnosti v záložce Klávesnice.
 • Opraveny některé zvuky v MvM, které nebyly správně ukryty.
 • Přidána záložka Window Flash a zvuky bubnů pro hráče použivající Windows při úspěšném vytvoření zápasu.
  • Zvuk bude přehrán i když je hra minimalizována.
 • Přidán text "Normální" a "Pokročilá" do tabulky skóre MvM při hraní oficiální Valve mise.
 • Opraveny chyby UI související s MvM obrazovkami (Prohra vlny a Vítězství).
 • Prohlížeč serverů nyní zobrazuje názvy MvM misí ve sloupci s "mapou" (Např. "mvm_mannworks_advanced").
 • Opraven pád při objevení tanku v jiné než MvM hře. Přidány vstupy SetHealth, SetMaxHealth, AddHealth a RemoveHealth k entitě tanku.

Patch z 10. září 2012

 • Opraven problém s prohlížečem serverů, kde se boti počítali do počtu hráčů.
 • Opravena chyba, která občas způsobovala, že se bomba nesprávně umístila při upuštění.
 • Přidány bezpečnostní opatření, aby se v určitých případech boti již nezasekli.
 • Opraveni Steel Gauntlet roboti, kteří nemohli zničit mini-Sentry Guny na svazích.
 • Opravena chyba kdy se zobrazovaly kompletní mise vůdce skupiny místo hráčových vlastních.

Patch z 21. září 2012

 • Kritéria vyhledávání zápasů nyní podporuje vybrání více misí.
 • Již se nelze přidat do zápasu, který je před koncem poslední vlny.
 • Přidán počet túr do tabulky se skóre.
 • Opraven chybný klad pro achievement "Clockwork Carnage".
 • Přidán nový příkaz "bot_hurt".
  • Parametry -name [bot name], -team [red/blue/all], -damage [amount].

Patch z 27. září 2012

 • Opraven chyba, kde hráči mohli koupit pouze jedno vylepšení v Upgrade Station.
 • Opravena chyba, kdy se občas chybně zobrazoval vítězný dialog.

Patch z 9. října 2012

 • Přidány dvě nové tour of duty, každá s unikátní odměnou:
 • Pokud se hráč připojí do MvM skrz tvorbu zápasu a ztratí spojení, jeho místo bude na krátkou dobu rezervováno, aby měl možnost připojit se znovu.
 • Po vítězství na Mann Up serveru, hráči budou zařazeni do lobby společně.
 • Vylepšena obrazovka se statusem hledání.
 • Změny vyvážení:
  • Explosive Headshots
   • Poškození je 150 nehledě na úroveň vylepšení.
   • Poškození je uděleno v jedno tiku místo předchozích šesti.
   • Přidán zpomalovací efekt založený na úrovni vylepšení (o 50%-80% pomalejší, trvání 2-4 sekund).
   • Rádius se stále mění s úrovni vylepšení (nezměněno).
  • Trvání Označení pro smrt sníženo na 7 sekund z 15 sekund, pokud je cíl obří robot.
  • Redukováno vylepšení "effect bar recharge rate increased" z 20% zvýšení s 80% maximálním zvýšením na 15% zvýšení s 60% maximálním zvýšením.

Patch z 17. října 2012

 • Přidán penalizační systém pro hráče, kteří často opouštějí Mann Up hry.
 • Opraven čas objevení pro Mannslaughter misi.
 • Aktualizováno chování MissionCycle. Servery nyní budou vždy procházet mise v souboru MissionCycle.

Patch z 26. října 2012 (Spectral Halloween Special)

 • Přidána mapa: Coaltown Event.

Patch z 27. října 2012

 • Opraveny pády Linuxových serverů související s Mann vs. Machine módem.

Patch z 16. listopadu 2012

 • Opraven únik paměti serverů na kterých běží Mann vs. Machine mód.
 • Opraveno zneužití v Mann vs. Machine, které dovolovalo permanentní posilu kritickými zásahy/ uberchargem na Boot camp serverech.

Patch z 29. listopadu 2012

 • Opraveny vyskakující soubory Mann vs. Machine, které se správně neresetovaly při změněně úrovně.

Patch z 20. prosince 2012 (Mecha Update)

 • Přidána tour of duty s unikátní odměnou:
  • Operace Mecha Engine, se třemi misemi s pokročilou obtížností.
  • Mapa mvm_bigrock.
  • Engineer Botkiller předměty.
 • Přidán Engineer robot.

Patch z 21. prosince 2012

 • Přidán "Benign infiltration" do souboru s cyklem Mann Vs. Machine misí pro servery.
 • Opraveno zenužit Dead Ringeru v Mann Vs. Machine módu.
 • Opraven problém s osvětlením na mapě mvm_bigrock.

Patch z 8. ledna 2013

 • Opraveni klienti, kteří mohli zneužít příkazy mp_tournament_restart, tournament_readystate a tournament_teamname.
 • Opraveno zneužití, které dovolovalo omráčení mini-bossů.
 • Aktualizován mvm_bigrock s několika novými func_nobuild oblastmi.

Patch z 16. ledna 2013

 • Opraveni pozorující boti, kteří sbírali bombu v Mann Vs. Machine módu.

Patch z 1. února 2013

 • Opravena chyba při které se špatně nastavovaly předměty a tím se chybně aplikoval bonus při Mann Vs. Machine vylepšeních stejného typu.

Patch z 22. února 2013

 • Opraveni obří roboti, kteří se občas zasekli v Mann Vs. Machine.

Patch z 19. března 2013

 • Opraveno pruh zdraví bossů, který občas zmizel.
 • Opraveni uber Medici v 4. vlně mise Zlomené části, kteří se nabíjeli špatnou rychlostí.

Patch z 27. března 2013

 • Opraveni Engineer boti v Mann Vs. Machine, kteří stavěli Sentry Guny, které šlo vylepšit na malé, červené Sentry Guny 3. úrovně.

Patch z 3. dubna 2013

 • Opravena chyba v Mann Vs. Machine související s nošením staveb a použitím "Upgrade Buildings" čutory.

Patch z 13. května 2013

 • Opravena chyba, která dovolovala postavit mini-sentry 3. úrovně v Mann Vs. Machine módu

Patch z 10. července 2013 (Summer Event 2013)

 • Pokud nejsou všichni hráči připraveni na zápas v MvM módu, časomíra před začátkem kola se zastaví.
 • Pokud jsou v MvM módu roboti zabiti zásahem do hlavy nebo explozivním zásahem do hlavy, vypadnou z nich "červené" peníze, kterou budou automaticky sebrány předtím než zmizí.
 • mvm_coaltown_event přejmenován na mvm_ghost_town, aby se předešlo problémům s hlasování o zápase na mapě Coal Town v MvM módu.
 • mvm_bigrock:
  • Opravena možnost hráčů stavět na skalách v jeskyni.

Patch z 11. července 2013

 • Opraveny nesprávná rychlost projektilů, která byla aplikována na obry v Mann vs. Machine módu.

Patch z 15. července 2013

 • Opraveny chybějící částice Sapperu v Mann vs. Machine módu.

Patch z 29. října 2013 (Scream Fortress 2013)

 • V Bootcampu spuštěna nová mapa pro mód Mann vs. Machine, Wave 666.
 • Opravena nemožnost získat achievement Brotherhood of Steel v módu MvM (hrej s 5 přáteli).
 • [Nezmíněno] Prohlížení hráče v Mann vs. Machine (defaultně: F) nyní zobrazuje vylepšení hráče, který je prohlížen.

Patch z 21. listopadu 2013 (Two Cities Update)

 • Operace Dvě Města
 • Hrači mohou získat "Refund Upgrades" kredit, sbíráním peněz během vln.
  • Potřebné množství je zobrazeno v tabulce se skóre a v každé misi se liší.
  • Jakékoliv sebrané peníze - při výhře nebo prohře - se počítají do kreditu.
  • Pro výběr, musí hráč navštívit Upgrade stanici a kliknout na tlačítko "Refund Upgrades".
  • Peníze utracené za vykoupení a čutory nebudou vráceny.
 • Do tabulky se skóre přidány detailnější statistiky výkonu hráčů.
  • Poškození a Tank. Celkové poškození udělené jednotkám Grey Manna.
  • Léčení. Přímé léčení udělené ostatním hráčům.
  • Podpora. Celková hodnota která odráží jakoukoliv pomoc hráče týmu:
   • Příklady: resetování bomby, znehybnění nebo zpomalení nepřítele, poskytnutí zvýšení poškození, blokovaní poškození s nezranitelností nebo štítem a mnohem více.
  • Peníze. Množství sebrané každým hráčem.
 • Hráči mohou prohlížet vylepšení na spoluhráčích přes "Inspect" klávesu (výchozí nastavení je klávesa "F").
 • Medic
  • Oživení (bez potřebného oživení)
   • Spoluhráči zanechávají ukazatel oživení při úmrtí.
   • Zamiřte na ukazatel s Medi Gunem a oživte je.
  • Projectile Shield Vylepšení
   • Léčením spoluhráčů, oživením spoluhráčů nebo blokování poškození přes ÜberCharge.
   • Po naplnění ukazatele a stiskem ATTACK3 se aktivuje Energeticky štít (výchozí nastavení je mouse3).
   • Když je aktivní:
    • Blokuje všechny nepřátelské projektily.
    • Poškodí nepřátele při dotyku.
  • Mad Milk Syringes Vylepšení
   • Jehly z Syringe Gunu aplikují Mad Milk (léčení spoluhráčů při zásahu) při kontaktu.
  • Healing Mastery Vylepšené (předtím se jednalo o dvě samostatné vylepšení)
   • +25% poměru léčení za bod.
   • +25% poměru oživení za bod.
   • +25% samovolné regenerace za bod.
  • Overheal Expert Vylepšení (předtím se jednalo o dvě samostatné vylepšení)
   • +25% přeléčení za bod.
   • +50% trvání za bod.
  • Canteen Specialist Vylepšení.
   • Sdílí nabití čutory s léčeným cílem.
   • +1 sekunda k trvání nabití za bod.
   • -10 ceny nabití za bod.
 • Soldier
  • Rocket Specialist Vylepšení
   • +15% k rychlosti raket za bod.
   • Při přímém zásahu
    • Znehybní cíl (doba se zvyšuje za body).
    • O +15% větší rádius exploze za bod.
    • Poškození se nesnižuje podle vzdálenosti.
 • Heavy
  • Attack Projectiles Vylepšení
   • Nyní má dvě úrovně.
    • Úroveň jedna je méně efektivnější než předtím.
    • Úroveň dva je efektivnější než bývala úroveň jedna.
   • Cena redukována z 600 za 400 za bod.
  • Rage Pushback přemístěn na ATTACK3 (výchozí nastavení je mouse3).

Patch z 22. listopadu 2013

 • Opraven pád serveru související s poškozením tanku pomocí nového Medicova štítu.
 • Opraveni boti, kteří se snažili zaútočit na staré sentry lokace, poté co by Sentry přemístěna Engineerem.
 • Opravena chyba, která způsobovala, že robotí "gate hat" byly craftovatelné. Gate haty vytvořené během této chyby byly zničeny a byly změněny na Glitched Circuit Boardy, které slouží jako připomínkový předmět.
 • Opraveno vlákno vylepšení Health Regen, které chybně zobrazovalo %.

Patch z 26. listopadu 2013

 • Opravena chyba v Mann vs. Machine módu při návratu do lobby, kde po ukončení mise časomíra správně neaktualizuje.

Patch z 27. listopadu 2013

Patch z 6. prosince 2013

 • Opraven pád klienta související s vítězným panelem v Mann vs. Machine misi.
 • Opraveni hráči, kteří se připojili uprostřed mise a neobdrželi kredit z Upgrade Refund získány týmem.
 • Opraveno zneužití, které dovolovalo zakoupit jiná vylepšení pro zbraně než pro které byly určeny.
 • Aktualizován mvm_rottenburg
  • Opravena chyba, kde se bomba mohla zaseknout mimo dosah v rohu mapy, blízko jámy.
  • Opravena chyba, kdy mohli být roboti okamžitě zabiti vtlačením do tunelu, poté co byl jednou otevřen.
  • Opravena chyba, kdy se mohli peníze zaseknout v barikádě, poté co byla znovu postavena.
 • Aktualizován mvm_mannhattan
  • Předělána mise Empire Escalation.
  • Opraveny kredity, které nebyly vždy sebrány při pádu do drtiče.
  • Opravena chyba, která dovolovala zabrat brány mimo pořadí.
  • Opravena chyba osvětlení související s nižším nastavením grafiky, které způsobovalo, že je mapa příliš tmavá.
 • [Nezmíněno] Giant Bonk Scout: Redukován bonus regenerace bonku z +65% na +45%.
 • [Nezmíněno] Colonel Barrage: Odstraněn atribut -90% vzteku.
 • [Nezmíněno] Colonel Barrage (gatebot varianta): Odstraněn atribut -90% vzteku, dokud nejsou zabrány všechny brány.
 • [Nezmíněno] Major Crits (boss gatebot varianta): Zvýšena penalizace rychlosti projektilu z -60% na -65% a redukována penalizace vzteku z -90% na -80%, poté co jsou všechny brány zabrány.
 • [Nezmíněno] Major Crits (non-boss gatebot varianta): Snížen bonus poměru nabíjení z +78% na +60%, zvýšena penalizace rychlosti projektilu z -60% na -65% a odstraněn atribut -90% vzteku.
 • [Nezmíněno] Giant Heal-On-Kill Heavy (boss gatebot varianta): Zvýšena penalizace udělující z -10% na -40%.

Patch z 20. prosince 2013

 • Opravena možnost prohlížet si roboty z BLU týmu.
 • Opravena obrazovka při vítězství v misi, která nezobrazovala korektní informace o každém hráči.

Patch z 9. ledna 2014

 • Opravena tabulka se skóre v Mann vs. Machine, která nezobrazovalo správné hodnoty.
 • Opraveno zneužití v Mann vs. Machine související se zakoupením vylepšení.

Patch z 23. ledna 2014

 • Opraveni, kteří nebyli schopni nosit více kosmetických předmětů.
 • Opraveni Scout boti, kteří nepřehrávali správnou animaci při znehybnění se Sandmanem.
 • Opravena chyba, nemožnost resetovat časovač pokud hráč opustí hru během fáze Připravení.
 • Aktualizována logika časovače, aby zrušila připravení týmu, pokud někdo odejde ze hry během posledních 10 sekund nebo se odpojí poté co jsou všichni hráči připraveni.
 • Aktualizován mvm_rottenburg
  • Vylepšena kolize blízko barikády, aby se hráči již nezasekli uvnitř.
  • Opraveny kredity, které nebyly vždy sebrány pokud spadly do barikády.
 • Aktualizován mvm_mannhattan
  • Opravena možnost stavět stavby uvnitř spawn místnosti.
  • Opraven problém s materiálem blízko jámy.

Patch z 7. února 2014 #1

 • Opraveno menu vylepení v MvM, které se zavřelo, pokud počítadlo na Strange zbraní zaznamenalo přírůstek.

Patch z 5. března 2014

 • Opraveno zneužití v Mann vs. Machine, související s nakupováním vylepšení zdarma.

Patch z 22. prosince 2014 (Smissmas 2014)

 • Přidána šance na nalezení Australiové zbraně ke všem Pokročilým a Expertním misím v Mann vs. Machine. Předtím je bylo možné najít pouze v Operaci Dvě Města.
 • Přidány Killstreak kity pro Quickiebomb Launcher, Iron Bomber a Panic Attack do odměn z MannUp Operace Dvě Města.

Patch z 7. ledna 2015

 • Opraveny granáty, které neudílely konzistentní poškození vůči stavbám a Mann vs. Machine tankům.

Patch z 9. ledna 2015

Patch z 11. února 2015 #1

 • Opraveno vylepšení Explozivní zásahy hlavy v Mann vs. Machine, které se neaplikovaly na Classic.

Patch z 3. července 2015

 • Hrači již neupouštějí své zbraně v MvM.

Patch z 18. srpna 2015

 • Opraven Medi Gun štít v Mann vs. Machine, který se neobnovil po přehození z Medigunu a zpátky při jeho aktivaci.
 • Opraveny některé problémy s uspořádáním ukazatelů v HUDu pro Vztek a Medi Gun štít v Mann vs. Machine módu.

Patch z 1. října 2015

 • Opraven pád serveru související s Mann vs. Machine módem.

Patch z 13. listopadu 2015

 • Opravena chyba, kde bylo možné vidět kosmetické předměty následující hráče během hraní Mann vs. Machine.

Patch z 25. listopadu 2015

 • Opraven chybějící zvuk pro kritickou raketu od obřích Soldierů v Mann vs. Machine módu.
 • Opraven HUD kontrolního bodu, který nebyl zobrazen na Mann vs. Machine mapách s kontrolními body, jako je Mannhattan.

Patch z 22. prosince 2015

 • Opravena chyba, kdy nebylo možné prodat vylepšení v Mann vs. Machine módu.
 • Opraveni boti, kteří se neobjevovali v Mann vs. Machine módu.

Patch z 29. února 2016

 • Opravena MannUp vítězství v Mann vs. Machine, které nezkonzumovaly lístky a neudělily hráčům odměnu.

Patch z 10. března 2016

 • Opraveni boti, kteří nosili čutory v Mann vs. Machine módu.

Patch z 11. května 2016

 • Opravena regrese u zvuků vylepšení explozivních zásahu hlavy v Mann vs. Machine.

Patch z 25. června 2016

 • Opraveno chybné hlášení, že opuštění Boot Campu udělí penalizaci za opuštění.
 • Opraveny servery používající |tf_mm_strict 2, které špatně manipulovalo s Boot Camp zápasy.
 • Opraveny servery, které se neobnovily správně po pádu při Boot Camp zápasech.

Patch z 7. července 2016 #1 (Meet Your Match Update)

 • Opraveno několik Mann vs. Machine chyb způsobených funkcemi AI botů, poté co umřeli.
 • Opraveni Medici, kteří okamžitě oživili hráče v Mann vs. Machine.
 • Vylepšen výkon plamene u Flamethroweru v Mann vs. Machine na klientech a serverech o +500%.

Patch z 19. srpna 2016

 • Opraven běžný pád serveru, která se vyskytoval během Mann vs. Machine zápasů.

Patch z 29. srpna 2016

 • Opraveni hráči v Mann vs. Machine, kteří obdrželi penalizaci za opuštění poté, co odehráli alespoň jednu vlnu.
 • Opravena čutora Refill Ammo, která nedoplňovala náboje všem zbraním v Mann vs. Machine.
 • Opraveny mini Sentry Guny, které neměly plné zdraví, když byly rychle postaveny během doby nastavení na Mann vs. Machine mapách.

Patch z 14. září 2016

 • Opravena regrese v Mann vs. Machine, kde znehybnění boti nemohli zdvihnout bombu.

Patch z 12. října 2016

 • Opraveny zvuky Sentry Busteru, které byly opuštěny pokud se Sentry Buster detonoval při nezranitelnosti.
 • Opraveny zombie, které nepoužívaly správné skiny na mapě Ghost Town.

Patch z 21. října 2016 (Scream Fortress 2016)

 • Opravena chyba časovače u hlasování v Mann vs. Machine módu.
 • Opraveny zombie v Mann vs. Machine, které nepoužívaly správné skiny na mapě Ghost Town mimo Halloweenskou událost.

Patch z 25. října 2016

 • Aktualizován Mann vs. Machine, aby používal nový systém informování o odezvě, který je již použit v Casual a Competitive zápasech.
  • Skupiny s členy z jiných regionů by měli mít lepší zkušenosti s frontou.

Nevyužitý obsah

 • Verze robotů s barvami RED týmu (kromě Tanku a Sentry Busteru) lze najít v herních souborech.
 • Původně bylo zamýšleno použití kůže/opálení u robotů (také v herních souborech).
 • Mateřská loď robotů měla mít zvuk šumění, tento nápad byl úplně zrušen.
 • Propadlé peníze měly původně vydávat zvuk, tento nápad byl také zrušen.

Chyby

 • Občas se stane, že menu s týmem třídou nebo vylepšeními zamrzne, což nutí hráče obnovit HUD. (Toho lze dosáhnout vepsáním příkazu hud_reloadscheme do konzole nebo stiskem Tab ⇆.)
 • Příležitostně, se po změně na vlastní misi na hráčském serveru, může stát, že roboti začnou útočit před začátkem vlny. Tento případ nastane pouze při první změně na vlastní misi.
 • Při zabití mrtvým robotem, například od popálení nebo odstraněním zničeného Spy Bot Sapperu, oznamovací oblast může zobrazit, že se robot přesunul do pozorovacího módu. To se stává díky interní rutině, která připravuje roboty na další útok.
 • Sumarizace vln zobrazuje nesprávný počet Uber Mediců pro určité vlny.
 • Občas se straně, že po ukončení vlny, Administrátorka dále varuje hráče o stavu bomby. Tohle nemá žádný vliv na hru.
 • Když se na mapě objeví nový tank ihned po zničení předchozího tanku, Administrátorka může hráče chybně varovat o postupu Tanku.
 • Je zaznamenán případ kdy Obří roboti zemřeli po pádu z určité výšky, nehledě na zbývající zdraví.
 • Roboti kteří jsou zničení při mluvení a hráči, kteří jsou zabití při použití hlášek související s Mann vs. Machine budou pokračovat v mluvení po jejich destrukci/smrti. Tanky které jsou zničeny během vykládání bomby budou stále přehrávat zvukovou sekvenci.
 • Vzácně, se stává, že se během exploze Sentry Busteru, obrazovka zbělá. To se stává, pokud je hráč pod ním a nemá možnost jej vidět. Tento případ často nastává na mapě Decoy, v prostřední budově, pokud skáče hráč do středu schodů pod střechou a Sentry Buster je na střeše.
 • Administrátorka občas oznámí, že mise selhala, i když tomu tak není. Tento případ může nastat v momentě, kdy je nositel bomby připraven ji spustit. Poklop bude zničen, ale bomba nebude spuštěna. V tomto případě se již dalším nositelům bomby nepodaří dostat k poklopu, jelikož ten zabije cokoliv co se přiblíží.
 • Občas se po ukončení MannUp mise objeví obrazovka s odměnami prázdná. To lze opravit vepsáním příkazu hud_reloadscheme do konzole.
 • Existuje několik míst pro umístění Sentry Gunů, které jsou imunní vůči Sentry Busterům. Pokud je Sentry zacílena a nachází se v jedné z těchto lokací, Sentry Buster se objeví, ale neseskočí dolů nebo neopustí spawn a neexploduje. To se nezobrazí v oznamovací oblasti zabití a ikona Sentry Busteru v horní části obrazovky zůstane.
 • Určité zvuky se mohou zaseknout ve smyčce pokud je vlna neúspěšná. Známý příklad je zvuk tikání Sentry Busteru. Tento problém lze jednoduše opravit vepsáním příkazu snd_restart do konzole.
 • Vzácně se před začátkem kola objeví bomba v robotích spawnem na všech mapách, bez toho, aby ji kterýkoliv robot nesl. Extrémně vzácný případ je, že se na začátku kola bomba teleportuje k jámě.
 • Vzácně se přihodí (docela časté na hráčských serverech), že většina hlášek není vůbec robotizována. Například, smrtelný výkřik Engineer Bota nebo smích Sentry Busteru.
 • Hlášky Robotích Spyů nejsou robotizovány, pokud jsou slyšeny z dálky (nezahrnuje smích, který je slyšen po celou dobu jejich existence na mapě).
 • Vzácně se může stát, že pokud jeden nebo více hráčů opustí a vrátí se zpátky do hry během konce třetí z šesti vln na mapě Bigrock, rychlost objevování robotů se drastický sníží a většina tříd se neobjeví vůbec. Pokud je aktivní speciální třída (Spy, Sniper) během této chyby, objeví se ve skupině po dvou rychlostí jednou za 30 sekund. Když nastane tato situace přátelské Sentry Guny začnou zaměřovat hráče, ale neudělí žádné poškození. Jediný známy způsob jak se této chyby zbavit je restartovat úplně hru.
 • Občas se nejde připojit na MannUp servery. Jediná možnost jak tuto chybu opravit je, nutnost opustit daný server všemi hráči.
 • Ve vzácném případě se Demoknight Bot zneviditelní a je vidět pouze jeho meč. Tento robot nelze jakkoliv zabít. Jediná možnost je, nechat roboty umístit bombu a restartovat mapu. Pokud hráči zvolí možnost hlasování o restartu, je zde malá možnost, že se rychlost objevování robotů sníží. I když to může způsobit, že bude mise jednodušší, prodlouží se doba potřebná pro vyhrání mise (platí pro všechny vlny) na více než 10 minut na vlnu.
 • Ve velmi vzácných případech se můžou roboti objevit jako obři a naopak. Občas mohou mít tito obři zdraví od svých malých protikladů nebo zdraví jaké by správně mít měli.
 • Občas se stane, že pokud není teleport od Engineer Bota zničen před koncem vlny, sám se nezničí a budou přes něj proudit roboti v další vlně.
 • Pokud je obří robot zabit Medicovým Projectile Shieldem, může toto zabití vytvořit mrtvolu normální velikosti, ale s hlavou od obřího robota.
  • Tento případ může nastat i se zbraněmi, které by normálně zmizely, například Cow Mangler 5000.
 • Pokud je hráč prohlížen během nastavení nebo mezi hry, mohou být jeho vylepšení ztraceny. Pokud se tak stane během nastavení, utracené peníze za vylepšení budou vráceny. Pokud se tak stane během mezi hry, peníze vráceny nebudou.
  • Nejčastěji se stává s čutorami s vylepšením budov.
 • Ve vzácných případech se mohou roboti přestat objevovat a vlna je tím pádem nesplnitelná. Tento problém lze opravit pouze restartováním mapy.
 • Občas se po odehrání dvou MannUp misí po splnění druhé mise objeví odměny z první mise a oznámení "Nalezené předměty" se neobjeví. Hráč předměty obdrží po aktualizaci batohu.
 • Ve velmi vzácných případech se můžou jevit projektily od RED Demomana jako modré. Poškození robotů tím není nijak ovlivněno.
 • Pokud se hlasuje o vykopnutí hráče ze serveru a daný hráč opustí hru před ukončením hlasování, hráč je zaznamenán jako Banned from the server (Zabanován na serveru) pokud je hlasování úspěšné.
 • Existuje populární metoda jak získat 'nekonečno' vrácených peněz, buď přidáním se k pozorovatelům a poté vybráním náhodného tým NEBO vstupem do obrazovky s výběrem týmu a stiskem klávesy "1". Tyto metody fungují pouze pokud byly vrácené peníze již získány.
 • Vzácně se na mapě Mannhattan, objeví ve vzduchu rádiové vlny, pokud robot úspěšně zabere kontrolní bod, i když pod nimi nejsou žádní roboti.
 • Ve vzácném případě se brána před Bránou na mapě Mannhattan bude jevit jako otevřena, i když bude přehrán zvuk zavírání brány a nebudou skrz ni procházet žádní roboti než se uzavře. Stejná situace může nastat u Brány A pokud je zabrána Brána B.
 • Pokud hráč spáchá sebevraždu nebo je zabit na vršku dřevěné barierý na mapě Rottenburg, zmizí reanimator pod ní a nelze jej Medicem použít, nehledě na to zda je bariera zničena nebo ne.
 • Pokud je hlasování o "změně mise" úspěšné před začátkem kola, mise v dalším kole (poté co se hra restartuje a všichni hráči se objeví před začátkem první vlny nové mise) začne automaticky, bez šance hráčů na připravení.
  • Dále, není tato skutečnost nijak oznámena a nehraje žádná hudba.
 • Vstupem do kola, ve kterém právě probíhá fáze nastavení, způsobí, že Hlasatel nic neřekne a nepřehraje se žádná hudba. Nicméně, zbytek mise se odehraje v pořádku.
 • Postavením Mini-Sentry během fáze nastavení způsobí, že si Mini-Sentry ponechá 50% zdraví po konstrukci. Tato situace nastane proto, že Mini-Sentry začínají při konstrukci s 50% zdraví a regenerují jej zpět na 100%.
 • Pokud nechá hráč objevit boty přes konzoli, přidá se do obou týmů maximální počet botů.
  • To způsobuje, že lidé z BLu týmu mají robotické hlasy a roboti z RED týmu se objevují v mateřské lodi. Postup vlnou bude pomalejší z důvodu přílišného množství botů na mapě.
 • Vzácně se může stát, že se na mapě Mannhattan, neobjeví bomba, nehledě na objevování botů. Tento problém, je pravděpodobně způsobem tím, že se bomba zasekla za bránou. Lze jej opravit tak, že hráči zničí všechny roboty mimo jejich spawn oblast.

Poznámky

 • Mann vs. Machine používá odlišnou tabulku "Nejlepších Momentů" a tím pádem vede odlišný záznam. Tento záznam se objevuje jako obvyklá tabulka "Nejlepších Momentů" při připojení klienta k serveru.
 • Běžné achievementy nemohou být v tomto herním módu získány. Jediné získatelné achievementy v Mann vs. Machine jsou Mann vs. Machievements.
 • Hráči mohou editovat soubory s příponou .pop a vytvořit tak vlastní vlny robotů, buďto jako tréninkový prostředek nebo pro vytvoření úplně nových misí.

Externí odkazy